Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sieć Danych Rachunkowości Rolnej (SDRR)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Efekty skali produkcji rolniczej w regionach FADN dla Polski w latach 2004-2011
100%
Celem pracy jest zbadanie zmian efektów skali w regionach FADN w Polsce w latach 2004-2011. Wnioskowanie oparte jest na analizie profili technologicznych, które dla wyszczególnionych grup gospodarstw rolnych dane są zestawem oszacowanych parametrów funkcji CES w postaci zagnieżdżonej dla wyróżnionych czynników produkcji takich jak: kapitał, praca, ziemia. Dane pochodzą z bazy Farm Accountancy Data Network. Gospodarstwa rolne są grupowane również według regionów i przeważającego rodzaju działalności. Z badania wynika, że profile technologiczne są zmienne w czasie, z odmienną dla wyróżnionych grup producentów rolnych skłonnością do zmian profilu. Zaobserwowano tendencję do wyboru profili minimalizujących rolę ziemi jako czynnika produkcji.(abstrakt oryginalny)
Wsparcie finansowe rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce wzrasta i dodatkowo zasilana jest przez płatności krajowe. Powinno to przyspieszyć konwergencję dochodów gospodarstw polskich w relacji do średniej unijnej. Celem artykułu było zbadanie dochodowości polskich gospodarstw rolnych na tle krajów UE-15 mierzonej wielkościami dostępnymi w bazie FADN. Dochodowość ta jest niższa w porównaniu do krajów UE, zarówno w ujęciu brutto, jak i netto. Uzależniona jest ona nie tylko od dopłat unijnych, ale także od ogólnej koniunktury gospodarczej oraz struktur wytwórczych polskiego rolnictwa. Dochody ludności rolniczej w Polsce pozostają niższe w porównaniu do przeciętnej ogólnokrajowej. Charakteryzują się też większą zmiennością, zależną m.in. od cen surowców rolnych i relacji popytowo- podażowych. Wzmacnianie rodzinnego modelu rolnictwa, realizującego też funkcje społeczne i ekologiczne, wymaga utrzymania mechanizmów pomocowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w gospodarstwach z bazy FADN w roku 2005 w podziale na wydzielone grupy obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Uwzględniono potencjał ekonomiczny gospodarstw oraz ich organizację i wyniki produkcyjne. W badaniach między innymi wykazano, iż udział dopłat do ONW w dochodach gospodarstw najmniejszych w najsłabszych regionach jest najniższy. (abstrakt oryginalny)
|
|
94
|
z. 2
106-114
Na podstawie danych europejskiego systemu FADN porównano zmiany poziomu zrównoważenia gospodarstw rolniczych byłej unijnej "dwunastki" (UE-12) w latach 1989-2005. W badanym okresie następowała poprawa zrównoważenia gospodarstw rolniczych w aspekcie przyrodniczo-środowiskowym. W aspekcie społecznoekonomicznym zwiększanie skali produkcji, wydajności roślin i zwierząt, a także produkcyjności i produktywności ziemi oraz pracy nie powstrzymywały spadku dochodów i konieczne było rosnące wsparcie dopłatami. Sytuacja ekonomiczna rolników w coraz większym stopniu była zależna od wsparcia podatników. (abstrakt oryginalny)
5
76%
|
2018
|
z. 4 (50)
403-413
The purpose of this paper is to present and compare the level of and changes in (total and partial) productivity and basic income categories in FADN regions. The regions were grouped into 4 clusters where relatively similar types of agriculture predominate. Changes in total factor productivity (TFP) were evaluated using the Malmquist index and Tokarski's method. The research showed that regions with extremely intensive agriculture achieved a high level of productivity and income. However, while there is little potential for productivity growth (especially through improved technical efficiency) in these areas, local farms implement technological progress. Regions with 'industrial' agriculture generally demonstrate low levels of TFP, which is however accompanied by growth due to advances in both efficiency and technology. In regions where less developed or more traditional agriculture predominates, low to medium levels of incomes and of partial and total productivity were observed whereas the growth rates for labor and land productivity were relatively high. Also, the key economic category for the farming sector, i.e. income from labor inputs, was observed to grow at a relatively high pace. Note that an analysis of productivity and profitability in agricultural holdings based on only one measure or research method can lead to hasty conclusions. (original abstract)
W opracowaniu zaprezentowano opinie zarządzających gospodarstwami rolniczymi w zakresie możliwości i preferencji wykorzystania zobowiązań z tytułu dostaw i usług w finansowaniu działalności bieżącej indywidualnych gospodarstw rolniczych. Badaniami z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu zostało objętych 60 rolników, udostępniających swoje dane rachunkowe w ramach systemu FADN-PL. Zarządzający gospodarstwami rolniczymi w niewielkim stopniu zainteresowani byli wykorzystaniem zobowiązań z tytułu dostaw i usług do finansowania bieżącej działalności. Rolnicy prowadzący większą skalę produkcji w głównej mierze deklarowali wykorzystanie zobowiązań z tytułu dostaw i usług w celu sfinansowania sezonowego zwiększonego zapotrzebowania na majątek obrotowy. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 5
70-75
Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, rolnictwo równolegle pełni funkcje produkcyjne i pozaprodukcyjne. Wśród tych drugich, podkreślane jest znacznie funkcji środowiskowych. W związku z powyższym, podjęto próbę określenia oraz krótkiej charakterystyki gospodarstw indywidualnych objętych systemem FADN w zakresie zrównoważenia środowiskowego. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było ukazanie zróżnicowania gospodarstw mlecznych FADN poprzez przedstawienie odchyleń standardowych i współczynników Giniego w 2011 roku w odniesieniu do roku 2004. Uznano, że poziom zróżnicowania badanych gospodarstw wzrósł, dlatego zastosowano analizę skupień w celu odnalezienia regionów z przewagą gospodarstw o podobnych cechach, tj. podobnym areale użytków rolnych, zbliżonej liczbie krów mlecznych o podobnej mleczności. Na tej podstawie wyróżniono trzy grupy typologiczne - z przewagą intensywnej i ekstensywnej produkcji oraz tzw. "fabryk mleka". Pomimo objęcia wszystkich krajów tymi samymi instrumentami wsparcia w ramach WPR, wciąż widoczny jest podział na bardziej efektywną produkcję w Europie Zachodniej i ekstensywną w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Determinanty dochodów gospodarstw rolnych w Polsce
76%
Celem badań zaprezentowanych w artykule jest określenie czynników determinujących dochody gospodarstw rolnych w Polsce oraz wskazanie siły i kierunku wpływu tych czynników. W pracy wykorzystano dane empiryczne dotyczące towarowych gospodarstw rolnych, pochodzące z Polskiego FADN (Farm Accountancy Data Network) System zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych gospodarstw rolnych. Analizą objęto gospodarstwa rolne towarowe o wielkości ekonomicznej równej lub większej 2 ESU4. Poszczególne obserwacje stanowiły dane gospodarstw rolnych reprezentujących siedem typów rolniczych w latach 2004-2009. Do zbadania wpływu wybranych czynników na wielkość dochodu gospodarstw rolnych wykorzystano regresję wieloraką. Wszystkie dane przedstawione w opracowaniu są wartościami przeciętnymi dla rozpatrywanych grup gospodarstw rolnych, dlatego wykorzystano ważoną metodę najmniejszych kwadratów. Wagi równe są liczebności poszczególnych grup. (fragment tekstu)
|
|
13
|
z. 3
193-198
W opracowaniu podjęto próbę wyznaczenia i oceny różnic w wydajności pracy w towarowych gospodarstwach rolniczych uczestniczących w polskim FADN. Zróżnicowanie rolnictwa polskiego w zakresie wydajności pracy oceniono w czterech regionach FADN wg typów rolniczych. Analizy wskazują na wysokie zróżnicowanie wydajności pracy w różnych typach produkcyjnych i regionach. (abstrakt oryginalny)
W artykule badana jest rola drobnych gospodarstw we Włoszech poprzez analizę znaczenia pracy w gospodarstwie oraz pracy poza gospodarstwem na podstawie włoskiej bazy danych FADN w okresie od 2003 do 2009 roku. Drobne gospodarstwa zostały zaliczone do sześciu, wzajemnie się wykluczających i homogenicznych grup (dwie grupy mikrogospodarstw oraz cztery grupy drobnych gospodarstw) - według poziomu dywersyfikacji i zróżnicowania produkcji, oraz dla każdej z grup - według żywotności ekonomicznej. Oceniona została rola pomocy publicznej za pomocą zestawu wskaźników. Wynik analizy potwierdza pozaekonomiczną rolę mikrogospodarstw, dla których uzasadnienie powinno być raczej znalezione w celach terytorialnych i społecznych. W przypadku małych gospodarstw wyniki wykazują, iż pomimo faktu, że większość zachowuje się w sposób tradycyjny, jednak znaczna ich liczba wykazuje zainteresowanie dywersyfikacją i wielofunkcyjnością. Większość gospodarstw w panelu skupiła się na strategii zróżnicowania działalności poprzez produkty wysokojakościowe, co jest podstawowym czynnikiem konkurencyjności włoskiego rolnictwa. Wskaźniki dotyczące pomocy publicznej potwierdzają komplementarną rolę każdej polityki dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich wobec pierwszego filaru WPR, podkreślając potrzebę stosowania bardziej efektywnych instrumentów przeciwdziałających wypadaniu drobnych gospodarstw z sektora, a także wspierając przedsiębiorczość niezbędną dla odwracania procesu marginalizacji. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest rozpoznanie wybranych czynników kształtujących procesy reprodukcji w gospodarstwach rolnych prowadzących rachunkowość rolną FADN. Dostrzeżono, że wyższemu wskaźnikowi reprodukcji w analizowanych grupach towarzyszą większe zasoby ziemi, pracy i kapitału. O ile procesy reprodukcji zależą od warunków koniunkturalnych, o tyle czynniki wytwórcze są od nich względnie niezależne. Istnieje zróżnicowany zakres procesów reprodukcji między różnymi składnikami majątku. Relatywnie wysoki poziom odtwarzania majątku ma miejsce w przypadku maszyn i środków transportu, natomiast dla substancji budowlanej pozostaje na zdecydowanie niższym poziomie. Wykształcenie kierowników gospodarstw rolnych również różnicowało skalę procesów reprodukcji. Czynnikiem sprzyjającym był tu wyższy stopień wykształcenia oraz jego rolniczy profil. (abstrakt oryginalny)
|
|
26
129-140
Przeprowadzona analiza pokazała, że efektywność produkcyjna i dochodowa gospodarstw mlecznych zależała od koncentracji krów. Zarówno wskaźniki produktywności jak i dochodowości były ściśle związane ze skalą produkcji. Dochód umożliwiający przekroczenie parytetowej opłaty pracy własnej uzyskały gospodarstwa utrzymujące ponad 15 krów, natomiast dodatni dochód z zarządzania, gospodarstwa utrzymujące ponad 20 krów. Aby uzyskać dochód na poziomie parytetowym gospodarstwa zmuszone są więc do powiększania skali produkcji. Dla uzyskiwanego dochodu duże znaczenie miały dotacje do działalności operacyjnej. Znaczenie ich było tym większe, im mniejsza była skala produkcji. Zarówno gospodarstwa wyspecjalizowane w chowie krów jak i wysoko wyspecjalizowane w produkcji mleka opierały swą działalność głównie na pracy członków rodzin. Gospodarstwa wysoko wyspecjalizowane były mniejsze obszarowo oraz dysponowały mniejszym majątkiem niż gospodarstwa wyspecjalizowane, charakteryzowały się natomiast większą obsadą krów, większą ich wydajnością mleczną oraz uzyskiwaną ceną mleka przy sprzedaży. Prowadziły też bardziej intensywną produkcję, a na wytworzenie produkcji ponosiły mniejsze koszty. W gospodarstwach tych były wyższe wskaźniki produktywności ziemi i aktywów oraz dochodowości ziemi. W gospodarstwach wyspecjalizowanych w chowie krów jak i wysoko wyspecjalizowanych w produkcji mleka zbliżona natomiast była wydajność pracy mierzona wartością produkcji ogółem na 1 AWU ogółem oraz dochód w przeliczeniu na osobę pracy nieopłaconej. Porównywalny dochód był wynikiem większego udziału salda dopłat i podatków w dochodzie gospodarstw wyspecjalizowanych w chowie krów mlecznych. (fragment tekstu)
|
|
nr 4
51-69
Decisions regarding agricultural production involve multiple goals. A multicriteria approach allows decision makers to consider more aspects of the decision scenario, although it also leads to other problems, such as difficulties with the selection of goals or criteria, as well as assigning them appropriate weights. It is argued that not only do goals vary depending on the decision-makers' socioeconomic features, but their relative importance changes as well. A simulation study has been conducted based on the Farm Accountancy Data Network (FADN) database. We use the distance-to-the-negative-solution maximization model. Seven sets of criteria and different sets of weights are considered. The main purpose of the study is to determine the impact of weights on the quality of the model. Quality is assessed by comparing the optimal and observed values of the decision variables. The results lead to the conclusion that the differences between the quality of various models are small. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest zdefiniowanie stanu zrównoważenia ekonomiczno-ekologicznego przedsiębiorstw oraz określenie sposobów jego pomiaru z wykorzystaniem danych z rachunkowości, ze szczególnym uwzględnieniem systemu FADN. Ustalenie stanu równoważenia rolnictwa i gospodarstw rolnych wykracza poza tradycyjne dane systemu ewidencji księgowej. Analiza literatury wskazuje, że rachunkowość może być narzędziem do zbierania i przetwarzania danych dla potrzeb ustalania wskaźników do określenia stanu zrównoważenia przedsiębiorstw. Jak wykazano w opracowaniu dane z systemu FADN mogą być wykorzystywane do budowy wybranych miar zrównoważenia w skali pojedynczego gospodarstwa, a także analizy różnic w tym zakresie pomiędzy grupami gospodarstw. Rachunkowość rolnicza z uwagi na charakter opisywanych procesów produkcyjnych w rolnictwie, w których zaangażowane są różne elementy środowiska naturalnego dostarcza wielu informacji służących ocenie wpływu gospodarstw na środowisko. Zintegrowana ocena zrównoważenia gospodarstw opiera się na syntetycznych wskaźnikach uwzględniających łącznie efektywność ekonomiczną, środowiskową i społeczną. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Żywotność ekonomiczna indywidualnych gospodarstw rolnych w Polsce w 2008 r.
76%
|
|
nr 1
17-29
Analiza żywotności ekonomicznej indywidualnych gospodarstw rolnych w 2008 r. została przeprowadzona na podstawie danych Polskiego FADN. Za kryterium żywotności ekonomicznej gospodarstwa uznano zdolność dostarczania dochodu netto odpowiadającego co najmniej opłaceniu własnej siły roboczej na poziomie średniego wynagrodzenia netto w gospodarce narodowej, wynoszącego w 2008 r. 5% średniej wartości aktywów obrotowych gospodarstwa rolnego. W obrębie gospodarstw rolnych niespełniających kryterium żywotności ekonomicznej przeprowadzono klasyfikację z użyciem dwóch dodatkowych kryteriów: aktywności zawodowej poza gospodarstwem rolnym oraz kryterium demograficznego. Przyjęte założenia wykorzystano do klasyfikacji gospodarstw rolnych z próby Polskiego FADN. Uzyskane wyniki zostały uogólnione na indywidualne gospodarstwa rolne znajdujące się w polu obserwacji Polskiego FADN liczącym 751 590 gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie efektywności opodatkowania podatkiem rolnym gospodarstw rolnych przez określenie relacji między wysokością podatku rolnego a dochodem z gospodarstwa, dotacjami obszarowymi i ogółem oraz wartością dodaną. Podatek rolny w badanych gospodarstwach nie stanowi dużego obciążenia i nie odzwierciedla funkcji stymulacyjnej, jaką powinien spełniać podatek. Podatek rolny jest bowiem zależny od powierzchni gospodarstwa, nie od efektywnego jej wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Typ rolniczy a efektywność gospodarstw rolniczych w Polsce
76%
|
|
nr 2
17-27
W artykule dokonano oceny poziomu efektywności gospodarstw rolniczych w Polsce w zależności od typu rolniczego. Analizą objęto gospodarstwa uczestniczące w polskim systemie FADN. Okres badań obejmował lata 2011-2014. Stwierdzono, że największą efektywnością wykorzystania zasobów ziemi, pracy i kapitału charakteryzowały się gospodarstwa o typie rolniczym "zwierzęta ziarnożerne" i "krowy mleczne", a najmniejszą gospodarstwa wyspecjalizowane w chowie zwierząt trawożernych. W badanym okresie jednolitą tendencję rosnącą wszystkich analizowanych wskaźników efektywności odnotowano w gospodarstwach nastawionych na chów zwierząt ziarnożernych. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 4
125-138
Celem głównym opracowania jest przedstawienie opinii rolników na temat finansowania działalności gospodarstw kapitałem obcym. W przeprowadzonych badaniach odniesiono się do celu zaangażowania finansowania obcego, wskazanych determinant jego wykorzystania oraz oceny korzyści z jego stosowania w opinii rolników. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu w grupie 100 rolników prowadzących indywidualne gospodarstwa rolnicze w województwie mazowieckim. Podmioty te prowadziły rachunkowość rolną w ramach systemu FADN. Kryterium podziału badanej populacji obejmowało siłę ekonomiczną gospodarstw wyrażoną w ESU, co pozwoliło na uwzględnienie poziomu dochodowości badanych podmiotów. Głównym problemem w zarządzaniu źródłami finansowania w opinii rolników było utrzymanie płynności finansowej na bezpiecznym poziomie. Rolnicy dostrzegali korzyści z tytułu zwiększenia zaangażowania finansowania kapitałem obcym w zakresie przeprowadzania szybszej modernizacji majątku gospodarstwa. Rolnicy decydują się na wybór konserwatywnej strategii finansowania, preferując długoterminowe źródła finansowania, dążyli do minimalizacji ryzyka finansowego. Wśród głównych determinant poziomu zadłużenia rolnicy wyróżnili wartość inwestycji, wymagany wkład własny oraz dopłat do odsetek kredytów preferencyjnych. (abstrakt oryginalny)
Autorka rozpoczęła od przedstawienia systemy FADN, wspomagającego ocenę i planowanie wspólnej polityki rolnej w krajach członkowski UE, w skład którego włączono także obliczanie przepływów pieniężnych gospodarstw rolnych. W dalszej części omówiła przepływy pieniężne w metodyce UE oraz w ujęciu polskiej rachunkowości, porównała oba schematy i podała wnioski końcowe.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.