Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Scientific-research institute
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
|
|
nr 5
27-29
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof.Barbara Kudrycka 30 września 2010 roku podpisała komunikat 1), w którym zawarta jest informacja, iż Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych od 1 października 2010 roku znajduje się w grupie jednostek posiadających pierwszą kategorię, a ściślej mówiąc kategorię A 2). Jest to dla Instytutu wydarzenie o ogromnej wadze i stwarza poważne podwaliny pod możliwości realizacji wartościowych badań aplikacyjnych w przyszłości. Ocena, na podstawie której przyznano Instytutowi kategorię A (1) dokonana została w oparciu o ankietę oceniającą lata 2005-2009. W jednorodnej grupie jednostek naukowo-badawczych G3 obejmującej Technologie materiałowe, chemiczne i inne znalazło się wraz z ICiMB jeszcze 28 innych podmiotów. Kategorię 1 uzyskało dziewięć jednostek, kategorię 2 pięć, kategorię 3 osiem oraz kategorię 4 siedem jednostek. ICiMB jest jedynym polskim instytutem (AGH oraz PW kształcą studentów i doktorantów oraz prowadzą badania w podobnym zakresie) realizującym badania we wszystkich obszarach związanych ze szkłem, ceramiką, materiałami budowlanymi, prośrodowiskowymi technologiami wytwarzania produktów przemysłu ceramicznego, cementowego i materiałów budowlanych. W związku z tym ważnym dla Instytutu wydarzeniem, warto się zastanowić, co leży u przyczyn jego zaistnienia. (fragm. tekstu)
2
Content available remote Czynniki kształtujące innowacyjność instytutów badawczych
75%
W pracy przedstawiono problematykę związaną z rolą instytutów badawczych w procesie kreowania innowacji i ich funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Dokonano klasyfikacji elementów otoczenia instytutu uwzględniając w tym duży stopień skomplikowania relacji. Zidentyfikowano i podkreślono znaczenie czynników otoczenia instytutów badawczych, jako źródła wiedzy, stanowiących podstawę procesu innowacji. Wskazano na potrzebę zwiększonego nacisku na kreowanie rozwiązań innowacyjnych poprzez wspólny wysiłek nie jednego, a wielu podmiotów komplementarnych w aspekcie swoich kluczowych kompetencji oraz posiadanego potencjału do tworzenia innowacji. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Przesłanki wykorzystania budżetowania opartego na działaniach
75%
|
|
nr 58
261-269
Celem artykułu jest określenie roli budżetowania w instytutach badawczych w obliczu nowych uwarunkowań ich funkcjonowania oraz wskazanie przesłanek wykorzystania budżetowania opartego na działaniach. Przedmiot badań stanowią różne formy planowania i budżetowania w instytutach badawczych. Podmiotem badań są wybrane instytuty województwa lubelskiego. Obecny system budżetowania i planowania w instytutach wynika ściśle z obowiązujących przepisów prawnych. Zakres informacji planistycznej podporządkowany jest różnym celom i nie tworzy spójnego systemu. Budżetowanie na potrzeby zarządzania instytutami jest ograniczone. W artykule wskazano obszary, w jakich mogłoby znaleźć zastosowanie budżetowanie oparte na działaniach. (abstrakt oryginalny)
Cel - Artykuł poświęcono jednemu z medycznych instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia, tj. Instytutowi Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie. Za cel opracowania przyjęto ocenę działalności placówki pod kątem wypełniania przez nią zadań oraz diagnozę jej sytuacji finansowej. Metoda badań - Opracowanie ma charakter kazuistyczny. Wykorzystano w nim metodę badania dokumentów i danych zawartych w sprawozdaniach finansowych IMW zamieszczanych na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia za lata 2019-2021. Na ich podstawie oceniono strukturę przychodów i standing finansowy jednostki, wykorzystując wskaźniki zyskowności, płynności, efektywności i zadłużenia. Wnioski - Działalność IMW koncentruje się przede wszystkim na świadczeniu usług szpitalnych. Wypełnianie roli ośrodka naukowo-badawczego ma drugorzędne znaczenie. Sytuacja finansowa Instytutu jest trudna. Oryginalność / wartość / implikacje / rekomendacje - Kwestie dotyczące medycznych instytutów badawczych nie są opracowane ani w literaturze dotyczącej zdrowia publicznego, ani finansów publicznych. Przeprowadzone rozważania, analizy i wysunięte wnioski wypełniają w pewnym stopniu istniejącą lukę i stanowią element realizowanego cyklu poświęconego ww. podmiotom. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
1-4
Krakowski Ośrodek Badawczo-Rozwojowy powstał na bazie Krakowskiej Huty Szkła oraz Centralnego Laboratorium Przemysłu Szklarskiego. Historia obu członów ośrodka badawczego znacznie się różni, jedna dotyczy działalności doświadczalno-produkcyjnej, druga naukowo-badawczej. (fragm. tekstu)
|
|
nr 5
3-5
Mija już kilka lat od rozpoczęcia istotnych zmian organizacyjnych w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych. W tym czasie do ówczesnego Instytutu Szkła i Ceramiki dołączone zostały Instytut Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach, Instytut Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonów CEBET w Warszawie. W ten sposób dokonano formalnej integracji rozproszonego potencjału naukowego jednostek pracujących w tym samym sektorze nauk technicznych. Formalna integracja jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia, integracja intelektualna, organizacyjna, personalna jest natomiast znacznie bardziej złożonym procesem wymagającym niezbędnego czasu, ale także stosowania szeregu instrumentów. Jednym z nich jest organizowanie od kilku lat wewnętrznego życia naukowego Instytutu. Postęp w tym zakresie osiągany jest poprzez: - system seminariów naukowych w oddziałach, - realizację międzyoddziałowych projektów badawczych z funduszu statutowego, - przyznawanie grantów doktorskich i habilitacyjnych pracownikom instytutu, - komercjalizację wyników badań naukowych, - doroczne seminarium wszystkich pracowników naukowo-badawczych Instytutu w Sulejowie. (fragm. tekstu)
|
|
nr 5
30-33
Wzrost gospodarczy, wzmocnienie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw oraz poprawa standardów życia społeczeństwa to wyzwania, którym wysoką rangę ważności nadały procesy transformacji gospodarczo-ustrojowej początku lat 90., następstwem których była akcesja Polski do Wspólnot Europejskich. Zgodnie z przesłaniem zawartym w odnowionej Strategii Lizbońskiej, państwa członkowskie UE dokonały rewizji polityk w obszarze badawczo-rozwojowym, w kierunku wzmocnienia konwergencji celów polityk krajowych z założeniami kluczowych polityk wspólnotowych. Strategia zakłada przede wszystkim budowę unijnej gospodarki opartej na wiedzy, wykorzystującej innowacyjne rozwiązania i gotowej do sprostania wyzwaniom rynków globalnych. Podejmowane w tym kierunku działania dotyczą m.in. wdrażania nowych systemów zarządzania nauką, obejmujących mechanizmy sprzyjające wzmocnieniu powiązań sektora gospodarczego ze środowiskiem naukowym oraz wskazania priorytetowych (strategicznych) kierunków prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej (B+R) i źródeł ich finansowania. W Polsce efektem zmian w systemie zarządzania B+R było utworzenie w 2007 roku Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). (fragm. tekstu)
Niniejszy artykuł przedstawia zagadnienia związane z problematyką organizacji i finansowania działalności badawczo-rozwojowej w Polsce. Celem opracowania jest ukazanie sposobów finansowania działalności badawczo-rozwojowej jednostek funkcjonujących w sektorze nauki i techniki w Polsce w odniesieniu do oceny ich funkcjonowania. Dokonano charakterystyki jednostek realizujących działalność badawczo-rozwojową w Polsce, sposobów ich finansowania i oceny na tle osiągnięć międzynarodowych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Zanalizowano normy i podstawy prawne dotyczące wsparcia tworzenia Instytutu Faktoringu na Ukrainie.
Kompleksowe partnerstwo na rzecz rozwoju z Unią Europejską i potencjał tego partnerstwa na rzecz poprawy warunków życia społeczeństwa ukraińskiego ma zasadnicze znaczenie dla integracji Ukrainy z przestrzenią europejską, dynamiką wzrostu jej gospodarki narodowej oraz reformami rynkowymi. Obecna polityka UE w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego zapewnia dalszy wzrost inwestycji w badania naukowe i dysponuje szerokim zakresem narzędzi do wzmocnienia współpracy międzynarodowej. Rozwój badań naukowo-technologicznych krajów UE, w tym Polski, pozwala na zwiększenie potencjału gospodarczego, poprawę konkurencyjności, tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost dobrobytu i jakości życia obywateli [Stowarzyszenie Ukrainy do unijnego programu... http://cstei.lviv.ua/ua/catalog/132]. Istniejące mechanizmy realizacji polityki badawczej i technologicznej UE zapewniają integrację partnerów międzynarodowych, umożliwiając ukraińskim instytucjom naukowo-badawczym wzięcie udziału w konkursach z różnych programów w celu otrzymywania finansowania wspólnych projektów badawczych ze wszystkich tematów i kierunków. Ukraińskie instytucje, w tym i Zachodnie Centrum Naukowe Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i Ministerstwa Edukacji i Nauki, Młodzieży i Sportu Ukrainy (Lwów), mają odpowiedni potencjał naukowy na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu i dalszego postępu integracji instytucji - partnerów badawczych Ukrainy oraz Polski. (fragment tekstu)
|
2010
|
nr 9
18-20
W artykule omówiono genezę powstania Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Przedstawiono jak procesy transformacji polskiej gospodarki i państwa wpłynęły na badania prowadzone przez Instytut.
Due to the insufficient critical mass of scientific expertise, and location between two the most developed centres of science in Pomerania, the Słupsk region has suffered from the lack of scientific coordination of its economic, social and cultural development. This paper, based on SWOT analysis prepared by authors, provides a comprehensive concept of a new scientific centre of excellence to be established in Słupsk. The Baltic Institute of Logistic headquartered in Słupsk (when established) will provide the necessary scientific expertise (think tank) and will play the coordinating role in assuring the growth and competitive position of the City of Słupsk and its entire region as well as contribute to the Intelligent Specialization Smart Port & City of the Pomerania Province (playing the role of the centre of logistics excellence). (original abstract)
Złożoność i efektywność systemu rachunkowości powinna zależeć od potrzeb informacyjnych jego odbiorców (wewnętrznych i zewnętrznych). Szczególnym typem odbiorcy są tzw. fundatorzy przyznający środki na realizację projektów badawczych. Wymagają oni bowiem szczegółowych informacji zarządczych o kosztach realizowanych projektów, których zazwyczaj nie dostarcza system rachunkowości zbudowany w sposób tradycyjny, ukierunkowany na tworzenie informacji dla celów sprawozdawczości finansowej. Celem artykułu jest analiza wpływu wykorzystania źródeł finansowania celowych projektów badawczych na system rachunkowości w instytutach badawczych w Polsce. W przedstawionych treściach wskazano na istnienie zależności pomiędzy wielkością środków finansowych pozyskiwanych na realizację celowych projektów badawczych a stopniem złożoności i efektywności stosowanego systemu rachunkowości. Dla realizacji celu artykułu zastosowano dwie metody badawcze: analizę statystyczną wyników badań ankietowych oraz analizę literatury przedmiotu. Badania ankietowe przeprowadzono w styczniu 2015 r. na grupie respondentów reprezentujących blisko 50% wszystkich instytutów badawczych w Polsce. Analiza statystyczna uzyskanych wyników oparta została na ocenie poziomu istotności współczynnika korelacji V-Cramera. Przeprowadzone analizy dowodzą istnienia zależności pomiędzy poziomem źródeł finansowania na celowe projekty badawcze a stopniem rozwoju systemu rachunkowości i zorientowaniem go na tworzenie informacji dla fundatorów oraz dla potrzeb zarządzania projektami. Im więcej środków finansowych w badanych instytutach pochodziło z projektów, np. NCN, NCBiR, projektów unijnych itd., tym większa była świadomość i zapotrzebowanie na informacje finansowe pochodzące ze stosowanego systemu rachunkowości(abstrakt oryginalny)
W roku 1948 japońskie Ministerstwo Handlu Międzynarodowego i Przemysłu (MITI) ustanowiło Agencję Nauk Przemysłowych i Technologii AIST. W roku 1979 dziewięć laboratoriów zostało przeniesionych z rejonu Tokio do miasta naukowego Tsukuba. 1 kwietnia 2001 r. rozpoczął działalność Narodowy Instytut Zaawansowanych Nauk Przemysłowych i Technologii (nowy AIST). AIST jest na nowo sformowaną organizacją badawczą, która jest efektem amalgamatu 15 instytutów badawczych zrzeszonych wcześniej w Agencji Nauk Przemysłowych i Technologii w ramach Ministerstwa Handlu Międzynarodowego i Przemysłu oraz Instytutu Badawczego Wag i Miar. Nowy AIST jest największą w Japonii państwową organizacją badawczą zatrudniającą ok. 3200 ludzi i mającą wiele obiektów badawczych.(abstrakt oryginalny)
Proces przedsiębiorczego odkrywania (PPO) jest elementem koncepcji RIS3 stanowiącej podstawę aktywności prowadzonych w regionach UE w obszarze polityk innowacyjnych. Jego przeprowadzanie wymaga utworzenia struktury instytucjonalnej (sieć współpracy) umożliwiającej skoordynowaną i ciągłą kooperację przedstawicieli podmiotów tworzących regionalne systemy innowacji. Należą do nich: organy władzy, jednostki naukowo - badawcze, przedsiębiorcy oraz społeczeństwo obywatelskie. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie roli jednostek naukowo - badawczych w sieci współpracy, a także możliwości wykorzystania ich potencjału innowacyjnego podczas przeprowadzania PPO. Na podstawie badań w 10 regionach autorzy wskazali praktyczne przykłady współpracy prowadzonej w wybranych siedmiu jednostkach terytorialnych UE (regiony partnerskie biorące udział w projekcie pod nazwą - Beyond EDP). (abstrakt oryginalny)
Poniższy artykuł ma charakter badawczy a jego głównym celem jest omówienie wpływu pandemii COVID-19 na działalność instytutów badawczych w Polsce. Podstawę źródłową pracy stanowią wyniki badań ankietowych przeprowadzonych dwukrotnie w roku 2020 na wybranej próbie instytutów badawczych zrzeszonych w Radzie Głównej Instytutów Badawczych. Na potrzeby artykułu dokonano kwerendy literatury i dostępnych źródeł, zastosowano metodę analizy, syntezy i porównania. Artykuł zamyka podsumowanie zawierające najważniejsze wnioski. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
521-538
Artykuł omawia wyniki badań grupy przedsiębiorstw sektora automatyki przemysłowej w regionie Trójmiasta, które miały na celu zweryfikowanie hipotezy zakładającej, że wysoka konkurencyjność tej grupy przedsiębiorstw jest efektem istnienia silnej współpracy między przedsiębiorstwami oraz instytucjami naukowo-badawczymi.
18
63%
Cel - Niniejszy artykuł poświęcono instytutom badawczym nadzorowanym przez Ministra Zdrowia, a jego celem jest analiza i ocena oraz porównanie sytuacji finansowej 11 funkcjonujących w Polsce podmiotów w kontekście dalszych możliwości funkcjonowania i zdolności do wykonywania zadań, dla których je powołano. Metoda badań - Oceny sytuacji finansowej instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia dokonano, opierając się na analizie bilansu, analizie zysków i strat, analizie wskaźników rentowności, płynności, efektywności i zadłużenia. W opracowaniu posłużono się danymi zawartymi w sprawozdaniach finansowych instytutów badawczych zamieszczanych na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia za lata 2017-2020. Wnioski - Sytuacja finansowa poszczególnych instytutów badawczych jest mocno zróżnicowana, ale generalnie w większości przypadków jest ona zła lub wręcz fatalna. Nie sprzyja to realizacji podstawowego celu, dla którego są one tworzone, tj. prowadzeniu badań i prac rozwojowych oraz ich wdrażaniu. W dłuższym czasie zagraża to wręcz ich istnieniu w obecnej formie organizacyjnej. Oryginalność /wartość/implikacje /rekomendacje - Podjęta w opracowaniu tematyka, choć jest niezwykle ważna i aktualna, nie stanowi obszaru zainteresowań badaczy. Przeprowadzone w nim analizy i sformułowane wnioski wypełniają w pewnym stopniu istniejącą lukę i stanowią przyczynek do dalszych rozważań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie zagadnień związanych z zastosowaniem opakowań w łańcuchu logistycznym towarów oraz zadaniami stawianymi przed Instytutem Badawczym Opakowań. Opracowanie przedstawia wybrane zagadnienia z obszaru funkcjonowania instytutu w całym łańcuchu logistycznym towarów. Omówiono złożoność łańcucha logistycznego, jego infrastrukturę oraz funkcjonujące w nim opakowania. Przedstawiono sposoby klasyfikacji opakowań oraz czynniki wpływające na kształtowanie rodzajów opakowań, ze względu na przeznaczenie, przybliżono wybrane funkcje i wymagania stawiane opakowaniom.. Zaprezentowane w pracy rozważania stanowią pogłębioną analizę studiów literaturowych, uzupełnione o własne przemyślenia i obserwacje. (abstrakt oryginalny)
|
2009
|
nr 1
66-73
Artykuł dotyczy problematyki związanej z rolą rządowych instytutów badawczych w procesie B+R oraz szeroko rozumianym transferze technologii. Przedstawiono analizę tajwańskiego instytutu badawczego ITRI. Dokonano analizy jego modelu działania, w tym w szczególności w obszarze transferu technologii. ITRI należy do grona kluczowych państwowych instytutów badawczych na Tajwanie i jego model działania jest często analizowany i naśladowany. ITRI odegrał wiodącą rolę w stworzeniu przemysłu układów scalonych na Tajwanie. Jego unikatowość polega na umiejętności komercjalizacji wyników badań, w tym również poprzez ponoszenie ryzyka biznesowego na nowe przedsiębiorstwa komercjalizujące wyniki badań. W oparciu o doświadczenia ITRI sformułowane zostały również wnioski dla kierunków przemian polskiego sektora B+R. (streszcz. oryg.)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.