Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 542

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Służba zdrowia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Celem pracy jest zaprezentowanie przewidywanej liczby pielęgniarek w Polsce na przestrzeni dziesięciu lat (2017-2027). W badaniu uwzględniono dopływy i odpływy z grupy pielęgniarek uprawnionych do wykonywania zawodu. W sposób iteracyjny obliczana jest przewidywana liczba zarejestrowanych pielęgniarek dla kolejnego roku w danej iteracji. W modelu wykorzystywane są dane historyczne i prognozowane zmiany z okresu od roku zerowego do roku obecnie badanego, przy uwzględnieniu niepewności prognozy. Wyniki badania umożliwiają ocenę stanu personelu pielęgniarskiego w nadchodzących latach. Przedstawiają przewidywane trendy zmian w liczbie osób uzyskujących i tracących prawo wykonywania zawodu.(abstrakt oryginalny)
Wiedza staje się obecnie jednym z najważniejszych zasobów każdej organizacji. Artykuł prezentuje determinanty funkcjonowania podmiotów leczniczych i rolę wiedzy, jaką pełni w ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
An introduction of the Reimbursement Act in Poland, which took effect on 1st January 2012, was one of the most important reforms implemented in the Polish healthcare system over the past few years, affecting significantly the pharmaceutical market and its stakeholders. The aim of this study was to analyse the market access of new, innovative therapies for the Polish patients, after the Reimbursement Act being in force for over one year. The analysis was based on the Overview of the Minister of Health Orders, published on the Polish Agency for Health Technology Assessment (AHTAPol) website. The AHTAPol President and Council for Transparency's recommendations were divided into the positive and negative ones, and they were further divided into their corresponding reimbursement categories: the register of reimbursed medicines, drug programs and the chemotherapy catalogue. The issued recommendations were than compared with the final reimbursement decisions made by the Minister of Health(original abstract)
W literaturze można odnaleźć wiele definicji jakości życia. Prawdopodobnie dlatego problem należy ująć wieloaspektowo. Pierwsza definicja "jakości życia" została stworzona w roku 1972 przez Dalkey i Rourke. Uważali oni, iż na jakość składają się poczucie szczęścia oraz satysfakcja z życia [Dalkey, Rourke 1972].Natomiast według Campbella, elementami składowymi są życie rodzinne, zdrowie, praca zawodowa, małżeństwo, znajomi, miejsce zamieszkania, życie w danym państwie, sposób spędzania wolnego czasu, standard życia, wykształcenie, warunki socjalne [Campbell 1976]. Flanagan zaproponował wskaźniki wagi celem oceny poziomu satysfakcji z różnych dziedzin życia. Dzięki temu jakość życia miała mieć charakter subiektywny [Flanagan 1982](fragment tekstu)
Cukrzyca typu 2 dotyka więcej niż 8% amerykańskiej populacji [Centers for Disease Control and Prevention 2011; Eikenberg 2013, s. 213-218]. Ponad 382 miliony ludzi na całym świecie dotkniętych jest tą chorobą i przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do 592 milionów w 2035 roku [International Diabetes Federation 2013; Lorber 2014, s. 169-183]. Całkowita liczba zgonów na świecie wynikających z cukrzycy została określona na 3,98 mln w grupie wiekowej osób od 20 do 79 roku życia, co stanowi 6,8% (biorąc pod uwagę wszystkie grupy wiekowe) globalnej śmiertelności [Roglic 2010, s. 15-19, Mahdavi 2013]. Przyrost tkanki tłuszczowej zazwyczaj związany jest ze zwiększeniem ryzyka chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze i dyslipidemia [World Health Organization 2007, Bays 2007, s. 737-747](fragment tekstu)
Autor podjął się zdiagnozowania czynników wpływających na jakość komunikacji w jednostkach służby zdrowia. W tym celu przeprowadził badania w 6 zakładach opieki zdrowotnej, którymi objętych zostało 436 pracowników. Na podstawie pierwotnych danych przeprowadzono analizę, która pokazała, że w jednostkach istnieją podziały na grupy zawodowe, zjawiska "kompleksu niższości" oraz "manii wyższości". Na tej podbudowie funkcjonują negatywne stereotypy oddziaływujące na jakość komunikacji i relacji międzyludzkiej. Podsumowaniem rozważań jest "piramida relacji intergrupowych" w jednostkach służby zdrowia.(abstrakt oryginalny)
Gospodarcze i społeczno-polityczne tendencje rozwojowe sprawiają, że podmioty medyczne są zmuszone do zmiany dotychczasowych sposobów funkcjonowania: obniżenia kosztów, generowania przychodów, wzrostu efektywności i sprostania nasilającej się konkurencji. Do tego dochodzą problemy finansowe, wynikające z systemu kontraktacji usług medycznych. Zgodnie z raportem OECD Health at Glance 2015 wydatki na ochronę zdrowia pod względem % PKB plasują Polskę na 36 miejscu wśród 44. Choć Polska w ostatniej dekadzie podwoiła wydatki na ten cel (w ujęciu kwotowym wzrosły one o 110%), to i tak na zdrowie wydaje około 30% mniej niż przeciętny członek OECD. Z raportu Health at Glance 2015 wynika, że z powodu kryzysu ekonomicznego część państw musiała obciąć swoje wydatki na ochronę zdrowia. Polska, analizując wartości nominalne, tego nie uczyniła i utrzymuje wydatki na niezmienionym poziomie - ok. 6,4% wartości PKB. W praktyce jednak środki finansowe przydzielone na służbę zdrowia stale maleją gdyż są przeznaczane na obsługę coraz większej liczby pacjentów. W konsekwencji szpitale nie dysponują wystarczającymi środkami pieniężnymi na odtwarzanie i modernizację zasobów rzeczowych, a problemy finansowe sprawiają że menadżerowie szpitali koncentrują się na składnikach kosztowych procedur związanych z realizacją świadczeń medycznych. Poszukują odpowiedzi na pytanie: gdzie można redukować koszty? Na pacjentach - nie, ale na smukłych strukturach i zmodyfikowanych procesach już tak. Największe potencjały optymalizacji wydają się tkwić w działalności logistycznej szpitali, charakteryzującej się dużym zaangażowaniem zasobów personalnych, nieefektywną realizacją procesów logistycznych, wysokim poziomem zapasów oraz znacznymi problemami z zagospodarowaniem odpadów medycznych. Szacuje się, że potencjał redukcji kosztów rzeczowych, w przypadku przekazania realizacji zadań logistycznym podmiotom zewnętrznym, może sięgnąć 3-4 mld euro. Outsourcing logistyczny pozwala także na generowanie korzyści pozamonetarnych, jak np. odciążenie personelu szpitalnego z wykonywania czynności niezwiązanych ze świadczeniem usług medycznych. W efekcie pracownicy będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom, a to pozwoli na poprawę jakości świadczeń podstawowych szpitali. Zastosowanie w praktyce podmiotów medycznych zasad logistyki wydaje się kluczowe dla podniesienia sprawności i efektywności funkcjonowania szpitali. Koordynacji wymaga cała sieć przepływów informacyjnych i rzeczowych, tak by personel szpitala mógł koncentrować się na kluczowych kompetencjach, tzn. leczeniu i opiece nad pacjentami. Waga i znaczenie logistyki w racjonalizacji oraz reorganizacji szpitali skłoniła do przedstawienia w niniejszym rozdziale specyfiki logistyki podmiotów medycznych (szpitali) wraz ze wskazaniem jej podstawowych potencjałów racjonalizacji. (fragment tekstu)
Państwo przejawia aktywność w różnych sferach działalności i z różną intensywnością. Definicja i rola tej aktywności jest przedmiotem wielu dyskusji i kontrowersji, co znajduje odbicie w rozwoju myśli ekonomicznej'. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pielęgniarska diagnostyka rozwoju dziecka w podstawowej opiece zdrowotnej
100%
Pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, jak żadna inna dziedzina medycyny i pielęgniarstwa, nie ogranicza się tylko do działań leczniczych, czyli naprawczych, ale zajmuje się również działaniami profilaktycznymi Dlatego też jedną z istotniejszych umiejętności, jakie powinni posiadać lekarz pediatra i pielęgniarka pediatryczna, jest znajomość metod oceny rozwoju dziecka oraz okresów w życiu dziecka, w których ta ocena powinna zostać przeprowadzona. Pielęgniarska diagnostyka rozwoju dziecka, jako działanie profilaktyczne, znajduje miejsce w profilaktycznej koncepcji zdrowia w pediatrii. U podłoża tej koncepcji znajduje się założenie, że zdrowie jednostki i populacji zależy od wielu czynników pozamedycznych, w tym najwięcej od zachowań zdrowotnych, warunków środowiska społecznego i fizycznego(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje podstawowe wnioski sformułowane w oparciu o badanie 24 zakładów opieki zdrowotnej reprezentujących 15 województw (w starym układzie administracyjnego podziału kraju).
W niniejszym referacie przedstawiono kontekst wspierania procesu podejmowania decyzji menedżerskiej w sektorze publicznym na przykładzie sektora służby zdrowia. System informacji menedżerskiej ma za zadanie wspierać procesu decyzyjny w organizacji, a tym samym podnosić sprawność zarządzania organizacją, które jest realizowane z wykorzystaniem różnych metod zarządzania. Jedną z najbardziej popularnych metod stanowi obecnie controlling i narządzie budżetowania. Wprowadzając system controllingu z wykorzystaniem procedury budżetowania należy uwzględnić fakt, iż system sprawozdawczości wewnętrznej w przedsiębiorstwie musi uwzględniać potrzeby informacyjne kadry menedżerskiej. Dla prawidłowego junkcjonowania systemu informacji menedżerskiej w sektorze służby zdrowia potrzebne jest dokładne zidentyfikowanie potrzeb informacyjnych menedżerów różnego szczebla oraz zaprojektowanie systemu informacyjnego gwarantującego odpowiednią jakość podejmowanych decyzji. Nowoczesne budżetowanie w sektorze służby zdrowia powinno zmierzać w kierunku szerszego wykorzystania rachunku kosztów działań, a system informacji menedżerskiej powinien wspierać działania podnoszące efektywność funkcjonowania jednostek służby zdrowia. (abstrakt oryginalny)
The Western Balkan countries have been faced with a rising outward mobility of health professionals, driven by the increasing demand for this category of worker, especially in European countries. Labour-market imbalances are pushing many health professionals to leave the Western Balkan region. As a consequence, shortages of health professionals are looming and access to health services in the region is put under strain. The purpose of this study is to shed light on the recent pattern of mobility of health professionals from Western Balkan (WB) countries. A gravity model is implemented to analyse the push-and-pull factors of mobility during 2000-2019 and towards European countries. The analysis finds that income differentials between WB and European countries are strong pull factors. Additionally, policy changes in the destination countries shape the mobility patterns and several European countries, especially Germany, have benefited from the mobility of health professionals from WB countries.(original abstract)
13
Content available remote Analiza wskaźnikowa wybranych placówek medycznych
100%
W artykule przedstawiono argumenty przemawiające za inwestowaniem w zdrowie poparte m.in. wydłużającą się długością trwania życia. Dają one trwałe podstawy do dalszego rozwoju podmiotów działających na rynku usług medycznych. Pomimo pewnej specyfiki tego rynku, opisanej w artykule w sposób ogólny, są poddawane ocenie tak jak każda jednostka prowadząca działalność gospodarczą. W części empirycznej dokonano oceny funkcjonowania czterech placówek medycznych za pomocą wybranych i najbardziej typowych mierników analizy wskaźnikowej. Działają one na terenie jednego województwa. Jedna funkcjonuje jako niepubliczny zakład, a trzy jako różne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.(abstrakt oryginalny)
Aim/purpose - The aim of the paper is to explore the evolution of business models of health resort enterprises. The sector is perceived in this research as a case of a particular, traditional sector based on natural (here: balneological) resources which has been undergoing significant changes. In addition to the analysis of the evolution of business models, the purpose was to investigate the role of different categories of resources, e.g. infrastructure or relational competences, in substituting natural resources in the creation of business models. Design/methodology/approach - The exploration was based on a quantitative approach and survey research. The data gathered through the questionnaire were used in cluster analysis which adopted the agglomeration (hierarchical) method, i.e. grouping of features by Ward's method. Findings - Business models in the health resort sector in Poland have evolved and the major change incorporated their shift from business models focused on an idiosyncratic category of resources, i.e. natural, balneological resources, to business models based on other categories, like human resources, e.g. employees' competences, tangible resources like modern infrastructure or financial resources (for example contracts). The application of a clustering method facilitated tracing the evolution of business models from various perspectives, such as the importance of interorganiational cooperation, different value propositions, and focus on various customer segments. Research implications/limitations - The research implication for management studies is the recognition and presentation of the categories (archetypes) of business models of health resort enterprises in Poland as well as the characteristics of the evolution of business models within the scope of their components. The primary practical implication from a managerial perspective is to provide the basis for evaluation of opportunities and threats related to the adopted business model when comparing to the alternatives currently chosen by competitors. The major limitation of the research is the small sample size. Originality/value/contribution - The paper presents the results of the original research conducted among health resort enterprises in Poland. The paper identifies and characterises various categories (archetypes) of business models of the health resort enterprises in Poland as well as the evolution of the building blocks of implemented business models. The study contributes to the discussion on the usefulness of resource-based-view (RBV) as a theoretical perspective of business model research. The results are consistent with RBV as well as adhere to competence approach and relational view. From a practical perspective, they offer a recipe (formula) for managers of health resort enterprises interested in introducing changes into their business models. (original abstract)
15
Content available remote Transgraniczna opieka zdrowotna w Unii Europejskiej - wybrane zagadnienia
100%
Celem niniejszego opracowania jest zatem prezentacja i ocena we wskazanym wyżej kontekście nowych rozwiązań w zakresie transgranicznej opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, mających na celu umożliwienie obywatelom państw członkowskich korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w dowolnym, wybranym przez pacjenta państwie, na koszt organizatora systemu, w ramach którego dana osoba jest uprawniona do przedmiotowych świadczeń. (fragment tekstu)
Lewarowane wykupy menedżerskie (MBO) jako forma przejęcia przedsiębiorstwa przez kadrę kierownicza są praktyką coraz częściej obserwowaną. Zalety tej metody polegają zasadniczo na redukcji kosztów agencji, poprawie racjonalności podejmowanych decyzji, wzmocnieniu motywacji właścicieli-menedżerów do sukcesu, co ostatecznie prowadzi do przyrostu wartości jednostki. Z zastosowaniem MBO wiąże się również możliwość kształtowania modelu rynku opartego na wielu podmiotach po stronie podaży, co determinuje sprawność rynkowego mechanizmu cenowego. (abstrakt oryginalny)
W pracy opisano działanie służb współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym w aspekcie działających w kraju systemów poszukiwania związanych ze służbą ASAR oraz SAR. Współdziałanie służb w trakcie akcji poszukiwawczych stanowi niezwykle istotny element rokowniczy i ma niewątpliwie duży wpływ na przeżywalność poszkodowanych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Uczestnictwo polskich podmiotów leczniczych w przestrzeni teleinformatycznej
100%
Informatyzacja sektora ochrony zdrowia to przedsięwzięcie dotyczące zarówno strony organizacyjnej, prawnej, technologicznej, jak i społecznej. Przekształcenia w tym zakresie dotyczą bardzo licznego grona interesariuszy, do których zaliczają się pacjenci, lekarze, pielęgniarki, aptekarze, kadra zarządzająca oraz administracja. Wzajemna współpraca tych jakże zróżnicowanych grup użytkowników wymaga niezwykłego zaangażowania każdej z nich, ale także chęci nawiązania współpracy, wzajemnego zaufania i potrzeby doskonalenia się. Jak wynika z przytoczonych powyżej rezultatów analizy w grupie osób bezpośrednio zaangażowanych w działalność polskich placówek medycznych, wdrażanie technik informatycznych do sektora znajduje przyzwolenie i akceptację. Mimo społecznego zrozumienia potrzeby informatyzacji sektora przytoczone statystyki i rzeczywistość nadal jednoznacznie sugerują, że polski system ochrony zdrowia pozostaje w tyle w stosunku do systemów w innych krajach. Nadal problemem jest niedostateczny stopień wykorzystania nowoczesnej technologii w takich obszarach, jak: e-skierowania, e-recepty oraz e-zlecenia, do obsługi laboratorium i do diagnostyki. Mimo prac nad ucyfrowieniem sektora wdrażanie projektów z tego zakresu wydaje się jednak pozostawać na etapie inicjalizacji i planowania. (fragment tekstu)
In policy and research the horizontal equity principle has received a lot of attention on the international arena. Even if the concept of "equal treatment for equal medical need, irrespective of other characteristics such as income, race, place of residence" is present in the Polish legal framework, its implementation into the healthcare system has not been researched so far. The objective of this study was to estimate whether there is a variation in the health care utilization patterns by income after standardizing for differences in the need for health care. The analysis was performed on available data collected from the frame of the Social Diagnosis 2009 and 2011. The inequity of access was measured by the horizontal inequity (HI) index. The decomposition method was applied to identify key drivers of inequity in healthcare services utilization. The results indicate inequity favouring the poor for free of charge contacts and pro rich distribution for both out-of-pocket and private healthcare insurance visits. Income was revealed to be a key driver of healthcare services utilization financed by private resources. (original abstract)
20
Content available remote Role of Nurse in the Breast Cancer Education
100%
Incidence of female breast cancer in our population remains very high and the incidence increase every year. Breast cancer and following demanding oncological treatment extensively influence life of female patients. It intervene biological, psychical and social life of patient. Objective of our research was to check how women are informed about preventive precautions and how they are following them. Our research sample were randomly selected women of all age groups. Our results showed that it is necessary to increase activity in the area of education, increase personal responsibility in area of breasts self-examination and better inform about the influence of obesity to breast cancer incidence. Considering our previous experience in health care we were surprised that the role of nurse in education process is very low. We think that general nurses have enough opportunities to use daily contacts with patients to inform and lecture them. (original abstract)
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.