Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Shortage economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest zwięzłe przedstawienie matematycznych własności modelu Kornaia-Weibulla oraz podanie dodatkowych definicji i twierdzeń. Model Kornaia-Weibulla zasługuje na szczególną uwagę zarówno ze względu na wagę problematyki jak i ze względu na inspirujący charakter rozważań dla dalszych badań. Prace [4] i [5] zawierają przede wszystkim intuicyjne przedstawienie pojęć i twierdzeń oraz ich interpretacje. Rozważania matematyczne, tzn. formalne definicje i dowody twierdzeń można znaleźć w maszynopisie powielonym [6]. (fragment tekstu)
Celem badań było wykazanie przyczyn występowania instytucji nieformalnych na przykładzie renty transformacyjnej w gospodarce niedoboru. Przedmiot badań został określony m.in. poprzez ukazanie tła historycznego, charakterystyki gospodarki okresu transformacji oraz okoliczności uchwalenia ustawy o działalności gospodarczej. Dane zebrane poprzez wykorzystanie metody monograficznej pozwoliły wysnuć wniosek, że renta transformacyjna charakteryzuje się strukturą hybrydową, gdyż jest jednocześnie produktem przeszłości z elementami gospodarki centralnie planowanej oraz dostępności możliwości stwarzanych przez nowy system (kapitalizm). Zgodnie z założonym celem badań pogoń za rentą transformacyjną powstaje w wyniku pogorszenia dobrobytu grup tracących korzyści osiągnięte w gospodarce niedoboru. Ponadto, renta transformacyjna stanowi barierę i niedoskonałość ładu instytucjonalnego. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Kartkowy handel reglamentowany na ziemiach polskich
100%
Jednym z najważniejszych symboli nierównowagi w handlu wewnętrznym, z jakim spotkali się Polacy w XX w., było racjonowanie kartkowe. Handel reglamentowany podstawowych towarów konsumpcyjnych towarzyszył Polakom w XX w. przez ponad 30 lat. Najpierw w latach pierwszej wojny światowej i pierwszych latach powojennych. Następnie w czasie drugiej wojny światowej oraz w kolejnych latach, który to okres - z krótką przerwą - trwał do 1953 r. Wreszcie w latach 1976-1989. Każdy z tych systemów reglamentacyjnych miał swoją specyfikę, będącą wypadkową okoliczności wprowadzenia reglamentacji. W artykule syntetycznie omówiono wspomniane systemy reglamentacyjne i konteksty ich funkcjonowania.(abstrakt oryginalny)
W dniu 25 listopada 1971 r. zawarta została "Umowa między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Niemieckiej Republiki Demokratycznej o wzajemnych podróżach obywateli obu państw", która otworzyła granicę między PRL a NRD. Od 1 stycznia 1972 r. podróżni z obu krajów mogli przejeżdżać granicę na podstawie wyłącznie dowodu osobistego, bez konieczności okazywania paszportu, wizy czy zaproszenia. Dodatkowym ułatwieniem było umożliwienie praktycznie dowolnej wymiany obu walut. W związku z tym lawinowo wzrosła liczba wyjazdów turystycznych, które jednak, zwłaszcza w przypadku podróży do NRD, często miały charakter handlowy. Ze względu na masowy charakter wyjazdów przez dużą część 1972 r. pozostawały one praktycznie poza kontrolą służb granicznych. Stopniowo jednak wprowadzano liczne ograniczenia (głównie celno -dewizowe). Ostatecznie granica została jednostronnie zamknięta z przyczyn politycznych przez władze enerdowskie 31 października 1980 r. (fragment tekstu)
W ostatnich trzech latach wielkie osiągnięcia ekonomiczne takie jak: uwolnieni cen, odejście od gospodarki niedoborów, wewnętrzne wymienialny pieniądz, liberalizm w stosunkach gospodarczych z zagranicą zostały okupione poważnym kosztem, jakim jest ogólny spadek aktywności gospodarczej. Osiągnięto równowagę, nie w wyniku wzrostu podaży, lecz w wyniku obniżenia popytu wewnętrznego i wzrostu udziału zagranicy w zaspakajaniu tego popytu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono swoisty fenomen powstawania zorganizowanej przestępczości jako poważnego problemu w czasie transformacji ustrojowej. Początków zorganizowanej przestępczości należy szukać w założeniach poprzedniego systemu. W owym czasie policja (a właściwie milicja) nie była przygotowana do nowych wyzwań. Po 1989 roku przestępczość zorganizowana stała się bardziej aktywna. W artykule zaprezentowano charakterystyczne dla omawianego okresu wzorce przestępczości. Z tego względu można przyjąć, że głównym celem badawczym było zidentyfikowanie rozwoju grup przestępczych w Polsce. Dysponują one dużymi umiejętnościami i wykorzystują luki prawne. Grupy te stały się mniej agresywne, ale skupiły się na przestępstwach ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono retrospektywną analizę teorii kornaiowskiej. Analiza ta składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono zwięźle strukturę i istotę ekonomii niedoboru, w drugiej - nakreślono szersze tło procesu społecznego, z którego wyłoniła się "wizja" leżąca u podstaw teorii J.Kornaia (pozwoliło to dostrzec zarówno uwarunkowania, jak i ograniczenia analizowanej teorii), w końcowej - dokonano konfrontacji teorii z faktami. Wykazano, że podstawowa koncepcja Kornaia - hipoteza normalnego niedoboru - zawierała pewien błąd, który na gruncie tej teorii uniemożliwił wyjaśnienie niestabilności i dezintegracji systemu gospodarki socjalistycznej. Tak nakreślone rozważania mieszczą się zasadniczo w historii ekonomii, jednak płynące z nich wnioski rzucają pewne światło na aktualną kwestię transformacji systemów gospodarczych. Poza tym przedstawionym analizom nadaje waloru aktualności fakt, iż w literaturze światowej zainteresowanie koncepcjami J. Kornaia ciągle jest duże.
János Kornai to podczas ostatnich pięćdziesięciu lat najwybitniejszy ekonomista krajów socjalistycznych i posocjalistycznych. To uczony światowej renomy, który pozostawił po sobie ogromny dorobek opublikowany w około trzydziestu językach. Jego teoria systemowej nierównowagi w gospodarce centralnie planowanej, koncepcja twardych i miękkich ograniczeń budżetowych oraz ekonomia niedoborów miały znaczenie przełomowe dla naukowej interpretacji procesów produkcji, dystrybucji i akumulacji kapitału w gospodarkach państwowego socjalizmu. Znaczący jest także dorobek autora odnośnie do ogólnej ekonomii politycznej socjalizmu, którą wykładał m.in. na Uniwersytecie Harvarda. O ile analizując system socjalistyczny Kornai ograniczał się w zasadzie do ujęcia deskryptywnego, o tyle w pracach publikowanych po 1989 r. jego uwagę przyciągała ekonomia normatywna, w tym postulaty dotyczące kierunku reform strukturalnych, budowy instytucji i polityki gospodarczej w trakcie posocjalistycznej transformacji ustrojowej. Ważka jest także jego ostatnia książka, porównująca nierównowagę charakteryzującą się brakami towarów w socjalizmie z nierównowagą właściwą dla nadwyżek towarowych w kapitalizmie. Artykuł analizuje i komentuje ewolucję myśli teoretycznej tego wybitnego ekonomisty oraz jej wpływ na realne procesy gospodarcze. Formułowane są także uwagi polemiczne dotyczące interpretacji procesów ekonomiczno-społecznych i politycznych zachodzących w Chinach. (abstrakt oryginalny)
Problematyka postępowania konsumentów na' rynku była rozpatrywana dotychczas w Polsce w sposób fragmentaryczny i jedynie z określonych punktów widzenia istocie rzeczy nierównowagi. Ujęcie pierwsze ma duże znaczenie poznawcze, jednak ze względu na za łożony charakter uwarunkowań, jego walor praktyczny jest o wiele skromniejszy. Ujęcie drugie biorąc pod uwagę ich fragmentaryczność trudno jest mówić nie tylko o tworzeniu spójnej teorii, ale nawet o wyodrębnienie wyraźnych nurtów badawczych. Jak z tego wynika postępowanie konsumentów nie doczekało się jeszcze w polskiej literaturze. (fragment tekstu)
Wychodząc od ekonomii socjalistycznej, pomijającej konsumpcję jako "leżącą właściwie poza ekonomią", poprzez ekonomię niedoboru, autorka omówiła skutki gospodarcze i społeczne nie uznawania motywacyjnej funkcji konsumpcji.
The Republic of Karakalpakstan, situated on an island's coast, grapples with an enduring shortage of irrigation water that wreaks havoc on its national economy and agricultural productivity year after year. In response to this pressing challenge, the adoption of hydrogels as a technology for moisture retention emerges as a dependable solution. Hydrogels, renowned for their capacity to absorb and retain water within their structure, offer a promising avenue to mitigate the adverse effects of water scarcity in Karakalpakstan. By integrating hydrogels into soil or irrigation systems, moisture can be efficiently captured and stored, significantly reducing losses due to evaporation and ensuring a consistent supply of water to plant roots.(original abstract)
Wstęp: W pracy zaprezentowano rozmyty model układu dwumagazynowego, składającego się z własnego magazynu (OW) oraz magazyny wynajmowanego (RW) dla asortymentów podlegających psuciu oraz o popycie zależnym od ceny przy dopuszczenia częściowych braków. Ze względu na ograniczoną powierzchnię własną magazynu, dostawca był zmuszony wynająć drugi magazyn w celu magazynowania nadwyżki. Koszt magazynu wynajmowanego jest wyższy niż koszt magazynu własnego. W pracy uwzględniono koszt utrzymywania obiektu, współczynnik psucia, koszt ubytków oraz koszt utraty sprzedaży jak liczby rozmyte. Metody: W celu odwrócenia rozmycia funkcji całkowitego kosztu użyto metody Graded Mean Integration Representation. Otrzymane wyniki porównano z modelem Crisp przy pomocy przykładu liczbowego. Następnie wykonano analizę wrażliwości zmieniają jeden z parametrów przy utrzymaniu niezmienionych pozostałych. Wyniki i wnioski: Wykazano, że wyniki uzyskane przy zastosowaniu metody Graded Mean Integration Representation są dokładniejsze aniżeli przy zastosowaniu modelu Crisp. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Context of the Inventory Management Expenses in the Case of Planned Shortages
67%
The main purpose of the paper is to present the relations between the different cost factors of the inventory management systems, and the context between the order quantities and the cost level. The theoretical approach of the model assumes a deterministic operational environment with planned shortages. We make the examination of the contexts by applying the ceteris paribus principle; we change only one cost factor from among the initial conditions at once and examine its effect on the cost level. By using the economic order quantity with the planned shortage model, we can define the optimal order quantity, along which our stock management can be guaranteed by the most favourable cost level. The optimisation of the inventory level and the inventory management expenses together means an important factor in the competitiveness of the company. During the definition of the optimal inventory level of purchased parts, the purchasing and stock holding costs, and also the consequence of shortages play an important role. The presentation of the specific expense factors in each other's function, and the representation of the onetime order expenses show their proportion compared to each other and the effect of their change on the total cost, and define the opportunities of the optimisation. The significance of the model is that it represents the level line of costs, the movement of the different cost factors in relation to others and their operating mechanism. Thus, it facilitates the representation of costs and the definition of the direction of optimization. (original abstract)
W ramach rozpoczętego w 1982 roku procesu reformowania gospodarki polskiej zmianom w funkcjonowaniu podstawowych mechanizmów gospodarczych towarzyszy coraz wyraźniej obserwowalna zmiana charakteru polityki gospodarczej państwa. Tempo wzrostu gospodarczego "za wszelką cenę", tak eksponowane do połowy lat 70-tych, zastąpiła rozszerzona struktura celów o wyraźnie formułowanym i realizowanym dążeniu do tworzenia równowagi gospodarczej we wszelkich możliwych przekrojach i dziedzinach. Reorientacja ta znalazła swoje oparcie w znacznie wcześniej rozpoznanym fakcie współzależności tych celów, uzasadniającego brak istnienia podstaw do traktowania ich jako konkurencyjne czy wręcz wzajemnie wykluczające się. Wedle niej realne zabezpieczenie równowagi gospodarczej jest warunkiem koniecznym utrzymania niezakłóconego przebiegu wzrostu gospodarczego (tj. bez nadmiernego obciążenia importowego i kredytowego, napięć społecznych itd.), bazującego w szerszym stopniu na tzw. oddolnej inicjatywie gospodarczej. Jest to oczywiście warunkiem koniecznym lecz niewystarczającym gdyż samo zbilansowanie w skali całej gospodarki globalnego popytu i podaży nie przesądza o efektywności alokacji i wykorzystania zasobów. To sprowadza się do uruchomienia sprawnego mechanizmu gospodarczego wymuszającego efektywność w działaniu na każdym stanowisku pracy. Tworzy go system planowania i zarządzania. Jego konkretny kształt decyduje o stopniu realizacji zadań ogólnych przez uczestników życia gospodarczego. (fragment tekstu)
The supply chain of spare parts is the intersection between the supply chain, the after-sales and the maintenance services. Some authors have tried to define improvement paths in terms of models to satisfy the performance criteria. In addition, other authors are directed towards the integration of risk management in the demand forecasting and the stock management (performance evaluation) through probabilistic models. Among these models, the probabilistic graphical models are the most used, for example, Bayesian networks and petri nets. Performance evaluation is done through performance indicators. To measure the appreciation of the supply of the spare parts stock, this paper focuses on the performance evaluation of the system by petri nets. This evaluation will be done through an analytical study. The purpose of this study is to evaluate and analyze the performance of the system by proposed indicators. First, we present a literature review on Petri nets which is the essential tool in our modeling. Secondly, we present in the third section the analytical study of the model based on bath deterministic and stochastic petri networks. Finally, we present an analysis of the proposed model compared to the existing ones. (original abstract)
W pracy przeprowadzono badania nad zachowaniami gospodarczymi przedsiębiorstwa w warunkach systemowych w latach 1982-1989. Badania te miały na celu wyjaśnienie mechanizmu powstania nadmiaru i niedoboru w gospodarce scentralizowanej oraz metod jego eliminacji. Zaprezentowano przegląd teorii przedsiębiorstwa, model przedsiębiorstwa optymalnego stanowiący punkt odniesienia do analizowanego w dalszej części przedsiębiorstwa rzeczywistego oraz założenia metodologiczne badań strategii przedsiębiorstwa. Następnie dokonano analizy stosunków przedsiębiorstwa z otoczeniem i na tym tle wyjaśniono mechanizm kreacji nadmiaru i niedoboru. Na zakończenie przedstawiono zasady nowego ładu gospodarczego i główne elementy programu liberalizacji polskiej gospodarki.
Artykuł dotyczy kwestii metod integracji gospodarczej w warunkach niedorozwoju społeczno-ekonomicznego. W szczególności zawiera próbę oceny dwu modelowych metod kierowania procesami integracyjnymi: funkcjonalnej i instytucjonalnej, w oparciu o teoretyczną analizę rezultatów ich zastosowania. Kryterium oceny są możliwości wpływania poprzez procesy integracyjne na likwidację niedoborów strukturalnych jako zewnętrznych przejawów niedorozwoju społeczno-ekonomicznego. Na wstępie artykułu (punkty 1 i 2) przedstawiono wykładnię podstawowych pojęć: "niedorozwój społeczno-ekonomiczny", "niedobory strukturalne", "integracja gospodarcza". Następnie (punkt 3) scharakteryzowano obie modelowe metody integracji wskazując m.in. na skrajnie różny zakres instrumentarium. W punkcie 4, po przyjęciu założeń idealizacyjnych, przeprowadzono analizę wpływu jedynego, wspólnego obu metodom instrumentu polityki integracyjnej - liberalizacji obrotów handlowych wewnątrz ugrupowania integracyjnego - na niedobory strukturalne. Stanowiło to podstawę dla rozważań zawartych w punkcie 5, kiedy po uchyleniu przyjętych uprzednio założeń, badano możliwości wpływu na likwidację niedoborów za pośrednictwem jednego (metoda funkcjonalna) lub wielu (metoda instytucjonalna) instrumentów. W oparciu o dokonaną analizę sformułowano wniosek (punkt 6), że jedynie metoda instytucjonalna może, przynajmniej teoretycznie, bez uwzględnienia innych czynników poza ekonomicznymi, przyczyniać się do usuwania niedoborów strukturalnych występujących w krajach słabo rozwiniętych gospodarczo. (abstrakt oryginalny)
Europejski Bank Centralny (EBC) 4 listopada 2014 r. przejął nadzór nad największymi bankami w krajach strefy euro. Zgodnie z zamysłem twórców unii bankowej rozwiązanie to ma pomóc odbudować zaufanie do systemu bankowego, wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność sektora. Jednym z pierwszych zadań EBC jako unijnego nadzorcy będzie doprowadzenie do zakończenia zbilansowania finansów banków, którym nie udało się przejść tzw. stress-testów. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.