Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Savings income tax
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych poszerzają swoją ofertę o programy rentierskie. Plany te pozwalają na płacenie mniejszych podatków od zysków niż w wypadku lokat bankowych czy obligacji. Zasada jest prosta - klient jednorazowo wpłaca do wybranego programu pieniądze, a w zamian wypłaca w regularnych odstępach czasu zyski uzyskane z inwestycji.
Celem artykułu jest ocena opłacalności strategii inwestycyjnych opartych na wydawanych przez domy maklerskie rekomendacjach i wyłonienie tzw. liderów rekomendacji spośród instytucji finansowych publikujących sugestie inwestycyjne. Autorzy sprawdzili również, czy w związku z pojawiającymi się nie najlepszymi wynikami badań dotyczących wydawanych rekomendacji przepisy prawa ewoluują w celu poprawy ich jakości. Analizą zostały objęte wszystkie rekomendacje akcji dla spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowane w okresie od 2006 r. do końca października 2017 r. Krzywa kapitału prezentująca wyniki badań obejmuje zarówno koszty transakcji, jak i podatek od zysków kapitałowych. Przeprowadzone badania nad jakością wydawanych przez domy maklerskie rekomendacji dowodzą, że ogólna jakość zaleceń jest bardzo niska, a uwzględnione przy kalkulacji koszty transakcyjne wraz z podatkiem od zysków kapitałowych tylko pogarszają osiągnięte wyniki. Jednakże pomimo niskiej jakości wydawanych rekomendacji można dostrzec liderów wśród domów maklerskich publikujących rekomendacje regularnie. Badania pokazują również, że mimo słabej jakości rekomendacji przepisy prawa nie uległy żadnej zmianie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł charakteryzuje stosowane przez Unię Europejską metody przeciwdziałania ucieczce oszczędności rezydentów. Do metod tych zalicza się przede wszystkim: podatki, ewidencję i informowanie o osobach próbujących unikać płacenia podatków od zysków z lokat w macierzystym kraju.
Przedmiotem opracowania jest problematyka podatku od dochodu z tytułu oszczędności gospodarstw domowych, zgromadzonych w bankach w formie wkładów bieżących i terminowych. Podatek ten wprowadzono w Polsce 1 marca 2002 roku mocą ustawy z 21 listopada 2001 roku. Jego następstwa i zakres oddziaływania zależą od wielu okoliczności. Badając to zagadnienie specjalny nacisk zostanie położony na określenie wpływu tego podatku na kształtowanie się tych oszczędności. Kwestia ta jest szczególnie ważna w Polsce, zwłaszcza ze względu na niski poziom stopy oszczędności gospodarstw domowych, będących głównymi podatnikami tego podatku. Zbadane zostanie również, czy i w jakim stopniu udało się zrealizować cele nowo wprowadzonego podatku. W kontekście tych zagadnień zostaną przedstawione przesłanki wprowadzenia tego podatku, zasady jego pobierania oraz uwzględnione główne opinie przedstawicieli banków w tej sprawie. Zważywszy, że nowo wprowadzony podatek nie stanowi novum dodatkowo zostaną uwzględnione, w ogólnym zarysie, zaobserwowane następstwa wprowadzonego wcześniej tego rodzaju podatku w USA i RFN. Zostaną też uwzględnione zasady opodatkowania dochodów z oszczędności w krajach Unii Europejskiej, aby przedstawić badany problem na tle porównawczym. Podstawę analizy stanowi literatura, przepisy prawne, dane liczbowe publikowane przez NBP oraz obserwacje własne z praktyki bankowej. (fragment tekstu)
Zwolnienie oszczędności emerytalnych z podatku kapitałowego warto wykorzystać szerzej.
Kupując w tym roku papiery wartościowe, unikniemy płacenia podatku dochodowego od zysku z ich sprzedaży. Inwestycja będzie jednak opłacalna tylko wtedy, gdy przyniesie stopę zwrotu wyższą niż inne sposoby lokowania oszczędności, które temu opodatkowaniu podlegają.
Inwestorzy powinni się rozliczyć z dochodów z giełdy. Jednak mało kto wie jak. Bałagan jest ogromny. Inwestorom grozi spór z organami podatkowymi. Pierwszy rok obowiązuje podatek od zysków kapitałowych uzyskanych z giełdy, niestety przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na wiele pytań związanych z zasadami opodatkowania tym podatkiem.
Wśród pomysłów na zwiększenie dochodów przyszłorocznego budżetu znalazło się opodatkowanie dochodów z lokat bankowych. Autorka porusza temat konsekwencji jakie może ponieść cała gospodarka po wprowadzeniu podatku od zysku z lokat.
Artykuł prezentuje wybrane zagadnienia zróžnicowanego opodatkowania dochodów kapitałowych w krajach UE. Z przeprowadzonych analiz wynika, iž wyžsze obciąženia podatkowe nie wpływają ujemnie na oszczŠdności. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na oszczŠdności są górne stopy podatkowe progresywnych systemów podatkowych.
Mimo, że wartość zgromadzonych w bankach depozytów klientów spada, to liczba banków posiadających znaczne nadwyżki płynności rośnie.
Omówiono systemy opodatkowania oszczędności w krajach Unii Europejskiej (zestawienie opodatkowania dochodów pochodzących z oszczędności o stałym opodatkowaniu). Kraje te dążą do zharmonizowania swoich zasad, dotyczy to problemu między innymi tajemnicy bankowej. Projekt z 1989 roku (15 proc. podatku u źródła) natrafił na sprzeciw kilku państw. W roku 1998 opracowano dyrektywę Unii wprowadzającą 20 proc. podatku u źródła i możliwość regulacji przez kraj zainteresowany po otrzymaniu informacji o wielkości odsetek. Ta również natrafiła na liczne zastrzeżenia. W Polsce zapowiada się od 2003 roku wprowadzenie 5 procentowego podatku, problem dotyczy jednak wielkości inflacji.
Według PENTORA opinie o pomyśle opodatkowania zysków z lokat są druzgocące. Przeciwni temu są bankowcy, jak i ich klienci. Przedstawiono, jak obecnie kształtuje się detaliczny rynek bankowy, i jakie mogą być skutki wprowadzenia opodatkowania zysków z lokat.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.