Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sektor TSL
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Uczestnicy łańcucha dostaw jednogłośnie podkreślają, że standaryzacja jest naturalną konsekwencją ciągłego usprawniania procesów transportowo-logistycznych. Rozbieżność stosowanych rozwiązań w obszarze identyfikacji czy komunikacji, w znaczny sposób ogranicza wszelkie działania optymalizacyjne w tym zakresie. Wykorzystując standardowe rozwiązania, uczestnicy łańcucha dostaw, w tym firmy z sektora TSL, mogą w łatwy sposób ujednolicić informacje, zautomatyzować ich odbiór oraz w pełni zintegrować się ze swoimi kontrahentami. (fragment tekstu)
Traktat rzymski z 1957 roku otworzył drogę do ukształtowania i realizacji Wspólnotowej Polityki Transportowej (WPT). Celem tej polityki było włączenie procesów eliminowania ograniczeń w międzynarodowym transporcie rzeczy oraz zapewnienie swobodnego ruchu obywateli krajów wspólnotowych do zespołu działań społecznych i gospodarczych, służących podnoszeniu poziomu życia. Pierwszy dokument Komisji Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) określający kierunki polityki transportowej powstał w 1961 roku (tzw. Memorandum Schausa). W ramach Wspólnoty, na kolejnych etapach jej istnienia, prowadzono dyskusje na temat modelu funkcjonowania rynku transportowego. (fragment tekstu)
Usługi kurierskie to stosunkowo młoda branża, -która rozwija się niezwykle dynamicznie ze względu na ciągle rosnący popyt na ten rodzaj usług. Najwięcej firm, które świadczyły usługi kurierskie i ekspresową dystrybucję, powstało na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Nasilająca się konkurencja i rosnące wymagania klientów zwracają uwagę przedsiębiorstw na konieczność wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które będą w stanie zmierzyć się z coraz większą presją czasu, jaka nakładana jest na ich branżę. Do zaspokojenia zindywidualizowanych potrzeb klienta wymagane jest utrzymanie odpowiedniego stopnia elastyczności.Do najbardziej rozwijającego się obszaru sektora TSL (transport, spedycja, logistyka) w Polsce należy branża KEP Jedną z głównych przyczyn dynamicznego wzrostu tych usług jest rozwój gospodarczy oraz zmiany w strukturze sprzedaży detalicznej, handlu elektronicznym oraz skrócenie czasu, w jakim odbiorca chce otrzymać przesyłkę. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono dyskusję nad problematyką nowego spojrzenia na działalność marketingową w firmie transportowej. Omówiono możliwość wdrożenia koncepcji marketingu holistycznego w branży TSL jako nowego kierunku aktywności marketingowo-logistycznej. Na podstawie badania literatury przedmiotu oraz badania typu case study zaprezentowano problematykę marketingu holistycznego rozumianego jako działalność zintegrowana łącząca elementy marketingu i logistyki transportu. Wyniki analizy poznawczo-krytycznej światowej literatury przedmiotu przedstawione w pracy wskazują na występowanie wyraźnej luki poznawczej i luki badawczej, jeśli chodzi o rozważania na temat zastosowania marketingu holistycznego w branży TSL, zwłaszcza w obszarze usług transportowych. (abstrakt oryginalny)
Praca została poświęcona tematyce koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. CSR - Corporate Social Responsibility) w nawiązaniu do zarządzania przedsiębiorstwami branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL). Autorzy dokonali przeglądu i charakterystyki możliwych form zarządzania w myśl idei CSR, a następnie odnieśli je do organizacji reprezentujących arenę TSL. Ponadto, autorzy przeprowadzili analizę źródeł zastanych (20. i 21. Rankingu Firm TSL Dziennika Gazety Prawnej), na podstawie której starali się określić poziom zaangażowania branży w działania na rzecz CSR. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach z branży logistycznej. Artykuł podzielono na trzy części. W pierwszej z nich omówiona została aktualna sytuacja na rynku usług TSL w Polsce. W kolejnej części artykułu omówiono pojęcie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz możliwości ich zastosowania w logistyce. W trzeciej części artykułu dokonano analizy danych statystycznych dotyczących wykorzystania ICT w działalności firm z sektora usług TSL w naszym kraju. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Innowacyjność branży TSL według klasyfikacji OECD
75%
W literaturze wiele miejsca poświęca się problemowi pomiaru innowacyjności w przedsiębiorstwach, sektorach i gospodarce jako całości oraz poziomowi, jaki ona w nich reprezentuje. Nawiązując do tych rozważań, sformułowano główny cel artykułu, którym jest przedstawienie problematyki innowacyjności branży TSL i ocena jej poziomu. Ocenę tę przeprowadzono, opierając się na dostępnych danych statystycznych GUS oraz przyjętych w Podręczniku Oslo [2008, ss. 2-4] zasad podziału innowacji proponowanych przez OECD. Wymieniony podręcznik zawiera zasady gromadzenia i interpretacji danych dotyczących innowacji, które pozwalają na prowadzenie porównań oraz formułowanie wniosków i rekomendacji w skali międzynarodowej. Pomimo wielu przedstawianych w literaturze klasyfikacji innowacji w ujęciu teoretycznym brak jest w pełni wiarygodnych i aktualnych danych liczbowych odnoszących się do różnych ujęć klasyfikacyjnych innowacji w branży TSL. Prowadzona klasyfikacja i sposób zbierania danych zgodnie z wytycznymi OECD są najbardziej rozpowszechnione i dostarczają wiarygodnych informacji, dlatego też w niniejszym opracowaniu posłużono się tym podejściem. (fragment tekstu)
8
Content available remote Innowacyjność branży TSL
75%
Współczesne przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, poszukują sposobów bycia konkurencyjnymi na rynku. Jednym z rozwiązań jest dążenie do innowacyjności, w której upatruje się potencjalnych szans na rozwój przedsiębiorstwa, wzrost udziału w rynku i dostosowanie do zmieniających się, wysokich wymagań klientów. W te trendy wpisują się także przedsiębiorstwa branży TSL. W literaturze wiele mówi się ogólnie o innowacyjności czy też o rozwoju branży TSL. Natomiast niewiele jest opracowań odnoszących się wprost do poziomu innowacyjności tej gałęzi, szczególnie w ujęciu danych liczbowych. Stąd w artykule podjęto rozważania odnoszące się do problemu innowacyjności branży TSL oraz na podstawie danych GUS podjęto próbę zestawienia i ukazania stopnia innowacyjności przedsiębiorstw reprezentujących sekcję H klasyfikacji PKD, które można przypisać do branży TSL.(abstrakt oryginalny)
Infrastruktura transportu stanowi podstawowy i konieczny warunek rozwoju gospodarczego danego regionu. Sprawny system transportowy, spedycyjny i logistyczny jest czynnikiem stymulującym rozwój przemysłu. Dobre zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w Regionie przemyskim, zwłaszcza modernizacja infrastruktury transportu kolejowego, powstanie autostrady A4 oraz obwodnic miast, już przynoszą oczekiwane rezultaty w postaci rozwoju firm sektora transport - spedycja - logistyka. Sprawny system kolejowy wspomaga funkcjonowanie lokalnych i globalnych firm transportowych, spedycyjnych i logistycznych. Analizy zawarte w artykule dowodzą bardzo dużego potencjału Regionu przemyskiego oraz wskazują na główne kierunki rozwoju regionu, w oparciu o rozwój infrastruktury transportowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu aktywności UOKiK na kształtowanie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw sektora TSL, ze szczególnym uwzględnieniem transportu pasażerskiego. Polski urząd antymonopolowy w sektorze TSL przejawia szereg aktywności, związanych m.in. z usługami firm kurierskich, kontrolą lotnisk, transportem taksówkami, zwrotami biletów w transporcie kolejowym. Udogodnienia, ograniczenia, możliwość reklamacji to tylko niektóre kwestie badane przez UOKiK w zakresie działalności przedsiębiorstw sektora TSL. W artykule analizie poddano aktywność urzędu ochrony konkurencji i konsumenta, ale także jej wpływ na pozycję konkurencyjną badanych przedsiębiorstw z sektora TSL.(abstrakt oryginalny)
Innowacyjność jest obecnie głównym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku. Również od podmiotów usług logistycznych wymaga się generowania, absorbowania i rozwijania nowych rozwiązań. Jednocześnie, aby być innowacyjnym konieczna jest znajomość źródeł innowacji. Literatura omawia dość obszernie różne podejścia dotyczące pochodzenia innowacji w przedsiębiorstwach. Jednak należy zauważyć, iż główne źródła różnią się w zależności od branży czy typu przedsiębiorstwa. Stąd celem artykułu jest wstępne uszeregowanie potencjalnych źródeł innowacji w przypadku branży TSL. Pozwoli to na dalsze badania wskazujące te z nich, które dominują w tej branży. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę rozwoju centrów logistycznych na Litwie. Sektor logistyczny tworzy znaczną część PKB Litwy. Aby stymulować rozwój branży TSL w kraju, Litwa priorytetowo inwestuje w rozbudowę infrastruktury transportowej zarówno liniowej, jak i punktowej. Litewskie centra logistyczne, aktywnie wspierane przez państwo, będą stanowiły istotne węzły w krajowym systemie transportu i w systemie europejskim, realizując bogatą ofertę usług w sektorze TSL oraz tworząc warunki do sprawnego przepływu dóbr w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Publiczne Centra Logistyczne tworzone są w najbardziej odpowiednich ku temu miejscach, gdzie jest duże zapotrzebowanie na profesjonalną obsługę logistyczną dla dużych potoków ładunkowych, przewożonych za pomocą różnych rodzajów transportu. Takimi strategicznymi miejscami o bardzo dogodnej lokalizacji w korytarzach transportowych są: Wilno, Kowno i Kłajpeda. W tych lokalizacjach są wdrażane: Publiczne Centrum Logistyczne Wilno, Publiczne Centrum Logistyczne Kowno i Publiczne Centrum Logistyczne Kłajpeda. Centra logistyczne wraz z terminalami intermodalnymi będą zajmowały obszar 50-300ha każde. Już działają terminale intermodalne w Wilnie i w Kownie. Tym samym zakończono I etap rozpoczętych prac. Oficjalne otwarcie terminali miało miejsce w 2015 r. Takie projekty logistyczne, jak budowa centrów logistycznych, są realizowane na Litwie po raz pierwszy(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wpływ rozwoju e-commerce na rynek powierzchni magazynowych
75%
Przedmiotem rozważań w artykule jest wpływ rozwoju e-commerce na rynek powierzchni magazynowych. Na podstawie dostępnych raportów scharakteryzowano rozwój handlu internetowego w Polsce, ukazując dynamikę oraz rodzaj zmian. Przedstawiono potrzeby sektora e-commerce w zakresie logistyki, w szczególności w obszarze magazynowania. Potrzeby te scharakteryzowano i jednocześnie pokazano, jak przedstawiciele rynku powierzchni magazynowych są przygotowani do obsługi firm z sektora e-commerce. Rozważania zilustrowano zmianami, jakie zachodzą w wyniku rozwoju e-commerce na rynku powierzchni magazynowych w Polsce.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest przybliżenie istoty administracyjnych usług publicznych świadczonych podmiotom sektora TSL oraz wskazanie na możliwości, jakie stwarza zastosowanie technologii ICT w procesie ich świadczenia. Na wstępie niniejszego artykułu przedstawiono znaczenie administracyjnych usług publicznych oraz określono ich rodzaje. Następnie wskazano na usługi świadczone przez administrację publiczną przedsiębiorstwom sektora TSL. W dalszej części rozważań ukazano kierunki wsparcia teleinformatycznego w świadczeniu administracyjnych usług publicznych. Następnie na podstawie danych statystycznych określono sposób oraz intensywność korzystania z elektronicznej formy usług przez badane przedsiębiorstwa.(abstrakt autora)
15
75%
Koncepcja zrównoważonego rozwoju transportu opiera się umiejętności koegzystencji z przyrodą. Na celu ma zapewnienie odpowiedniego poziomu mobilności ładunków i osób w społeczeństwie, przy możliwie najniższym obciążeniu środowiska. Celem artykułu jest udowodnienie tezy, że przedsiębiorstwa transportowe mogą i powinny realizować swoją działalność zgodnie ze strategię zrównoważonego rozwoju. Biorąc pod uwagę fakt, że ruch samochodowy przyczynia się obecnie do produkcji około 25 proc światowej emisji CO2 działania takie wydają się być nieuniknione. Artykuł przybliża również działania wybranych firm branży TSL, których celem jest świadoma realizacja polityki proekologicznej w zakresie prowadzonej działalności. (abstrakt oryginalny)
W krajach wysoko rozwiniętych stosunkowo dawno dostrzeżono, iż małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają istotną rolę w gospodarce. Od lat również w Polsce nie poddaje się w wątpliwość znaczącego wkładu tych podmiotów w stymulowanie gospodarki oraz obniżanie stopy bezrobocia. Dostrzega się również ich innowacyjność, umiejętność szybkiego reagowania na dynamiczne zmiany w otoczeniu, elastyczność, kreatywność oraz potencjał działania w niszach rynkowych. Z drugiej strony wspomniane przedsiębiorstwa stosunkowo często napotykają wiele barier: ekonomicznych, prawnych, czy też finansowych, które niejednokrotnie w zasadniczy' sposób utrudniają im rozwijanie własnego potencjału lub stają się główną przyczyną ich upadłości. Te wyjątkowe cechy sprawiają iż małe i średnie przedsiębiorstwa są przedmiotem zainteresowania zarówno praktyków, jak i teoretyków, którzy od lat opisują ich rynkową działalność w różnym kontekście. Rozwój rynku usług logistycznych jest uwarunkowany wieloma czynnikami, jednak wydaje się, iż jedną z głównych przesłanek tego rozwoju jest docenienie przez uczestników rynku zalet outsourcingu. W dobie wszechobecnej konkurencji, przedsiębiorstwa, dążąc do obniżania kosztów, coraz częściej podejmują bowiem decyzję o skoncentrowaniu się na swoich kluczowych umiejętnościach, co prowadzi do zwiększania liczby usługodawców, w tym również tych z grona małych i średnich przedsiębiorstw. Te ostatnie w istotny sposób przyczyniają się do zapewnienia dostępności towarów, będąc realizatorem mniej lub bardziej złożonych usług logistycznych, świadczonych zarówno samodzielnie, jak i w kooperacji z liderami rynku usług logistycznych. W konsekwencji, w kontekście przedstawionych okoliczności związanych z funkcjonowaniem mniejszych usługodawców logistycznych na rynku TSL, celem niniejszego rozdziału jest identyfikacja podstawowych barier, jakie napotykają mali i średni usługodawcy logistyczni w trakcie realizacji obsługi logistycznej, jak również wskazanie potencjalnych kierunków rozwoju tych przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
The main goal of the article is to attempt to estimate the sustainable development of enterprises from the TSL (Transport-Shipping-Logistics) sector in Poland and Central and Eastern Europe in 2008-2016 with the forecast for 2017-2019. The article was divided into a theoretical and practical part. The first part of the work is based on the subject literature and referred to the theoretical aspect of sustainable development, sustainable development of the company. The second part of the work is empirical. A comparative analysis was carried out, to which data from the European Statistical Office were used. Synthetic indicators of sustainable development of enterprises from the TSL sector in Poland and Central and Eastern Europe were created, a comparative analysis and a forecast for 2017-2019 were carried out.(original abstract)
W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia dotyczące istoty współczesnych innowacji w kontekście wskazówek dla sektora TSL (transport-spedycja-logistyka). Wskazano, że innowacje są narzędziem wprowadzania zmian, generowania nowej wartości i zysków. Przeprowadzone rozważania umożliwiają sformułowanie wniosków użytecznych dla sektora TSL. Definicja innowacji jest przekierowywana na nowe obszary. W procesach innowacyjnych coraz ważniejsze stają się procesy uczenia się, zarządzania wiedzą i wspieranie kreatywności. Wzrasta znaczenie otwartych modeli innowacji, co wiąże się z rozwojem przedsiębiorczości akademickiej. W rozwoju gospodarczym dużą rolę odgrywają procesy innowacyjne realizowane przez firmy branż usługowych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Strategiczne możliwości rozwoju przedsiębiorstw z branży TSL
75%
Rozwój przedsiębiorstwa, a jednocześnie całej branży związany jest z opracowaniem, a następnie osiąganiem założeń strategicznych poprzez określone zmiany (jakościowe i ilościowe), które powinny przyczyniać się do budowania przewagi konkurencyjnej tych organizacji w dłuższej perspektywie czasu. Istotne znaczenie ma w tym ujęciu skuteczność strategii rozwojowych podmiotów z branży TSL. Należy zaznaczyć szczególne znaczenie szeroko rozumianych przewozów towarowych i wpływ ich funkcjonowania na działalność pozostałych sektorów gospodarki. Celem badawczym jest opracowanie prognozy zmian liczby przedsiębiorstw branży TSL i określenie założeń strategii rozwojowej tych podmiotów w latach 2020-2024. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że w latach 2020-2024 powinien wystąpić wzrost liczby podmiotów od 158 742 do 168 032 (o 5,85%). Dodatkowo na podstawie analizy SWOT można wskazać, że podmioty z branży TSL powinny obrać w najbliższych latach kierunek strategiczny "maxi-maxi", który zakłada ukierunkowanie na dynamiczny rozwój. (abstrakt oryginalny)
One of the key factor for local development is an advantageous localization in terms of transportation, especially along or on the crossroads of major transport corridors. One of such corridor on the Eurasian continent is the New Silk Road which crosses Polish-Belarusian border in Terespol, where in Małaszewicze complex of intermodal terminals is located. The aim of this study was to verify the impact of this corridor on the evolution of the TFL sector in the Terespol rural and municipal communes in relation to theirs socio-economic growth. Conducted analysis confirmed sings of that the New Silk Road may be consider as a driving force for development in local scale.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.