Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Shareholder Value (SHV)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wewnętrzny mechanizm alokacji kapitału decyduje dziś o przewadze strategicznej ugrupowań gospodarczych, poszczególnych krajów, a także przedsiębiorstw. Mechanizm alokacji kapitału w przedsiębiorstwie stanowi najważniejszą część zarządzania kapitałem. Optymalna alokacja kapitału zainwestowanego oznacza proces wyrównywania się adjustowanych ryzykiem krańcowych stóp zwrotu. Jeśli jest inaczej, oznacza to niszczenie wartości dla akcjonariuszy. Procesy transgranicznej optymalizacji alokacji kapitału nie powinny abstrahować szczególnie od ryzyka makroekonomicznej destabilizacji krajów. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Fuzje i przejęcia strategią na wzrost wartości przedsiębiorstwa
100%
|
|
nr 46
69-76
W artykule Autorka zaprezentowała rynek fuzji i przejęć w Polsce. Wskazując na wagę strategii wykazała, że podmioty uczestniczące w procesach fuzji i przejęć nie podchodzą z odpowiednią powagą, skrupulatnością i starannością do niej. Brak prawidłowego działania jest podawany niejednokrotnie za motyw wpływający na brak zakończenia sukcesem owych procesów. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
25-35
Teoria wartości dla akcjonariuszy (shareholder value theory), wedle której jedynym słusznym celem przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysków akcjonariuszy, niewątpliwie stanowiła dominującą zasadę ładu korporacyjnego w ciągu ostatnich dekad. Obecnie pojawia się jednak poważny znak zapytania, czy teoria ta zapewnia odpowiednie ramy dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Globalny kryzys finansowy przyczynił się do przywrócenia dyskusji o tym, jakie założenia powinny przyświecać współczesnym korporacjom. Jednocześnie znaczną uwagę w literaturze z obszaru zarządzania strategicznego zaczęto przywiązywać do kwestii etycznych związanych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Głównym celem artykułu jest włączenie się w dyskusję nad teoriami wartości dla akcjonariuszy oraz teorią wartości dla interesariuszy (stakeholder value theory), a także bliższe przyjrzenie się aspektom etycznym przyjęcia modelu zorientowanego na maksymalizację wartości dla właścicieli. Artykuł ma na celu podkreślenie, że cele działania współczesnych korporacji nie powinny ograniczać się do zwiększania wartości dla ich właścicieli. Określając model biznesowy, organizacje powinny uwzględniać aspekty społeczne i etyczne związane ze swoim funkcjonowaniem. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na coraz większą popularność wdrażania systemu zarządzania wartością przedsiębiorstwa, który zastępuje dotychczasowe rozwiązania organizacyjne. Równocześnie osiągnięcie zysku czy jego maksymalizacja przestaje być głównym celem działalności jednostek, ustępując miejsca maksymalizacji wartości przedsiębiorstwa. Artykuł jest próbą wytłumaczenia istoty zarządzania poprzez wartość, jego zasad, etapów czy też narzędzi. Ponadto opisuje mierniki oceny rezultatów działalności jednostki gospodarczej, dzięki którym właściciele czy udziałowcy mogą permanentnie kontrolować, analizować i oceniać finansowe rezultaty jej działalności.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wpływ zarządzania wartością na finansjalizację przedsiębiorstw
75%
Celem artykułu jest omówienie wpływu koncepcji zarządzania wartością dla akcjonariuszy na zjawisko finansjalizacji podmiotów realnej sfery gospodarki, jakimi są przedsiębiorstwa. Artykuł ma charakter kognitywny. Zawarte w nim rozważania wyrażają poglądy autora na omawiane zagadnienie, wypracowane w wyniku przeprowadzonych studiów nad literaturą tematu. Mogą w konsekwencji stanowić przyczynek do głębszej i krytycznej dyskusji o skutkach idei zarządzania wartością na zmiany zachowań współczesnych przedsiębiorstw i postępujący wzrost stopnia finansjalizacji ich aktywności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
|
2004
|
38
397-408
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy przedsiębiorstwo powinno równoważyć interesy wszystkich podmiotów związanych z przedsiębiorstwem (interesariuszy), czy też działać na rzecz akcjonariuszy.
Artykuł jest próbą analizy wpływu mechanizmu emisji z wyłączeniem prawa poboru na wartość dla dwóch grup inwestorów: dotychczasowych akcjonariuszy oraz podmiotów obejmujących nowe akcje. Badania empiryczne poprzedza analiza wyników badań zagranicznych oraz analiza sytuacji prawnej na rynku polskim. Badania empiryczne obejmowały emisje z wyłączeniem prawa poboru na polskim rynku giełdowym w okresie od 1 stycznia 2007 do 30 czerwca 2010 roku. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Kreowanie wartości przedsiębiorstw w procesach fuzji i przejęć
75%
|
|
nr 38
597-606
Celem opracowania było określenie uwarunkowań procesu kreowania wartości w połączeniach przedsiębiorstw. Omówiono motywy fuzji i przejęć, ponadto przedstawiono proces kreowania wartości dla akcjonariuszy (na podstawie modeli Stewarta i Rappaporta). Opisano czynniki organizacyjne, od których zależy efektywność procesów połączeń. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 357
217-236
Zasadniczy cel opracowania ogniskuje się wokół przedstawienia wyników badań empirycznych nad zróżnicowaniem absolutnych i względnych wartości całkowitego zwrotu dla akcjonariuszy spółek publicznych należących do dwóch subindeksów giełdowych: WIG-Media i WIG-Energia w 2016 r. W artykule zaprezentowano dwuwymiarowe podejście do oceny wskaźnika TSR. Pierwsze z nich skupia się na przedstawieniu najczęściej spotykanych w literaturze przedmiotu wariantów metodologicznych służących do wyodrębnienia bezwzględnych wartości omawianego wskaźnika, obrazujących ogół korzyści ekonomicznych płynących dla inwestorów z tytułu posiadanych papierów wartościowych określonej spółki w jednym okresie lub ciągu tych okresów. Drugie z nich, eksponujące behawioralne podejście do oceny pomiaru dokonań podmiotu gospodarczego, ilustruje nie tylko wytworzoną (utraconą) wartość względem akcjonariuszy, ale i oczekiwania rynku w procesie zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
|
2011
|
nr 175
145-152
Ponieważ nie jest do końca jasne, czy to reputacja przyczynia się do większych zysków udziałowców, czy większe zyski udziałowców poprawiają reputację przedsiębiorstwa handlowego, autor niniejszego artykułu próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób reputacja przedsiębiorstwa wpływa na trzy czynniki tworzenia wartości i przekłada się na planowane przepływy gotówki. Stwierdzenia przedstawione w artykule nie powinny być traktowane jako definitywne, gdyż są oparte nie na empirycznych badaniach, lecz na studiach literaturowych przeprowadzonych w obszarze marek produktowych, marek korporacyjnych oraz reputacji przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest prezentacja wpływu siły marki na wskaźnik wartość rynkowa/wartość księgowa oraz oprocentowanie lokat dla wybranych banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Metodologia badania - W artykule zastosowano metodę studiów literaturowych (polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu), metodę dedukcji i indukcji oraz analizę regresji panelowej. Wynik - W rezultacie przeprowadzonych rozważań w artykule wykazano statystycznie istotny wpływ siły marki na oprocentowanie lokat w bankach i brak statystycznie istotnego wpływu siły marki na wskaźnik wartość rynkowa/wartość księgowa. Oryginalność/wartość - Przedstawione treści stanowią pierwszą w literaturze polskiej analizę ekonometryczną wpływu siły marki na oprocentowanie lokat i wskaźnik P/BV dla banków notowanych na GPW w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wartość przedsiębiorstwa zdeterminowana relacjami z klientem
63%
|
|
nr 55
569-584
Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań wartości przedsiębiorstwa czynnikami marketingowymi i relacjami z klientem. Ponadto artykuł zawiera macierz zysku ekonomicznego oraz strategii finansowych i macierz rozwoju przez budowanie wartości (VBG). Artykuł kończy wskazanie, jakie są możliwości manipulacją wartości firmy zarówno nielegalne, jak i legalne. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie teoretycznych zależności pomiędzy strukturą kapitału a kosztem kapitału oraz ich wpływem na wartość tworzoną dla właścicieli przedsiębiorstwa. Artykuł opiera się na obszernie przeprowadzonych studiach literaturowych obejmujących zarówno publikacje polsko-, jak również obcojęzyczne. W jego dalszej części uwagę skoncentrowano na rozważaniach teoretycznych dotyczących możliwości oddziaływania przez zarządzających przedsiębiorstwem na strukturę kapitału w celu zwiększania wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Przedstawiono również teoretyczny przykład obrazujący wpływ struktury finansowania na wartość tworzoną dla właścicieli przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
14
Content available remote Executive Compensation : a Review of the Latest Research
63%
|
2013
|
21
|
nr 3
3-14
Purpose: The paper presents a review of the latest research on executive compensation and indicates the main problems and weaknesses of the existing solutions as well as trends for the future. Methodology: In the analysis executive compensation constitutes a crucial element of corporate governance. The analysis is based on a review of the latest studies and research on the effectiveness of executive compensation referring to its size, structure and disclosure. Findings: The paper presents the latest findings in the practice of executive compensation and it points to the extension of the period of time giving rise to the payment of cash bonuses, the introduction of a range of different indicators, based on which executives are evaluated, simplifying compensation packages, the implementation of deferred payments, the introduction of the "say on pay" rule and clawbacks. Practical implications: The analysis points out the main weaknesses of executive compensation, which were particularly emphasized in research studies on companies affected by the financial crisis. The paper presents a wide range of suggested solutions that could be implemented in the field of executive compensation in order to provide for a better alignment of the interests of executives with those of shareholders and for the increase in shareholder value. Originality/value: The paper attempts to identify the most severe corporate governance problems with reference to executive compensation and to confront them with research results as well as the recently proposed and implemented reforms and recommendations. (original abstract)
Cel - Zasadniczym celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, czy stopień innowacyjności przedsiębiorstw przemysłowych wiąże się z kreowaniem większej wartości dla jego właścicieli. Postawiona hipoteza badawcza zakłada, że przedsiębiorstwa przemysłowe zaszeregowane do grona branż wysokiej technologii są w stanie wypracować wyższą korzyść ekonomiczną dla swoich akcjonariuszy. Metodologia badania - Badaniom empirycznym poddano spółki kapitałowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2008-2013, które zostały zakwalifikowane do grupy przedsiębiorstw przemysłu: farmaceutycznego, chemicznego, paliwowego oraz drzewnego. Do weryfikacji empirycznej hipotezy wykorzystany został wskaźnik TSR, określający całkowitą wartość płynącą dla akcjonariuszy z tytułu posiadanych udziałów w danym podmiocie gospodarczym. Wynik - Uzyskane wyniki badań empirycznych pokazują, że wpływ poziomu stosowanej techniki w poszczególnych branżach przemysłu nie był powiązany z kształtowaniem się stopy zwrotu dla akcjonariuszy z tytułu posiadanych akcji, wzrostów ich wartości oraz wypłacanych dywidend, mierzonej przy użyciu wskaźnika TSR. Oryginalność/wartość - W opracowaniu odniesiono się do aktualnej i coraz bardziej złożonej problematyki dotyczącej wdrażania innowacyjności w biznesie. Podjęto próbę odpowiedzi na nurtujące pytanie, czy ekonomicznym rezultatem wdrażania innowacyjności jest poprawa ekonomicznej efektywności działania podmiotu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 11
14-18
Ostatecznym sprawdzianem efektywności strategii jest wykreowanie w wyniku jej realizacji wartości dla akcjonariuszy. W podejściu zasobowym źródłem wartościowych opcji rozwojowych dla przedsiębiorstwa są jego kluczowe kompetencje oparte przede wszystkim na zasobach niematerialnych. Celem artykułu jest prezentacja autorskiej metody wyceny kompetencji przedsiębiorstwa. Przedstawiona w artykule metoda może być wykorzystana do oszacowania wkładu pojedynczej kompetencji w tworzenie wartości przedsiębiorstwa, a także do określenia potencjału wzrostu wartości przedsiębiorstwa w wyniku ulepszenia kompetencji. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Performance Measurment w tworzeniu wartości małych i średnich przedsiębiorstw
63%
|
2012
|
nr 56
235-248
W warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenie zarządzanie w małych i średnich przedsiębiorstwach potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Takim wsparciem może być nowy system pomiar dokonań - Performance Measurement. Uwzględniając obok wskaźników finansowych także wskaźniki niefinansowe, przenosi uwagę samodzielnych menedżerów z realizacji na tworzenie wartości przedsiębiorstwa (obok celów socjalnych i z zakresu ochrony środowiska w wypadku akceptacji zasad zrównoważonego rozwoju). Prezentację wartości poznawczej i przydatności praktycznej tego instrumentu uzupełniono o przedstawienie wymogów odnośnie do systemu informacyjnego oraz technologii informatycznej istotnie wspierającej jego szersze wykorzystanie w zarządzaniu dokonaniami.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest próba ukazania wpływu członków rady nadzorczej jako znaczących właścicieli spółek giełdowych na kształtowanie się wskaźników kreacji wartości (na przykładzie spółek notowanych na GPW w Warszawie). Ustalono, że spółki, w których członkowie rady nadzorczej posiadali znaczące udziały we własności, wykazywały wyższy poziom wskaźników P/BV oraz Q Tobina i jednocześnie niższy poziom wskaźnika DYR niż pozostałe spółki. W niektórych przypadkach prawidłowości te zostały potwierdzone za pomocą testu U Manna-Whitneya. Kształtowanie się natomiast wskaźników TSR-Ce oraz ROE-Ce było w badanych spółkach zazwyczaj bardzo zróżnicowane, co nie pozwoliło na dokonanie ich jednoznacznej oceny.(abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była próba weryfikacji zależności między obecnością instytucji finansowych w strukturze właścicielskiej spółek budowlanych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie a wartością dla ich akcjonariuszy. Bazując na segmentacji akcjonariuszy na inwestorów instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych, określono ich wpływ na zmiany wskaźnika TSR oraz indeksu MVA - wykorzystano w tym celu modele logitowe oraz analizę danych panelowych. Przeprowadzone analizy objęły lata 2004-2014 i wszystkie krajowe spółki sektora budowlanego, które były notowane na GPW w Warszawie na koniec 2014 r. Uzyskane wyniki zasadniczo potwierdziły - zwłaszcza w odniesieniu do indeksu MVA - że obecność w strukturze akcjonariatu inwestorów instytucjonalnych zwiększa prawdopodobieństwo, iż dana spółka będzie podążać ścieżką tworzenia wartości dla akcjonariuszy. Dodatkowo wyniki analiz ujawniły, że inwestorzy instytucjonalni mają pozytywny wpływ na to kryterium wartości. Fakt ten może być symptomem finansyzacji spółek w badanym sektorze.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 17
361-370
Celem niniejszej pracy jest próba ustalenia, czy i wjakim zakresie spółki notowane na GPW w Warszawie tworzą wartość, zwłaszcza dla akcjonariuszy. W okresie korzystnej koniunktury giełdowej wzrasta liczba spółek giełdowych, które tworzą wartość dla akcjonariuszy poprzez pomnażanie kapitału własnego oraz wzrost wartości rynkowej akcji i wypłaty dywidend. Pogorszenie się w 2007 roku koniunktury na GPW w Warszawie wywarło niekorzystny wpływ na zdolność spółek do kreacji wartości. Dla wielu polskich spółek jest charakterystyczna duża zmienność dynamiki budowania wartości, co wskazuje na niestabilność strategii kreacji wartości oraz duże uzależnienie od koniunktury.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.