Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Savings rate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule podjęto próbę identyfikacji czynników determinujących stopę oszczędzania gospodarstw domowych. W badaniach wykorzystano dane jednostkowe krajowych gospodarstw domowych pochodzące z Diagnozy Społecznej oraz zastosowano regresję logistyczną i drzewa klasyfikacyjne. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że stopa oszczędności gospodarstw domowych w Polsce jest w największym stopniu determinowana przez takie ich cechy społeczno-ekonomiczne, jak: płeć, wiek, poziom wykształcenia głowy gospodarstwa domowego, a także dochód gospodarstwa. Uzyskane w pracy wyniki korespondują generalnie z wynikami innych krajowych i zagranicznych badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowane zostały kierunki zmian struktury obrotów na GPW w Warszawie według grup inwestorów. Pokazano strukturę oszczędności Polaków i udział w tych oszczędnościach środków ulokowanych na giełdzie. W strukturze oszczędności dominują depozyty bankowe i środki pieniężne na kontach bieżących. Na giełdzie ulokowane było tylko 3,6% oszczędności i tylko 3,5% gospodarstw domowych posiadało akcje. Odsetek obywateli inwestujących na giełdzie jest w Polsce dużo niższy niż w krajach Europy Zachodniej. W obrotach na GPW w Warszawie rośnie systematycznie udział inwestorów zagranicznych, spada zaś udział krajowych inwestorów, zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych. Podstawowymi przyczynami spadku udziału w obrotach giełdowych inwestorów indywidualnych są wzrost złożoności instrumentów finansowych i bogacenie się społeczeństw. Skłania to inwestorów do lokowania wolnych środków pieniężnych w funduszach zbiorowego inwestowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na różnice w obliczanej na podstawie danych mikro- i makroekonomicznych stopie oszczędności gospodarstw domowych oraz próba wyjaśnienia przyczyn tych różnic, z jednoczesną propozycją ich wyeliminowania. (fragment tekstu)
Z podjętych powyżej rozważań na temat użycia stóp procentowych jako narzędzia oddziaływania na koniunkturę nasuwa się refleksja, że pomimo kontrowersji co do skuteczności mechanizmów stóp procentowych w oddziaływaniu na realne procesy gospodarcze, są one na tyle istotnym parametrem gospodarczym, że banki centralne powinny stosować go z rozmysłem i świadomością skutków, jakie mogą wywołać błędne decyzje w tym za8kresie. Przykładem błędnej polityki stóp procentowych wydaje się polityka prowadzona przez amerykański SFR w czasie ostatniego cyklu podwyżek tych stóp. Przyczyniła się ona niewątpliwie do kryzysu finansowego, który wstrząsnął fundamentami amerykańskiej gospodarki. Tymczasem próby wykorzystania mechanizmu stóp procentowych do łagodzenia skutków kryzysu wydają się mieć nikłe szanse powodzenia. Bardziej skuteczne w tym względzie są narzędzia bezpośredniego oddziaływania na efektywny popyt. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba zbadania głównych czynników określających stopę oszczędności i stopę wzrostu dochodu w Polsce w latach 90. i symulacja tych wielkości w okresie przyszłym. Zwrócono uwagę na wzajemne zależności między stopą oszczędzania a stopą wzrostu dochodu w okresie średnim i długim.
Pytanie o związek stopy oszczędności z tempem wzrostu pojawiło się wraz ze zrozumieniem roli akumulacji we wzroście. Tradycyjny model Solowa i jego modyfikacja w postaci modelu Mankiwa-Romera-Weila przewidywały zależność dodatnią jedynie dla okresów przejściowych przy przechodzeniu od jednej zrównoważonej ścieżki wzrostu do drugiej. Takie ujęcie zostało poddane krytyce przez Bernankego i Gürkaynaka, którzy - oprócz wytknięcia błędów konceptualnych przy weryfikacji - przytoczyli szereg obserwacji empirycznych pokazujących dodatnią korelację między stopą oszczędności, stopą inwestycji w kapitał ludzki a tempem wzrostu produktu per(fragment tekstu)
W artykule opisano zależności pomiędzy inwestycjami i oszczędnościami w małej, otwartej gospodarce. Omówiono determinanty oszczędności i inwestycji w gospodarce. Przedstawiono wpływ polityki pieniężnej na oszczędności i inwestycje z wykorzystaniem wyselekcjonowanych kanałów. W szczególności rozpatrzono wpływ banku centralnego na zmienne będące tematem opracowania przez politykę stopy procentowej i poprzez wpływ na stabilizację makroekonomiczną. Na zakończenie przedstawiono wyniki badań empirycznych przeprowadzonych dla Polski. Szczegółowej analizie poddano kształtowanie się stóp oszczędności i inwestycji w latach 1992-2002, oraz wpływ stóp procentowych banku na te zmienne.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem badań było określenie powiązań pomiędzy wybranymi cechami społeczno-ekonomicznymi gospodarstw domowych a stopą oszczędności w gospodarstwach domowych. Rozpatrywano dwie podstawowe determinanty stopy oszczędności tj. dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego oraz wykształcenie osoby odniesienia w gospodarstwie domowym. Ponadto podjęto próbę określenia powiazań pomiędzy interakcjami wybranych determinant a stopą oszczędności. Metodologia badania - Podstawę badan stanowiły niepublikowane dane pochodzące z badań gospodarstw domowych przeprowadzonych przez GUS w latach 2005, 2010 i 2013. W każdym roku było to około 35 tys. gospodarstw domowych. Gospodarstwa domowe podzielono na grupy ze względu na poziom dochodu oraz wykształcenie osoby odniesienia w gospodarstwie domowym. W każdej z podgrup gospodarstw domowych analizowano stopę oszczędności, udział dochodu podgrupy w dochodzie ogółem gospodarstw domowych oraz poziom optymizmu. Wynik - W analizowanych latach stwierdzono wzrost stopy oszczędności gospodarstw domowych zarówno w okresie koniunktury gospodarczej, jak i spowolnienia. Odnotowano wzrost stóp oszczędności wraz ze wzrostem poziomu zamożności gospodarstw domowych oraz ze wzrostem poziomu wykształcenia głowy rodziny. Natomiast przy ustalonym poziomie dochodu zauważono spadek stóp oszczędności wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia osoby odniesienia. Oryginalność/wartość - Wartością pracy jest pogłębiona analiza przyczynowo-skutkowa kształtowania się stóp oszczędności w polskich gospodarstwach domowych w zależności od dwóch determinant jakimi były dochód rozporządzalny i wykształcenie głowy gospodarstwa domowego ze szczególnym uwzględnieniem interakcji pomiędzy nimi. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest analiza porównawcza powiązania stopy oszczędności gospodarstw domowych z poziomem zaufania konsumentów w wybranych krajach Europy Wschodniej w latach 2008-2014. Wartość składki ubezpieczeniowej na życie została włączona do analizy jako wskaźnik długoterminowego charakteru oszczędności gospodarstw domowych. Dla określenia ogólnych gospodarczych warunków w wybranych krajach, wykorzystano wskaźnik wzrostu produktu krajowego brutto per capita. Wyniki badania wykazały zróżnicowany wpływ zaufania konsumentów na stopę oszczędności gospodarstw domowych w 2008 roku w wybranych krajach. W niektórych krajach (takich jak Polska i Bułgaria) odnotowano szczególne trendy, które były spowodowane działaniem kryzysu i wpływem przekazów pieniężnych. (abstrakt oryginalny)
Oszczędności generowane przez sektor gospodarstw domowych stanowią ważny czynnik wzrostu każdej gospodarki. Są one bowiem podstawowym źródłem akumulacji kapitału, określającym możliwości inwestycyjne gospodarki. Na zachowania fi nansowe gospodarstw domowych w zakresie gromadzenia oszczędności wpływa wiele czynników - wewnętrznych, tj. związanych bezpośrednio z gospodarstwem domowym, jak i zewnętrznych, niezależnych od niego. Celem artykułu była analiza zachowań oszczędnościowych gospodarstw rolników na tle pozostałych grup społeczno-ekonomicznych ludności w Polsce w latach 2003 i 2013. Analizie poddano skłonność do oszczędzania, stopę oszczędzania, a także cele i formy gromadzenia oszczędności przez gospodarstwa domowe należące do różnych grup społeczno-ekonomicznych ludności. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że w 2013 roku w gospodarstwach domowych rolników stwierdzono stosunkowo niewielką skłonność do oszczędzania i stopę ich oszczędności w porównaniu z pozostałymi grupami gospodarstw domowych. W gospodarstwach domowych rolników częściej niż w pozostałych grupach społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych celem oszczędzania były rezerwy na bieżące wydatki konsumpcyjne, zakup dóbr trwałego użytku oraz rozwój własnej działalności gospodarczej. Natomiast rzadziej w porównaniu z innymi gospodarstwami domowymi rolnicy oszczędzali na wypoczynek i rehabilitację. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba identyfikacji postaci zależności stopy oszczędzania deklarowanej przez polskie gospodarstwa domowe wobec determinant postulowanych przez teorie ekonomiczne, takich jak wiek i dochód, a także przez koncepcje socjologiczne rekomendujące wśród tych determinant pozycję społeczną. Hipotezę tę poddano weryfikacji na podstawie dwóch badań ankietowych przeprowadzonych wśród reprezentatywnych grup polskich gospodarstw domowych dla lat 2004 i 2006. Przedmiotem badania była deklarowana przez głowy gospodarstw domowych stopa oszczędzania w roku, pod koniec którego zrealizowano badanie. Posłużono się wielopoziomowym modelem regresji liniowej. W pierwszej części artykułu krótko scharakteryzowano podejście wielopoziomowe w modelowaniu zależności korelacyjnych wraz z procedurami estymacji parametrów modelu, w drugiej zaś przedstawiono wyniki tego podejścia do estymacji dwupoziomowego modelu regresji stopy oszczędzania względem wieku (zmienna poziomu pierwszego) oraz pozycji społeczno-ekonomicznej (zmienna poziomu drugiego). (fragment tekstu)
Przedstawiono teoretyczną analizę wpływu zmiennych, takich jak: stopa procentowa, dochody do dyspozycji, wzrost gospodarczy i popyt na pieniądz na oszczędności finansowe gospodarstw domowych.
Oszczędności gospodarstw domowych stanowią czynnik istotny z punktu widzenia wzrostu gospodarczego danego kraju. Podobieństwa między zachowaniem mieszkańców poszczególnych państw pozwalają na lepsze dostosowanie polityki rządu zmierzającej do optymalizacji poziomu oszczędności. W związku z powyższym w artykule podjęto próbę wydzielenia grup krajów podobnych pod względem powiązań między stopą oszczędności gospodarstw domowych a wybranymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Badania przeprowadzone zostały na grupie 24 krajów europejskich na podstawie danych statystycznych prezentowanych przez Eurostat za lata 2000-2010. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Problem prywatnych oszczędności długoterminowych w polskim systemie emerytalnym
84%
Zmiany demograficzne oraz kondycja finansów publicznych wymagają przeprowadzenia zmian w systemie emerytalnym. Dotychczas funkcjonujący system oparty przede wszystkim na emeryturach wypłacanych z części obowiązkowej nie jest w stanie zagwarantować wysokiej stopy zastąpienia. W tym celu konieczne jest zbudowanie odpowiednio dużego zasobu oszczędności indywidualnych. Dotychczas funkcjonujące w ramach III filara produkty finansowe ze względu na ich konstrukcję i niewielkie zachęty fiskalne nie spełniły zakładanej roli. Konieczne jest więc podjęcie działań mających na celu przełamanie ograniczeń i barier we wzroście oszczędności długoterminowych. Zadania w tym zakresie powinny zostać niezwłocznie podjęte.(abstrakt oryginalny)
Z badań Agencji GfK Polonia wynika, że Polacy nie chcą oszczędzać. Brak skłonności do oszczędzania jest niezależny od kryzysu i zmiennych ekonomicznych. W artykule podjęto próbę wyjaśnienia przyczyn niechęci Polaków do oszczędzania.
Teoria efektywnego popytu zakłada, że prywatne inwestycje określają wysokość prywatnych oszczędności, a więc wysokość nierozdzielonych zysków plus oszczędności gospodarstw domowych. Prywatne oszczędności danego okresu są wielkością daną. W tych warunkach gospodarstwa domowe mogą jedynie zwiększyć lub zmniejszyć swą całkowitą konsumpcję przy danych całkowitych prywatnych oszczędności. Wobec tego przy danych prywatnych oszczędnościach PKB jest tym większy (mniejszy) im wyższa (niższa) jest skłonność do konsumpcji gospodarstw domowych. Jednocześnie zmienia się struktura prywatnych oszczędności w tym sensie, że wraz ze wzrostem PKB nierozdzielone zyski rosną kosztem oszczędności gospodarstw domowych. Rozpatrując rozmiary całkowitego popytu i całkowitej podaży i zakładając stan niepełnego wykorzystania zdolności wytwórczej spostrzegamy, że gospodarstwa domowe mogą wpływać na stopę oszczędzania, nie mogą jednak wpływać na wielkość całkowitych prywatnych oszczędności. Stąd właśnie dochodzimy do wniosków, które przeczą naszej codziennej intuicji a zarazem potwierdzają tezę, że często spadek stopy oszczędzania idzie w parze z przyśpieszeniem wzrostu gospodarczego, zaś jej wzrost – z jego zwolnieniem.
The aim of this study is to examine the factors that influence the savings rate in middle-income countries and to compare the results with other studies devoted to different subgroups of countries. Among the potential determinants of savings the study considers: demography, income level, financial sector, international trade, inflation and the structure of the economy. The research sample is confined to 44 middle-income countries and covers the period between 2000 and 2019. Six model specifications are constructed using three different estimators: FE, FGLS and PCSE. In the next step the same models are estimated using alternative dependent variables. Results suggest that industrial share in GDP has a positive impact on the savings rate. On the other hand a negative relationship was diagnosed between the savings and unemployment rates, the share of labour compensation in GDP, military expenditure, inflation and the young dependency ratio. (original abstract)
This study aims to investigate the impact of savings and foreign direct investment on economic growth in Poland. Savings play an important role in achieving sustainable growth. High saving rates are also an important tool to increase resilience to financial shocks. The economic climate that emerged following the financial crisis revealed problems with the economy of Poland to obtain foreign financing. The decrease in foreign direct investment has led to an unpredictable economic environment for developing countries such as Poland. The decrease in foreign direct investment has led to lower growth rates for an emerging market such as the economy of Poland. The relationship economic growth rate, saving and foreign direct investment are examined for Poland over the period 1992-2016 by using the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) bounds testing approach. According to this approach there is a cointegration relationship between the series and a 1% increase in savings which leads to a 0.81% increase on economic growth rate. Also a 1% increase in foreign direct investment (FDI) leads to a 1.52% increase in the economic growth rate. (original abstract)
19
Content available remote Procesy oszczędzania gospodarstw domowych - fakty, trendy, determinanty
84%
W artykule w celu przybliżenia zmian w procesach oszczędzania gospodarstw domowych analizie poddano literaturę przedmiotu i wybrane dane statystyczne. W pierwszej części wskazano uwarunkowania spadku oszczędności gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych oraz zidentyfikowano determinanty erozji nawyków oszczędzania gospodarstw domowych. Omówiono również znaczenie oszczędności dla stabilności finansowej gospodarstw domowych oraz procesu wzrostu gospodarczego. W drugiej części określono podobieństwa w procesach oszczędzania polskich i amerykańskich gospodarstw domowych. Artykuł stanowi przyczynek do ograniczenia niedostatku literatury w tej dziedzinie i zawiera propozycje obszaru dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zmiany stopy oszczędności w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej
84%
W artykule przedstawiono stopę oszczędzania gospodarstw domowych w Polsce i wybranych krajach Europy w latach 2000-2011 na tle zmian tempa wzrostu PKB oraz poziomu wydatków konsumpcyjnych. Analiza wskazuje zróżnicowanie zachowań gospodarstw domowych pod względem poziomu oszczędzania w różnych krajach Europy. Dane wskazują, że postępowanie gospodarstw domowych uzależnione jest w części od bogactwa danego kraju oraz poziomu optymizmu społecznego. Analiza aktualnej sytuacji gospodarczej Polski wskazuje, że dążenie przez gospodarstwa domowe do zwiększenie poziomu oszczędności prywatnych może poważnie ograniczyć popyt prywatny, a tym samym nasilić proces spowolnienia gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.