Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Short-termism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi i ocena działań prowadzących do nadmiernego koncentrowania się na korzyściach krótkoterminowych. W oparciu o dostępną literaturę zostaną wyodrębnione działania przyczyniające się do nasilania się zjawiska krótkookresowości. Można sformułować hipotezę, że skupianie się uczestników rynku kapitałowego na celach bieżących powoduje pominięcie bądź niedostateczne uwzględnianie celów długoterminowych. Rozważania prowadzone w artykule, oprócz analizy i diagnozy badanego zjawiska, wskażą możliwe działania przyczyniające się do większego zorientowania podmiotów rynku na celach długoterminowych. (abstrakt oryginalny)
Wzrost znaczenie sfery finansowej we wszystkich sferach aktywności gospodarczej określany jest mianem finansjalizacji (finansyzacji). Finansjalizacja to proces autonomizacji sfery finansowej w relacji do sfery realnej, a nawet uzyskiwania nadrzędności tej pierwszej w stosunku do drugiej. W wąskim rozumieniu finansjalizacja kojarzona jest z rosnącym znaczeniem działalności finansowej w aktywności ekonomicznej podmiotów niefinansowych. Kluczowym czynnikiem determinującym rozwój tego zjawiska był proces deregulacji i liberalizacji rynków krajów rozwiniętych, rozpoczęty w latach 70. XX w. Pojawiły się nowe, złożone instrumenty finansowe, wzrosła rola finansowych inwestorów instytucjonalnych. Finansjalizacja prowadzi do zasadniczych zmian w sferze zarządzania i własności dużych przedsiębiorstw. Narasta tendencja do skracania horyzontu czasowego podejmowanych decyzji inwestycyjnych, w analizie ekonomiczno-finansowej nadmiernemu wyeksponowaniu ulegają te uwzględniające przede wszystkim krótkookresową zyskowność. Złożoność problematyki finansjalizacji sprawia, iż jest ona identyfikowana i mierzona w sposób fragmentaryczny.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Koncepcja pracownika we współczesnych modelach zarządzania zasobami ludzkimi
100%
Charakter relacji zachodzących w postindustrialnym i zglobalizowanym świecie, noszący w dużej mierze znamiona krótkoterminowości i niestabilności, przekłada się na propagowanie określonych modeli realizacji funkcji personalnej w przedsiębiorstwach. Przedmiotem dociekań artykułu będzie zatem zarysowujący się zbiór norm postępowania w relacjach międzyludzkich zbudowanych na gruncie pewnych idei oraz wartości opartych na szeroko rozumianej elastyczności, wysokiej tolerancji niepewności, proaktywnej strategii, heterarchii i niestabilności układu władzy oraz dużej autonomii pracowników wspartej ich wiedzą i profesjonalizmem.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Responsible Capitalism and the Culture of Investment
100%
This paper outlines the background to, and describes the main conclusions of, the government-initiated Kay Review into UK equity markets and long-term decision making published in July 2012. The review, whose conclusions were accepted by the UK government, vividly describes flaws in the relationships between investors and businesses and concludes that short-termism is a key problem. It suggests that the principal causes of the short-term approach to investment are a decline of trust and the misalignment of incentives at the various stages of the equity investment chain. Among its recommendations is that the UK Stewardship Code, which advocates greater engagement by shareholders with the companies in which they invest, should include a more expansive form of stewardship, focusing on strategic as well as corporate governance issues. (original abstract)
5
Content available remote Remuneration of Bank Managers - Problems and Potential Solutions
100%
The issue of the remuneration of bank managers is indicated as one of the fundamental problems of corporate governance and is pointed out as one of irregularities that led to the financial crisis. Based on the literature review, the paper summarizes the identified inadequacies of management compensation systems in banks: overcompensation, short-termism and the related incentive for excessive risk-taking, manipulation by managers, poor disclosure and the lack of proper oversight from the supervisory boards. Another problem is that - although as a rule the management compensation system should be used as a tool to motivate managers (agents) to act in a way to achieve the objectives of the owners (and other legitimate stakeholders) - the literature shows the unequivocal results of the pay-performance research. As the described problems in the banking industry have grown enormously, the recommendations and regulations concerning the management remuneration policies and practices are being enacted. The paper shows however that their implementation raises many problems and challenges. Therefore there is a need to further analyze the issue of designing a proper bank managers' compensation model. The postulates concerning performance evaluation process, linkage with risk, instruments and disclosure are presented.(original abstract)
Problem tzw. short-termismu prowadzi do nadmiernej koncentracji kadry zarządzającej na celach krótkookresowych, często kosztem wartości przedsiębiorstwa w długim okresie. W celu zbadania skutków tego zjawiska wykorzystujemy panel 1024 największych przedsiębiorstw notowanych na giełdach w Europie w latach 1998-2013. W naszych specyfikacjach badamy wpływ stażu prezesa, ściśle związanego ze zjawiskiem short-termismu, na kapitalizację rynkową i rentowność (wskaźnik ROE) firmy, rozróżniając przy tym efekty krótko- i długookresowe. W celu zbadania konsekwencji short-termismu dla spółki w krótkim okresie i rozwiązania problemu endogeniczności stażu prezesa wykorzystujemy wielorównaniową uogólnioną metodę momentów (system GMM) i porównujemy uzyskane wyniki z bardziej standardowymi specyfikacjami panelowymi. Z kolei długookresowy wpływ poszczególnych zmiennych na wyniki firmy analizujemy poprzez wykorzystanie modeli przekrojowych, opartych na długookresowych transformacjach naszego zestawu danych. Uzyskane wnioski wskazują, że dłuższy staż prezesa prowadzi do poprawy wyników firmy, m.in. ze względu na większą skłonność do ponoszenia nakładów inwestycyjnych, które - mimo negatywnego wpływu na kapitalizację rynkową w krótkim okresie - w dłuższej perspektywie zwiększają wartość przedsiębiorstwa i jego średnią rentowność. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Osiemdziesiąt lat analizy fundamentalnej
100%
Artykuł jest kolejną pracą z cyklu opisującego najważniejsze osiągnięcia teorii finansów, którą autor publikuje w serii "Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia". Rozważania dotyczą analizy fundamentalnej, która jest klasycznym podejściem wspierającym podejmowanie decyzji w zakresie inwestycji finansowych. Podejście to ma źródło w dociekaniach naukowych. Obecnie mija osiemdziesiąt lat od daty, którą można uznać za początek nowoczesnej analizy fundamentalnej. Jest to przesłanka do przedstawieniu kilku faktów i uwag związanych z tym klasycznym obszarem finansów. W ostatniej części artykułu przedstawiono wyzwania stojące przed analizą fundamentalną. Skupiono się na dwóch najważniejszych: krótkoterminowości oraz uwzględnieniu czynników psychologicznych przy podejmowaniu decyzji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy podstawowych dysfunkcji, barier i zagrożeń dla efektywnego kształtowania polityki innowacyjnej kraju i przedsiębiorstw. Wśród tych zagrożeń na czołową pozycję wysuwa się zjawisko short-termizmu, czyli skracania horyzontu czasowego w decyzjach dotyczących różnych sfer życia społeczno-gospodarczego, w tym także w dziedzinie innowacji i inwestycji. Przejawia się to w marginalizacji prognozowania długookresowego i kultury myślenia strategicznego. Celem artykułu jest wskazanie z jednej strony na możliwości społeczno-gospodarczego rozwoju Polski, a z drugiej - zagrożeń wynikających z coraz wyraźniejszego w świecie Zachodu syndromu stagnacji sekularnej i dyskutowanej tam nowej hipotezy na ten temat ('New Secular Stagnation Hypothesis'). Podstawą analizy jest krajowa i zagraniczna literatura przedmiotu. Przedstawiane, w znacznej mierze oparte na hermeneutyce, oceny i wnioski mają ponadto podłoże w analizach danych statystycznych. Z badań wynika, że choć Polskę cechuje reaktywnie bogaty potencjał rozwojowy, to zarazem istnieją silne bariery jego efektywnego wykorzystywania. Potwierdzają to wskazywane w artykule cechy antynomicznego dryfu. Identyfikowane stagnacyjne zagrożenia dla Polski, wskazują na konieczność redefinicji polityki społeczno-gospodarczej. Istotne jest zwłaszcza jej ukierunkowanie na racjonalizację rynku pracy i przeciwdziałanie jednemu z najbardziej dotkliwych przejawów marnotrawstwa zasobów, jakim jest bezrobocie. Badania ukierunkowane są na łączenie teorii sekularnej stagnacji z analizą barier rozwojowych Polski.(abstrakt oryginalny)
Badania hipotezy efektywności rynku łącznie z hipotezą racjonalnych oczekiwań i modelem wyceny akcji wobec alternatywnej hipotezy o nieefektywności rynku, wykazały, że efektowność rynku nie może być odrzucona na korzyść ogólnej hipotezy o nieefektywności rynku, ale może być odrzucona na korzyść szczególnej formy nieefektywności, jaką jest krótkoterminowość rynku czyli powszechnej tendencji inwestorów do skupiania uwagi na krótkookresowych efektach. Zjawisko to jest istotne ze względu na bezpośrednie konsekwencje dla zawartości informacyjnej kursów akcji. Ponadto, może mieć negatywny wpływ na realną sferę gospodarki poprzez determinowanie decyzji inwestycyjnych menadżerów spółek giełdowych. Krótkoterminowa orientacja inwestorów indywidualnych w szerokim zakresie jest opisywana w literaturze z zakresu psychologii inwestowania, stosunkowo zaś nieliczne badania przeprowadzano w odniesieniu do inwestorów instytucjonalnych. Powszechność tego zjawiska sugeruje, iż rzeczywiście jego przyczyny tkwią w zachowaniach inwestycyjnych podmiotów, natomiast zróżnicowanie jego poziomu wskazuje na rolę inwestorów instytucjonalnych, w szczególności funduszy inwestycyjnych. Niniejszy artykuł dotyczy istoty, przyczyn i konsekwencji krótkoterminowości rynku giełdowego, wynikających z roli funduszy inwestycyjnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.