Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sectoral Qualifications Frameworks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł relacjonuje wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu systemowego "Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji (KRK)". Celem badania było określenie specyficznych kwalifikacji i kompe- tencji wymaganych dla kluczowych zawodów i stanowisk w sektorze opieki zdrowotnej, określenie źródeł informacji i procedur przydatnych dla konstruowania ram kwalifika- cyjnych i ich aktualizacji. W artykule zaprezentowano przykładowe zadania i wymagane kompetencje dla lekarza pediatry i pielęgniarki - specjalistki pielęgniarstwa chirurgicz- nego. Opisano też modele szkocki i czeski, które pokazują sposób odchodzenia od zawo- dów i przechodzenia do szczegółowych kompetencji w opisie wymagań i w kształceniu zawodowym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań empirycznych (analiza desk research oraz wywiady indywidualne - IDI i grupowe - FGI z przedstawicielami instytucji edukacji formalnej i pozaformalnej, przedstawicielami banków i instytucji z otoczenia biznesu) dotyczących podaży i popytu na kwalifikacje i kompetencje w sektorze bankowym. Przeprowadzone badania wskazują na występowanie w branży specyficznych kompetencji i kwalifikacji, które mogą być podstawą do opracowania Sektorowej Ramy Kwalifikacji. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest ukazanie uwarunkowań sektorowych kompetencji i kwa- lifikacji, które zostały wyłonione dzięki badaniom empirycznym, dotyczących popytu i podaży na kompetencje i kwalifikacje w sektorze farmaceutycznym, oraz wybranych problemów badawczych. Efektem powstania Sektorowych Ram Kwalifikacji (SRK) jest wyłonienie tych kwalifikacji, które są kluczowe dla realizacji zadań konkretnej branży gospodarki - w tym przypadku branży farmaceutycznej - mających na celu usprawnienie funkcjonowania rynku pracy, a zwłaszcza ograniczenie luki pomiędzy programami kształ- cenia oferowanymi młodzieży i dorosłym a rzeczywistymi potrzebami przedsiębiorstw z poszczególnych sektorów gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań jakościowych (analiza desk research, wywiady), dotyczących podaży i popytu na kwalifikacje i kompetencje w sektorze IT. Problematyka podaży została przedstawiona w oparciu o wywiady z przedstawicielami instytucji edukacji formalnej i pozaformalnej, a także z przedstawicielami otoczenia biz- nesu. Zagadnienia związane z popytem były analizowane w oparciu o wywiady z przed- stawicielami wiodących przedsiębiorstw w branży, a także z osobami zajmującymi stano- wiska informatyczne. Badania ukazały istnienie specyficznych kwalifikacji i kompetencji w sektorze, które mogą stanowić podstawę budowania Sektorowej Ramy Kwalifikacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest uzasadnienie potrzeby prowadzenia cyklicznych badań podaży i popytu na kwalifikacje w ujęciu sektorowym. Zasadniczym powodem prowadzenia takich badań jest konieczność poprawy stanu zatrudnialności. Warunkiem osiągnięcia tego efektu jest, między innymi, stworzenie Sektorowych Ram Kwalifikacji. SRK to narzędzie służące do badania oczekiwań kompetencyjnych uczestników rynku pracy, które umożliwi dostosowanie systemu i programów kształcenia do potrzeb rynku pracy, lepszą porównywalność świadectw i dyplomów w skali europejskiej oraz stworzy warunki do uznawania kompetencji uzyskanych w drodze uczenia się pozaformalnego i niefor- malnego. Sektorowe Ramy Kwalifikacji są niezbędne do budowy systemu Krajowych Ram Kwalifikacji, jako części europejskiej przestrzeni uczenia się przez całe życie (Eurpean Area of Lifelong Learning), spójnych z Europejskimi Ramami Kwalifikacji. Opracowanie takiego systemu wymaga zobiektywizowanych, prawdziwych informacji o podaży i popy- cie na kwalifikacje i kompetencje. Artykuł przedstawia założenia projektu badawczego, którego celem była charakterystyka podaży i popytu na kwalifikacje i kompetencje w pię- ciu celowo wybranych sektorach. Badanie naukowe "Bilans kwalifikacji i kompetencji w wybranych sektorach" zostało przeprowadzone w latach 2012-2014 przez pracowników Katedry Rozwoju Kapitału Ludzkiego SGH w Warszawie na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych. W Polsce projekt ten ma charakter pilotażowy. Jego koncepcja może być inspiracją do kontynuowania badań w kolejnych sektorach polskiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
W 2016 r. weszła w życie ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Elementem tego systemu jest Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji, w którym znajdują się informacje o kwalifikacjach nadawanych w Polsce przez różne podmioty w wielu dziedzinach, w tym w dziedzinie transportu. Celem artykułu jest przedstawienie ogólnych założeń działania systemu i rejestru oraz zaprezentowanie propozycji nowych kwalifikacji, zgłoszonych przez Instytut Transportu Samochodowego, które mogą przyczynić się do poprawy jakości wybranych obszarów pracy z sektora motoryzacji. (abstrakt oryginalny)
Wymagania Krajowych Ram Kwalifikacji (KRK) nakładają na szkoły ściślejszą współpracę z otoczeniem w zakresie określania programów nauczania (w tym wiedzy, kompetencji i umiejętności, jakie w procesie kształcenia powinien osiągnąć student). Ta współpraca może wpływać na proces uczenia się samej szkoły wyższej. Ściślejsze kontakty z pracodawcami, różnymi instytucjami, konieczność zapewnienia studentom praktyk, większe możliwości w zakresie zatrudniania praktyków na uczelniach, udział studentów w tworzeniu programów - wszystko to otwiera nowe możliwości, buduje nowe, ściślejsze relacje. W artykule wyrażono pogląd, że współpraca ta wpływa pozytywnie na procesy uczenia się uczelni, w tym również na doskonalenie jakości kształcenia. (abstrakt oryginalny)
Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Bankowego (SRKB) w polskich warunkach jest przedsięwzięciem pionierskim. Działaniem tym sektor bankowy wyprzedził inne sektory, a w każdym razie znalazł się w czołówce tego procesu. SRKB jest bowiem swoistym narzędziem, językiem komunikacji, który pozwala definiować, nazywać i opisywać zawodowe kwalifikacje. Profesjonalnie opracowana kwalifikacja to bowiem pewnego rodzaju waluta, którą posługują się interesariusze na rynku pracy. (abstrakt autora)
Polski sektor bankowy stał się liderem innowacyjności. Wprowadzone nowe rozwiązania mają służyć nadaniu kwalifikacji sektorowej poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji i przełożeniu uniwersalnych zasad PRK na potrzeby sektora bankowego. A także odniesieniu kwalifikacji sektorowych w polskiej bankowości do Europejskiej Ramy Kwalifikacji. Prezentacja Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Sektora Bankowego w Polsce odbyła się 10 lutego 2015 r. w warszawskim Klubie Bankowca. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.