Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sectorial analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Analizy sektorowe stanowią powszechnie stosowaną metodę analizy strategicznej. W krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej istnieje wiele instytucji oraz firm, które prowadzą na bieżąco analizy różnych sektorów na użytek różnych odbiorców. W niniejszym artykule podjęto próbę klasyfikacji analiz sektorowych, a następnie określenia ich własności i miejsca w analizie strategicznej. Ponadto przedstawiono i oceniono niektóre metody analiz sektorowych.
2
100%
Przemysł spotkań w Polsce jest zjawiskiem badanym w sposób wyrywkowy i nie do końca usystematyzowany. Jego pierwsze próby zostały podjęte w latach 70. XX wieku, jednakże zaledwie od pięciu lat rozpowszechniły się badania dotyczące wielkości przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce, a w szczególności w poszczególnych miastach i regionach. Jak do tej pory (stan styczeń 2012 roku) opracowano indywidualne raporty odnośnie Trójmiasta, Warszawy, Krakowa i Katowic - z określonymi danymi z poszczególnych regionów lub miast - dotyczące liczby spotkań i wydarzeń. Dodatkowo funkcjonuje opracowanie, które zawiera informacje dotyczące Polski jako całości. Raport pt. Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce sporządzono na podstawie danych przesyłanych przez regionalne Convention Bureaux z Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Katowic oraz materiały zebrane od ośrodków konferencyjnych z całej Polski. (tekst z oryginału)
W niniejszym opracowaniu proponuje się zastosowanie metod wielowymiarowej analizy porównawczej do ograniczenia zbioru spółek, który może być wykorzystywany w analizach papierów wartościowych, z tym, że proces wyodrębniania spółek będzie się odbywał w ramach sektorów. W zastosowanych metodach wielowymiarowej analizy porównawczej jako zmienne diagnostyczne, pozwalające określić siłę fundamentalną analizowanych spółek, zostały wykorzystane wybrane wskaźniki ekonomiczno-finansowe. (fragment tekstu)
Przemiany zachodzące w Polsce w latach dziewięćdziesiątych umożliwiły polskiej gospodarce dołączenie do grupy krajów, w których podmioty gospodarują w zgodzie z mechanizmami rynkowymi. Transformacja spowodowała ujawnienie wielu procesów, które miały znaczący wpływ na rynek pracy - miejsce zetknięcia się podaży i popytu na pracę. Badania rynku pracy stały się ważnym elementem determinującym kierunki polityki regionalnej, szczególnie w kontekście procesu działań przedakcesyjnych w ramach włączania kraju w struktury Unii Europejskiej. W ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie wzbudzają konsekwencje zmian strukturalnych w całej gospodarce narodowej, przejawiające się międzyregionalnym zróżnicowaniem tempa strukturalnych procesów rozwojowych, a jednym z najważniejszych problemów teoretycznych i praktycznych jest uchwycenie zmian zachodzących w strukturalnym wymiarze gospodarowania. Artykuł ma na celu zobrazowanie i analizę przeobrażeń, jakie zaszły w województwach Polski w strukturach pracujących w sektorach ekonomicznych. (fragment tekstu)
Autorzy w artykule koncepcyjnym podjęli temat sektorowego modelu izb gospodarczych (handlowych, przemysłowo-handlowych itp.). Propozycja uzupełnia obecną w literaturze taksonomię izb opartą o trzy główne modele: kontynentalny, anglosaski i mieszany. Analiza porównawcza izb gospodarczych na świecie wskazuje na ich dużą różnorodność, ale również na istotny wpływ uwarunkowań historycznych i społecznych na ich organizację, pozycję i efektywność. Ich ustrój należy więc projektować adekwatnie do potrzeb danego państwa, a nie przenosić wprost na grunt krajowy rozwiązań zagranicznych lub historycznych. Dzisiejsze polskie izby gospodarcze funkcjonują jako dobrowolne organizacje zrzeszające przedsiębiorców na szczeblu branżowym, ogólnopolskim, regionalnym, lokalnym i bilateralnym (jako izby polsko-zagraniczne). Rozwiązanie to nie zapewnia jednak efektywnej komunikacji między przedsiębiorcami a władzami publicznymi. W polskich opracowaniach proponuje się tworzenie izb gospodarczych w modelu kontynentalnym, który oparty jest na dziewiętnastowiecznym układzie regionalnym. Autorzy stawiają tezę, że w dobie globalnych powiązań gospodarczych ta koncepcja jest przestarzała. Potrzebną dziś koncentrację wiedzy i kompetencji może efektywniej zapewnić model sektorowy. Sektorowe izby gospodarcze umożliwiają specjalizację ekspercką odpowiednią do potrzeb przedsiębiorców i władz publicznych. Stanowią też skuteczną platformę decentralizacji administracji publicznej. Model ten jest oryginalną propozycją autorów w dyskusji o możliwej ewolucji izb gospodarczych w realiach polskich. Jego wdrożenie wymaga m.in. właściwego zdefiniowania zadań izb oraz włączenia przedsiębiorców w proces ich tworzenia. Dyskusja toczona na łamach prasy ogólnopolskiej oraz czasopism branżowych pokazuje, że dociekania te mają wartość nie tylko dla nauki, lecz także dla przedsiębiorców i osób odpowiedzialnych za proces legislacyjny. Dlatego celem podjętych badań było uzasadnienie wdrożenia modelu sektorowego w kontekście dotychczasowej polskiej praktyki i rosnącej roli wiedzy eksperckiej. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest sprawdzenie, czy wykorzystanie analizy sektorowej w procesie budowy portfela papierów wartościowych pozwala na zwiększenie efektywności inwestycji i czy prowadzi do zwiększenia efektu poziomej dywersyfikacji ryzyka. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wyniki badań w zakresie klasyfikacji sektorów polskiej gospodarki z wyróżnieniem sektorów kluczowych. Badania przeprowadzono z zastosowaniem metody input-output oraz metody identyfikacji sektorów opracowanej przez Rasmussena. Do analizy empirycznej wykorzystano dane GUS opublikowane w postaci bilansu przepływów międzygałęziowych sporządzonego dla gospodarki polskiej za rok 2010. Wyniki badań potwierdziły obecność zmian w strukturze polskiej gospodarki stopniowo przybliżających ją do gospodarek wysoko rozwiniętych, z dominującą rolą usług w generowaniu PKB. (abstrakt oryginalny)
|
2006
|
nr 726
5-21
Przeprowadzono charakterystykę struktury zatrudnienia w Polsce po 1990 r. Przeanalizowano podobieństwa Polski do krajów Unii Europejskiej pod względem struktury zatrudnienia w podstawowych sektorach gospodarki. Dokonano oceny zmian struktury zatrudnienia w Polsce i w krajach UE za lata 1980-2002.
10
Content available remote Sektory kluczowe w polskiej gospodarce - analiza input-output
75%
Proces transformacji polskiej gospodarki, trwający już ponad dwie dekady, związany jest nieuchronnie z dużymi zmianami strukturalnymi w obrębie konsumpcji, inwestycji, handlu zagranicznego, ale przede wszystkim w zakresie produkcji dóbr i usług. Każdy sektor produkcyjny/usługowy rozwijał się w tym okresie w różnym tempie, mając odmienny wkład we wzrost polskiej gospodarki. Dziś ważna jest próba odpowiedzi na pytanie, które z sektorów miały największe znaczenie dla wzrostu polskiej gospodarki w ciągu minionych dwudziestu lat transformacji? W kontekście powyższego celem tego artykułu jest identyfikacja i analiza sektorów kluczowych, która w późniejszym etapie pozwoliłaby na stworzenie "mapy sektorowej". Wnioski z niej płynące mogłyby w przyszłości wesprzeć polską politykę sektorową.(fragment tekstu)
Istotne znaczenie wskaźników finansowych w praktyce gospodarczej powoduje, że są one poddawane analizom w różnych zakresach. W artykule przeprowadzono analizę dyskryminującą w zakresie wyodrębniania efektu sektorowego. Uzyskane wyniki pozwoliły określić, które wskaźniki różnicowały sektory w latach 2004-2007.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 16/3
41-55
The purpose of this work is to perform the comparison of heights of global geoid models EGM08, EIGEN-6C4, GECO, and XGM2019e based on sector analysis that are obtained relative to the ellipsoid WGS84 and GRS80 in order to implement the method of GNSS leveling in local areas. The heights of the global geoid models determined from the ellipsoid WGS84 should be reduced by âˆ'41 cm ("œzero-degree term") in order to scale them to the calculated geoid by GNSS leveling. Heights determined from the ellipsoid GRS80 should be increased by +52 cm. Spatial analysis of the heights of geoid models in the relative system for the northern territory shows that the standard deviation of the heights of geoid models is 13.6 cm, and for the southern territory it is 36.5 cm. The elevation errors of the geoid models in the relative system were estimated to be standard deviations of 2.9 cm within the northern area and 2.3 cm within the southern one. The root mean square values of initial errors of the models EGM08, EIGEN-6C4, GECO, and XGM2019e are 8.6 cm, 4.6 cm, 4.4 cm, and 3.8 cm, respectively, and standard deviation values are 2.0 cm, 2.2 cm, 3.2 cm, and 2.4 cm. The paper also performs a sector analysis of the geoid model errors in order to correct them for the application of the GNSS leveling method within the research area. The standard deviations of the residual error of the corrected model heights are 1.8 cm, 1.9 cm, 2.5 cm, and 2.0 cm for EGM08, EIGEN-6C4, GECO, and XGM2019e. The root mean square values of these residual errors for the geoid models are 1.9 cm, 2.0 cm, 2.5 cm, and 2.0 cm, respectively. (original abstract)
|
|
nr 11 (CD)
268-280
W artykule przedstawiono zastosowanie metody pięciu sił M.E. Portera do analizy sektora działalności firmy dystrybucyjnej. Na podstawie pięciu czynników (sił), wyznaczono natężenie konkurencji w tym sektorze, jego rentowność oraz możliwość poprawy skuteczności funkcjonowania analizowanej firmy. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Analiza sektorowa jako podstawa budowy strategii wydawcy dziennika
63%
|
|
nr 3
29-36
Artykuł opisuje problematykę stosowania analizy sektorowej, będącej podstawowym elementem budowy strategii wydawców dzienników ogólnopolskich. Punktem wyjścia jest tworzenie strategii firmy medialnej, w ujęciu różnie definiowanych modeli strategii, które najlepiej zapewnią osiągnięcie zakładanych celów marketingowych. Podstawą analizy sektorowej jest precyzyjne określenie rynku, na którym działa firma medialna. Mimo zmniejszającego się czytelnictwa prasy drukowanej i większego zainteresowania reklamodawców mediami elektronicznymi, wydawcy dzienników mogą stosować strategie zwiększające ich rentowność. Pozycja poszczególnych tytułów medialnych na rynku została w artykule przedstawiona za pomocą map grup strategicznych, utworzonych w układach dwuwymiarowych, reprezentujących obszar korzyści strategicznych. Uzupełnia je analiza pięciu sił Portera w sektorze dzienników ogólnopolskich i poszczególnych poziomów budowania strategii firmy medialnej. Strategie zwiększające rentowność na rynku czytelniczym polegają na unikaniu bezpośredniej konkurencji z najgroźniejszymi rywalami, rozwoju strategii produktowych i dystrybucyjnych. Na rynku reklamowym wydawcy rozwijają natomiast strategie relacyjne. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 799
163-172
Sektor fonograficzny należy analizować w szerokiej perspektywie: można przyjąć, że jest częścią przemysłu rozrywkowego, można rozpocząć jego charakterystykę od związków z kulturą masową lub jej segmentem – muzyką. (…) Celem opracowania jest analiza tendencji rozwojowych w sektorze oraz jego wewnętrznej struktury. (fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki badań dodatkowych stóp zwrotu osiąganych przez akcjonariuszy spółek przejmowanych i notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Badana populacja obejmowała spółki, na których akcje zostało ogłoszone wezwanie do sprzedaży w latach 1998-2004. Badania miały charakter krótkookresowy, tj. 60 dni przed i po ogłoszeniu wezwania. Uzyskane rezultaty dla całej populacji są zbieżne z wynikami dotyczącymi przejęć na rynkach rozwiniętych. Wskazują na pozytywne wartości dodatkowych stóp zwrotu osiąganych przez akcjonariuszy w badanym okresie zdarzenia. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this paper is to present the methodology and results of forecasting the demand for labor in economic sectors and occupations. The Cobb-Douglas equation was used in the construction of sectoral employment model, which was transformed into a long-term employment functions. Feedbacks between sectors were taken into account by the seemingly unrelated regression (SUR method) for the different sectors. The forecasts of employment in economic sectors indicate the following changes in employment in Poland: 1) a decrease in the number and share of employment in agriculture, 2) a slight decrease in the share of employment in industry, 3) increase in the number and share of employment in services, particularly market services. Sectoral employment forecasts were the basis for the forecasts by occupational groups in sectors. (original abstract)
18
Content available remote External Sector Rebalancing and Endogenous Trade Imbalance Models
63%
|
2012
|
6
|
nr 4
20-26
I discuss the need for trade models to incorporate endogenous trade imbalances both to more adequately capture the reality of a global economy with large imbalances and pressures from the financial crisis for countries to reduce imbalances. Conventional general equilibrium trade models implicitly incorporate monetary neutrality and either have zero trade balance as a property of equilibrium, or have a fixed and exogenous trade imbalance. Models which are discussed here have a variety of forms. In one, central banks fix exchange rates and operate a non accommodative monetary policy and accumulate reserves. Changes in both trade and monetary policies change reserve accumulative and with the external sector imbalances. This is a reflection of China's current policy regime. In another intertemporal preferences allow for simultaneous inter commodity and intertemporal trade across countries, and with changed intertemporal trade changed external sector imbalances within the period. These formulations are each applied to potential tax initiatives to aid in rebalancing. (original abstract)
19
Content available remote Wpływ czynników sektorowych na wyniki finansowe polskich spółek publicznych
63%
|
|
42
95-104
Podstawowym celem opracowania jest dokonanie przeglądu kluczowych światowych badań w zakresie wpływu czynników oddziałujących na poziomie sektora na wyniki finansowe przedsiębiorstw wraz z przedstawieniem wyników badań własnych w tym zakresie. Wykorzystano próbę 85 polskich spółek publicznych, dane finansowe zostały zebrane za lata 2005-2007, wykorzystaną metodą była analiza regresji wielorakiej. Wyniki badań światowych pokazują rozbieżne rezultaty - od bardzo dużego wpływu czynników sektorowych na wyniki finansowe przedsiębiorstw do ich niemal całkowitego braku. Wyniki przeprowadzonych przez Autora badań wskazują na nieznaczny udział zmiennych sektorowych w wynikach finansowych spółek, przy znacznie większym znaczeniu zmiennych oddziałujących na poziomie firmy. (abstrakt oryginalny)
Struktura gospodarki zmienia się nieustannie, zmiany te mają też charakter "skokowy", dokonują się one w różnym tempie i mają odmienny charakter zależnie od osiągniętego poziomu rozwoju, uwarunkowań technologicznych, rynkowych (na rynku krajowym, międzynarodowym i światowym), kulturowych, politycznych oraz instytucjonalnych. Dotyczy to struktury sektorowej, własnościowej, przestrzennej, demograficznej, społecznej i administracyjnej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.