Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 195

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Securities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
|
1998
|
nr 1-2
76-84
Świadectwa rekompensacyjne, będące formą zadośćuczynienia za brak wzrostów wynagrodzeń, emerytur i rent, mogą jednocześnie stać się środkiem regulowania niektórych zobowiązań. Jako skarbowy papier wartościowy na okaziciela mogą również być przedmiotem swobodnego obrotu, zarówno publicznego, jak i prywatnego.
W niniejszej publikacji dokonano próby identyfikacji stanu i kierunków rozwoju rynku papierów wartościowych w krajach Unii Europejskiej. W pierwszym rozdziale dokonano charakterystyki rynku finansowego, opisano podstawowe instrumenty rynku papierów wartościowych i głównych inwestorów. W drugim rozdziale omówiono zasady funkcjonowania rynku papierów wartościowych w 25 krajach europejskich. W trzecim rozdziale zidentyfikowano stan i kierunki rozwoju rynku papierów wartościowych w Unii Europejskiej.
Artykuł prezentuje i omawia ważniejsze zmiany merytoryczne dotyczące nowelizacji prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi (ustawa z dnia 29 grudnia 1993 r.)
W artykule omówiono podstawowe informacje o czekach w ogólności oraz poszczególne rodzaje czeków (czeki imienne, czeki na zlecenie, czeki na okaziciela, czeki miejscowe, czeki zamiejscowe, czeki gotówkowe, czeki zakreślone, czeki rozrachunkowe, czeki potwierdzone, czeki gwarantowane, czeki podróżnicze, euroczeki).
Euroobligacje są to dłużne papiery wartościowe na okaziciela, których emitentami są rządy i duże firmy, korporacje, organizacje międzynarodowe, a rozprowadzane i gwarantowane są przez międzynarodowe konsorcja bankowe. Nominowane są w walucie innej niż waluta kraju, w którym są emitowane.
|
|
nr 27
38-39
W artykule omówiono dwa rodzaje kwitów depozytowych ADR (American Depositary Receipts) i GDR (Global Depositary Receipts).
W artykule przedstawiono korzyści jakie mogłyby wyniknąć z wprowadzenia kwitów składowych jako środka płatniczego na giełdach towarowych.
Opracowanie dotyczy możliwości zastosowania zaawansowanych struktur sekurytyzacyjnych w Polsce. Różnorodne typy papierów ABS, szczególnie syntetyczne struktury CDO/CLO, zostały omówione, przeanalizowane i porównane. Największe wyzywanie stanowi dopasowanie modelu syntetycznej sekurytyzacji do otoczenia prawno-instytucjonalnego w Polsce. Warto nadmienić, że pomimo rozpowszechnienia struktur CDO na świecie, szczególnie w USA, nie były one w zasadzie praktycznie w ogóle stosowane w Polsce. W opracowaniu sformułowano postulaty i wskazano obszary dotyczące tych rozwiązań prawnych, które należałoby zastosować w przypadku wprowadzania syntetycznych CDO do polskiej praktyki.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Droga na gpw sa poprzez alternatywny system obrotu
80%
Jednym ze źródeł pozyskania kapitału na rozwój przedsiębiorstwa jest rynek kapitałowy, będący miejscem kojarzenia podmiotów deficytowych, poszukujących środków niezbędnych do sfinansowania planowanych inwestycji oraz podmiotów nadwyżkowych, które w danym momencie posiadają wolne środki i są gotowe udostępnić je za określonym wynagrodzeniem. W Polsce rynek kapitałowy identyfikowany jest przede wszystkim z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW SA), która bez wątpienia jest centrum polskiego rynku finansowego, miejscem gromadzenia, pozyskiwania i pomnażania kapitałów, spotkań emitentów i inwestorów, jak również barometrem gospodarki oraz wskaźnikiem nastrojów społeczeństwa. Ze względu na rygorystyczne wymagania w zakresie dopuszczania spółek do notowań na jej parkiecie, przez długi czas pozostawała niedostępna dla ponad 90% podmiotów gospodarczych w Polsce. Rozwiązaniem tego problemu było uruchomienie w sierpniu 2007 roku alternatywnego systemu obrotu (ASO), zwanego NewConnect (NC). Poniżej przedstawione zostaną podstawowe zasady działania NewConnect, w szczególności warunki wprowadzenia papierów wartościowych do obrotu na tym rynku oraz wymagania stawiane emitentom, którzy zamierzają przenieść swoje walory na główny parkiet GPW SA Zaprezentowane zostaną również spółki, które w stosunkowo krótkim okresie funkcjonowania ASO w Polsce zdołały już przejść do notowań na rynku regulowanym. (tekst z oryginału)
|
|
nr 5
42-43
Autor omawia emisje papierów wartościowych krótkoterminowych (commercial papers) oraz sygnalizuje, iż niedługo na polskim rynku dominować będą papiery wartościowe o dłuższym okresie trwania, zbliżone do obligacji. Wpłynie to na zmianę polityki kredytowej banków.
11
Content available remote Ekonomiczno-prawny charakter papieru wartościowego
80%
Celem artykułu jest analiza dualnego charakteru papieru wartościowego jako instrumentu prawnego i instrumentu finansowego. W analizie wykorzystano przykład weksla jako papieru wartościowego. Weksel jest dobrze znanym instrumentem rynków finansowych na całym świecie. Z punktu widzenia prawnego - to zdefiniowany papier wartościowy będący bezwarunkowym wezwaniem do zapłaty, z punktu widzenia finansów - to kategoria aktywów finansowych. Jak w żadnym innym papierze wartościowym w wekslu jest widoczny zarówno finansowy jak i prawny charakter papieru wartościowego. Autorzy w swojej analizie zwracają uwagę, że właśnie te dystynkcje mają istotne znaczenie dla pojęcia i treści papieru wartościowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia funkcjonowanie obligacji komunalnych na polskim rynku papierów wartościowych.
|
|
nr 2
43-58
Dyrektywa 2017/828 wprowadza szereg nowych rozwiązań dotyczących relacji pomiędzy spółkami giełdowymi a ich akcjonariuszami. Rozwiązania te mają stanowić odpowiedź na zidentyfikowane problemy z wykonywaniem przez akcjonariuszy uprawnień korporacyjnych w niektórych systemach dematerializacji papierów wartościowych oraz w kontekście transgranicznym, przedstawionych w artykule. Obejmują one prawo identyfikacji akcjonariuszy przez spółkę, a także ułatwienia w komunikacji pomiędzy spółką i akcjonariuszami oraz wykonywaniu przez akcjonariuszy uprawnień korporacyjnych. Artykuł analizuje wprowadzane przez dyrektywę 2017/828 rozwiązania i ich implementację w prawie polskim oraz dostosowanie do nich regulacji wewnętrznych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli pośredników tworzących system depozytowo-rozliczeniowo-rozrachunkowy w ustanawianych procesach. W artykule omówiono również nieusunięte wciąż bariery dla wykonywania uprawnień korporacyjnych i potencjalne kierunki dalszej harmonizacji prawa w Unii Europejskiej w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 23
30-31
Artykuł omawia rynek instrumentów dłużnych oraz ustawę o obligacjach, uchwaloną przez Sejm dnia 12 maja 1995 r.
|
|
22
|
nr 2
121-140
Celem artykułu jest ocena efektywności i ryzyka na rynku papierów wartościowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej na tle największych giełd świata: NYSE2-LSE-HKSE2. Realizację celu oparto na analizie podstawowych indeksów giełdowych rynku papierów wartościowych a w szczególności na omówieniu następujących zagadnień: efektywność inwestycyjną giełdy a ryzyko oraz analizę efektywności inwestycji na rynku papierów wartościowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej na tle NYSE2-LSE-HKSE2 - założenia, metoda badawcza, wyniki badań. W analizie przyjęto następującą hipotezę badawczą: Pomimo dużej podatności na ryzyko inwestycyjne - giełdy papierów wartościowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, dzięki dynamicznemu rozwojowi, poprawiają swoją pozycję inwestycyjną na tle głównych giełd światowych. Do weryfikacji tej tezy wykorzystano następujące narzędzia badawcze: względne wskaźniki atrakcyjności rynku papierów wartościowych oraz model autoregresyjny do prognozowania zmiany indeksu giełdowego. Uzyskane wyniki z przeprowadzonych badań pozwalają stwierdzić, że giełdy papierów wartościowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej sukcesywnie poprawiają swoją pozycję w zakresie efektywności działania i mitygacji ryzyka w stosunku do analizowanych największych giełd światowych, ambitnie dążąc do stania się znaczącymi centrami finansowym na obszarze Europy i świata. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
140-141
Kwity depozytowe narodziły się przed 70 laty w Stanach Zjednoczonych. Nazywają się amerykańskimi lub globalnymi kwitami depozytowymi (ADR i GDR). Mogą być sprzedawane na giełdzie.
Przedmiotem rozważań jest dywersyfikacja ryzyka w portfelu fundamentalnym. W modelu zaproponowanym przez Tarczyńskiego maksymalizowana jest średnia TMAI przy ograniczeniach dotyczących między innymi zyskowności oraz ryzyka portfela. W modelu tym rozważa się średnią odchyleń standardowych akcji wchodzących w skład portfela, co nie pokrywa się z odchyleniem standardowym całego portfela. Celem artykułu jest zaproponowanie i empiryczna weryfikacja alternatywnej metody dywersyfikacji ryzyka w portfelu fundamentalnym. Przeprowadzone badania wskazują na możliwość znalezienia portfeli o takiej samej średniej TMAI i zyskowności przy mniejszym ryzyku całkowitym w porównaniu z metodą zaproponowaną przez Tarczyńskiego.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rating agencies on financial market
61%
|
2015
|
nr 16
20-28
The article deals with genesis of rating agencies, their development and influence on the state of the local economy. This knowledge is crucial while conducting financial operations on any market. The article treats also about the most important issues related to the rating agencies. Article researches historical data based on financial reports published by Polish financial institutions. Conclusions of this research will help to understand the significance of rating agencies acting on financial markets, to judge rules of their operations and the quality of delivered ratings. (original abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.