Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Scrum method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Metodyka Scrum jest jednym z podejść jakie można wyróżnić w zwinnym zarządzaniu projektami Agile. Można stwierdzić, że Scrum jest rodzajem iteracyjnej pracy zespołowej. Ponadto warto dodać, że Scrum stanowi opis zbioru spotkań, narzędzi oraz ról, które w połączeniu ze sobą pomagają zespołom pracowniczym uporządkować pracę i nią zarządzać. W niniejszym opracowaniu podano istotę pracy w zespołach opartych o metodykę Scrum, dokonano analizy pracy w zespole opartym o metodykę Scrum w przedsiębiorstwie X, a także zaproponowano usprawnienia funkcjonowania zespołu scrumowego w badanym przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zarządzanie zmianą w ujęciu wybranych metodyk zarządzania projektami
100%
Artykuł jest poświęcony analizie relacji pomiędzy zarządzaniem projektami a zarządzaniem zmianą w ujęciu wybranych metodyk zarządzania projektami. Zagadnienie kontroli zmian zostanie przedstawione na przykładzie klasycznego (PMBoK) i zwinnego (Scrum) podejścia do realizacji przedsięwzięć. Autor omawia zależności pomiędzy projektami a zmianą według rozszerzonego modelu Kurta Lewina, podobieństwa i różnice w podejściu do kontroli i wdrażania zmian oraz rolę kontroli w sukcesie realizacji przedsięwzięć, definiowaną powyższymi podejściami.(abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatnich kilku dekad następowały radykalne zmiany w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw na całym świecie. Przedsięwzięcia rutynowe, powtarzalne i programowalne traciły powoli na znaczeniu na rzecz projektów - działań niepowtarzalnych o dużym stopniu innowacyjności i złożoności. Powodzenie tych działań warunkowane jest wykształceniem odpowiednich mechanizmów w systemie zarządzania organizacją. Proces zarządzania zmianami jest silnie skorelowany z zarządzaniem projektami. Dostrzega się zatem potrzebę posiadania odpowiednich umiejętności, wiedzy i kompetencji z zakresu sprawnego zarządzania projektami, będących kluczowymi czynnikami powodzenia realizacji projektu. Celem artykułu jest przedstawienie złożoności ról organizacyjnych, odgrywanych przez uczestników metody Scrum. Punktem wyjścia uczyniono przedstawienie funkcji, kompetencji i zadań, jakie rozdzielone zostały pomiędzy uczestników projektu, co w dalszej części pozwoliło na wykazanie, że opisane elementy w istotny sposób wpływają na sprawność zarządzania projektami. (abstrakt oryginalny)
W artykule został dokonany przegląd znanych w literaturze modeli dojrzałości oraz zaproponowano model dla podejścia Scrum. Model ten pozwoli każdej organizacji ocenić jakościowo i ilościowo stopień dojrzałości wdrożenia podejścia Scrum w poszczególnych projektach i w organizacji. Jest on oparty na ankiecie, którą wypełniają osoby zaangażowane w różnych rolach w realizację projektów informatycznych wykorzystujących podejście Scrum.(abstrakt oryginalny)
Jak pokazuje praktyka, projekty informatyczne można realizować za pomocą rożnych metodyk, nie tylko tradycyjnych. Również metodyka Scrum, będąca przykładem metodyki zwinnej, daje wiele możliwości i może być wykorzystywana w różnorakich projektach i przedsięwzięciach. Do niewątpliwych zalet analizowanej metodyki należy to, że umożliwia ona: -bieżące wprowadzanie zmian w projekcie podczas jego realizacji, -bieżące regulowanie zakresu projektu, -bieżące monitorowanie powstającego produktu, -zniwelowanie formalności i biurokracji do niezbędnego minimum, -szybszą i skuteczniejszą realizację projektu.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie i analiza głównych problemów z wdrażaniem Agile Scrum na przykładzie Wolters Kluwer oraz próba odpowiedzi na pytanie w jaki sposób skutecznie wdrożyć metodykę Scrum w dużej organizacji stosującej tradycyjne metodyki zarządzania. Przedstawiono kluczowe zalety praktyki Scrum, oraz zakres wdrożenia w opisywanym przedsiębiorstwie. W artykule na podstawie badania i doświadczeń autora opisano główne problemy podczas wdrożeń oraz podano zalecenia dotyczące skutecznego wdrażania Scrum, które pozwolą czytelnikowi zrozumieć ich znaczenie i wykorzystać je we własnej praktyce. (abstrakt oryginalny)
Metoda Scrum jest nowa, dlatego obecnie występują trudności w identyfikacji przedsiębiorstw, które ją stosują. W przypadku metod zwinnych duży nacisk kładzie się na zapewnienie komunikacji bezpośredniej pomiędzy osobami biorącymi udział w realizacji projektu. Wdrożenie metody Scrum jest najczęściej wynikiem oddolnej inicjatywy pracowników wchodzących w skład zespołów projektowych. Drugą przyczyną jest rozpowszechnianie tej metody w branży, co może oznaczać, iż pracownicy starają się nadążać za nowinkami z zakresu zarządzaniu [Skupieńska 2016, s. 90]. Wykorzystanie metodyki Scrum w przedsiębiorstwach opartych na systemie zdalnym stwarza nowe możliwości rozwoju firm oraz sprzyja efektywności pracowników i terminowości realizacji projektów. Scrum samoorganizuje członków zespołów zdalnych oraz podnosi konkurencyjność stosujących ją przedsiębiorstw. Staje się dzięki temu szansą dla firm chcących konkurować na rynku globalnym oraz tych, dla których istotą funkcjonowania jest zadowolenie nie tylko telepracowników, ale także klientów. (fragment tekstu)
8
100%
Wiele opracowań naukowych przedstawia Scrum jako najlepsze podejście do wytwarzania oprogramowania. Mimo to, metoda Scrum nie jest optymalnym podejściem do zarządzania pracą w organizacji sieciowej, gdzie interesariusze mogą nie wiedzieć nic o metodzie Scrum czy metodologii Agile. W publikacji tej użyliśmy modelu 3C w celu określenia typów współpracy pomiędzy uczestnikami procesu Scrum i innymi usługodawcami (zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi). Wierzymy, że przedstawiona analiza pomoże znaleźć lepiej dopasowane podejście do zarządzania wytwarzaniem oprogramowania w bardzo rozproszonym środowisku (tj. organizacji sieciowej). (abstrakt oryginalny)
Obecnie istnieje wiele metod rozwoju oprogramowania, osoby zarządzające projektami jednak coraz częściej wybierają metodykę agile. W 2001 r. grupa ekspertów zorganizowała spotkanie, na którym zostało utworzone stowarzyszenie o nazwie Agile Alliance. Głównym celem tego artykułu jest charakterystyka metodologii wytwarzania oprogramowania agile oraz opis kilku jej modyfikacji obecnie używanych w przemyśle IT. W artykule znajdziemy także opis jednej z najczęściej stosowanych "tradycyjnych" metod rozwoju oprogramowania, a mianowicie waterfall, wraz z krótką konfrontacją tych dwóch metod.(abstrakt oryginalny)
Zwinność jest w cenie, bo przełamuje utarte standardy i daje powiew świeżości w realizowane projekty. Zwinność jest w cenie, bo pozwała na adaptowanie założeń projektu do zmieniających się stale warunków otoczenia. Zwinność jest w cenie, gdyż angażuje w projekt wszystkich interesariuszy, nie dzieląc ich na wewnętrznych i zewnętrznych dla projektu. Zwinność jest w cenie, ponieważ pozwala na szybkie wykrycie problemów i wdrożenie działań antykryzysowych. Zwinność jest w cenie, bo czyni przyjazną współpracę zespołu projektowego z klientem i użytkownikami końcowymi. Zwinność jest w cenie, bo zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu w projekcie (fragment tekstu)
11
Content available remote Analiza porównawcza podejść w zakresie zarządzania projektami
100%
Zarządzanie projektami stanowi współcześnie istotną część aktywności w różnego typu organizacjach, od przedsiębiorstw poczynając, przez podmioty non-profit, na instytucjach publicznych kończąc. W krajach wysokorozwiniętych wykształciła się kultura projektowa, bazująca zarówno na metodykach ogólnych, jak i specyficznych, optymalizowanych pod kątem danej branży. Kompetencje projektowe stanowią współcześnie ważny element kształcenia menedżerów. Są także czynnikiem ocenianym w rozmowach kwalifikacyjnych. Celem artykułu jest przedstawienie analizy porównawczej wybranych, ogólnych metodyk i podejść w zakresie zarządzania projektami. Zidentyfikowano interesujące wymiary porównań, ważne zarówno z punktu widzenia kształtowania indywidualnej kariery kierownika projektu, jak i procesu zarządzania przebiegiem przedsięwzięć. Intencją autorów nie jest znalezienie najbardziej odpowiedniego rozwiązania, ponieważ musi być ono dostosowane do warunków i specyficznych potrzeb organizacji. Dążono jednak do przedstawienia informacji w sposób skoncentrowany, tak aby ułatwić świadomy i celowy dobór poszczególnych podejść. We wprowadzeniu odniesiono się do genezy zarządzania projektami. Następnie przedstawiono specyfikę projektu oraz wymagania, które z niego wynikają względem procesu zarządzania. W kolejnych punktach artykułu przedstawiono również porównanie klasycznych podejść liniowych oraz wywodzących się z branży IT tzw. podejść zwinnych. Na podstawie tego ogólnego podziału porównano szczegółowo wybrane koncepcje zarządzania projektami, uwzględniając ich specyfikę oraz warunki kształtowania kompetencji. (abstrakt oryginalny)
Duża liczba publikacji naukowych przedstawia metodę Scrum jako najlepsze podejście do wytwarzania oprogramowania. Jednakże oryginalna metoda Scrum nie jest wystarczająca do zarządzania pracą w środowisku Agile'owym wewnątrz organizacji sieciowej. Z tego powodu przeanalizowaliśmy podejście Kanbanowe i nasz model pracy bazujący na Scrumie [Sienkiewicz, Maciaszek 2011] w celu wyodrębnienia dobrych praktyk z obu podejść, co pozwala nam zaproponować podejście lepiej dostosowane do zarządzania wytwarzaniem oprogramowania w rozproszonym Agile'owym środowisku (tj. w organizacji sieciowej). (abstrakt oryginalny)
Scrum jako sposób realizacji projektów odpowiada zarówno specyfice pracy małej instytucji kultury, jak i stałej konieczności adaptacji działań do zmieniających się warunków otoczenia. W oryginalnej postaci podejścia Scrum zarządzanie ryzykiem nie jest uwzględnione w sposób formalny, jednak w swojej istocie Scrum zawiera cykl zarządzania ryzykiem projektów. W niniejszym rozdziale omówiono charakterystykę działalności insty-tucji kultury na szczeblu samorządowym w kontekście specyfiki podejmowanych projektów, następnie przedstawiono podstawowe pojęcia związane z zarządzaniem ryzykiem. Zaprezentowano także pojęcie Scruma jako pewnego rodzaju zbioru zasad dotyczącego prowadzenia projektów oraz zakres procesów zarządzania ryzykiem w ramach Scruma. Ostatnia część to opis autorskiego modelu zarządzania ryzykiem dostosowanego do potrzeb instytucji kultury z wykorzystaniem Scruma. (fragment tekstu)
Na rynku IT występuje wiele małych przedsiębiorstw tworzących własne, autorskie oprogramowanie lub wykonujące usługi dla firm trzecich. Małe zespoły często pracują według tzw. zwinnych metodyk wytwórczych, w których ograniczona jest ilość dokumentacji projektowej, a większość procedur znacznie uproszczona. Jednakże małe zespoły nie rezygnują ze stosowania dobrych praktyk, w tym wzorców projektowych. Celem artykułu jest przybliżenie wybranych trudności, z którymi borykają się małe zespoły programistyczne przy implementacji wzorców projektowych, oraz przedstawienie autorskiej metody wspomagającej wzrost jakości implementacji wzorców projektowych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zwinne podejście w zarządzaniu przedsiębiorstwem
84%
Przedsiębiorstwa ze względu na złożoność działań oraz ich powtarzalność mają do czynienia z czterema podstawowymi typami procesów: improwizowane, rutynowe, funkcje i przedsięwzięcia. Metody zarządzania działaniami są udoskonalane od wielu dekad. Szczególnie mocno rozwijają się metody zarządzania przedsięwzięciami, a w ostatnich latach promowane jest nowe podejście do zarządzania projektami nazywane zwinnym (Agile). Obecnie bardzo popularną na polskim rynku metodą zwinną jest SCRUM, która wpisuje się w Manifest Agile. Twórcy metody twierdzą, że zwinne zarządzanie projektami może być wykorzystywane do wytwarzania każdego typu produktu nie tylko oprogramowania komputerowego. Może to być produkt materialny (wyrób) lub niematerialny (usługa). Celem artykułu jest analiza rozwoju metod zarządzania projektami (w tym metod zwinnych) oraz wskazanie obszarów działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, które mogą podnieść swoją efektywność dzięki zwinnemu podejściu w zarządzaniu projektami. (abstrakt oryginalny)
16
84%
In recent years project management has become a complex and diverse field of scientific research. It embodies a number of specific tools and techniques, choice of which to particular project is far from being obvious, especially for the beginners. Such situation rationalizes efforts aiming at the development of methods of training, which are more efficient than the "trial-and-error" approach. In this context the paper presents a web application that simulates real life scenarios and allows for developing skills, among others, in identifying the needed/available resources against the dynamically changing goals. The platform teaches the agile approach to project management with Scrum and gives an opportunity to "materialize" the progress made by users with an original piece of software. The prototype of the web application has been successfully tested at Cardinal Stefan Wyszynski University.(original abstract)
Celem artykułu jest analiza zagadnień controllingu projektów z punktu widzenia adaptacyjnego (zwinnego) podejścia do zarządzania projektami. Autor przedstawia podstawowe założenia metodyki SCRUM a także kluczowe pojęcia z zakresu controllingu projektów. W oparciu o powyższe szczegółowo identyfikuje te aspekty koncepcji SCRUM, które odnoszą się do zagadnień strategicznego i operatywnego controllingu w zarządzaniu projektami. W szczególności dotyczy to takich obszarów jak: struktura prac projektowych, kluczowe role i działania interesariuszy projektu oraz zakres i treść spotkań zespołu a także sprawozdań zalecanych w tym podejściu w ramach procesu uzyskiwania informacji, zwłaszcza na etapie wdrażania projektu. Autor kończy swoje rozważania porównaniem powyższego zakresu analizy do zagadnień controllingu w odniesieniu do klasycznych (kaskadowych) koncepcji zarządzania projektami. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Zastosowanie modelu Time - Driven Activity - Based Costing w metodyce Scrum
84%
Model Time - Driven Activity - Based Costing (TDABC) został opracowany w 2001 roku przez Roberta S. Kaplana i Robin Cooper, jako modyfikacja istniejącego już modelu Activity - Based Costing (ABC). Ze względu na wprowadzone do poprzedniego modelu (ABC) zmiany, TDABC może być stosowany także w rozliczaniu kosztów projektów w organizacjach zarządzanych przez projekty, które stosują metodykę Scrum. Opracowanie składa się z czterech podzielonych tematycznie rozdziałów. Definicje pojęć używanych tu zamieszczono w rozdziale pierwszym. Rozdział drugi przedstawia w sposób syntetyczny model TDABC, z jednoczesnym uwypukleniem zagadnień możliwych do zastosowania w metodyce Scrum. Metodykę tą opisano z kolei w rozdziale trzecim, także szczegółowo omawiając te jej elementy, które wiążą się z TDABC. Natomiast w rozdziale ostatnim przedstawiono koncepcję zastosowania modelu TDABC w metodyce Scrum. (fragment tekstu)
W firmach informatycznych cały czas poszukiwane są efektywne metody rozwoju oprogramowania. Zwykle te podejścia dostosowywane są do rodzaju prac związanych z rozwojem oprogramowania. Do najbardziej popularnych należą podejście zwinne (agile), szczupłe (lean) i proaktywne (klasyczne). W opracowaniu poddana zostanie ocenie metodyka łącząca w sposób synergetyczny podejście zwinne (agile) i podejście szczupłe (lean). Reprezentantami tych podejść są Scrum i Kanban. W wyniku tej oceny zostaną zaproponowane optymalne rozwiązania dla zespołów rozwijających oprogramowanie. Przedstawiony zostanie przykład studialny (case study) użycia rozwiązania łączącego podejście zwinne i szczupłe.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem niniejszej pracy jest wskazanie powszechnych błędów i pułapek, a także sprawdzonych praktyk w zakresie estymacji pracochłonności w projektach programistycznych. Jakość oszacowań w mniej doświadczonych zespołach jest często niezadowalająca, wskutek czego estymacja jako element procesu wytwarzania oprogramowania jest porzucana. Decyzja zwykle uzasadniana jest błędnie rozumianą "zwinnością". Artykuł wpisuje się w dyskusję nad bieżącymi trendami w zakresie szacowania, w szczególności w kontekście nowego podejścia "no estimates". Metodyka badań: Publikacja ma formę studium przypadków opartego o doświadczenia dojrzałego zespołu programistycznego. Autor, na podstawie znanych z literatury technik estymacji, wskazuje dobre i złe praktyki oraz często popełniane błędy w myśleniu i postępowaniu. Wnioski: Kluczowe dla poprawnej estymacji okazują się: zrozumienie różnicy pomiędzy pracochłonnością i czasochłonnością, umiejętność monitorowania wydajności, a także sposób analizowania wymagań i sytuacja kadrowa zespołu. Wartość artykułu: Publikacja pomaga opanować techniki podnoszące poziom zaufania do wszelkich oszacowań (czasu trwania, a pośrednio - kosztu wytwarzania oprogramowania) tam, gdzie znane są wymagania, jednak głównie na etapie realizacji projektu (projekt i implementacja). Ograniczenia: Praca nie porusza problemów wstępnej estymacji przedsięwzięć, tj. estymacji dokonywanej na wczesnych etapach planowania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.