Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Służby specjalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Górnicze ratownictwo wysokościowe - 45 lat działalności
100%
Referat przedstawia organizację i funkcjonowanie specjalistycznych zastępów ratowniczych do prac w wyrobiskach pionowych lub o dużym nachyleniu. Opisano wymagania przepisów dla prac na wysokości. Zaprezentowano specjalistyczny sprzęt i sposób prowadzenia szkoleń. Przedstawiono przykłady akcji ratowniczych i prac profilaktycznych prowadzonych z wykorzystaniem technik alpinistycznych. (abstrakt oryginalny)
2
100%
W artykule przedstawiono pogotowia specjalistyczne Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. ich wyposażenie oraz sytuacje wymuszające pozyskiwanie nowego sprzętu ratowniczego, niezbędnego do bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczych. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany tekst o Józefie Śmiechu, żołnierzu Wojska Polskiego i uczestniku konspiracji niepodległościowej lat drugiej wojny światowej (1939-1945) w szeregach Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych po tak zwanym "wyzwoleniu", gdy ziemie państwa polskiego zajął nowy okupant Związek Sowiecki, przedstawia losy polskiego oficera nieludzko doświadczonego przez reżim komunistyczny w Polsce, który po opuszczeniu więzienia w 1956 r. podjął współpracę ze służbami specjalnymi Polski Ludowej i swoją haniebną działalność kontynuował niemalże do śmierci w 1982 roku. Józef Śmiech pseudonim "Ciąg", "Rzymianin", "Zwierzyniecki" urodził się w Kajetanówce na Zamojszczyźnie (województwo lubelskie) i po ukończeniu Korpusu Kadetów we Lwowie poświęcił się zawodowej służbie wojskowej i brał udział w wojnie niemiecko-polskiej 1939 r., a następnie w konspiracji niepodległościowej lat II wojny światowej w szeregach Armii Krajowej, gdzie wyróżnił się w walkach przeciwko Niemcom i ukraińskim nacjonalistom spod znaku Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Dowodził kompanią partyzancką pod pseudonimem "Ciąg" w stopniu podporucznika, a następnie został awansowany w 1945 r. na kapitana. Po lipcu 1944 r. i nowej okupacji ziem polskich przez Związek Sowiecki, Śmiech nie złożył broni i pozostał w konspiracji. Aresztowany w 1946 r. i po niezwykle ciężkim śledztwie skazany został na karę 15 lat więzienia. Po opuszczeniu więzienia, złamany podjął intensywną, bardzo szkodliwą współpracę z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa na terenie Bydgoszczy, Lublina, a następnie Zamościa, donosząc na swoich kolegów z konspiracji wojennej i powojennej. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote RESYS - nowy system telekomunikacyjny dla ratownictwa górniczego
75%
W artykule autorzy prezentują nowy system telekomunikacyjny przeznaczony dla zastępów ratowniczych. RESYS to system fonicznej łączności radiowej, transmisji danych oraz monitoringu ratowników biorących udział w akcjach ratowniczych w podziemnych zakładach górniczych. Został on wykonany w ramach jednego z zadań projektu badawczego dotyczącego poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach pt.: "Opracowanie funkcjonalnego systemu bezprzewodowej łączności ratowniczej z możliwością stosowania w wyrobiskach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego". (abstrakt oryginalny)
Na początku omówiono uwarunkowania regulaminowe kontroli działalności służb specjalnych przez Sejm, a dokładniej przez Komisję ds. Służb Specjalnych. Następnie przedstawiono podstawy ustawowej kontroli służb specjalnych, których należy szukać w ustawach na podstawie których te służby działają. Na koniec zaprezentowano problemy ograniczeń ustawowych występujących w kontroli służb specjalnych.
6
75%
Artykuł porusza problematykę miejsca i roli służb specjalnych w krajowym systemie zarządzania kryzysowego. Wskazuje na istotny, z punktu widzenia efektywności zadań realizowanych przez system, potencjał informacyjny tych służb. W swej treści odnosi się do wciąż kształtującego się modelu współdziałania pomiędzy tymi instytucjami oraz nimi, a systemem. (abstrakt oryginalny)
|
2015
|
24
|
nr 1
35-66
W świetle ustawy o ABW oraz AW zwalczanie przez Agencję przestępczości polega na rozpoznawaniu, zapobieganiu i wykrywaniu przestępstw oraz ściganiu ich sprawców. O tym, które z przestępstw są (a raczej powinny być) przedmiotem zainteresowania Agencji, decydują w pierwszej kolejności przepisy ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. W akcie tym do przestępstw tego rodzaju zalicza się kilka kategorii czynów zabronionych, m.in. przestępstwa godzące w bezpieczeństwo państwa oraz podstawy ekonomiczne państwa. W ustawie nie wyjaśnia się przy tym, o jakie dokładnie przestępstwa stypizowane i penalizowane w przepisach karnych chodzi. Innymi słowy, w ustawie brakuje stosownych odesłań do konkretnych przepisów karnych, w których ustawodawca opisuje dane typy czynów zabronionych, a które można by traktować w kategoriach przestępstw godzących w bezpieczeństwo państwa lub podstawy ekonomiczne państwa. W tej sytuacji katalog takich przestępstw - których zwalczanie należy do zadań ustawowych Agencji - jest katalogiem bliżej nieokreślonym (otwartym). Co za tym idzie, interpretacja przepisów ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu - w kontekście ustalenia normatywnego znaczenia zadania zwalczania przez ABW przestępstw - stanowi istotny problem badawczy. W niniejszym artykule autor przybliża problemy interpretacyjne, z jakimi mogą zetknąć się przedstawiciele zarówno doktryny, jak i praktyki. Celem artykułu jest również próba ustalenia znaczenia pojęciowego wskazanych powyżej nieostrych terminów w taki sposób, aby budziły one jak najmniejsze wątpliwości interpretacyjne.(abstrakt oryginalny)
|
2018
|
nr 9
35-39
Uprawnienia emerytalne i rentowe stanowią istotny element statusu prawnego i społecznego funkcjonariuszy formacji umundurowanych i specjalnych oraz żołnierzy zawodowych. Z uwagi na swoistość socjalnego ryzyka ustawodawca objął ich odrębnym od powszechnego systemem zabezpieczenia emerytalno-rentowego. Tzw. nowelą dezubekizacyjną z 16 grudnia 2016 r., która miała służyć zniesieniu przywilejów emerytalnych związanych z pracą w aparacie bezpieczeństwa PRL, zostali objęci jedynie funkcjonariusze. Nowela ta wywołuje wiele kontrowersji i wątpliwości o swoją zgodność z przepisami Konstytucji RP. Póki co znowelizowane przepisy korzystają jednak z domniemania konstytucyjności. Autor analizuje sytuację prawną funkcjonariuszy po wprowadzeniu kontrowersyjnych zmian do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. (abstrakt oryginalny)
|
|
27
|
nr 1
21-32
Secret services are the key elements in the field of cyber security in Poland. Two of the national CSIRTs (Computer Security Incident Response Teams), i.e. CSIRT GOV and CSIRT MON are run by the following services: the Internal Security Agency and Military Counterintelligence Service. In the Czech Republic, CSIRTs/CERTs at the national level are operated by civilian entities and coordination in the event of a threat is the responsibility of the civilian National Cyber and Information Security Agency (NUKIB). The Polish Act on the National Cyber Security System does not provide for parliamentary control of the activities of national CSIRTs. In the Czech Republic, a special standing committee was established to control the activities of NUKIB. Fundamental differences in the structure of the cyberspace protection system in Poland and the Czech Republic may result from the adoption of different priorities in terms of values by political actors. (original abstract)
|
|
nr 3
42-50
W artykule omówiono tworzenie, organizację i funkcjonowanie formacji wywiadowczych działających na terenie Czechosłowacji w okresie od utworzenia samodzielnego państwa aż do zakończenia II wojny światowej. Przedstawiono zarówno mechanizmy werbowania etatowych funkcjonariuszy i żołnierzy wywiadu jak również współpracowników cywilnych. Ponadto przybliżono metody działań agentów wywiadu a także stosowane modele zarządzania posiadanym kapitałem ludzkim i operacyjnym oraz przykłady konspirowania działań podejmowanych przez wyspecjalizowane komórki wywiadowcze.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Sejmowa kontrola działalności służb specjalnych : rzeczywistość czy fikcja
75%
|
|
nr 5
227-246
Zmiany, jakie nastąpiły po 1990 r. w strukturze aparatu państwowego, a szczególnie w podporządkowaniu i strukturze cywilnych i wojskowych służb specjalnych, nie pozostały bez wpływu na system ich kontroli i nadzoru. System kontroli powinien być tak zbudowany, by zmuszać organy bezpośrednio i pośrednio je nadzorujące do sprawnego działania i do osiągania przyjętych celów w sferze wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Potrzebę taką wskazują nie tylko względy polityczne, ale przede wszystkim praktyczne. Znajomość struktury systemu kontroli służb specjalnych jest użyteczna dla każdego, kto zajmuje się tymi problemami, i niezbędna jest również parlamentarzystom.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie Centralnego Biura Śledczego Policji jako służby właściwej w zakresie rozpoznawania, zwalczania i przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej. Z uwagi na trudności eksplanacyjne związane z nieostrością pojęcia ,,przestępczość zorganizowana", podjęta została próba zaprezentowania syntetycznej definicji w oparciu o poszczególne kryteria identyfikujące zjawisko. We wstępie rozważań zaprezentowana została wykładnia terminologiczna podstawowych pojęć związanych z poruszanym zagadnieniem. Wobec pojawiających się nowych zagrożeń związanych z rozwojem cywilizacyjnym, w tym także technologicznym, zorganizowane grupy przestępcze wykazują aktywność w różnorodnych płaszczyznach życia społecznego. Intensyfikacja działalności zorganizowanych grup przestępczych wpływa zasadniczo na percepcję bezpieczeństwa w efekcie czego państwo podejmuje odpowiednie działania w przedmiocie wykrywania, zwalczania oraz przeciwdziałania tego typu zagrożeniom. W artykule wyznaczono główne obszary działalności zorganizowanych grup przestępczych również w wymiarze statystycznym. Przedstawiono ponadto proces legislacyjny towarzyszący tworzeniu się nowej jednostki oraz główne zmiany przepisów w ustawie o Policji. Szczególnej uwadze poddano główne obszary działań zorganizowanych grup przestępczych: obszar kryminalny, gospodarczy i narkotykowy. Z uwagi na różnorodność podejmowanych działań przez zorganizowane grupy przestępcze, przedstawiony został katalog zadań niniejszej służby w oparciu o powyższą rodzajowość. Ponadto zaprezentowano zadania funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji w poszczególnych płaszczyznach działalności zorganizowanych grup przestępczych. Konstatację powyższych rozważań stanowi próba przedstawienia zasadności powołania do życia omawianej służby z uwagi na dynamicznie rozwijającą się problematykę przestępczości zorganizowanej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 6
18-27
W państwach demokratycznych wolność zrzeszania się w związki zawodowe jest uznawana za niekwestionowaną wolność obywateli. Odnosi się to przede wszystkim do sektora prywatnego. Jednakże pracownicy zatrudnieni w administracji publicznej i formacjach zmilitaryzowanych podlegają częściowym ograniczeniom w tej dziedzinie z tytułu wykonywanych obowiązków.
Siły zbrojne we współczesnym państwie są jednym z nielicznych podmiotów posiadających potencjał wykonawczy i strukturę organizacyjną umożliwiające im skuteczną realizację powierzonych zadań nawet w ekstremalnie trudnych sytuacjach kryzysowych. Powoduje to, że często uczestniczą w akcjach ratowniczych, w których realizują m.in. zadania logistyczne na rzecz ludności poszkodowanej, infrastruktury krytycznej, dziedzictwa kulturowego oraz ochrony środowiska naturalnego. W prezentowanym artykule przedstawiono zakres oraz sposoby i możliwości realizacji powyższych zadań w akcjach ratowniczych przez pododdziały i oddziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zależności od ich specjalności i posiadanego wyposażenia technicznego. (abstrakt oryginalny)
The publication, in the context of the organization of prevention and rescue services, we focus attention on providing information critical for decision-making system rescue. Dynamics and rescue environment imposes specific requirements on access to information. To be successful rescue operation at all levels of the organization, from the operational to the divisional level must be quickly made the right decisions. Access to information, appropriate to the type, location of the rescue operation is here an essential condition for the efficiency of the rescue operation. (fragment of text)
|
|
nr 10
118-126
Pod koniec 2021 r. na rynku wydawniczym ukazała się monografia Przemysława Szustakiewicza Definicja i zakres prawa służb specjalnych. Jej autor kompleksowo przedstawił zagadnienia związane z organizacją i funkcjonowaniem służb specjalnych, a także kontrolą i nadzorem nad nimi oraz zatrudnieniem funkcjonariuszy. Kilka sformułowanych w publikacji tez, uzasadnień i ocen wymaga komentarza lub polemiki. Spora część z nich znajduje się w rozdziale 7, zatytułowanym "Służby specjalne jako organ zatrudniający". Nawet jeśli niektórych tez Autora nie można uznać za trafne, to oceniając opracowanie w całości, należy stwierdzić, że jako pierwsze w polskiej literaturze prawniczej kompendium wiedzy o służbach specjalnych uzupełnia ono lukę w piśmiennictwie z zakresu nauk prawnych.(abstrakt oryginalny)
Tematem niniejszego artykułu jest problematyka nożoodporności pakietu balistycznego. Na to zagadnienie została zwrócona uwaga, ponieważ większość nowoczesnych kamizelek jest projektowana by sprostać zagrożeniom stawianym im jedynie przez broń palną. Zauważone zostało zaniedbanie ochrony przed bronią białą. Istnieje zatem potrzeba wypracowania metodologii badawczej w tym temacie, ponieważ jest on aktualny i potrzebny w nowoczesnym, rozwiniętym społeczeństwie (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych dotyczących zachowań, reakcji oraz odczuć ratowników górniczych pod wpływem stresu. Każda akcja ratownicza jest analizowana indywidualnie ze względu na czynniki, które mają wpływ na jej przebieg. Z punktu psychologii ważnym elementem jest zachowanie ratownika, jego reakcje nie tylko przed, jak i w czasie akcji, ale również po przeprowadzonej akcji ratowniczej. Dzięki ankiecie można było zanalizować odczucia ratowników biorących udział w akcjach ratowniczych. (abstrakt oryginalny)
Coraz częściej przyjmuje się założenie, iż zadowolenie z pracy ma istotny związek ze specyfiką danego zawodu, z typem i rodzajem wykonywanej pracy. Przedmiotem zainteresowania w prezentowanym artykule są zawody z tzw. misją społeczną. Mają one wspólny element definicyjny związany z niesieniem pomocy innemu człowiekowi, jednocześnie można różnicować je, biorąc pod uwagę m.in. kryterium odmiennych warunków pracy, w których są wykonywane. Praca ratowników górniczych ma charakter zespołowy, a niesienie pomocy pracownikom kopalń zwykle odbywa się w skrajnie niebezpiecznych warunkach. Celem podjętych badań było określenie związku pomiędzy poczuciem misji w zawodzie oraz poczuciem więzi ze współpracownikami a zadowoleniem z pracy w tej grupie zawodowej. Badania pokazały, iż zakładany związek okazał się istotny jedynie w odniesieniu do zmiennej - więzi ze współpracownikami, wskazując na ważność relacji w zespołach ratowniczych dla doświadczania zadowolenia z pracy ich członków. (abstrakt oryginalny)
20
63%
Jednym z podstawowych zadań organów władzy publicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, które zależy od działań podejmowanych wewnątrz państwa oraz poza jego granicami. Trwający proces wzmożonej globalizacji powoduje, że organy bezpieczeństwa muszą nieustannie przewidywać, wykrywać i neutralizować zagrożenia. Bezpieczeństwo na świecie zależy głównie od sytuacji geopolitycznej, ekonomicznej i społecznej. Uczestnictwo wojska i policji w międzynarodowych organizacjach sprawia, że wykrywanie zagrożeń jest bardziej skuteczne. Istotną rolę w zabezpieczeniu państwa przed terroryzmem, korupcją i przestępczością zorganizowaną pełnią organy prowadzące działania o charakterze niejawnym. Tajne służby są instytucjami o szczególnym znaczeniu w strukturze władz publicznych, niezależnie od obowiązującego systemu politycznego. Są one oddzielną częścią organizacyjną administracji rządowej. Od okresu transformacji w 1989 roku aż do dziś polskie służby specjalne były przedmiotem wielu zmian organizacyjnych. Z biegiem lat, konieczne było dostosowanie ich organizacji do zmieniających się warunków politycznych, nowego demokratycznego systemu politycznego Polski i aktualnych potrzeb krajowych. Celem niniejszej publikacji jest analiza roli służb specjalnych w III Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy etap obejmuje analizę procesu transformacji wojskowych i cywilnych służb specjalnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po 1989 r. Następnie opisano zmiany dokonane w XXI wieku. Analizie poddano prawne aspekty funkcjonowania wszystkich pięciu współczesnych polskich służb specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.