Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W dniu 2.05.2023 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wniosek, w którym prosi o objaśnienie podstaw prawnych, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) stał się instytucją prawotwórczą. ZUS wykreował "nieustawowego wspólnika iluzorycznego", a to godzi w przepisy Konstytucji Biznesu, m.in. w zasadę "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", czyli: w przepis art. 8 ustawy z 6.03.2018 r. - Prawo przedsiębiorców: "Przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem tych, których zakazują przepisy prawa. Przedsiębiorca może być obowiązany do określonego zachowania tylko na podstawie przepisów prawa".(abstrakt oryginalny)
Intencją autorów jest zasygnalizowanie obaw związanych z ryzykiem kształtowania się niebezpiecznego kierunku wyznaczanego obecnie przez organy podatkowe, w którym jak w soczewce zdają się skupiać powyższe nieprawidłowości, na które zwracają uwagę Sąd Najwyższy i przedstawiciele doktryny, związane z problematyką umyślności popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. W sytuacji gdy mamy do czynienia ze zjawiskiem rynkowym, dla którego nie została wypracowana definicja legalna, występującym łącznie z wieloletnim chaosem informacyjnym, widocznym w stanowiskach zajmowanych przez instytucje publiczne, miażdżącą oceną działań organów podatkowych sformułowaną w raporcie NIK, czy cyklicznym podejmowaniem działań przez organy państwowe, m.in. Rzecznika Małych i  Średnich Przedsiębiorców, wykazanie, że czyn zabroniony został popełniony w sposób umyślny, wydaje się być zadaniem trudnym, a jeżeli do tego dodamy formę zamiaru bezpośredniego, kierunkowego (zob. art. 56 k.k.s.), wręcz karkołomnym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jako organu specjalizującego się w ochronie praw przedsiębiorców. Zadaniem Rzecznika MŚP jako nowego organu jest wsparcie przedsiębiorców. W artykule opisano również pozycję administracyjno-prawną Rzecznika w systemie organów ochrony prawnej. Tezą opracowania jest twierdzenie, iż Rzecznik MŚP jest wyspecjalizowanym organem w katalogu organów ochrony prawnej, do którego zadań należy ochrona praw i interesów przedsiębiorców działających w Polsce. Ustawodawca normuje tryb powoływania i kompetencje Rzecznika MŚP, ale jego pozycja w aparacie administracji publicznej niej jest jasno określona. (abstrakt oryginalny)
22 czerwca 2018 roku został powołany urząd Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (Rzecznik MŚP). W artykule przedstawiono proces i drogę, jaką przebyła koncepcja urzędu Rzecznika MŚP od momentu pojawienia się jej - ponad 10 lat temu oraz zapisy ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, określającej zadania tej nowej instytucji. Na tym tle zaprezentowane zostały wyniki badania znajomości instytucji Rzecznika MŚP wśród przedsiębiorców i ich oceny działalności tego urzędu. Badanie zostało przeprowadzone wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców w okresie sierpień - październik 2021. Tezą główną artykułu jest, iż Rzecznik MŚP nie wykonuje prawidłowo swoich ustawowych obowiązków, działa pozornie. Niewystarczająca promocja nie tyle działań, co samego urzędu i zakresu jego ustawowych kompetencji, sprawia, że po ponad trzech latach polscy mikro, mali i średni przedsiębiorcy wciąż niewiele wiedzą o takim urzędzie.(abstrakt oryginalny)
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (Rzecznik MSP) to nowy organ państwa, utworzony na podstawie ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Autor stawia pytanie o charakter tego organu. Czy jest to kolejny, wyspecjalizowany organ administracji rządowej, czy może szczególny rodzaj ombudsmana, a więc Rzecznika Praw Obywatelskich, tym razem wyspecjalizowany w ochronie praw mikro-, małych i średnich przedsiębiorców (MSP)? W pierwszej kolejności podjęto analizę zadań i kompetencji Rzecznika MSP oraz przedstawiono propozycję ich usystematyzowania. Ustalono, że w zakresie podejmowania interwencji w indywidualnych sprawach MSP oraz działań na rzecz jednolitej wykładni przepisów prawa gospodarczego obecnie jedynym wyspecjalizowanym organem jest Rzecznik MSP, a zadania te nie było do tej pory uregulowane w przepisach prawa gospodarczego, co podkreśla wyjątkowy charakter tych zadań oraz szczególną rolę Rzecznika MSP. Analiza zadań i kompetencji Rzecznika MSP, zasad powoływania i odwoływania tego organu, a także analizy porównawcze odnoszące się do pierwotnych założeń legislacyjnych dotyczących tej instytucji oraz do statusu innych organów określanych mianem rzeczników praw prowadzą do wniosku, że jest to organ ochrony prawnej o wysokiej pozycji prawnej. Autor dochodzi do wniosku, że jest to organ o charakterze hybrydowym, którego nie sposób umieścić w ścisły sposób ani w ramach kategorii w pełni niezależnego od władzy wykonawczej ombudsmana, ani w kategorii typowego organu administracji publicznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.