Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Scientific-research work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Dylematy ustanawiania priorytetów prac badawczo-rozowojowych
100%
Opracowanie koncentruje się na dylematach związanych z ustanawianiem priorytetów badawczych, a szczególnie na określaniu systemu wag i mierzeniu efektów prac badawczo-rozwojowych. Nie odnosi się ono zatem do wszystkich problemów ustanawiania priorytetów. Przykładowo nie odpowiada na pytanie, w jaki sposób skutecznie związać ekonomistów z omawianą problematyką(fragment tekstu)
2
Content available remote Transport jako przedmiot działalności badawczo-rozwojowej w Unii Europejskiej
80%
Badania naukowe i rozwój technologiczny są niezbędne dla rozwoju cywilizacji, a w skali mikro mogą stawać się skutecznym bodźcem traktowania innowacji jako procesu biznesowego. Europejski potencjał naukowo-badawczy liczy ponad 4000 instytucji, które coraz powszechniej zauważają potrzebę integracji i współpracy, podobnie jak problemy naukowe coraz częściej wymagają interdyscyplinarnego podejścia. Wypracować to można w ramach zintegrowanych programów naukowo-badawczych oraz sieci współpracujących ze sobą instytutów i uczelni. Unia Europejska stworzyła już podwaliny takiej współpracy, tworząc Europejską Przestrzeń Badawczą (ERA) czy powołując Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wspierający partnerstwo zasadzające się na tzw. trójkącie wiedzy (edukacja, innowacje, badania naukowe). Badania nad transportem wpisały się wyraźnie w tę strukturę. Istnieje kilka wiodących platform naukowych i instytutów, które podejmują badania nad najistotniejszymi zagadnieniami współczesnego transportu, a następnie nieodpłatnie je upowszechniają. Wypełniają one przez to misję społeczną (propagowanie wyników badań) oraz aktywizują środowiska akademickie i badawcze Europy do poszukiwania doskonalszych rozwiązań z uwzględnieniem lokalnych i regionalnych uwarunkowań.(fragment tekstu)
|
|
nr 5
27-29
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof.Barbara Kudrycka 30 września 2010 roku podpisała komunikat 1), w którym zawarta jest informacja, iż Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych od 1 października 2010 roku znajduje się w grupie jednostek posiadających pierwszą kategorię, a ściślej mówiąc kategorię A 2). Jest to dla Instytutu wydarzenie o ogromnej wadze i stwarza poważne podwaliny pod możliwości realizacji wartościowych badań aplikacyjnych w przyszłości. Ocena, na podstawie której przyznano Instytutowi kategorię A (1) dokonana została w oparciu o ankietę oceniającą lata 2005-2009. W jednorodnej grupie jednostek naukowo-badawczych G3 obejmującej Technologie materiałowe, chemiczne i inne znalazło się wraz z ICiMB jeszcze 28 innych podmiotów. Kategorię 1 uzyskało dziewięć jednostek, kategorię 2 pięć, kategorię 3 osiem oraz kategorię 4 siedem jednostek. ICiMB jest jedynym polskim instytutem (AGH oraz PW kształcą studentów i doktorantów oraz prowadzą badania w podobnym zakresie) realizującym badania we wszystkich obszarach związanych ze szkłem, ceramiką, materiałami budowlanymi, prośrodowiskowymi technologiami wytwarzania produktów przemysłu ceramicznego, cementowego i materiałów budowlanych. W związku z tym ważnym dla Instytutu wydarzeniem, warto się zastanowić, co leży u przyczyn jego zaistnienia. (fragm. tekstu)
Prace badawcze prowadzone przez pracowników Zakładu Systemów Gospodarczych realizowane są w ramach badań statutowych i badań własnych. Przedmiotem badań statutowych są zagadnienia związane przede wszystkim z krajowymi systemami gospodarczymi, ich charakterystyką, transformacją i procesami konwergencji. Zespół realizował prace nad transformacją systemową we wszystkich krajach postsocjalistycznych - zarówno w Europie Środkowowschodniej, jak i w krajach byłego ZSRR. Przedmiotem prac badawczych zespołu Zakładu była także analiza porównawcza systemów gospodarczych krajów członkowskich Unii Europejskiej z punktu widzenia poziomu liberalizacji i stopnia opiekuńczości oraz ocena ich sprawności. Ostatnie wysiłki badawcze podjęte przez zespół pracowników stanowią posumowanie wieloletnich badań nad systemami gospodarczymi. Obejmują one czteroetapowy projekt badawczy, na który składają się: synteza zagadnień teoretycznych dotyczących systemów gospodarczych w ujęciu makroekonomicznym, powstanie i ewolucja dwóch megasystemów - kapitalizmu i socjalizmu, charakterystyka systemów hybrydowych funkcjonujących na ich obrzeżach oraz analiza porównawcza rozwiązań systemowych w wybranych "regionach" gospodarki światowej. (fragment tekstu)
5
Content available remote Niektóre aspekty outsourcingu prac badawczo-naukowych
80%
Przedmiotem rozważań autorów był outsourcing prac badawczo-rozwojowych. Obecnie zyskuje on coraz większą popularność ze względu na rosnące koszty prowadzenia takich prac oraz związane z nim ryzyko. Tego rodzaju innowacja oznacza z reguły powierzenie określonych faz projektu takim instytucjom z otoczenia, które posiadają lepsze kompetencje w prowadzeniu tych prac od zleceniodawcy.
|
2012
|
nr 98
135-151
Celem artykułu jest analiza poziomu nakładów na działalność badawczo-rozwojową w krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Dane źródłowe stanowiły publikacje Eurostatu Science, technology and innovation in Europe oraz bazy danych dostępne na stronach internetowych Eurostatu. Okresem badawczym objęto lata 2005-2008, ale z powodu braku danych, analizy w niektórych przypadkach mogą być zawężone. Do opracowania wykorzystano dwie miary nakładów na działalność badawczo-rozwojową: GERD i GBAORD. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienie ukosowania suwnic jako zjawiska istotnego dla bezpiecznej eksploatacji suwnic i poprawnego ich wymiarowania. Scharakteryzowano czynniki wpływające na wielkość zukosowania suwnicy. Opisano możliwości eksperymentalnej identyfikacji wielkości zukosowania suwnicy i zaproponowano wielkości fizyczne będące dobrą miarą zukosowania całkowitego suwnicy. Przedstawiono zaimplementowany na laboratoryjnej lekkiej suwnicy pomostowej natorowej układ pomiarowy umożliwiający zarówno pomiar sił bocznych jak i identyfikację parametrów kinematycznych jazdy suwnicy (położenia i prędkości obu czołownic) w celu określenia wielkości zukosowania całkowitego suwnicy. Zastosowane w tym przypadku znane z techniki pojazdowej tzw. "piąte koło" umożliwia wyeliminowanie poślizgów stosowanych dotąd biernych kół jezdnych suwnicy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie podejścia efektywnościowego do sposobu określania części wynagrodzenia, do którego mogą mieć zastosowanie podwyższone koszty uzyskania przychodów (k.u.p.). Koncepcja oparta jest na, oczekiwanej przez pracodawcę i rzeczywiście osiągniętej przez pracownika, wartości wytworzonych utworów. Punkt wyjścia w koncepcji stanowiły obowiązujące regulacje prawne oraz zasady i wyniki kompleksowej oceny jednostek naukowych przeprowadzonej w 2017 r. Wykorzystanie obiektywnych danych wejściowych pozwoliło na wypracowanie formuły, którą można wykorzystać w różnych jednostkach prowadzących działalność naukową lub badawczo-rozwojową, niezależnie od formy prawnej jednostki i obszaru, w jakim prowadzone są badania. Ograniczeniem koncepcji jest możliwość zastosowania jej głównie do działalności naukowej i badawczo-rozwojowej oraz konieczność modyfikacji dla akademickiej działalności dydaktycznej. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Założenia do budowy metodyki badawczej
61%
|
|
z. 78
99-116
W artykule przedstawiono sposób podejścia do budowy założeń metodyki badawczej przy pisaniu prac naukowych. Omówiono zarys wybranych metod i technik badawczych w naukach o zarządzaniu oraz opisano przykład założeń do procesu badawczego z zastosowaniem autorskiej metody "LIDER". Autor w procesie badawczym zwraca szczególną uwagę na precyzyjne zaprojektowanie badań, stworzenie modelu badawczego i wybór konkretnych metod badawczych.(abstrakt oryginalny)
10
61%
W artykule poruszony został problem oceny wyników działalności badawczo- rozwojowej (B+R) w przedsiębiorstwie. Prowadzenie działalności B+R jest kosztowne i ryzykowne, ale również zwiększa szanse na długofalowy rozwój oraz skuteczne konkurowanie w zmiennym otoczeniu rynkowym. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet na tak ważny obszar funkcjonowania jak działalność B+R przedsiębiorstwa nie mogą alokować nieograniczonych zasobów. Oznacza to, że ostatecznie prowadzenie działalności B+R musi być ekonomicznie uzasadnione. Celem artykułu jest analiza istoty działalności B+R w przedsiębiorstwach, możliwości identyfikacji jej wyników oraz pomiaru i oceny korzyści ekonomicznych wynikających z ich praktycznego zastosowania, przy wykorzystaniu analizy wskaźnikowej.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. nr 52
362-371
Współcześnie istotnym czynnikiem determinującym rozwój gospodarczy jest kreatywny kapitał ludzki. Fenomen kreatywności jest przedmiotem dociekań wielu dyscyplin naukowych, takich jak np. psychologia twórczości, pedagogika twórczości, socjologia twórczości, ekonomia kreatywności, nauki o zarządzaniu, filozofia, neurobiologia, historia, czy nawet etyka. Z punktu widzenia ekonomii kreatywności szczególnie interesującym zagadnieniem są tzw. creativity spillovers bądź creative spillovers, czyli efekty rozprzestrzeniania się kreatywności pracowników, które mogą pozytywnie wpływać na procesy rozwojowe struktur gospodarczych oraz przyczyniać się do wzrostu efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw. Na podstawie dogłębnych studiów literaturowych w artykule postawiono problem naukowy w formie pytania badawczego, czy możliwe jest naukowe zaobserwowanie efektu spillover indywidualnej kreatywności pomiędzy pracownikami danej organizacji i czy podlega on względnie wiarygodnej kwantyfikacji? Artykuł ma formę komunikatu naukowego, jak również notki technicznej. Jego celem jest krótki opis planu badawczego, jaki autor zamierza zrealizować w celu udzielenia odpowiedzi na zadane powyżej pytanie. Przedstawiono między innymi główną hipotezę naukową, hipotezy szczegółowe, cele badawcze, wybrane metody badań naukowych, jak również metodykę badawczą. Omówiono również proces budowy autorskiego narzędzia badawczego, jakim jest Kwestionariusz Efektu Spillover Indywidualnej Kreatywności (KESIK). Aktualna robocza wersja KESIK zawiera 20 stwierdzeń. Do ich oceny służy 5-punktowa skala z neutralnym punktem środkowym. Badany określa, w jakim stopniu zgadza się z danym stwierdzeniem. Dodatkowo KESIK zawiera dwa pytania (jedno otwarte i jedno zamknięte). (abstrakt oryginalny)
|
|
70
|
nr 2
183-200
Artykuł ma charakter naukowo-badawczy. Podjęto w nim problem społecznej reakcji na wizerunek środowiska prawniczego, który został przedstawiony w paradokumencie pt. Kasta. Serial budził społeczne emocje, został dostrzeżony przez widzów i wywołał szereg komentarzy, co warte jest zbadania. Główna teza opracowania opiera się na stanowisku, że przekaz telewizyjny mógł mieć wpływ na umocnienie negatywnego obrazu prawników w polskim społeczeństwie, co może zostać zbadane poprzez analizę komentarzy internautów zamieszczonych w sieci, w tym w mediach społecznościowych. W wyniku przeprowadzonej analizy specyficznego materiału badawczego w postaci komentarzy internautów okazało się, że większy poziom emocji społecznych wykazywali zwolennicy paradokumentu przekonani o przedstawieniu w nim rzeczywistego obrazu polskiego wymiaru sprawiedliwości niż jego przeciwnicy. Niewiele było komentarzy wprost broniących członków środowiska prawniczego. Bardziej krytykowano samą formę isposób przekazu niż ogólny negatywny obraz polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chociaż przeprowadzone badania jakościowe mają przede wszystkim charakter krajowy, to pokazują reakcję zwykłych ludzi na wizerunek środowiska prawniczego przedstawiony w konkretnej produkcji telewizyjnej, co stało się inspiracją do swoistej debaty w przestrzeni internetowej na temat kondycji polskiego wymiaru sprawiedliwości. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
30-33
Wzrost gospodarczy, wzmocnienie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw oraz poprawa standardów życia społeczeństwa to wyzwania, którym wysoką rangę ważności nadały procesy transformacji gospodarczo-ustrojowej początku lat 90., następstwem których była akcesja Polski do Wspólnot Europejskich. Zgodnie z przesłaniem zawartym w odnowionej Strategii Lizbońskiej, państwa członkowskie UE dokonały rewizji polityk w obszarze badawczo-rozwojowym, w kierunku wzmocnienia konwergencji celów polityk krajowych z założeniami kluczowych polityk wspólnotowych. Strategia zakłada przede wszystkim budowę unijnej gospodarki opartej na wiedzy, wykorzystującej innowacyjne rozwiązania i gotowej do sprostania wyzwaniom rynków globalnych. Podejmowane w tym kierunku działania dotyczą m.in. wdrażania nowych systemów zarządzania nauką, obejmujących mechanizmy sprzyjające wzmocnieniu powiązań sektora gospodarczego ze środowiskiem naukowym oraz wskazania priorytetowych (strategicznych) kierunków prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej (B+R) i źródeł ich finansowania. W Polsce efektem zmian w systemie zarządzania B+R było utworzenie w 2007 roku Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). (fragm. tekstu)
Artykuł niniejszy zawiera wnioski końcowe zawarte w opracowaniu pod takim samym tytułem, które stanowiło końcowy rezultat projektu badawczego pt. "Metodyka transformacji wyników badań naukowych do zastosowań praktycznych" w ramach Programu Wieloletniego PW-004 nt. "Doskonalenie rozwoju systemów innowacyjności w produkcji i eksploatacji w latach 2004-2008". Program był koordynowany przez Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu. Opracowanie końcowe ma charakter poradnika metodycznego i stanowi zestaw metod wsparcia (wspomagania) procesu transformacji wyników badań do praktyki gospodarczej. Niebawem poradnik ten ukaże się drukiem. (abstrakt oryginalny)
Profesor Jan T. Hołowiński, obchodzący w tym roku jubileusz pięćdziesięciolecia pracy naukowej, urodził się 1 stycznia 1924 roku w Krośnie nad Wisłokiem, położonym podówczas w województwie lwowskim. Jednakże już rok później znalazł się na terenie Wolnego Miasta Gdańska, gdzie jego ojciec był zatrudniony w dyrekcji okręgowej PKP, a następnie w polskich przedsiębiorstwach gospodarki morskiej w Gdańsku i Gdyni. Związek z morzem nawiązany u progu życia okazał się później trwałą cechą działalności Profesora na polu nauki i w innych dziedzinach. Trwa on z niezmienną intensywnością do dzisiaj.(fragment tekstu)
16
Content available remote Wybrane problemy wyceny prac badawczo-rozwojowych
61%
Podejmowane działania wynikające z prac badawczo-rozwojowych wywołują skutki materialne oraz finansowe w jednostce, co z kolei stanowi przedmiot zainteresowania rachunkowości. Przełożenie działań przedsiębiorstwa na ich ujęcie w rachunkowości sprowadza się do ich identyfikacji i przyporządkowania do odpowiedniej pozycji w sprawozdaniu finansowym oraz dokonania wiarygodnej wyceny. Problematyka ta stanowić będzie główny wątek niniejszego opracowania. Celem pracy jest zatem prezentacja wieloaspektowego ujęcia problematyki prac badawczo-rozwojowych oraz ich wycena. (fragment tekstu)
17
61%
Ład korporacyjny (corporate governance), tworzący system wzajemnie powiązanych wewnętrznych oraz zewnętrznych mechanizmów organizacyjno-kontrolnych, uznawany jest obecnie za jedną z kluczowych determinant sukcesu gospodarczego złożonych struktur korporacyjnych(...) Rozdziały zawarte w monografii poruszają wybrane problemy uznane przez autorów za ważne dla zrozumienia istoty procesu rozwoju koncepcji corporate governance, którą utożsamia się tu z nadzorem korporacyjnym(...) Celem prowadzonych [w książce] rozważań jest prezentacja interdyscyplinarności problematyki corporate governance, a w tym przedstawienie wybranych problemów dotyczących efektywności mechanizmów nadzoru, zwiększających szanse na wykrywanie przestępstw oraz nadużyć wewnętrznych, a także oszustw, w tym tych dotyczących raportowania. (fragment tekstu)
|
|
nr 2
128-134
The activity of universities in the area of research and didactics plays an essential part which has an influence on the economic area of the state's functioning through an implementation of new programmes which put an obligation on research and development entities to seek additional sources of financing. It is definitely a good sign but it might be that such activities, which are not backed up with any other activities, will have a cannibalistic impact on some scientific areas and those universities which operate in their field, or they may cause a regionalization of funds allotted on new conditions. Those processes that occur in the economy must relate to a wider framework of reference, which is durable in the respect of future legal determinants over a certain period of time. Only once such an assumption has been accepted, it will be possible to define a certain model of financing or manage finances on the level of higher education. It is also important whether we refer directly to a university or take into account the determinants concerning financing of higher education. The criterion and the methodology of the determination of goals changes fundamentally at this point. In the first scope, we will deal with the definition of the goal on the grounds of the financial conditions of the institution which implements the curriculum; the objectives are established on the grounds of the compulsory curricula, requirements to pursue scientific and research activities, but also they are based on the recommendations defined in the directives and strategies, which constitute an essential element of an adaptation to the joint conditions on the international level, or a level connected e.g. with an implementation of the successive steps of the competitiveness and innovation of the European economy. (original abstract)
19
Content available remote Działalność B+R w Polsce a programy wspomagające
61%
|
|
nr 33
46-55
Celem artykułu było zaprezentowanie wysokości nakładów na działalność B+R w Polsce w latach 2008-2015. Artykuł rozpoczyna się od przedstawienia pojęć związanych z działalnością badawczo-rozwojową. W kolejnej części przedstawiono dane dotyczące wysokości nakładów brutto na działalność B+R w latach 2007- 2017 w Polsce, Niemczech, Szwecji, Malcie, Japonii czy Stanach Zjednoczonych. Następnie przedstawiono dane dotyczące nakładów wewnętrznych na działalność B+R w latach 2008- 2015. Ponadto w artykule zaprezentowano programy mające wpływ na działalność B+R. Ostatnia część artykułu zawiera podsumowanie i wnioski. Analiza danych jak i programów wspierających działalność B+R wykazała, iż w Polsce ta sfera rozwija się w wolnym tempie w przeciwieństwie do zachodnich sąsiadów. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Systematyzacja wymagań wobec prac akademickich
61%
|
|
nr 67
107-116
Celem opracowania jest usystematyzowanie wymagań wobec podstawowych gatunków prac akademickich z zakresu nauk ekonomicznych, a w szczególności z rachunkowości. Można je podzielić na prace związane z procesem dydaktycznym i z rozwojem naukowym pracowników. Do pierwszej grupy należą prace licencjackie i magisterskie, przy czym prace licencjackie jako jedyny rodzaj prac akademickich nie mają charakteru prac naukowych. Prace magisterskie są natomiast traktowane jako pierwszy stopień prac naukowych. Do drugiej grupy należą prace doktorskie, habilitacyjne, a także artykuły naukowe. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.