Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sector privatization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Energetyka jest jednym z niewielu sektorów gospodarki nie poddanym jeszcze procesom demonopolizacji i prywatyzacji. Obecnie konieczne jest wprowadzenie mechanizmów rynkowych do sektora, a także stopniowe odejście urzędowego ustalania cen za energię elektryczną.
Do tej pory energetyka znajdowała się wyraźnie na uboczu procesów prywatyzacyjnych. Zaawansowanie prac zmierzających w tym kierunku trudno uznać za przeciętne. Przygotowywany obecnie program prywatyzacji sektora ma to zmienić.
Wybrane w czerwcu'94 na Węgrzech rządy kierowane przez socjalistów zainicjowały i kontynuują prywatyzację sektora energetycznego systematycznie podupadającego od 1989 roku. W porównaniu z innymi państwami regionu wielkość udziału inwestycji zagranicznych w sektorze energetycznym jest tu największa.
Struktura własnościowa systemu bankowego w wielu państwach uważana jest za miarę niezależności gospodarki. Zarówno w Niemczech, USA, jak i Japonii, zdecydowana większość aktywów systemu bankowego należy do banków krajowych. Mimo globalizacji i wzajemnego przenikania się rynków finansowych, banki pozostały w wielu państwach instytucjami związanymi z kapitałem krajowym. Również w państwach przyjętych do Unii Europejskiej stosunkowo niedawno: Hiszpanii i Portugalii, udało się, dzięki konsekwentnej polityce władz tych państw, utrzymać większość aktywów sektora bankowego w posiadaniu krajowych akcjonariuszy. (fragment tekstu)
Artykuł porusza problem przyspieszenia prywatyzacji sektora naftowego oraz fuzji Centrali Produktów Naftowych SA i Petrochemii Płock SA.
W niniejszym artykule zaprezentowano: teorię "wspólnego pastwiska", silne i słabe strony prywatyzacji oraz warunki udanego procesu prywatyzacyjnego. Omówiono związki między jakością usług a jakością życia. Zwrócono uwagę na zjawisko publicznej motywacji.
Artykuł poświęcono przedstawieniu problemów związanych z prywatyzacją w Polsce. Omówiono dokument Ministerstwa Skarbu Państwa "Program Prywatyzacji do 2001 r." Zwrócono uwagę na zbyt wolne tempo realizacji programu prywatyzacji. Przedstawiono przekształcenia własnościowe w trudnych sektorach gospodarczych, jak: energetyka, górnictwo, hutnictwo, poczta, telekomunikacja, kolej, przemysł cukrowniczy, w aspekcie prawa europejskiego, porównawczego i polskiego.
Artykuł porusza problem prywatyzacji sektora naftowego oraz fuzji Centrali Produktów Naftowych SA i Petrochemii Płock SA.
Autorzy zaprezentowali koncepcje metodyczne, które mogą, ich zdaniem usprawnić proces preaparacyjny i decyzyjny, dotyczący przekształceń własnościowych i restrukturyzacyjnych w tzw. branżach strategicznych, w tym przypadku elektrowni węglowych.
Artykuł omawia przyjęty przez rząd program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora gazowego, który otwiera możliwości jego rozwoju, a jednocześnie zapewnia kontrolę państwa nad fundamentalnym dla jego bezpieczeństwa działem gospodarki. Rządowy program otwiera polski rynek dla obcego kapitału, zostawiając jednak kontrolę państwa nad strategicznymi dla niego źródłami zaopatrzenia w gaz.
14 maja 1998 r. Rada Ministrów zaktualizowała "Program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego". Przyjęty tekst zawiera wiele istotnych zmian w stosunku do dotychczasowego programu z 15 lipca 1995 r. Celem programu jest zapewnienie sektorowi naftowemu możliwości trwałego rozwoju w warunkach gospodarki rynkowej.
W Europie rozwój jednolitego rynku energii elektrycznej reguluje dyrektywa 96/92/EC, która weszła w życie w 1997 roku i która mówi o stopniowej prywatyzacji rynku energetycznego (początkowo 25 procent rynku). Polska starając się o członkostwo w EU, również powinna mieć na uwadze warunki stawiane w dyrektywie i budować model rynku zgodny z kierunkiem unijnych reform. Według projektów, rynek energetyczny w Polsce, ze względu na formę handlu, ma być podzielony na: rynek kontraktowy, rynek giełdowy oraz rynek SOBREE (Systemowy Optymalizująco Bilansujący Rynek Energii Elektrycznej). Zasadnicza część artykułu poświęcona została kształtowaniu się giełdy energii elektrycznej w Polsce.
Pojęcie analizy sektorowej wiąże się z zarządzaniem strategicznym, a ściślej z tworzeniem strategii rozwoju firmy w otoczeniu konkurencyjnym. Wg E.M. Portera sektor to otoczenie w jakim działa firma i w jakim konkuruje. Analizy wykonywane dla poszczególnych sektorów zawierają ocenę kondycji technicznej i ekonomicznej firmy, pozycję konkurencyjną wiodących wyrobów oraz ich miejsce w portfelu produkcyjnym firmy i sektora. Autorka omówiła zakres analiz sektorowych i stosowaną metodologię, w tym metodologię opracowaną przez Bengta Karlofa, F.K. Reilly'ego czy modele 7-S McKinseya (strategy,skills, shared values, structure, systems, staff, style) i BCG należący do klasy PISM (Profit Impact of Marketing Strategy), rozszerzony o 2 pola model 7S, a także analizę SWOT. Następnie przedstawiła zastosowanie analiz sektorowych w praktyce polskiej lat 90-tych z inicjatywy Ministerstwa Przekształceń Własnościowych (prywatyzacja sektorowa) a później wykorzystywanych także przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu w realizacji polityki przemysłowej kraju.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.