Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Safety risk identification
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 12 (CD)
671-687
Artykuł identyfikuje zagrożenia jakie mogą być wywołane przez powojenną amunicją chemiczną zatopioną w Morzu Bałtyckim w aspekcie ich wpływu na bezpieczeństwo transportu morskiego oraz innych przejawów działalności człowieka na morzu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 22 (4)
145-158
Światowe Dni Młodzieży to czas, kiedy młodzi ludzie, katolicy, choć nie tylko, z całego świata przyjeżdżają na spotkanie z Ojcem Świętym i innymi podobnymi im ludźmi. Spędzają czas na modlitwach, czuwaniach, rozmowach i poznawaniu często nowego dla nich miejsca. To niewątpliwie okazja, żeby przeżyć niepowtarzalną przygodę w bliskości ludzi patrzących na świat podobnie i podobnie postrzegających jego wartości. Ze względu na rozmiar imprezy i skalę działań, jakie muszą być podejmowane dla sprawnego jej przeprowadzenia, konieczne jest, żeby dokładnie przeanalizować zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Impreza sama w sobie nie jest ani sytuacją kryzysową, ani masową imprezą podwyższonego ryzyka. Niemniej jednak, zwłaszcza w obliczu zagrożeń terrorystycznych materializowanych w krajach tak zwanej "starej Europy" potrzebne są działania analityczne i oparte na ich wynikach działania operacyjne, które pozwolą przygotować imprezę i całe jej otoczenie w sposób zapewniający bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników, niezależnie od tego, skąd na nią przyjadą. Program imprezy zakłada dwie części. Pierwsza, etap diecezjalny, zaplanowany od 20 do 25 lipca 2016 r., odbywać się będzie w rozsianych po kraju parafiach, gdzie goście z całego świata wezmą udział w programach przygotowanych przez lokalne społeczności. Druga, zasadnicza część imprezy zacznie się 25 i potrwa do 31 lipca 2016 r. Będzie to czas spotkania pielgrzymów z Ojcem Świętym i wspólnej z nim modlitwy. Należy oczekiwać, że cała populacja uczestników zechce wtedy dotrzeć do Krakowa i jego najbliższych okolic. Oznacza to, że niespełna 800-tysięczne miasto będzie gościć rzeszę pielgrzymów szacowaną nawet na 3 miliony osób. (abstrakt oryginalny)
Kopalnia "Chwałowice" systematycznie od wielu lat prowadzi badania stanu narażenia radiacyjnego, spowodowanego obecnością naturalnych izotopów promieniotwórczych w wyrobiskach podziemnych kopalni. Badania mają na celu określenie poziomu narażenia radiacyjnego górników tej kopalni, poprzez kompleksową analizę wszystkich czynników, powodujących to zagrożenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi w KWK "Chwałowice" wykonano pomiary następujących czynników narażenia radiacyjnego: stężenia energii potencjalnej alfa krótkożyciowych produktów rozpadu radonu, stężenia naturalnych izotopów promieniotwórczych w wodach, mocy dawki promieniowania gamma i dawek otrzymywanych przez górników, stężenia naturalnych izotopów promieniotwórczych w osadach. (abstrakt oryginalny)
Referat dotyczy budowy klimatyzacji grupowej wyrobisk dołowych w partii L, pokład 405 w południowej części obszaru górniczego KWK "Halemba-Wirek". Przeprowadzone prognostyczne obliczenia rozkładu temperatury w wyrobiskach eksploatacyjnych i drążonych przodkach wykazały, że konieczne będzie chłodzenie powietrza w wyrobiskach górniczych. Na podstawie analizy zagrożenia temperaturowego określono zapotrzebowanie mocy chłodniczej dla eksploatacji w partii L w pokładzie 405 obszaru górniczego KWK "Halemba-Wirek". System klimatyzacji wyrobisk będzie oparty na agregatach chłodniczych wytwarzających wodę lodową. Woda rozprowadzana będzie rurociągami do wodnych chłodnic powietrza zlokalizowanych w rejonach eksploatacji i prowadzonych robót przygotowawczych w partii L. Ciepło skraplania z agregatów chłodniczych odprowadzane będzie do wody z systemu odwadniania kopalni. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stan zagrożenia metanowego w polskich kopalniach węgla kamiennego. Omówiono systemy przewietrzania ścian eksploatacyjnych. Zwrócono uwa-gę na konieczność stosowania odmetanowania, które powinno być dostosowane do systemu przewietrzania ściany. Przedstawiono efektywności odmetanowania w zależności od stosowanej metody odmetanowania oraz systemu przewietrzania ścian. Na tej podstawie sformułowano zasady dotyczące projektowania odmetanowania oraz podano wytyczne do praktycznego stosowania, które powinny przyczyniać się do skutecznego odmetanowywania górotworu w kopalniach węgla kamiennego. Zaproponowano dobór systemów przewietrzania i odmetanowania ścian w zależności od prognozowanej metanowości bezwzględnej. (abstrakt oryginalny)
Przez zagrożenia skojarzone rozumie się te zagrożenia naturalne, które współistniejąc, wpływają na inicjację, intensywność oraz przejawy swojego występowania.(fragment tekstu)
Tematem artykułu jest prezentacja praktycznych doświadczeń w prowadzeniu ściany silnie zagrożonej klimatycznie, przy eksploatacji cienkiego pokładu węgla ścianowym kompleksem strugowym. Opisano również sposób postępowania służb kopalni, od etapu wykonania prognozy klimatycznej do prezentacji efektów pracy chłodnic powietrza w czasie eksploatacji ściany. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono tematykę zagrożenia metanowego w świetle teorii ryzyka zawodowego, z zastosowaniem metody oceny jakościowej z udziałem ekspertów. Zaprezentowano zidentyfikowane czynniki wysokiego ryzyka zapłonu i wybuchu metanu oraz dokonano ich podziału na grupy znaczeniowe takie jak czynniki litosferyczno-technologiczne CZ, czynniki zainicjowania zapłonu CI, czynniki organizacji, wykrywania i profilaktyki metanowej CO oraz czynniki możliwych skutków ryzyka metanowego CS. W oparciu o przedstawioną procedurę dokonano oceny i klasyfikacji czynników ryzyka metanowego. Na tej podstawie zaproponowano niekonwencjonalne metody redukcji ryzyka metanowego odniesione do czynników ryzyka, których oddziaływanie uznane zostało przez ekspertów za najbardziej niekorzystne. (abstrakt oryginalny)
W przypadku przewietrzania ścian sposobem na "U" po caliźnie węglowej strefa wysokich koncentracji metanu w zrobach za ścianą znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wyrobiska ścianowego, szczególnie w rejonie skrzyżowania ściany z chodnikiem wentylacyjnym. Dlatego też, monitoring zagrożenia metanowego w rejonie tego skrzyżowania ma wpływ na bezpieczeństwo robót. W referacie opisano wybrane wyniki badań przeprowadzonych w czasie realizacji w Głównym Instytucie Górnictwa w latach 2012-2015 projektu AVENTO, którego jednym z celów było opracowanie metodologii monitoringu i oceny zagrożenia metanowego w kopalni. (abstrakt oryginalny)
|
2017
|
nr 6
119-130
Celem niniejszego artykułu jest określenie czynników determinujących percepcję zagrożeń zawodowych przez pracowników na wybranym stanowisku pracy. Podmiotem badań byli pracownicy wyodrębnionego oddziału przedsiębiorstwa świadczącego usługi budowlane. Badaniem objęto 15 pracowników zatrudnionych na stanowiskach: robotniczych, kierowniczych, administracyjnym i służb bhp. Stanowiskiem, które oceniono pod kątem identyfikacji zagrożeń był instalator posadzek. Badanie składało się z dwóch etapów. Pierwszym etapem była identyfikacja zagrożeń przeprowadzona przez pracowników oddziału przedsiębiorstwa. W ramach tego etapu, pracownicy organizacji, w której odbywało się badanie, zostali poproszeni o samodzielne zidentyfikowanie zagrożeń na stanowisku instalatora posadzek. Każdy z pracowników wykonywał tą czynność samodzielnie. Po wypisaniu zagrożeń badani poproszeni zostali o skomentowanie uzyskanych wyników. Badanie wsparte było wywiadem swobodnym pogłębionym badacza z uczestnikami. Badanie wykazało, że liczba zidentyfikowanych zagrożeń zależy od stażu pracownika w badanym przedsiębiorstwie. Na postrzeganie zagrożeń mają również wpływ takie czynniki jak: doświadczenie życiowe i zawodowe badanych, a także świadomość i zdolność obserwacji m.in. otoczenia, urazów i dolegliwości, których doznali osobiście lub widzieli u innych. Na zjawisko postrzegania zagrożeń mają z pewnością również wpływ: zakresy obowiązków pracowników czy ich wiedza merytoryczna w kwestiach bhp. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Identification of a Crime Perpretator Based on Trace Evidence
100%
|
|
nr 3
40-47
The application of advanced methods of trace identification at a crime scene has made a substantial contribution to the identification of offenders. An accurate identification as well as preservation of forensic traces at a crime scene are key determinants of the methods' usage. The application of appropriate forensic traces identification and preservation techniques has been presented in the paper, including selected case studies.(original abstract)
The article is a summary of information about evaluation of a risk degree for a brown coal spontaneous ignition which is realized on the base of a database analysis of information about the development of stative quantities and desorbated gases in the stored bodies of the brown coal. The data were gained from the long term complex measurements which were realized at chosen companies during the coal mining in the previous parts of the project. In the last part of the project, we examined results of temperature models from thermographs with results of gasses and coal samples from the mines. Then, the influence of atmospheric conditions (insolation, water downfall, changes of barometric pressure etc.), the influence of coal mass degradation, the influence of physical and chemical factors, and the influence of other defective factors on the process of the coal spontaneous ignition. The gasmetry was assess with gas in-situ samples and laboratory gas models of indicative gasses for the spontaneous ignition, which were taken from the method of the thermic oxidation with the aim of the correlation finding for an epicentre of temperature within the spontaneous ignition. (original abstract)
13
Content available remote Identyfikacja zagrożeń na stanowiskach pracy strażaków zawodowych
100%
W artykule przedstawiono analizę zagrożeń, na jakie są narażeni strażacy zawodowi. Pozwoli ona na oszacowanie ryzyka zawodowego, a także będzie stanowić podstawę podjęcia właściwych działań korekcyjnych i profilaktycznych. Ryzyko zawodowe strażaków zależy przede wszystkim od rodzaju akcji ratowniczych. Badaniami związanymi z bezpieczeństwem strażaków, a także poszukiwaniem rozwiązań ograniczających ryzyko, powinni się zajmować zarówno naukowcy, jak i pracodawcy oraz służby BHP. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Some Remarks on the Meaning of "Security"
100%
Bezpieczeństwo w dobie ciągle narastających zagrożeń, jest bardzo ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu podmiotów. Należy badać, kontrolować i rozwijać to zjawisko na różnych płaszczyznach, ponieważ bezpieczeństwo jest celem i potrzebą, do którego dążą wszystkie jednostki. Trudność w zmierzaniu do zapewnienia bezpieczeństwa, czyli spokoju, braku zagrożeń oraz możliwości przetrwania i rozwoju, wiąże się z dynamicznym rozwojem tego zjawiska oraz różnorodnością jego pojmowania. W literaturze przedmiotu ciągle brak jest jednolitej definicji terminu "bezpieczeństwo" a przecież to zjawisko dotyczy każdego obszaru życia. Od czasu wzmożonych sporów militarnych powstało wiele nowych zagrożeń, z którymi muszą uporać się ludzie aby zabezpieczyć sobie i przyszłym pokoleniom odpowiedni byt. W związku z tym "bezpieczeństwa" nie możemy powiązywać tylko z brakiem wojen czy innych zbrojnych konfliktów a rozpatrywać je w różnych kategoriach. Obecnie, rodzajem bezpieczeństwa, o którym słyszy i mówi się zdecydowanie częściej niż wcześniej jest bezpieczeństwo ekologiczne. Środowisko jest obszarem istotnym dla każdego człowieka i łączy się ze wszystkimi dziedzinami życia. W związku z tym należy zadbać o ekosystem i zrobić to bardzo rozsądnie, ponieważ zmiany zachodzące w przyrodzie mają często wymiar nieodwracalny. Zaprezentowana w artykule tematyka związana z bezpieczeństwem ma charakter interdyscyplinarny. Obejmuje wiele obszarów naukowych tj. nauki społeczne, administracyjne a niekiedy w szerokim ujęciu nawet i teologiczne stanowiąc tym samym bardzo ciekawe źródło informacji. (abstrakt oryginalny)
Inspiracją do podjęcia tematu było załamanie na rynkach ekonomicznych w latach 2008-2010, gdzie prowadzone z pewnego dystansu czasowego analizy i obserwacje wskazują, że kryzys ten zaczął w sposób utajony rozwijać się już na wiosnę 2007 roku i wtedy wygenerowane zostały pierwsze jego symptomy, które jednakże przez wielu zostały zignorowane lub po prostu niedostrzeżone. Artykuł podejmuje problem skuteczności postrzegania zagrożeń w systemach bezpieczeństwa organizacji, który objawia się najczęściej albo niedostrzeżeniem w porę ważnych sygnałów, albo odwrotnie, nadaniu zbyt dużej wagi sygnałom mało istotnym. Stwierdzono, że możliwości poprawy sytuacji należy szukać w lepszym zrozumieniu w procesów postrzegania sygnałów ostrzegawczych. Celem artykułu jest przedstawienie modelu interpretacji pojęcia zagrożenie, umożliwiającego bardziej skuteczne postrzeganie sygnałów ostrzegawczych, a także opracowanie skuteczniejszej metodologii ich odczytu i rozpoznania. Podjęte w opracowaniu analizy znajdują się na pograniczu kilku dziedzin naukowych: psychologii poznawczej, neurobiologii, filozofii umysłu, czy też semiologii. Zastosowane w pracy metody naukowe, to metoda analizy i krytyki piśmiennictwa, metoda analizy i konstrukcji logicznej oraz metody heurystyczne: metoda "nowego spojrzenia" i metoda przeniesienia analogicznego. W metody te włączono metody wnioskowania, dedukcyjnego połączone z indukcją enumeracyjną. Rezultatem przeprowadzonych prac jest przedstawienie własnej koncepcji interpretacji pojęcia zagrożenia, jak również modeli cząstkowych: modelu rozwoju zagrożenia, modelu wymiarów zagrożenia i modelu sygnału ostrzegawczego. Problem ten podjęto na podstawie obserwacji własnych organizacji gospodarujących, głównie przedsiębiorstw, ale może on być aktualny w innych obszarach, jak na przykład w zarządzaniu kryzysowym. Artykuł sugeruje identyfikacji obszaru naukowego, obejmującego szeroko pojętą percepcję sygnałów o zagrożeniach, który może warto byłoby rozwinąć od strony teoretycznej, jak również od strony badawczej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5 (CD)
147-158
W pracy przedstawiono model logiczno-matematyczny systemu zabezpieczenia logistycznego sytuacji kryzysowych, będący kluczowym systemem w procesie zarządzania kryzysowego na szczeblu administracji publicznej. Badany system został zdekomponowany na dwa chronologicznie budowane modele: identyfikacyjny i decyzyjny. Dla potrzeb badawczych w strukturze modelu identyfikacyjnego wyodrębniono 5 systemów organizacyjno-funkcjonalnych, które zostały opisane w jednolitej konwencji matematycznej. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Contemporary Monopolies in the Polish Economy - the Case Study of PWPW.
84%
|
|
5
|
nr 3
127-152
The paper presents the role of PWPW, as a company with some attributes of a natural monopoly, in contemporary Polish economy. It shows that commercial companies - performing special tasks which are necessary for the functioning of state and which concern identification as well as transactional security and at the same time take advantages of the economy of scale and range as a condition of their presence and development - have a logically justified place in the economy. They are a source of benefits for shareholders in the form of taxes, dividends and other economic benefits, as well as the value of the company itself. Moreover, they are creators of domestic employment and they enrich the national potential of technology. Also, such firms provide a right level of identification and transactional security, which influences the stability and reliability of legal and economic relations. The necessary conditions in order to realize the benefits coming from owning a company such as PWPW by the state are the company's business continuity, the stability of its domain of action and the financial stability. These conditions can be fulfilled through a certain partnership between the state and PWPW in the form of a legal monopoly or lasting and stable commercial contracts.(original abstract)
W wydrążonej w pokładzie 510 pochylni odstawczej zostały przeprowadzone cykliczne badania sejsmiczne metodą profilowania w trakcie zbliżania się do niej frontu zawałowej ściany 506 w tym samym pokładzie. Przeprowadzone badania umożliwiły określenie zmian prędkości oraz współczynnika tłumienia podłużnej fali sejsmicznej w pokładzie w miarę zmniejszającej się odległości pomiędzy frontem ściany a pochylnią. W oparciu o zmierzone prędkości podłużnej fali sejsmicznej określono zmiany poziomu naprężeń w pokładzie 510. Wyznaczono odległość, przy której stwierdzono wzrost naprężeń w pokładzie 510 w rejonie pochylni odstawczej związany z oddziaływaniem ciśnienia eksploatacyjnego ściany 506. Uzyskane wyniki mogą okazać się użyteczne przy wyznaczaniu stref szczególnego zagrożenia tąpaniami w podobnych warunkach geologiczno-górniczych. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono wybrane wyniki badań przeprowadzonych w ramach realizacji w Głównym Instytucie Górnictwa w latach 2012-2015 projektu AVENTO, finansowanego z Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS). Jednym z celów projektu było opracowanie zasad i przeprowadzenie bilansów wentylacyjno-metanowych dla rejonów wytypowanych czynnych ścian w oparciu o dane zarejestrowane przez czujniki metanometryczne i czujniki prędkości powietrza wentylacyjnego. Do oceny stanu zagrożenia metanowego zaproponowano wskaźnik, stanowiący stosunek metanowości wentylacyjnej do metanowości kryterialnej. Wzrost wartości wskaźnika wskazuje na wzrost zagrożenia metanowego. W oparciu o wyniki przeprowadzonych badań bilansowania metanu opracowany został algorytm do oceny i wizualizacji zagrożenia metanowego w rejonach czynnych ścian. (abstrakt oryginalny)
20
84%
Wypadki są negatywnymi zdarzeniami, do których dochodzi w środowisku pracy. Poznanie przyczyn wystąpienia wypadku pozwala na zaproponowanie, a następnie wprowadzenie działań zapobiegających zaistnieniu podobnym wypadkom w przyszłości. W artykule omówiono podstawowy podział przyczyn wypadków, podstawy metodologii badania wypadków TOL oraz podano przykład jej zastosowania dla wypadku, jaki miał miejsce w trakcie drążenia wyrobiska chodnikowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.