Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sektor węglowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Costs of Corporate Bond Issue in Coal Mining Companies
100%
In Poland, more than 90% of electricity production is based on coal fuel. Meanwhile, the financial situation of the mining industry is quite challenging. Companies in this sector are in debt, generating losses caused by a sharp drop in coal prices and a simultaneous increase in extraction costs that result from descending into lower levels of coal deposits. At the same time, banks are reluctant to loan money because of the risk of a borrowing entity's default. Increasingly, companies are turning to bond issue to maintain their liquidity and finance development projects. However, bondholders impose conditions in the form of covenants that are often difficult to satisfy, and the strictest relate to the level of a company's indebtedness and ability-to-repay-debt financial ratios. This article discusses bond issue costs. The authors analyze the bond issue programs of three of the four mining companies operating in Poland. The fourth company did not issue any bonds. Bond issue costs are composed of interest payable to investors, issue preparation and support costs, collateralization costs, and the cost of recording and organizing the sale. The main cost involved in bond issuance is the coupon cost, which depends on the company's financial health and its level of indebtedness, the purpose of the issue, its volume, and the type and quality of the safeguards against the risk of loss of funds invested by bondholders. Bonds issued by coal mining companies are assumed mainly by banks, which demand high interest due to the poor financial condition of the issuers. In addition to interest, companies also pay a capital commitment fee, an arrangement fee and a fee for early redemption. Altogether, in relation to the costs of capital raised through a bank loan, the bond issue results in significantly higher costs of raising capital. (original abstract)
W artykule przedstawiono obecne uwarunkowania udzielania pomocy państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego w oparciu o obowiązujące Rozporządzenie Rady (WE) 1407/2002 oraz szczegółowo omówiono stosowane kategorie pomocy, z uwzględnieniem ich wielkości, w odniesieniu do poszczególnych krajów będących producentami węgla w UE. Ponadto, wymienione zostały najważniejsze problemy związane ze stosowaniem niniejszego rozporządzenia. W artykule omówiono również propozycje 3 alternatywnych opcji przedstawione przez Komisje Europejską dotyczące pomocy państwa dla sektora górnictwa po 2010 r., tj.: przedłużenia istniejącego rozporządzenia węglowego, utrzymania jedynie pomocy na inwestycje początkowe i pomocy na pokrycie kosztów nadzwyczajnych, wreszcie zaniechania działań, czyli wygaszenia obowiązującego rozporządzenia węglowego i stosowanie od 2011 r. ogólnych zasad udzielania pomocy państwa w sektorze górnictwa węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano rosnące tendencje w zapotrzebowaniu na węgiel energetyczny w perspektywie najbliższych 20-30 lat, głównie ze względu na produkcję energii elektrycznej. Wskazano również na możliwości zastosowania węgla w procesach chemicznych, takich jak zgazowanie i upłynnianie i w tym kontekście na rolę Polski jako kraju o znaczących zasobach węgla, w którym istnieją szanse rozwoju zakładów zgazowania w celu produkcji energii, paliw, metanolu i wodoru. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest wynikiem prac prowadzonych w ramach projektu "Evaluation of State aid forthe coal industry" prowadzonego przez Europę Economics, Fraunhofer ISI, BSR Sustainability wraz z Kraków Institute for Sustainable Energy oraz Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Raport zawierał studium przypadków przeprowadzonych w czterech państwach europejskich, tj. w Czechach, Niemczech, Hiszpanii i w Polsce. Artykuł ten powstał na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce. Celem artykułu była analiza trendów kosztów produkcji węgla kamiennego, zarówno dla całego sektora węglowego, jak i dla poszczególnych kopalń. Przedstawiono dwa podejścia do analizy kosztów produkcji węgla kamiennego. W pierwszym skupiono się na analizie składników kosztów produkcji, w drugim natomiast podjęto problematykę analizy jednostkowych kosztów produkcji dla całego sektora węgla kamiennego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Górnictwo węgla kamiennego ulega radykalnym zmianom, aby jak najlepiej dostosować się do istniejących uwarunkowań rynkowych. Wiedza staje się kluczową determinantą potencjału rozwojowego spółki węglowej grupującej kilka względnie kilkanaście kopalń. Informatyczne wspomaganie procesów wiedzy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi ma na celu jak najlepsze dostosowanie potencjału kadrowego kopalni węgla kamiennego do potrzeb wynikających ze skali i zakresu realizowanych procesów technologicznych i biznesowych. W ramach artykułu przedstawiono wyniki badań dotyczących wspomagania zarządzania w obszarze zasobów ludzkich w kopalni węgla kamiennego. Badania zostały przeprowadzone w kilku wybranych kopalniach węgla kamiennego na podstawie wywiadów bezpośrednich oraz ankiet skierowanych do kadry inżynieryjno-technicznej kopalń. (abstrakt oryginalny)
Branża górnictwa węgla kamiennego to sektor o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Stąd istotne są jej prawidłowa organizacja i funkcjonowanie, tak aby uczynić ją konkurencyjną na wolnym rynku energii. W niniejszym opracowaniu pokazano ewolucję organizacji branży węglowej na przestrzeni ostatnich 20 lat. Proces ten wyraźnie wskazuje na strategię integracji jako najbardziej właściwą w przypadku tej branży. (abstrakt oryginalny)
Unia Europejska kreuje swoją politykę energetyczną. W tej sprawie opracowanych zostało szereg dokumentów i dyrektyw. Kraj nasz ma w tej sprawie wiele do zaoferowania, poprzez posiadanie znaczących zasobów węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwości wydobywcze kopalń węgla brunatnego w obecnie czynnych regionach i charakterystykę perspektywicznych złóż węgla brunatnego w Polsce, oraz zaprezentowano możliwość ich zagospodarowania na potrzeby energetyki, przedstawiając jej rozwój w oparciu o to paliwo na okres 50-100 lat. Analiza dotyczy strategicznych złóż perspektywicznych Legnica i Gubin-Mosty oraz Złoczew. (abstrakt oryginalny)
W referacie dokonano oceny wystarczalności bazy zasobowej węgla kamiennego jako podstawowego nośnika energetycznego. Zwrócono uwagę na fakt znaczącej roli jaką odgrywa w gospodarce krajów Unii Europejskiej. Baza zasobów przemysłowych węgla kamiennego ulega stałemu zmniejszeniu wskutek eksploatacji i działań restrukturyzacyjnych. Jedną z przyczyn eliminacji części zasobów przemysłowych jest nie podejmowanie eksploatacji pokładów cienkich poniżej 1,5 m. W końcowej części artykułu zwrócono uwagę na fakt bezwzględnej konieczności wymagania oceny ekonomicznej dla kwalifikacji zasobów przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację na światowym rynku węgla. Na tym tle omówiono realizację przyjętej przez rząd strategii rozwoju sektora górniczego. Zwrócono uwagę na konieczność prywatyzacji tego sektora.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie konieczności stworzenia systemu controllingu kopalni węgla kamiennego w likwidacji, który "nałożony" na obszary zarządzania w przedsiębiorstwie przyczyni się do uzyskania pełnych informacji o przebiegu procesu likwidacji. Pozwoli to na podejmowanie trafnych decyzji przez zarząd przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W artykule przeprowadzono rozważania na temat zagospodarowania lubuskich złóż węgla brunatnego. Oparto je na podstawie dotychczasowych rankingów złóż węgla brunatnego w Polsce oraz na fakcie, że w obecnie czynnych zagłębiach węgla brunatnego po 2022 roku rozpocznie się obniżanie wydobycia z powodu wyczerpywania się zasobów węgla brunatnego w kopalniach. Zasoby przemysłowe złóż lubuskich określono na poziomie 2 500 mln ton. Zasoby te przewyższają ogólne wydobycie w zagłębiu bełchatowskim z uwzględnieniem przyszłościowego zagospodarowania złoża Złoczew. Łączne roczne wydobycie węgla w dwóch zagłębiach górniczo-energetycznych "Gubin" i "Cybinka" określono na około 45,0 mln ton, co umożliwi produkcję energii elektrycznej w dwóch elektrowniach o łącznej mocy do 7700 MW. Produkcja złóż lubuskich będzie nieco mniejsza niż obecne wydobycie po stronie niemieckiej (po zachodniej stronie złóż lubuskich), gdzie wydobycie węgla brunatnego wynosi ponad 55 mln ton. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono dynamikę zmian aktywów kopalń węgla brunatnego i opalanych nim elektrowni w latach 2000-2008 i częściowo w 2009 r. na tle przychodów ze sprzedaży i osiąganego zysku. Wskazano na występujące różnice w majątku kopalń i elektrowni oraz ich wysokości. Pokazano znaczący przyrost przychodów ze sprzedaży i wyniki finansowe w analizowanym okresie dla kopalń i elektrowni oraz różnice w wielkości amortyzacji kapitału własnego, nadwyżki finansowej, zadłużenia i wskaźników płynności i rentowności. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Jakość węgla handlowego PGG S.A. dla odbiorców rynku komunalno-bytowego
75%
Poprawa jakości powietrza wiąże się z między innymi z stosowaniem wysokiej jakości paliw węglowych dla celów grzewczych. Jakość węgla nie rozwiązuje problemu bez stosowania odpowiednich nowoczesnych instalacji cieplnych szczególnie w sektorze komunalno-bytowym. Jednakże stosowanie węgla opałowego wysokiej jakości jest właściwym działaniem w kierunku ochrony powietrza. System nadzoru jakości produkowanego węgla realizowany jest w PGG S.A. przez Działy Kontroli Jakości i jest zgodny z obowiązującymi normami technicznymi i przepisami prawa. W ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania funkcjonują procedury jakościowe implementujące rozwiązania formalno-prawne i określające zasady nadzoru jakości produkcji w PGG S.A. W swojej ofercie produktowej PGG S.A. posiada węgiel wysokiej jakości dedykowany na rynek komunalno-bytowy. To wysokiej jakości węgiel odpowiadający wymaganiom EKO (Qir ≥ 24 000 kJ/kg) i spełniający wymagania obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę dekarbonizacji sektora energetycznego w Grecji, zwracając szczególną uwagę na metody, jakimi państwo greckie dąży do redukcji gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji energii elektrycznej. Grecja jest przykładem państwa, które w dynamiczny i sukcesywny sposób modernizuje sektor energetyczny. Jednym z kluczowych założeń pozostaje obniżenie produkcji energii w elektrowniach węglowych w następstwie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz sektora gazowego. Problem jest istotny, gdyż jeszcze w 2010 r. ponad połowę energii elektrycznej dostarczały elektrownie węglowe operujące na węglu brunatnym. Natomiast niespełna dziesięć lat później odsetek ten obniżył się do nieco ponad 30%. Znaczna redukcja zużycia węgla była możliwa dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w sektorze energetyki wiatrowej oraz słonecznej. W obu sektorach odnotowano istotny wzrost, dzięki czemu odnawialne źródła energii stanowią już ponad 20% w greckiej produkcji prądu elektrycznego. Poczyniono również kapitałochłonne inwestycje w gazyfikację państwa poprzez rozbudowę elektrowni gazowych oraz sieci przesyłowych gazu. W efekcie gaz ziemny obok węgla pozostaje głównym źródłem energii dla Grecji. Niestety dużym wyzwaniem w aspekcie dekarbonizacji jest potrzeba zwiększonego importu energii elektrycznej z zagranicy, co wynika z niewystarczających mocy produkcyjnych greckiej energetyki. Głównym celem artykułu jest określenie greckiego modelu dekarbonizacji oraz wskazanie na korzyści i zagrożenia z niego wynikające. Grecka strategia energetyczna może posłużyć jako przykład rozwiązania problemów energetycznych dla innych państw o zbliżonym profilu energetycznym.(abstrakt oryginalny)
Purpose: The purpose of the article is to present the results of a PEST analysis of the legal, economic, social and technological determinants of hard coal market development in the European Union from 1990 to 2030. Design/methodology/approach: The research process was carried out with the use of four methods: analysis and synthesis (1) critical review of the literature (2), statistical techniques (3) and an industry case study (4). Findings: Detail regulatory (legal), economic, social (socio-cultural) and technology variables affecting the hard coal market have been identified. All the factors examined exhibited a destimulating effect on the development of the market, from the perspective of the entities operating on the hard coal extraction and utilization market in the European Union. The most pronounced negative effect stems from the social factors. The impact of the legal and economic determinants is of similar magnitude, whereas technological changes show the lowest potency in this regard. Research limitations/implications: Dynamic geopolitical changes and high susceptibility to interventionism can significantly affect the deviations of point forecasts in the pest coal industry in the long run. Practical implications: PEST analysis is used to assess the development of economic sectors regardless of the industry life cycle phase. It can also help determine a given industry's life cycle phase and its future migration trends in practice. Originality/value: The originality of this article lies in the employment of the quantification of macroenvironmental areas significantly affecting the industry, using an authorially modified PEST-based analysis. Keywords: coal market; hard coal trade; economy of fossil fuels; PEST analysis. (original abstract)
Niewątpliwie zasobność Polski w węgiel kamienny stanowi zabezpieczenie energetyczne na najbliższe lata, niemniej jednak należy uwzględnić fakt szkodliwej emisji zanieczyszczeń pochodzącej z procesu jego spalania. Jest to poważny i stale narastający problem ekologiczny, dotykający wszystkich ekosystemów. W całkowitej masie emisji zanieczyszczeń powstałych w wyniku spalania tego paliwa największy udział stanowi dwutlenek węgla (około 90%), dwutlenek siarki oraz tlenki azotu. Ta niekorzystna struktura paliwowa stwarza trudności w realizacji międzynarodowych zobowiązań naszego kraju dotyczących ochrony środowiska. Wypełnienie tych wymagań stawia energetykę polską przed koniecznością realizacji programu modernizacyjnego obejmującego poprawę sprawności istniejących elektrowni oraz zastosowanie zaawansowanych technologii. Celem badań, których wybrane wyniki prezentowane są w artykule, jest oszacowanie składu chemicznego produktów spalania węgla kamiennego w atmosferze wzbogaconej tlenem. Przeprowadzona analiza numeryczna dała pełny obraz powstających w procesie spalania zanieczyszczeń, których oszacowanie drogą eksperymentalną byłoby niemożliwe. Zadowalające wyniki symulacji numerycznej dowiodły, że przyjęty do obliczeń model spalania węgla jest prawidłowy. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu przedstawione zostały aktualne dokumenty sprzedaży obowiązujące w transakcjach kupna-sprzedaży węgla kamiennego w Polsce. W związku z wprowadzeniem na początku 2012 roku podatku akcyzowego na węgiel kamienny, jednocześnie weszły w życie dodatkowe wymogi w zakresie dokumentów obowiązujących podczas sprzedaży towaru. Sprzedawca jest zobowiązany wydawać do klienta i gromadzić w aktach firmy różne dokumenty, uzależnione od rodzaju nabywcy, dokonującego zakup i przeznaczenia towaru. Na początku wskazane zostały dokumenty handlowe obowiązujące przy transakcji zakupu towaru przez gospodarstwa domowe ze zróżnicowaniem na ilość towaru, warunkującą rodzaj wymaganych dokumentów. Następnie wskazano dokumenty wymagane podczas zakupu towaru przez przedsiębiorstwa handlowe uprawnione do zwolnienia z podatku akcyzowego. Wyjaśnione zostało znaczenie pośredniczącego podmiotu węglowego oraz przedstawione zostały przysługujące mu zasady zakupu. W ostatniej części przedstawiono transakcję zakupu węgla kamiennego przez podmiot bez uprawnienia do zwolnienia z podatku akcyzowego oraz związaną z tym konieczność zapłaty akcyzy, jej wysokość oraz sposób naliczania. Celem artykułu było pokazanie skomplikowanej procedury dokumentacyjnej podczas sprzedaży towaru, obowiązującej w wyniku wprowadzenia podatku akcyzowego na węgiel kamienny. Przeprowadzona weryfikacja stosowanych dokumentów pozwala na oceną dodatkowego zaangażowania podmiotu handlowego podczas sprzedaży towaru. Na zakończenie zaproponowane zostały nowe rozwiązania korzystne z punktu widzenia obrotu gospodarczego zarówno dla sprzedawcy jak i klienta. (abstrakt oryginalny)
Unia Europejska ma aspiracje do realizowania ambitnej polityki klimatycznej. Sektor energetyczny jest kluczowym narzędziem dla zagwarantowania sukcesu w tej dziedzinie. Jednocześnie zbyt wygórowane cele mogą stanowić poważny problem dla poszczególnych państw członkowskich. Celem artykułu jest analiza możliwości, jakimi dysponuje polski sektor energetyczny w kontekście zakładanych celów neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pojęcie stopnia dźwigni operacyjnej kopalni, które - podobnie jak próg rentowności kopalni - opisuje stan w jakim ta kopalnia pracuje w aktualnych warunkach. Wyprowadzono wzory pozwalające na szybkie wyznaczenie stopnia dźwigni operacyjnej w kopalni oraz przedstawiono przykład zastosowania tej wielkości do oceny zmiany wyniku ze sprzedaży węgla przy alokacji dodatkowej sprzedaży węgla. Podano fizyczne ograniczenia funkcjonowania kopalni oraz przedstawiono zależności stopnia dźwigni operacyjnej od wielkości sprzedaży oraz od wyniku ze sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.