Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sales forecasting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Przedmiotem referatu jest wskazanie kierunków doskonalenia procesu prognozowania sprzedaży ciepła w przedsiębiorstwach ciepłowniczych. (...) W referacie przedstawiono krótką analizę i ocenę obecnej sytuacji rynkowej przedsiębiorstw ciepłowniczych, a następnie na jej podstawie koncepcję i główne kierunki doskonalenia procesu prognozowania sprzedaży ciepła. Prezentowana koncepcja dotyczy szacowania sprzedaży na okres 3-5 lat, czyli w horyzoncie średnioterminowym. Pod pojęciem przedsiębiorstwo ciepłownicze należy rozumieć przedsiębiorstwo zajmujące się dostarczaniem ciepła do odbiorców, przy czym ciepło może pochodzić z własnych źródeł przedsiębiorstwa lub może być kupowane od innych wytwórców. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rolę agregacji w procesie prognozowania sprzedaży. Wyjaśniając pojęcie agregacji zauważono, że w prognozowaniu z zagadnieniem tym można mieć do czynienia na etapie analizowania danych prognostycznych oraz na etapie konstruowania prognozy. W pierwszym przypadku agregacja, która chociaż może spowodować utratę części informacji o badanym zjawisku, ułatwia a nawet umożliwia wybór modelu prognostycznego niezbędnego do wyznaczenia prognozy tego zjawiska. W drugim przypadku agregacja umożliwia uzyskanie prognoz dotyczących dłuższych okresów i większych obszarów niż prognozy pierwotnie wyznaczone. Rozważanie teoretyczne zilustrowano przekładem empirycznym, dotyczącym prognozowania sprzedaży artykułów AGD. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano zastosowanie rozkładu inwersji do oceny jakości opinii ekspertów. Rozkład inwersji jest uogólnieniem znanego testu tau-Kendalla. Przedstawiono przykłady estymacji prawdopodobieństwa inwersji a także test inwersji do oceny ekspertów. Pokazano również tablice wartości krytycznych dla testu inwersji. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł opisuje możliwość wykorzystania sieci neuronowej do prognozowania sprzedaży w przedsiębiorstwie. Zostaną w nim przedstawione ogólne wiadomości o jednokierunkowych sieciach neuronowych typu perceptron oraz metodach i przyczynach planowania sprzedaży w przedsiębiorstwie. Zostanie także pokazany sposób określania architektury sieci neuronowej służącej jako narzędzie prognozowania sprzedaży na podstawie wybranych wielkości wpływających na sprzedaż. (fragment tekstu)
Jedynym pełnym poprawnym sposobem szacowania amplitud cykliczności tygodniowej, miesięcznej i rocznej na podstawie danych dziennych jest wykorzystanie periodycznych zmiennych zero-jedynkowych. Dla każdego typu danych dziennych, tj. dla tygodnia 7-, 6- czy 5-dniowego można oszacować te wahania. Braki w danych dla dni świątecznych (dni wolnych od pracy) można w dwojaki sposób zrealizować: po pierwsze - nie uzupełniać brakujących danych, a dnia z brakującymi informacjami nie uwzględniać w analizie lub zastąpić brakującą informację, np. średnią z sąsiadujących jednoimiennych okresów. Wykorzystanie wielomianów trygonometrycznych do opisu cyklu miesięcznego i tygodniowego daje opis o uproszczonym charakterze. (fragment tekstu)
7
Content available remote Obciążenie magazynu w kontekście trafności systemu prognoz sprzedaży
75%
Celem artykułu jest zobrazowanie wpływu trafności systemu prognoz sprzedaży na stan zapasów produktów w rzeczywiście funkcjonującym magazynie. Trafność prognoz wyznaczanych na postawie stosowanego systemu prognoz została porównana z prognozami naiwnymi, które stanowią punkt odniesienia. Przeanalizowano również wpływ każdego z wymienionych sposobów prognozowania na obciążenie magazynu i stopień realizacji popytu.(abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest predykcja wielkości sprzedaży w firmie informatycznej Comarch, obliczona metodą wyrównywania wykładniczego z wykorzystaniem jednoparametrowego modelu Browna na bazie przeprowadzonych badań teoretycznych i empirycznych. Głównym celem podjętych badań było obliczenie prognoz na kolejne dwa kwartały (trzeci i czwarty) 2020 r. na podstawie uzyskanych danych empirycznych z lat 2016-2020. Natomiast problem badawczy dotyczył właściwego wykorzystania modelu Browna do prognozowania wielkości sprzedaży z zamiarem otrzymania dokładniejszej prognozy. Ujęcie teoretyczne i praktyczne problemu badań pozwoliło na podjęcie próby uporządkowania obszaru wiedzy związanego z prognozowaniem modelem Browna, w tym głównie z wygładzaniem szeregu czasowego metodą wyrównywania wykładniczego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Metody prognozowania sprzedaży w przedsiębiorstwie farmaceutycznym
75%
Proces prognozowania często wzbudza wiele wątpliwości co do jego zasadności. Wskazanie odpowiedniej metody, która pozwoli na zbudowanie precyzyjnej prognozy, jest procesem wieloetapowym. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyselekcjonowanych metod prognozowania sprzedaży na przykładzie wybranego preparatu farmaceutycznego. Do osiągnięcia założonego celu zastosowano metody ilościowe: metodę naiwną, model Wintersa oraz metodę jakościową: opinie kierownictwa. Jednoczesne wykorzystanie tych metod do ustalenia prognozy końcowej badanego produktu umożliwia uzyskanie bardziej precyzyjnych szacunków oraz uwzględnienie wielu różnorodnych czynników determinujących prognozę sprzedaży. Specyfika rynku farmaceutycznego kreuje potrzebę przełożenia uwarunkowań tego sektora na dobór właściwych metod prognozowania sprzedaży, co wymaga indywidualnego podejścia zarówno do pojedynczych preparatów, jak i grup produktów. Każda sytuacja prognostyczna może odróżniać się od pozostałych, dlatego należy rozpatrywać je oddzielnie i zwracać uwagę na wszystkie czynniki determinujące daną prognozę sprzedaży(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawione zostały wyniki prognozowania wielkości dziennej sprzedaży detalicznej paliw płynnych na jednej ze stacji benzynowych. Do budowy prognoz wykorzystano ekonometryczne modele szeregu czasowego opisujące dwa rodzaje wahań periodycznych o cyklu tygodniowym oraz o cyklu dwunastomiesięcznym. Ponadto wśród zmiennych „objaśniających” znalazły się zmienne zero-jedynkowe dotyczące występowania dni świątecznych oraz dni przed i poświątecznych. Przeprowadzono analizę dokładności błędów prognoz ex post ogółem oraz w dezagregacji na dni tygodnia i miesiące. (abstrakt oryginalny)
Prognozy wielkości sprzedaży są niezbędne w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Mogą być one budowane na podstawie różnych modeli formalnych i nieformalnych. W artykule poruszono problemy uwzględniania w poszczególnych etapach procesu budowy prognoz na podstawie modeli formalnych pierwszego i drugiego rodzaju opinii ekspertów. (abstrakt oryginalny)
Istnieje wiele modeli, które umożliwiają sporządzenie prognoz zjawisk ekonomicznych, na przykład model tendencji rozwojowej, model trendu pełzającego z wagami harmonicznymi lub modele wyrównywania wykładniczego. Celem artykułu jest porównanie prognoz opartych na tych modelach. (...) Sporządzono prognozę wielkości dochodów ze sprzedaży trzech lokalnych tygodników wydawanych w średniej wielkości miastach województwa zachodniopomorskiego. (fragment tekstu)
Do jednych z najtrudniejszych zagadnień prognostycznych należy przewidywanie wielkości sprzedaży prasy. Dla lepszego zobrazowania omawianego problemu przedstawiono specyfikę i kryteria podziały prasy oraz politykę wydawców w zakresie wysokości nakładów. Omówiono dotychczas stosowane metody określania nadziału czasopism oraz próby ich prognozowania. Opisano proces prognozowania sprzedaży trzech czasopism "Rzeczpospolitej", "Głosu Szczecińskiego" i "Polityki" przy wykorzystaniu metod wyrównywania wykładniczego Browna, Holta i Holta-Wintersa.
W Anglii sprzedaż ma najwyższą proporcję sprzedaży detalicznej on-line, więc to, co dzieje się tutaj, jest obserwowane przez zagranicznych obserwatorów, jak Wielka Brytania staje się miejscem doświadczalnym dla detalicznej innowacji. Anglia do roku 2018 odnotuje najwyższy udział w sprzedaży detalicznej on-line na świecie. (fragment tekstu)
15
Content available remote Prognozowanie sprzedaży z wykorzystaniem modelu dyfuzji oraz programu R
75%
Jednym z narzędzi umożliwiających prognozowanie wielkości sprzedaży jest model dyfuzji Bassa, którego cechą charakterystyczną jest potwierdzona wieloma zastosowaniami uniwersalność modelu w prognozowaniu sprzedaży produktów nowo wprowadzonych na rynek należących do różnych segmentów rynku. Celem artykułu jest prezentacja pakietu BASS opracowanego dla programu R, który należy obecnie do najważniejszych niekomercyjnych programów umożliwiających analizę statystyczno-ekonometryczną oraz prognozowanie. W artykule przedstawione zostały funkcje pakietu umożliwiające określenie krzywej Bassa dla produktu, a także zaprezentowany został przykład prognozowania sprzedaży z wykorzystaniem pakietu BASS.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano trzy sytuacje, w których udział biopaliw w ogólnym zużyciu ciekłych paliw w transporcie kształtuje się w różny sposób. Sytuacje te są prognozami wariantowymi polegającymi na podaniu kilku możliwych do wystąpienia stanów zmiennej prognozowanej, w zależności od kształtowania się czynników otoczenia badanego zjawiska. Wariant pierwszy (optymistyczny) oparto na rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych (NCW) na lata 2008-2013. Dwa pozostałe warianty (najbardziej prawdopodobny i pesymistyczny), to własne propozycje wielkości udziału biopaliw, które powstały m.in. w oparciu o opinie ekspertów oraz własną analizę obserwowanych jakościowych zmian na polskim i światowym rynku biopaliw. (abstrakt oryginalny)
W artykule zweryfikowano hipotezę o losowości szeregów czasowych sprzedaży dla produktów sprzedawanych rzadko. Wykorzystano dane rzeczywiste dotyczące centrum magazynowo-dystrybucyjnego, w którego ofercie jest ok. 12 000 towarów. Znajomość procesów generujących dane jest istotna m.in. z punktu widzenia wyboru metody prognozowania. Jeśli szeregi czasowe są czysto losowe, tradycyjne metody prognozowania nie mają zastosowania (można wtedy korzystać np. z symulacji stochastycznej). Zastosowano testy losowości oparte na teorii serii, zarówno dla okresowości sprzedaży, jak i wielkości sprzedaży. W testach dotyczących okresowości sprzedaży poszukiwano regularności w odstępach między tygodniami z dodatnią sprzedażą. Korzystano z testów opartych na liczbie serii i długości serii.(abstrakt oryginalny)
W klasie modeli addytywnych wyznaczono rozkład prognozy, rozkład błędu prognozy oraz prognozę przedziałową sprzedaży nowej marki produktu na rynku. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest porównanie efektywności dwóch wybranych metod, stosowanych do prognozowania zjawisk z wahaniami sezonowymi, pod względem dopasowania zbudowanych modeli do danych rzeczywistych oraz trafności wyznaczonych prognoz. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera wielokryterialną procedurę postępowania przy wyznaczaniu użyteczności stosowania metod prognozowania sprzedaży w przedsiębiorstwie. Problem polega na ocenie zastosowania systemu wspomagania decyzji DSS 3.0 do wyboru najlepszej metody prognostycznej, ze szczególnym uwzględnieniem metody Electre Tri.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.