Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Scale feature product
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Neoklasyczne założenia: doskonałej informacji, doskonałej mobilności dóbr, doskonałej podzielności dóbr oraz racjonalności działania podmiotów, eliminują pozytywne sprzężenia zwrotne. Uchylenie tych założeń wprowadza możliwość pojawienia się dodatnich sprzężeń zwrotnych w postaci popytowych korzyści skali (efektów sieciowych) czy efektów zachowań stadnych. Dodatnie sprzężenia zwrotne występują w grach dynamicznych, gdy konsumenci podejmują decyzje o współuczestnictwie w sieci jeden po drugim. Już na przykładzie prostych modeli Gildera-Metcalfe'a i Reeda można pokazać, że użyteczność niektórych dóbr podłączonych do sieci oprócz stałej użyteczności autonomicznej odznacza się użytecznością synchronizacyjną rosnącą wraz ze wzrostem innych użytkowników w sieci. (abstrakt autora)
W niniejszym artykule przedstawiono użyteczność metod skalowania wielowymiarowego w badaniach marketinowych cech produktu rynkowego. Użyteczność tych metod jest niewątpliwie duża i powinna zachęcać do ich stosowania w praktyce badań marketingowych.
Niniejszy artykuł jest poświęcony przeglądowi metod skalowania służących do ilościowego wyrażania zróżnicowania jakości. Ocena wybranych metod skalowania polegała na efektywnym, całkowitym rozpoznaniu ich możliwości, co pozwoliło na świadome uniknięcie błędów w ocenach i umożliwiło zachowanie możliwie wysokiej dokładności i powtarzalności oznaczenia wyników, przy jednoczesnym najmniejszym nakładzie czasu, najmniejszej liczbie próbek i najmniejszej liczbie powtórzeń oraz możliwie prostej i jednoznacznej interpretacji wyników. Z udziałem profesjonalnego zespołu 10 osób, tzw. wybranych oceniających o sprawdzonej wrażliwości sensorycznej, charakteryzujących się dobrą stałością ocen i pamięcią, zgodnie z ogólnie przyjętymi wymogami i w specjalnie przygotowanym laboratorium dokonano oceny poszczególnych metod skalowania. Badania skupiły się głównie na ocenie smaku gorzkiego wybranych alkaloidów z wykorzystaniem skal graficznych. Po porównaniu wybranych metod skalowania okazało się, że najdokładniej można było ocenić smak wybranych próbek alkaloidów, stosując hybrydę powstałą z połączenia skali kategorii ze skalą liniową. (abstrakt oryginalny)
Autorka porównuje rezultaty badań preferencji wybranych marek herbaty ekspresowej, uzyskanych w wyniku zastosowania trzech różnych skal pomiaru. Badania przeprowadzono w trzech grupach respondentów wybranych spośród studentów AE w Krakowie.
Odpowiedni skład zespołu oceniającego jest jednym z czynników warunkujących dokładność, precyzję, powtarzalność i odtwarzalność wyników oceny sensorycznej. Selekcji i dobru kandydatów do zespołu oceniającego dokonuje się na podstawie wyników testów, opracowanych dla sprawdzenia indywidualnej wrażliwości sensorycznej. W pewnych przypadkach, szczególnie przy ocenie sensorycznej niektórych towarów przemysłowych, dochodzi do powstania wrażeń kompleksowych, będących efektem odbioru bodźców przez różne grupy receptorów. (...) W 1956 r. Stevens zaproponował metodę skalowania bezpośredniego jako narzędzie pomiaru subiektywnych doznań. (...) Metoda ta do dziś nie znalazła powszechnej akceptacji, choć można stwierdzić, iż to jest metoda prosta, efektywna, rzetelna i pewna. Stąd niezależnie od wypowiedzi krytycznych pod adresem tej metody, postanowiono skonstruować opartą na jego koncepcji metodę, która w założeniu pozwalałaby na: selekcję i dobór oceniających na podstawie ich indywidualnych wyników oceny badanych obiektów; ocenę różnic między porównywanymi obiektami, zbliżoną do rzeczywiście istniejących i stąd dającą więcej informacji niż metody wielokrotnych porównań czy wielokrotnych uporządkowań.
w artykule omówiono procedurę badawczą, będącą próbą wykorzystania koncepcji transferu znaczeń do budowy skali służącej pomiarowi produktów rynkowych. Opisano modele pomiarowe znaczeń reklam i produktów rynkowych, oraz budowę skali do pomiaru poziomów znaczeń związanych z reklamą samochodu marki Mercedes klasy S.
Celem opracowania jest dokonanie przeglądu istniejących systemów klasyfikacji wód mineralnych w oparciu o odpowiednie przepisy prawne. Omówiono zmiany w sposobach klasyfikacji wód mineralnych w Polsce oraz przedstawiono deklaracje wyboru badanych respondentów.
W pracy przedstawiono miejsce wód mineralnych wśród innych napojów. Omówiono częstotliwość spożywania wody mineralnej. Zaprezentowano wybory konsumentów dotyczące marek wód mineralnych, opakowań oraz miejsca zakupu wód mineralnych. Badania preferencji konsumentów wód mineralnych przeprowadzono w latach 2002/2003 na terenie 14 województw w Polsce.
W artykule przedmiotem badań są obiektywne cechy użytkowe wód mineralnych, do skalowania których wykorzystano metodę MDS (multidimensional scaling). Przeprowadzono badanie 10 wód mineralnych najczęściej oferowanych w sprzedaży i poddano analizie te cechy użytkowe na które zwraca uwagę nabywca w trakcie dokonywania zakupów.
Omówiono metody badania opinii konsumentów na temat ich preferencji jakościowych produktów konsumpcyjnych, szczególną uwagę poświęcając metodzie ankietowej, a także skalowanie cech produktu jako metodę wartościowania tych preferencji.
Spośród wielu metod skalowania wielowymiarowego w analizie preferencji konsumentów (czyli stosunku konsumenta do określonych produktów bądź usług) szczególne znaczenie ma analiza unfolding. Dzięki tej metodzie, na podstawie indywidualnych ocen preferencji, dokonuje się rozmieszczenia na mapie preferencyjnej punktów reprezentujących respondentów, jak i badane obiekty. Metoda unfolding pozwala na ocenę zależności występujących zarówno pomiędzy respondentami a obiektami, między respondentami, a także między obiektami. Założeniem podstawowym omawianej metody jest to, że zbiór obiektów oceniany jest w tej samej wielowymiarowej przestrzeni, jednak różni respondenci przypisują poszczególnym wymiarom różne znaczenie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.