Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Settlements
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem podjętych badań była identyfikacja i klasyfikacja sposobów rozliczania się zakładów z przyjętego surowca i rozliczania go w produktach mleczarskich. (fragment tekstu)
Z poznawczego punktu widzenia warto przeprowadzić analizę przestrzegania zasad podatkowych w zakresie konstrukcji polskiej wersji podatku VAT, czyli podatku od towarów I usług. Argumentem przemawiającym za podjęciem takiej analizy jest ważność tego podatku jako instrumentu kształtowania dochodów budżetowych w Polsce. (fragment tekstu)
Prace nad wdrożeniem systemu direct debit w Polsce rozpoczęto w 1996 r. Dostosowana do naszych realiów koncepcja ma być gotowa na początku II kwartału br. Direct debit jest to metoda rozliczeń, która pozwala na automatyczny przepływ środków z konta dłużnika na konto wierzyciela. Direct debit jest procesem inicjowanym przez wierzyciela i rozliczanym poprzez obciążenie rachunku dłużnika. Celem artykułu jest przedstawienie doświadczeń ze stosowania direct debit w Holandii.
Długie Rozmowy SA jako jedyny konkurent Telekomunikacji Polskiej znalazł sposób na proste i wygodne rozliczenie kosztów rozmów międzymiastowych. Użytkownicy należący do Długich Rozmów prefiksu 1051 rozlicza się z operatorem za pomocą karty pre-paid.
W publikacji opisano program e-Podatki, rozumiany jako kompleksowy i wzajemnie powiązany pakiet inicjatyw w obszarach legislacyjnych, organizacyjnych, finansowych i technicznych. Wskazano na korzyści i problemy związane z popularyzacją tej formy rozliczeń oraz zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczących tej formy składania deklaracji.(abstrakt oryginalny)
Sytuacja na rynkach finansowych pokazała, że w ramach działań naprawczych należy przede wszystkim zmniejszyć obciążenia administracyjne mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Wynikiem tych działań jest dyrektywa 2012/6/UE w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek w odniesieniu do mikropodmiotów. Przewiduje ona możliwość zwolnienia mikropodmiotów z niektórych obowiązków sprawozdawczych. W związku z tym w artykule zaprezentowano propozycje dotyczące koncepcji sprawozdawczości finansowej mikropodmiotów. Mają one służyć dalszej dyskusji i stanowią podstawę do poszukiwania ostatecznych rozwiązań w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o rozmiarach dokonywanych przez banki komercyjne operacji finansowych jest obowiązujący w gospodarce narodowej limit obrotów gotówkowych, czyli transakcji realizowanych z pominięciem systemu bankowego. Podstawową słabością obowiązującego limitu rozliczeń gotówkowych jest jego zbyt wysoki poziom. Niezrozumiałe są także przepisy, na mocy których został wprowadzony.
Przedmiotem analizy prawnej podjętej w ramach tego artykułu jest charakter obowiązku rozliczeniowego spoczywającego na zarządcy nieruchomości wielolokalowej. Celem badania będzie ustalenie, jaki jest charakter prawny tego obowiązku oraz jakie są jego szczegółowa treść i zakres. Rozważane będą dwie hipotezy - po pierwsze, czy obowiązek ten należy do obowiązków cywilnoprawnych wynikających z umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną, którą zarządca zawiera z właścicielami lokali (bądź ze wspólnotą mieszkaniową), a po drugie, czy obowiązek rozliczeniowy jest ustawowym obowiązkiem zarządcy wynikającym bezpośrednio z regulacji prawa energetycznego i należy go traktować jako obowiązek publicznoprawny. Ustalenie charakteru tego obowiązku jest podstawą do wskazania, kto ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną wobec przedsiębiorcy energetycznego za świadczenia pieniężne związane z usługą dostarczania ciepła. W celu zweryfikowania tych hipotez dokonano analizy prawnej dotyczącej statusu zarządcy oraz statusu prawno-rzeczowego ogrzewanego budynku na podstawie ustawy o własności lokali. Następnie przeanalizowano, kto może być stroną umowy o dostawę ciepła, ze szczególnym uwzględnieniem różnych wariantów statusu prawnego zarządcy wynikających z różnych modeli zarządzania, o których mowa w ustawie o własności lokali. Dalej była rozważana druga z hipotez, a mianowicie, czy w świetle obowiązujących regulacji prawa energetycznego można uznać obowiązek rozliczeniowy zarządcy za jego dodatkowy obowiązek wynikający bezpośrednio z ustawy (obowiązek o charakterze publicznym). Ostatecznie jako konkluzję tego badania przyjęto tezę o publicznoprawnym charakterze obowiązku rozliczeniowego zarządcy.(abstrakt oryginalny)
Grupa naukowców skupionych przy Uniwersytecie Tennesee (USA) przebadała kilkaset kontraktów outsourcingowych i w efekcie opracowała model biznesowy, który nazwany został Vested/Vested Outsourcing. Główną przesłanką tego modelu współpracy jest uzyskanie obopólnych korzyści obu stron kontraktu. Zalecający, osiągający jednocześnie znaczącą poprawę jakości obsługi oraz wysoki poziom redukcji kosztów (w niektórych przypadkach nawet 50 % - przy założeniu, że dostawca usług również osiąga kilkukrotnie wyższy zysk operacyjny) wykazywali podobieństwa w swoim podejściu do outsourcingu: koncentrowali się na osiąganych rezultatach oraz w wysokim stopniu współdzielili z dostawcami usług osiągane wartości. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja istoty ekonomicznej kategorii rozliczeń międzyokresowych czynnych oraz propozycje zmian w polskim prawie bilansowym w zakresie jej wyceny i prezentacji. RMC wzbudza obecnie wiele kontrowersji w polskiej praktyce rachunkowości. Może ono bowiem obejmować trzy różne kategorie ekonomiczne - przedpłaty przekazane przez jednostkę, koszty rozliczane w czasie oraz przyszłe należności z tytułu osiągniętych przychodów, których skutki finansowe w przyszłości są odmienne. Obecnie ustawa o rachunkowości nie reguluje szczegółowych zasad wyceny i prezentacji RMC, co powoduje stosowanie różnych rozwiązań w praktyce. Aby zapewnić porównywalność sprawozdań finansowych, należy - korzystając z rozwiązań przyjętych przez Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej - zmienić polskie prawo bilansowe w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są wybrane zagadnienia dotyczące rozliczenia nienależnych świadczeń w związku z nieważnością umowy kredytu, w tym kredytu indeksowanego czy kredytu denominowanego. W szczególności celem artykułu jest obrona stanowiska o zasadności tzw. teorii dwóch kondykcji, przy konieczności - co do zasady - uwzględnienia zmniejszenia lub nawet braku wzbogacenia strony tam, gdzie również ona spełniła świadczenie w wykonaniu nieważnej umowy, a nie przysługuje jej roszczenie o zwrot tego nienależnego świadczenia, którego mogłaby skutecznie dochodzić. Ponadto artykuł broni stanowiska, zgodnie z którym kredytobiorca jest stosownie do art. 405 w zw. z art. 410 k.c. obowiązany nie tylko do zwrotu kwoty zaciągniętego kredytu, ale i do zwrotu wartości korzyści, jaką stanowiła możliwość korzystania przez niego ze środków pieniężnych udostępnionych mu zgodnie z treścią nieważnego zobowiązania.(abstrakt oryginalny)
Zaliczki na dostawy i usługi oznaczają kwoty przekazane lub otrzymane od kontrahentów na poczet realizacji przyszłych dostaw zapasów rzeczowych aktywów obrotowych. Ich występowanie jest wyrazem stosowania zasad współmierności i ostrożności w ujawnianiu informacji o aktywach i pasywach bilansu, jak i związanych z nimi kosztów i przychodów w rachunku zysków i strat. Nieco odmienne jest regulowanie zaliczek handlowych w polskich i międzynarodowych standardach rachunkowości. Dla badacza tej problematyki od strony ujęcia w księgach rachunkowych ważna jest także wiedza dotycząca uregulowania zaliczek w prawie cywilnym, a zwłaszcza w prawie podatkowym. W artykule odniesiono się także do tych kwestii.(abstrakt autora)
Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że zasada równego traktowania przy rozliczaniu odsetek i podatku musi być bezwzględnie przestrzegana. Orzekł też, że podatnikowi w przypadku bezprawnego pobrania podatku należy się jego zwrot i odszkodowanie. Opinię taką wydał ETS 13 marca 2007 r. w sprawie C – 524/04 Test Claimants In The Thin Cap Group Litigation przeciw Commissionners of Inland Revenue. Wyrok dotyczy spółek działających na podstawie prawa bankowego. Może on posłużyć za argument w przypadku podmiotów polskich, które są powiązane kapitałowo ze spółkami z innych państw członkowskich i są w ewentualnym sporze z polskim fiskusem. (abstrakt oryginalny)
Koszt drukowania jest dla firmy zauważalnym wydatkiem. Z badań IDC wynika, że jest to ok. 5 proc. całego budżetu. Autor stara się odpowiedzieć czytelnikowi na pytanie wg jakich kryteriów należy się kierować, żeby zminimalizować wydatki związane z drukowaniem czy kopiowaniem dokumentów
15
75%
Artykuł dotyczy specyfiki funkcjonowania VAT w jednostkach samorządu terytorialnego. Celem opracowania jest identyfikacja zasadniczych problemów związanych z interpretacją i stosowaniem przepisów prawa podatkowego w zakresie scentralizowanych rozliczeń VAT w tych jednostkach. Uznanie bowiem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że jednostki i zakłady budżetowe, utworzone przez JST, nie są oddzielnymi od nich podatnikami VAT, spowodowało konieczność przejęcia rozliczeń VAT tych podmiotów przez JST. Wskazano przy tym na najbardziej istotne konsekwencje dla jednostek samorządu terytorialnego wynikające ze zmiany sytemu rozliczeń VAT w związku z przełomowym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie gminy Wrocław. Zastosowano metodę studiów literaturowych oraz analizę regulacji prawnych i orzecznictwa sądownictwa krajowego i unijnego(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Polski system rozliczeń detalicznych w świetle standardów europejskich
75%
Niniejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem systemów płatniczych, a w szczególności europejskich systemów międzybankowych rozliczeń detalicznych. Opisuje on zarówno historię, jak i obecny kształt infrastruktury rozliczeniowej oraz kierunki jej rozwoju w świetle budowy SEPA - Jednolitego Obszaru Płatności Euro (Single Euro Payments Area). Artykuł przedstawia również prace podejmowane przez instytucje polskiego systemu płatniczego w zakresie wdrażania instrumentów paneuropejskich oraz dostosowywania do nowych standardów świadczenia usług rozliczeniowo-rozrachunkowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zasady i mechanizm funkcjonowania podatku VAT w rolnictwie. Określono wysokość obciążeń podatkiem VAT w gospodarstwach rolniczych na przykładzie gospodarstwa ogrodniczego, w kontekście zmian przepisów w 2011 r. Ukazano racjonalność wyboru formy rozliczania podatku od towarów i usług. Z badań wynika, iż straty wynikające z różnicy między wartością podatku doliczanego do produktów sprzedawanych i kupowanych, w ujęciu systemu ryczałtowego wyniosłyby w skali roku 7,5 tys. zł w 2010 r. i ponad 6,5 tys. zł w 2011 r. Stąd też można wnioskować, iż zastosowana symulacja dotycząca dochodu pieniężnego mogłaby stać się przyczyną do podjęcia decyzji o przejściu rolników ryczałtowych na ogólne zasady rozliczania się podatku VAT. (abstrakt oryginalny)
Nowością w prawie antymonopolowym jest instytucja dobrowolnego poddania się karze (settlements). Jest to nieobligatoryjna procedura przewidująca możliwość dobrowolnego poddania się karze przez przedsiębiorcę w sprawach antymonopolowych. Podstawą do zastosowania tej procedury a jednocześnie obligatoryjnym warunkiem jej zastosowania jest ustalenie przez organ antymonopolowy, że wpłynie ona na przyspieszenie postępowania antymonopolowego. Chodzi zatem o szybsze (przyśpieszenie postępowania) i trwałe (brak możliwości zaskarżenie decyzji) przywrócenie rynku do stanu zgodnego z prawem antymonopolowym.(abstrakt oryginalny)
19
75%
W niniejszym artykule przedstawiono w sposób przeglądowy modele rozliczania kosztów centrów usług wspólnych (z ang. Shared Services Center - SSC) występujące w literaturze naukowej, jak i praktycznej, a także wykorzystywane sposoby kalkulacji stawek rozliczeniowych za dostarczane usługi. Modele posegmentowano względem celu utworzenia SSC, stadium rozwoju, w jakim się znajduje, przyjętych rozwiązań systemowych w zakresie rozliczania kosztów oraz wielkości i stopnia skomplikowania struktury operacyjnej organizacji, w której dane centrum funkcjonuje. Każdy ze zidentyfikowanych modeli dokładnie opisano od strony funkcjonalnej i rachunkowej, a także wyszczególniono jego zalety, wady oraz ograniczenia w zastosowaniu.(abstrakt oryginalny)
W Polsce nie istnieją formalne standardy przeprowadzania wyliczeń aktuarialnych. Brakuje zwłaszcza formalnych zasad ustalania wysokości rezerw z tytułu świadczeń pracowniczych innych niż wynagrodzenia, czyli odpraw emerytalnych i rentowych oraz nagród jubileuszowych. Wyliczenia rezerw dokonane zostały przy uwzględnieniu Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 19 z zastosowaniem technik aktuarialnych opracowanych przez firmę Factum s.c. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.