Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Shares prices
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
|
2012
|
nr 242
119-130
Budowanie modeli prognostycznych dla danych giełdowych wymaga wyboru dwóch okresów: uczącego oraz testowego. Okres uczący nie powinien być za długi ze względu na prawdopodobnie mały wpływ zdarzeń sprzed kilku czy kilkunastu lat na wydarzenia obecne. Nie powinien być również zbyt krótki, gdyż budowany model prognostyczny może nie wychwycić powtarzających się wzorców. Po zbudowaniu modelu na podstawie obserwacji z wybranego okresu uczącego można go używać do prognozowania przyszłych notowań indeksu lub akcji. Rodzi się w związku z tym pytanie, czy model powinien być stosowany krótko, na przykład tylko jeden dzień, a następnie zastępowany nowym modelem, który uwzględni nowe notowanie. A może warto używać modelu przez dłuższy czas? W niniejszym artykule starano się odpowiedzieć na te pytania w sposób eksperymentalny, budując modele prognostyczne oparte na klasyfikatorze liniowym typu CPL i przewidując kierunek zmiany indeksu S&P500. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej, na podstawie progowego modelu M-TAR, przedstawiono rozszerzenie modelu korekty błędem typu Engle'a-Grangera dla symetrycznego dostosowania ceny akcji KGHM Polska Miedź SA na przypadek dostosowania asymetrycznego, problemy związane z jego estymacją oraz wnioskowaniem na jego podstawie. Część drugą poświęcono analizie kształtowania się ceny akcji spółki: wnioskowaniu o stopniu jej integracji, wyznaczeniu długookresowej relacji równowagi - atraktora oraz estymacji modeli korekty błędem przy założeniu symetrii oraz asymetrii w dostosowaniu cen z wykorzystaniem danych dziennych, tygodniowych i miesięcznych. Całość zakończono wnioskami. (fragment tekstu)
Punktem wyjścia do oceny ryzyka inwestycji w akcje (a także w portfel akcji) jest właściwe wyznaczenie zmienności zwrotów cen akcji. Im zmienność jest większa, tym większe ryzyko inwestycji. Analizy szeregów cen akcji pokazują, że warunkowa wariancja zwrotów jest zmienna w czasie, a jej określenie nie jest prostym zadaniem. Aby wyznaczyć warunkową wariancję zwrotów, dopasowuje się teoretyczny model do szeregu finansowego. Jest to dość skomplikowana metoda wiążąca się z koniecznością estymacji wielu nieznanych parametrów. Zupełnie innym, znacznie prostszym rozwiązaniem jest zastosowanie metody proponowanej przez RiskMetrics. W artykule przedstawiona zostanie propozycja modyfikacji tej ostatniej metody, która uwzględnia specyficzny rodzaj zależności, jakie występują w szeregu absolutnych zwrotów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena ryzyka spadku cen akcji spółek notowanych na GPW w Warszawie na przełomie lat 2008-2009 oraz ocena szansy odrobienia strat w kolejnym okresie. Zadaniem badawczym jest ustalenie różnic w spadku i w późniejszym wzroście cen akcji spółek poszczególnych branż. Zastosowane kodowanie zmiennej objaśniającej -1; 0; 1, umożliwiło porównanie ryzyka lub szans analizowanych branż z ryzykiem lub szansą średnią dla wszystkich grup. Indeks WIG w lutym 2009 r. zmalał o 60% w stosunku do wartości z początku 2008 r., a następnie po około pół roku wzrósł o 80%. Korzystając z modelu logitowego, zbadano ryzyko spadku wartości cen akcji spółek poszczególnych branż o 60% i szansę 80-procentowego wzrostu tych cen od wartości minimalnej. Zastosowany model regresji Coxa umożliwił wskazanie branż, które straty odrabiały najszybciej.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Applying a New Bubble Test for a Composite Indicator
100%
The paper applies a new bubble test checking the explosiveness of asset prices, especially real stock prices, real house prices and a combination of these prices. In this study, a sample of 17 OECD industrialised countries and the euro area over the period 1969 Q1 - 2010 Q2 is investigated. The authors carry out recursive unit root to determine the beginning and the end of a period of bubble behaviour. The new test procedure finds evidence for rejecting the non-bubble hypothesis. Particularly the composite indicator includes hints of bubble situations before the actual financial crisis. (original abstract)
6
Content available remote Single Stock Futures Quotations as a Forecasting Tool for Stock Prices
100%
Podstawowym celem opracowania jest zbadanie sprawdzalności prognoz inwestorów co do poziomu cen akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w oparciu o notowania kontraktów akcyjnych. Analizie poddane zostały wielkości i kierunki odchyleń prognoz cen akcji od ich rzeczywistych poziomów w dniu wygasania kontraktów i ich kształtowanie się wraz z upływem czasu. Okres badawczy objął lata 2010-2013. Badania wykazały, iż notowania kontraktów akcyjnych nie są dobrą prognozą cen akcji na GPW w Warszawie i nie mogą być wykorzystywane do skutecznego ich prognozowania(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu wykazanie, że zmiany cen akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wskazują na występowanie nieliniowych systemów dynamicznych. W związku z tym przebadane zostaną logarytmiczne stopy zwrotu dla 9 spółek giełdowych i indeksu WIG od pierwszego ich notowania do marca 2003 r. Na ich podstawie zostaną wyliczone wykładniki Hursta oraz będzie wyznaczony wymiar fraktalny poszczególnych systemów. Dzięki przeprowadzeniu analizy przeskalowanych zakresów można będzie stwierdzić występowanie lub niewystępowanie długotrwałej pamięci na giełdzie. (fragment tekstu)
8
Content available remote On Stock Trading With Stock Price Drift and Market Impact
75%
|
|
nr 4
388-397
On Stock Trading With Stock Price Drift and Market Impact The drift in the stock price and the occurring of the transaction costs in the stock market can significantly affect the profitability of the investment in the stock. In the article the model of the market is described with the stock price drift and two sources of the transaction costs: bid-ask spread and market impact. In the considered model, the trading strategy which maximizes the expected amount of money received from selling the shares of the stock of the market participant subject to the constraint of the constant trading velocity is explicitly determined. The numerical example is also included.(original abstract)
Celami pracy są konstrukcja i analiza funkcji prawdopodobieństwa realizacji opcji na podstawie klasycznych pojęć rachunku prawdopodobieństwa, analizy matematycznej i statystyki. Jest to propozycja pewnej miary ryzyka inwestycji w opcje. Pozwala ona ocenić prawdopodobieństwo zdarzenia, że opcja kupna będzie zrealizowana. Na wstępie zostanie przeprowadzona analiza funkcji prawdopodobieństwa realizacji opcji w przypadku dowolnego rozkładu cen instrumentu bazowego. Następnie rozpatrzymy przypadek logarytmiczno-normalnego rozkładu cen. Skorzystamy tutaj z założenia, że ceny akcji podlegają błądzeniu losowemu i dla dowolnego przyszłego momentu ceny te mają rozkład logarytmiczno-normalny (wówczas logarytmiczna stopa zwrotu ma rozkład normalny). (fragment tekstu)
10
Content available remote O pewnych kryteriach inwestowania w opcje na akcje
75%
|
|
nr 3
243-252
W artykule scharakteryzowano opcje na akcje. Wyjaśniono podstawowe pojęcia, takie jak: termin wykonania, termin wygaśnięcia, cena wykonania, cena opcji. Do opisu ewolucji cen akcji wykorzystano geometryczny ruch Browna. Sformułowano kilka problemów dotyczących inwestowania w opcje na akcje otrzymując zadania programowania stochastycznego. Korzystając z własności ruchu Browna pokazano, w jaki sposób szacować prawdopodobieństwa zdarzeń polegających na osiągnięciu przez inwestora zysków na żądanym poziomie lub przy ustalonym poziomie ryzyka. Dla każdego z zadań dokonano przykładowych obliczeń. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest weryfikacja wpływu zmian credit ratingu na stopy zwrotu z akcji z uwzględnieniem wielkości agencji ratingowej. Przygotowano przegląd literatury na temat wspomnianych zależności przy uwzględnieniu rodzaju sektora. Zaproponowano następującą hipotezę badawczą: ceny akcji banków słabiej reagują na zmiany credit ratingów niż podmioty spoza sektora bankowego. Najsilniejszy wpływ zmian ratingu obserwuje się w przypadku jego obniżenia. Weryfikacja tej hipotezy została przeprowadzona za pomocą metod badania zdarzeń na danych zebranych z Thomson Reuters Database dla lat 1980-2015. Nieobserwowane zmienne to długoterminowe credit ratingi emitenta nadane bankom i podmiotom niebędącym instytucjami finansowymi. Jako zmienne zależne stosuje się stopy zwrotu z akcji. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
73-81
W artykule przedstawiono wyniki badania interakcji między cenami akcji a kursami walut na polskim rynku finansowym. Wykorzystano dwuwymiarowy model wektorowej autoregresji i zastosowano dzienne dane o indeksie giełdowym i indeksie kursów walut dla okresu od kwietnia 2000 r. do grudnia 2017 r. Wyniki empiryczne wskazały na jednokierunkową przyczynowość od kursów walutowych do cen akcji.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest analiza zmian cen akcji spółek notowanych na GPW w Warszawie w czasie bessy w 2011 roku i w ciągu dwóch kolejnych lat, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów: budowlanego, deweloperskiego i przemysłu materiałów budowlanych. Metodologia badania - W badaniu wykorzystano metody analizy trwania: model logitowy, model regresji Coxa i estymator Kaplana-Meiera. Wynik - Oceniono ryzyko i intensywność spadku cen akcji wyróżnionych sektorów na tle pozostałych sektorów w 2011 roku. Następnie zbadano szansę i intensywność odrobienia strat do końca 2013 roku. Do oceny ryzyka spadku wartości akcji o 30% i szansy 40-procentowego wzrostu cen od wartości minimalnej wykorzystano model logitowy. Model regresji Coxa umożliwił wskazanie sektorów, których ceny akcji spadały najintensywniej i które najintensywniej odrabiały straty. Oryginalność/Wartość - Zastosowanie metod analizy trwania w badaniu rynku kapitałowego.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 59
11-21
Artykuł prezentuje wnioski i rekomendacje dotyczące zakresu niezbędnych podsumowań wycen akcji spółek. Przedstawione w nim wytyczne dotyczą potrzeby stosowania odpowiednich wag dla wyników obliczeń poszczególnymi metodami wycen, wniosków z porównania efektów wyceny fundamentalnej z aktualną ceną akcji notowanych na rynku papierów wartościowych, uwzględniania uwarunkowań prawno-organizacyjny i formuły cen akcji, czynników prognozy kosztów, opisu sposobu obliczenia wartości rezydualnej i zdarzeń trudnych do przewidzenia. (abstrakt oryginalny)
In the latest literature there is a lack of broader discussion of the Gordon Model, with a desire to point out that its assumptions do not fit the expectations of modern investors and the nature of capital markets. The issue prompts us to ask whether this model can still be used by modern scientists and investors. The aim of the article is to present a classic Gordon model and show the direction of its modification. An attempt was also made to use simulation studies in a graphical interpretation of a selected share, which incorporates the Gordon's modified and classic models.(original abstract)
Z teoretycznego punktu widzenia zakres i jakość dostępnych informacji determinuje efektywność rynku, a tym samym wpływa na decyzje inwestycyjne inwestorów. Jednakże duża ilość informacji nie przekłada się wprost na poprawę tej efektywności, wymaga natomiast odpowiedniej selekcji, segregacji oraz strukturyzacji w celu ekstrakcji potencjalnych sygnałów kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych. W przypadku informacji tekstowych realizowanie tych działań może zostać usprawnione poprzez zastosowanie komputerowych metod eksploracji danych tekstowych (text mining). Przedmiotem analizy jest weryfikacja parametrów lingwistycznych komentarzy rynkowych oraz ocena ich powiązań z wahaniami cen akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Badania z wykorzystaniem wybranych metod i mierników analizy danych tekstowych (m.in. znakowanie części mowy, odległość cosinusowa, Jaccarda) prowadzone są na bazie korpusów tekstowych opracowań analitycznych, sporządzanych regularnie w odstępach tygodniowych przez profesjonalny zespół analityków rynkowych jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych dla polskiego rynku akcji. Wyniki badań wskazują, że: 1) nie występuje statystycznie istotne zróżnicowanie językowe tekstów komentarzy sporządzanych po zakończeniu tygodni o relatywnie niskich oraz tygodni o relatywnie wysokich stopach zwrotu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, 2) zawartość językowa wybranych komentarzy rynkowych nie ma wartości predykcyjnej dla polskiego rynku akcji, 3) komentarze z jednotygodniową różnicą czasową różnią się pod względem lingwistycznym mniej niż komentarze z różnicą czasu dwóch lub więcej tygodni. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
67-74
This paper examines the role of main microeconomic factors on the stock prices of selected Swiss companies listed on the Six Swiss Exchange. Two basic theoretical approaches and interpretations of this relationship are frequently used. The efficient market hypothesis (Fama, 1970) assumes that stock prices already contain all the relevant information and the theory of arbitration (Ross, 1976, or Chen et al., 1986). The microeconomic factors are based on the financial situation in companies. Financial ratios, taken from the financial statements of the individual companies, are used for the analysis. In general, the study confirmed that profitability and debt ratios are the most important business factors from the prospective of impact on stock prices. The relationship between the observed variables is explored using panel regression analysis. The generalized method of moments for constructing a regression model is used. The sample period of the dataset is composed of annual data from 2006 to 2015. (original abstract)
Kondycję ekonomiczno-finansową scharakteryzowano poprzez następujące grupy wskaźników: płynności finansowej, zadłużenia, sprawności zarządzania i rentowności.Proponowany sposób postępowania może być przydatny do wyodrębnienia czynników, których wpływ na wartość akcji jest istotny, pozwoli również zmierzyć ilościowy wpływ tych czynników. (fragment tekstu)
19
Content available remote Wzrost gospodarczy a ceny akcji
75%
W artykule omówiono związek pomiędzy koniunkturą giełdową a realną sferą gospodarki mierzony korelacją pomiędzy stopą zwrotu na rynku akcji a stopą wzrostu PKB. Związek ten, który w krajach wysoko rozwiniętych, badany w okresie 1900-2011, ma charakter korelacji negatywnej, zbadano na przykładzie państw Europy Środkowo-Wschodniej, w których rynek kapitałowy zaczął rozwijać się dopiero po upadku komunizmu, a więc od relatywnie niedługiego okresu. Jak wykazały wyniki badań, w przeciwieństwie do tendencji zaobserwowanej w długim okresie w krajach wysoko rozwiniętych, w państwach Europy Środkowo-Wschodniej zaobserwowano pozytywną korelację pomiędzy omawianymi kategoriami. Trudno wskazać na jednoznaczną przyczynę tego stanu, ale być może w początkowej fazie rozwoju rynku kapitałowego zachodzące na nim zjawiska nie prowadzą do osłabienia relacji pomiędzy gospodarką a rynkiem kapitałowym, obserwowanego w krajach o długiej tradycji rozwoju rynku kapitałowego. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano pakiet statystyczny R, który oferuje szerokie możliwości analizy. Przedstawiono przykładowe analizy spółek giełdowych, przy wykorzystaniu programu R. Analizie poddano ceny akcji jedenastu spółek z branży komputerowej notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.