Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ryzyko w biznesie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Niniejsza praca składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy krótkiej charakterystyki ujęcia klasycznego w zakresie konstruowania portfela lokat. Zawarto propozycję odmienną od dotychczas stosowanych ujęć. Częśc drugą poświęcono omówieniu oszacowania ryzyka i zysku portfela lokat wyznaczonego według propozycji przedstawionej w części pierwszej.
Celem niniejszego artykułu jest zaproponowanie wybranych narzędzi i procedur, za pomocą których można ograniczyć ryzyko wprowadzenia na rynek nowego produktu oraz omówienie roli controllera w tym procesie. Posłużono się przykładem wydawnictwa. Przedmiotem rozważań będzie produkt, jakim jest książka wydana przez wydawnictwo, stanowiący inspirację rozważań przedstawionych w artykule. (fragment tekstu)
3
Content available remote Zjawisko podpaleń w Polsce jako element ryzyka w działalności gospodarczej
100%
Celem tego artykułu jest nie tylko próba wskazania skali problemu i częstości jego występowania, ale i uzupełnienie wiedzy o zjawisku podpaleń w ramach ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych. Artykuł napisano w oparciu o literaturę przedmiotu, dostępne dane statystyczne, a także własne przemyślenia. Całość badań odniesiemy do terytorium Polski analizując sytuację w skali poszczególnych regionów (województw). (fragment tekstu)
Przedstawiono rozważania dotyczące konieczność wprowadzenia w przedsiębiorstwach koncepcji zarządzania ryzykiem. Zmiana ta w modelu biznesowym jest wynikiem oddziaływania warunków zewnętrznych, a więc została wymuszona poprzez dynamicznie zmieniające się otoczenie, globalizację rynków i dynamiczny rozwój technologii.
Artykuł dotyczy problemu ryzyka towarzyszącego życiu współczesnego społeczeństwa. Zagrożenia, głównie naturalne, towarzyszyły ludziom od zarania dziejów. Współczesne społeczeństwo, zwane społeczeństwem ryzyka, nękają zagrożenia, które w głównej mierze ono samo generuje. Procesy globalizacji stwarzają zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa oraz zachowania równowagi w ekosystemie. Rolnictwo bezpośrednio związane ze środowiskiem naturalnym, szczególnie dotkliwie odczuwa skutki ingerencji człowieka w świat przyrody. Postęp naukowo-techniczny ma niebagatelny wpływ na współczesne rolnictwo i związane z nim metody produkcji żywności. Polskie rolnictwo musi borykać się z problemami będącymi skutkami przeszłości związanej z gospodarką centralnie sterowaną jak i teraźniejszymi - związanymi z procesami globalizacji. Polscy rolnicy muszą się zmierzyć z wymogami ostrej konkurencji, przepisów unijnych; prawodawstwa polskiego, które nie zawsze działa zdroworozsądkowo. (abstrakt oryginalny)
Systematycznie spada liczba upadłości firm w Polsce. W 2007 roku zbankrutowało 447 firm, o 22 proc. mniej niż rok wcześniej. Do najbardziej ryzykownych branż należy handel hurtowy i budownictwo. Gospodarka normalnieje, czego miarodajnym dowodem jest spadek liczby bankrutujących przedsiębiorstw. Z danych Coface Poland wynika, iż w ub. roku zanotowano 447 przypadków niewypłacalności firm, z czego 84 proc. zakwalifikowano jako upadłości w celu likwidacji majątku, a w 70 przypadkach istniała jeszcze możliwość zawarcia układu. Ten optymistyczny obraz nie jest jednak w pełni obiektywny. Prawdziwej liczby bankructw nie da się bowiem precyzyjnie określić, wiadomo tylko, iż jest znacznie wyższa niż suma ogłoszonych upadłości. (abstrakt oryginalny)
New businesses arising at the market usually operate in the sector of small and medium-sized enterprises and account for a significant part of the whole global economy. Not only the success of a start-up company, but also its sequel within the SME sector are significantly influenced by entrepreneur's personality. The aim of this article is to explore the attitude to financial risk in relation to sociodemographic characteristics (gender, education, age) and the most important personality traits of entrepreneurs (risk-taking, decisiveness, optimism). We have analyzed the data collected from 1141 respondents during 2015 in 14 regions of Czech Republic. Empirical results of our paper show that the researched entrepreneurs rather can't manage financial risks in their firms regardless their gender, education, age or personality traits. Most entrepreneurs consider the importance of financial risk to increase during the crisis period. These opinions differed in relation to age, gender and such personality traits as "decisiveness" and "optimism". The results also show that the entrepreneurs try to minimise the financial risk through building-up reserves in relation to such qualities as "risk-taking" and "decisiveness" in comparison to a rather negative attitude to "optimism". (original abstract)
Ryzyko operacyjne nie jest ryzykiem nowym. Jednak dopiero od niedawna banki podejmują spójne działania zmierzające do ograniczenia pokrewnych z nim zagrożeń. Do zmiany podejścia przyczyniło się co najmniej kilka czynników. Niebagatelny wpływ miał postęp technologiczny, który pozwolił na rozwój bankowości elektronicznej. Zwiększył przy tym poziom automatyzacji procesów, prowadząc jednocześnie do wzrostu ryzyka. W artykule znaleźć można identyfikację zagadnienia ryzyka operacyjnego, poprzez opisanie jego struktury.
Ryzyko stanowi nieodłączny element związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przy wzrastającej konkurencji ryzyko nabiera istotnego znaczenia z uwagi na występowanie szeregu różnorodnych zagrożeń związanych z gospodarką rynkową. W sytuacjach szczególnych, w jakich mogą znaleźć się przedsiębiorstwa, poziom ryzyka gwałtownie wzrasta, co związane jest ze zmianą ich strategii funkcjonowania. Celem opracowania jest zatem prezentacja roli i znaczenia rezerw w rachunkowości, zwłaszcza przedsiębiorstw znajdujących się w sytuacjach szczególnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie ryzyka w działalności gospodarczej. Następnie przedstawiono zagadnienie ryzyka w kontekście procesów wirtualizacji. Podkreślono, że marginalizowanie tego zagadnienia może spowodować znaczące zniekształcenie teoretycznego obrazu koncepcji organizacji wirtualnej.
11
Content available remote Ocena ryzyka zawodowego z punktu widzenia małego przedsiębiorstwa
100%
Oceniając ryzyko zawodowe, sporządzający ocenę w małej firmie, w której zatrudnione jest najwyżej kilka osób powinien dobrać do tego zadania najprostsze metody. Wydaje się dzisiaj, że należą do nich metoda list kontrolnych i metoda matryc trójstopniowych i pięciostopniowych. Inne metody wydają się już bardziej skomplikowane, chodź często można spotkać opinie, iż metody np. Risc Score jest równie dobra. Takie metody jak wstępna analiza (PHA), metoda "CO - GDY", analiza rodzajów uszkodzeń i ich skutków (FMEA), symulacja defektów w systemach sterowania, metoda systematycznej analizy ryzyka (MOSAR), metoda analizy drzewa błędów (FTA) i metoda DELPHI są metodami skomplikowanymi i trudnymi do przeprowadzenia przez osoby nieposiadające fachowej wiedzy.(fragment tekstu)
12
Content available remote Ryzyko biznesowe w mikro i małych przedsiębiorstwach - wyniki badań
100%
W latach 2007/2008 zespół pod kierownictwem profesora Rafała Krupskiego przeprowadził badania empiryczne, finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Projekt pt. "Współczesne narzędzia zarządzania" miał na celu weryfikację stosowanych w praktyce wybranych narzędzi strategicznych i operacyjnych. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki badań jednego z badanych obszarów, a mianowicie wykorzystania narzędzi ryzyka biznesowego przez mikro i małe przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono charakterystykę pięciu stylów zarządzania innowacyjnością biznesową oraz komplementarnych dla nich stylów ostrożności biznesowej. (abstrakt oryginalny)
Dokonano charakterystyki ryzyka współpracy w outsourcingu, obejmującej głównie rodzaje ryzyka, postawy uczestników transakcji wobec ryzyka, czynniki wpływające na powstanie oraz sposoby redukowania tego ryzyka. Podkreślono także znaczenie odpowiednich regulacji w umowie pomiędzy zleceniodawcą i wykonawcą powierzonych zadań.
15
Content available remote Ryzyka w procesie outsourcingu usług biznesowych
100%
Wzrost liczby projektów outsourcingowych i występujące czasem niepowodzenia w tym zakresie skłaniają nas do podniesienia kwestii ryzyka w projektach outsourcingowych. Mają one miejsce zazwyczaj wtedy, gdy nie dość precyzyjnie zdefiniowany jest przedmiot usługi, warunki jej świadczenia, a także gdy wystąpią inne warunki, o których mowa w opracowaniu. Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszej omawiamy istotę usług outsourcingowych. Druga poświęcona jest opisowi ryzyk w procesach wydzielenia usług do odrębnych operatorów usług, kolejna dotyczy problematyki zarządzania ryzykiem, zaś ostatnia poświęcona jest warunkom ograniczenia ryzyka w projektach outsourcingowych. Opracowanie jest wynikiem doświadczeń autora jako doradcy w projektach restrukturyzacji przedsiębiorstw i outsourcingowania usług biznesowych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono znaczenie działań przedsiębiorczych w gospodarce. Szczególną uwagę zwrócono na obciążenie działań przedsiębiorczych ryzykiem niepowodzenia. Następnie przeprowadzona została analiza opłacalności przedsięwzięć obwarowanych ryzykiem. Zagwarantowano dwie funkcje, według których kształtuje się wysokie wynagrodzenia za podjęte ryzyko: 1) wynagrodzenie (zysk) rosnące coraz szybciej i 2) wynagrodzenie (zysk) rosnące coraz wolniej. Kształtowanie się tego wynagrodzenia zaprezentowano także na wykresach. Omówiona została również kwestia dywersyfikacji rynku i granice jej dopuszczalności. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Ryzyko a strategia działania przedsiębiorstwa
100%
Każde przedsiębiorstwo, będąc systemem teleologicznym, jest zorientowane na osiągnięcia zakładanego celu w ramach przyjętej strategii działania. Jest ona podstawą programowania działań przedsiębiorstwa umożliwiających osiągnięcia zakładanego celu. Jednak jego osiągnięcie jest obarczone ryzykiem. Stąd też celem niniejszego opracowania jest identyfikacja zależności między przyjętą strategią działania przedsiębiorstwa, a ryzykiem jej realizacji wyrażającym się poziomem osiągnięcia zakładanego celu działania przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono krótką historię fenomenalnych sukcesów amerykańskiego koncernu Enron, pośredniczącego przede wszystkim w handlu energią. Przedsiębiorstwo to popadło w stan niewypłacalności. Jego najwyższe gremia utraciły zaufanie rynków finansowych. Konkurencyjny koncern Dynegy, który uzgodnił kupno Enrona, postanowił odstąpić od transakcji. Podkreślono, że Enron to przykład przedsiębiorstwa działającego w ryzykownym otoczeniu. Wskazano inne podobne przedsięwzięcia, które również zakończyły się klęską.
Artykuł skupia się na zaprezentowaniu badań empirycznych, które zostały zrealizowane w Katedrze Strategii i Metod Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Głównym celem procedury badawczej była weryfikacja stosowanych w praktyce współczesnych narzędzi zarządzania, a niniejszy artykuł koncentruje się na prezentacji badań w obszarze ryzyka biznesowego. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wpływ poziomu dźwigni finansowej na wartości współczynników ryzyka akcji
84%
W celu określenia roli ryzyka związanego ze sposobem finansowania przedsiębiorstwa w kształtowaniu współczynnika beta należy je porównać z drugą składową łącznego ryzyka przedsiębiorstwa, tzn. z ryzykiem biznesu. Ryzyko biznesowe to ryzyko wynikające ze specyfiki prowadzonej działalności, które jest związane z niepewnością co do kształtowania się przyszłych zysków operacyjnych lub przepływów operacyjnych przedsiębiorstwa. Natomiast ryzyko finansowe wynika ze struktury kapitału finansującego tę działalność. W dalszej części artykułu zostanie zatem przeanalizowany wpływ obu wymienionych wyżej czynników na wartość współczynnika beta kwantyfikującego łączny poziom ryzyka inwestycji w akcje przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.