Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sectoral Operational Programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Większość beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych UE jest zdania, iż najtrudniejszą częścią danego przedsięwzięcia jest etap jego rozliczenia. Zdaniem autora, pierwsze doświadczenia zdobyte przez poszczególne instytucje, odpowiedzialne za wdrażanie programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych EU, wydają się potwierdzać tę opinię. Zdobycie dofinansowania nie gwarantuje ostatecznie refundacji poniesionych kosztów. Warunkiem otrzymania zwrotu poniesionego nakładu jest przede wszystkim realizacja projektu zgodnie z zapisami podpisanej umowy, a także wywiązanie się ze wszystkich formalności nałożonych na beneficjenta przez obowiązujące procedury.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących oceny skutków wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w województwie łódzkim przy wykorzystaniu funduszy pomocowych. Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2008 r. na próbie 66 małych i średnich przedsiębiorstw. Wyniki badania przedstawiają obraz aktywności i skuteczności ubiegania się o dotacje UE przez przedsiębiorców z sektora MŚP znajduje się w województwie łódzkim.
Przybliżono uwarunkowania konkurencyjności. Przedstawiono Sektorowy Program Operacyjny – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw jako element wzmacniający konkurencyjność firm i gospodarki.
Celem artykułu jest identyfikacja edukacyjnych aspektów realizacji programu Odnowa Wsi na przykładzie projektu zrealizowanego w gminie Nowosolna w województwie łódzkim (budowa świetlicy środowiskowej we wsi Byszewy) w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego na lata 2004-2006" oraz doświadczeń województwa opolskiego. Edukacja w Odnowie Wsi może, zdaniem autorki, przejawiać się w dwóch głównych aspektach. Przeprowadzone badania naukowe na terenie gminy Nowosolna pozwalają na ich dostrzeżenie i identyfikację. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wykorzystanie funduszy pomocowych Unii Europejskiej pozyskanych w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" (PO RYBY) na terenie województwa łódzkiego. Na badanym obszarze zrealizowano 179 projektów o łącznej wartości około 63 mln zł. Największą liczbę projektów zrealizowały osoby fizyczne prowadzące działalność rybacką, a największą wartość osiągnęły projekty inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorstwa. PO RYBY przyczynił się także do poprawy infrastruktury społecznej oraz rewitalizacji miejscowości i realizacji wielu imprez integrujących lokalne społeczności. (abstrakt oryginalny)
Głównym problemem badawczym było zbadanie czy, działanie 2.3 Sektorowego Programu Operacyjnego WKP zwiększyło konkurencyjność przedsiębiorstw. Zbadane zostały przedsiębiorstwa, które w ramach powyższego programu przeprowadziły inwestycje. W procesie badawczym oceny wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw, uwzględniono wyniki finansowe, tj. przychody ze sprzedaży i wynik finansowy netto oraz instrumenty konkurowania, m.in. nowe produkty/usługi w ofercie, nowocześniejsze metody produkcji. Generalną konkluzją jest iż, dzięki inwestycjom w ramach działania 2.3 SPO WKP przedsiębiorstwa stosują nowocześniejsze metody produkcji. Konsekwencją tego jest wzrost jakości oferowanych produktów i świadczonych usług. Ponadto zarówno przedsiębiorstwa małe jak i średnie wprowadziły do swojej oferty nowe produkty i usługi. Zaznaczyć należy, że unowocześnione metody produkcji oraz wyższą jakość produktów i usług wprowadziło aż ponad 90% badanych przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa zwiększają możliwości produkcyjne, wydajność pracy wzrasta. Przeprowadzone inwestycje umożliwiły lepszą organizację pracy w przedsiębiorstwach, szczególnie w przedsiębiorstwach średnich. Warto zauważyć iż, wyniki dotyczące kosztów, przychodów ze sprzedaży, zysku netto wskazują, że małe przedsiębiorstwa dzięki inwestycjom w ramach działania 2.3 SPO WKP wykazują lepsze rezultaty niż przedsiębiorstwa średnie.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano podstawowe informacje dotyczące Sektorowego Programu Operacyjnego, kładąc nacisk na cele, priorytety oraz działania programu. Przedstawiono opis wybranych działań wdrażanych przez ARiMR, zwłaszcza kryteria dostępu oraz rodzaj i zakres pomocy. Ukazano obecny stan realizacji działań na poszczególnych etapach ich realizacji w odniesieniu do kwot limitów przyznanych na te działania.
W ramach zdecydowanej większości działań programów operacyjnych współfinansowanych przez fundusze strukturalne udzielana będzie pomoc publiczna. Formy, jakie przyjmie pomoc, można pogrupować w sposób następujący: pomoc udzielana zgodnie z zasadą "de minimis", pomoc udzielana w ramach tzw. wyłączeń grupowych oraz pomoc publiczna udzielana w ramach działań wymagających zatwierdzenia ze strony Komisji europejskiej. Autor kolejno poddaje analizie wymienione formy pomocy.
Ponad rok funkcjonowania funduszy strukturalnych to okazja do podsumowań. Biorąc pod uwagę obecny stan wdrażania funduszy strukturalnych - mimo niedociągnięć i słabych punktów - można zaobserwować sporo złożonych wniosków i podpisanych umów. Omówione zostało działanie 3.4 ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego) oraz działania 1.3, 1.4 i 2.1 SPO WKP (Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw).
Przedstawiono organizację i funkcjonowanie systemu zarządzania programami operacyjnym UE. W pracy omówiono następujące tematy: instytucje Unii Europejskiej, kluczowe zasady funkcjonowania funduszy strukturalnych, instrumenty polityki strukturalnej UE, organizację realizacji projektów, system pomocy strukturalnej, system zarządzania programami operacyjnymi i zarządzanie projektami w sferze programów operacyjnych.
Unia Europejska realizując założenia strategii zatrudnienia wspiera rozwój przedsiębiorczości, będącej rozwiązaniem dla osób, które z braku miejsc pracy podejmują się prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pomoc publiczna (state aid) dla przedsiębiorców to różnorodne formy wsparcia ze środków publicznych prowadzące do uzyskania korzyści przez te podmioty gospodarcze. Pomoc ta ma charakter selektywny, ma wpływać na określone grupy lub sektory przedsiębiorstw. W artykule omówiono pomoc publiczną w Sektorowych Programach Operacyjnych.
Akcesja Polski do Unii Europejskiej stwarza wiele nowych możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Właściwe wykorzystanie środków pochodzących z funduszy strukturalnych przyczyni się do rozwoju konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości, zapewniającej wzrost zatrudnienia oraz osiągnięcie spójności społecznej, ekonomicznej i przestrzennej z Unią Europejską na poziomie regionalnym i krajowym. W artykule omówiono nieprawidłowości w projektach realizowanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.
Przepisy dotyczące pomocy publicznej są niezwykle złożone i często bardzo trudne do zrozumienia zarówno dla potencjalnych projektodawców jak i beneficjentów pomocy. Wszystkie podmioty zainteresowane złożeniem projektu do któregoś z Działań Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich muszą zapoznać się z dokumentami programowymi, czyli SPO RZL i Uzupełnieniem SPO RZL, a także z szeregiem rozporządzeń dotyczących funduszy strukturalnych, kwalifikowalności, sprawozdawczości. W artykule omówiono przepisy krajowe dotyczące pomocy publicznej w SPO RZL.
Celem podjętych w pracy analiz było przedstawienie możliwości uzyskania wsparcia dla rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich". Scharakteryzowano cele poszczególnych działań, skalę przyznanych limitów w skali kraju oraz dla woj. warmińsko-mazurskiego. Ze względu na poszczególne terminy składania wniosków o środki możliwa była również próba oceny poziomu ich wykorzystania w województwie i w kraju. W opracowaniu wykorzystano dane dotyczące stanu realizacji (na 10.11.2005) działań w ramach SPO "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich", uzyskane z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (fragment tekstu)
Przedstawiono najważniejsze wnioski z przebiegu realizacji programu SPO ROL w zakresie projektów wspierających rozwój turystyki w woj. warmińsko-mazurskim w latach 2004-2006. Doświadczenie zdobyte w trakcie wdrażania tego instrumentu polityki rolnej miało pozytywny wpływ na zapoczątkowanie procesu przemian zachodzących na obszarach wiejskich pod kątem rozwoju agroturystyki, który jest kontynuowany w nowej perspektywie finansowej 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono analizę wykorzystania funduszy strukturalnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich przez rolników prowadzących elitarne gospodarstwa rolnicze, usytuowane na terenie woj. lubelskiego. Przeprowadzone badania wskazały, że rolnicy ci przejawiali znacznie wyższą od średniej w województwie i w kraju aktywność w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Największe zaangażowanie wykazywali właściciele gospodarstw o najsilniejszej pozycji konkurencyjnej. (oryg. streszcz.)
Zebrano i omówiono niektóre problemy, które pojawiły się podczas wdrażania oraz realizacji programów unijnych w Polsce, jako doświadczenia wynikające z realizowania dotychczasowych programów dla nowych okresów programowania. W materiale wykorzystano informacje zawarte w sprawozdaniach Komitetów Monitorujących PROW 2004-2006, SPO "Rolnictwo" i PROW 2007-2013 oraz wszelkie inne dostępne źródła i opracowania traktujące o trudnościach związanych z realizacją wymienionych programów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki wpływu absorpcji środków unijnych na tempo i kierunki modernizacji obszarów wiejskich. Szczegółową analizę przeprowadzono na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego w oparciu o program SPO "Rolnictwo". W związku z zakończeniem działania tego programu można dokonać jego podsumowania i udzielenia odpowiedzi na rodzące się pytania, np. jak przebiega dotychczasowy proces absorpcji, jak wygląda zróżnicowanie przestrzenne absorpcji, jakie są kierunki i struktura alokacji środków unijnych. (abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa rozwijające się w warunkach młodej gospodarki rynkowej w Polsce nie dysponują zbyt dużym kapitałem pieniężnym, powinny mieć ułatwiony dostęp do korzystania z różnego rodzaju dotacji i funduszy strukturalnych UE, które mogą być przeznaczone na modernizację i unowocześnianie procesów produkcyjnych. Fakt ten wiąże się bezpośrednio z poprawą konkurencyjności na rynku. Celem artykułu jest przedstawienie szczególnej roli Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w finansowaniu MSP w Polsce, a także uświadomienie, że bez pomocy ze strony UE rozwój działalności małych i średnich firmm, głównie w zakresie osiągnięcia przewagi konkurencyjnej byłby niemożliwy.(fragment tekstu)
Tematem opracowania była analiza form i zakresu wspierania modernizacji i restrukturyzacji rolnictwa w powiecie tomaszowskim. Doświadczenia minionych lat wskazują, że do przeprowadzenia modernizacji i restrukturyzacji obszarów wiejskich potrzebne są ogromne środki finansowe. Główną formą wsparcia rolnictwa sektora rolnego przed akcesją z UE okazały się kredyty preferencyjne: obrotowe i inwestycyjne z dopłatami do ich oprocentowania. Z przeprowadzonych badań nad wykorzystaniem kredytów preferencyjnych w powiecie tomaszowskim wynika, że to właśnie kredyty inwestycyjne z dopłatą do oprocentowania stanowiły główne wsparcie procesu restrukturyzacji i modernizacji. Od maja 2004 roku rolnicy mają możliwość korzystania ze środków finansowych pochodzących z funduszy strukturalnych, w tym z SPO - "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich". Jak wynika z przeprowadzonych ankiet rolnicy z powiatu tomaszowskiego nie są odpowiednio przygotowani do korzystania z funduszy strukturalnych. Niezbędna jest tutaj ich własna inicjatywa i otwartość na zmiany, pomoc w zakresie przygotowania projektów oraz zmiana mentalności samych rolników.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.