Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 202

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Simulation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Artykuł przedstawia zestawienie oraz analizę systemów ruchu wykorzystywanych w symulatorach lotu oraz jazdy. Symulatory dzielą się głównie ze względu na zastosowanie: na symulatory szkoleniowe oraz symulatory rozrywkowe. Rozwój dziedziny symulatorów treningowych został podyktowany przez rozwój technologiczny ubiegłych dekad oraz poprzez kalkulacje ekonomiczne. Badania pokazują, że wykorzystanie w symulatorach systemu ruchu pozwala na polepszenie wiarygodności symulacji oraz poprawia rezultaty szkoleniowe. W artykule zestawiono kilka typów konfiguracji sprzętowych wykorzystywanych w symulatorach lotu oraz jazdy. Przedstawione systemy ruchu należą do zakresu od 2 do 13 stopni swobody. Liczba wykorzystanych stopni swobody podyktowana jest wieloma aspektami, np.: przeznaczeniem symulatora, posiadanym budżetem, istniejącą legislacją. Dla każdej z analizowanych konfiguracji przedstawiono istniejące zastosowanie. Zestawione aplikacje systemów ruchu zawierają symulatory jazdy, lotnicze, testowe oraz platformy do użytku rozrywkowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono proces tworzenia bryły szybowca SZD-9bis Bocian 1E przez zastosowanie operacji tworzenia modelu bryłowego, jak również podjęto próbę zobrazowania przepływu wokół modelu zaprojektowanym w programie SolidWorks za pomocą symulacji w programie SolidWorks Flow Simulation. Skoncentrowano się na istotnych parametrach przepływu z punktu widzenia aerodynamiki i mechaniki lotu czyli na prędkości wokół modelu oraz rozkładzie ciśnienia ze szczególnym naciskiem na profil skrzydła. Podczas symulacji uwzględniono jedynie manewr szybowania bez innych manewrów i podmuchów wiatru. Z kolei poruszanie się mas powietrza ze względów na własności termiczne potraktowano jako stałe i nie wpływające na prędkość opadania (stała prędkość opadania szybowca). Przedstawione dla zadanych warunków szybowania rozkłady ciśnienia na powierzchni całego szybowca potwierdzają tezę o możliwości wykorzystania programu numerycznego do określenia poszukiwanych parametrów aerodynamicznych dla optymalizacji procesów modelowania konstrukcji latającej na podstawie już istniejących rzeczywistych obiektów latających.(abstrakt oryginalny)
W artykule krótko scharakteryzowano dziewięć ścieżek w symulacyjnej optymalizacji wyboru procedury klasyfikacyjnej dla danego typu danych, (zaproponowanych w pracy Walesiaka i Dudka [2005]). Następnie zaprezentowano podstawowe funkcje programu komputerowego clusterSim, służącego realizacji wyodrębnionych ścieżek, oraz wybrane wyniki obliczeń symulacyjnych przy wzrastającej liczbie obiektów i zmiennych w macierzy danych. Wszystkie procedury opracowano w języku R oraz pomocniczo w języku C++. (fragment tekstu)
Artykuł, w sposób przekrojowy, przybliża zagadnienia związane z wpływem technologii informatycznych na zmianę podejścia w projektowaniu komputerowych symulatorów wirtualnych przeznaczonych do szkolenia m.in. służb mundurowych. Nowy wymiar projektowania opiera się nie tylko na współudziale użytkownika końcowego w tworzeniu produktu, ale co ważniejsze na wykorzystaniu wiedzy i rozwiązań technicznych stosowanych we współczesnych grach cyfrowych. Współczesne informatyczne narzędzia edukacyjne powinny angażować użytkownika, podobnie jak gry, w sztuczny konflikt, którego rozwiązaniem byłby przeliczalny wynik. Zmotywowanie do samodzielnego i dobrowolnego pokonywania sztucznych trudności w realizacji sprecyzowanych celów edukacyjnych to bardzo trudne wyzwanie. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zawarte są wyniki symulacji numerycznych, mających na celu zbadanie zależności optymalnej liczby warstw laminatu poliestrowo - szklanego wykonanego metodą kontaktową od kąta obrotu poszczególnych warstw w warunkach trójpunktowego zginania. W kompozytach produkowanych metodą kontaktową, które charakteryzują się małym współczynnikiem wzmocnienia, poszczególne warstwy nie można uznać za jednorodne na całej ich grubości. Wzmocniona jest jedynie środkowa część warstwy laminatu, natomiast jej części zewnętrzne stanowi głównie żywica. Chociaż środkowa, wzmocniona część warstwy laminatu jest znacznie grubsza niż jej skrajne części, to jednak symulacje numeryczne wykazały, że przy obciążeniu tym samym momentem zginającym, opisana niejednorodność warstwy laminatu generuje zależność maksymalnego naprężenia zginającego występującego w laminacie od ilości warstw. Do oceny otrzymanych wyników zastosowano metodę porównawczą. Obliczano współczynnik zwiększenia naprężeń αS jako iloraz wartości maksymalnych naprężeń normalnych w belce zginanej wykonanej z laminatu o danej ilości warstw do wartości maksymalnych naprężeń normalnych obliczonych dla belki jednorodnej o tych samych wymiarach oraz w tych samych warunkach obciążenia.Otrzymane wyniki wymagają jeszcze weryfikacji za pomocą metod numerycznych opartych na dyskretnych modelach wielowarstwowych (layer-wise) oraz na teorii ścinania wyższych rzędów. Ostatecznym kryterium oceny będzie eksperyment.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie możliwości, jaki dają badania symulacyjne w kontekście polis wieloopcyjnych. Dokonano tego na podstawie kilku wybranych, umownych polis, dla których wygenerowano dostatecznie wiele przebiegów stosownych szeregów liczbowych. Nim jednak przejdziemy do samych przykładów, nakreślmy pokrótce formalną ideę stochastycznego modelu polis wieloopcyjnych oraz schemat symulacji dyskretnego procesu Markowa i budowanego na jego kanwie strumienia przepływów pieniężnych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Teoretická základna a neurofyziologická podstata konceptu Bazální stimulace
80%
W pracy przedstawiono teoretyczne podstawowe i neurofizjologiczne zasady koncepcji Basal Stimulation (stymulacji Podstawowej). Głównym celem koncepcji Basal Stimulation jest przekazanie osobie zdolności do orientowania się w swoim ciele i wokół niego. (Friedl, 2015, s. 49). Dalej wskazuje, że ludzie o ograniczonych możliwościach ruchu mają ograniczone postrzeganie siebie, swoich ciał. Postrzeganie fizycznej struktury ciała jest znane człowiekowi od okresu prenatalnego i jak prof. Andreas Fröhlich stwierdza, te doświadczenia są przechowywane w pamięci. Jeśli dana osoba żyje w stymulującym środowisku i jest odpowiednio stymulowana, doświadczenia te można reaktywować i wykorzystywać do komunikowania się ze środowiskiem i z samym sobą. (abstrakt oryginalny)
8
80%
Firmy ciągle poszukują nowych koncepcji zarządzania, aby skutecznie konkurować w dynamicznym otoczeniu. Trend ten szczególnie widoczny jest w czasach, kiedy gospodarka odczuwa efekty globalnego kryzysu. Nawet drobne przesunięcia produktów zaczynają być analizowane, bo przy skali wykonywanych operacji wpływa to na wydajność całego przepływu produktów w łańcuchach dostaw. Jednocześnie wraz ze wzrostem chęci poprawy procesów spada zainteresowanie firm dużymi inwestycjami, które mogą poprawić w znaczący sposób funkcjonowanie systemów logistycznych. Wartości zaczynają nabierać metody, które nie wymagają znacznych nakładów finansowych, a wydajnie wpływają na poprawienie funkcjonowania przedsiębiorstw. Jednym z takich przykładów jest proces komisjonowania zamówień. Stanowi on około 55-65% kosztów operacyjnych wykonywanych w węzłach logistycznych. Poprawa efektywności tego procesu przy wykorzystaniu prostych metod składowania produktów prowadzi do dużych oszczędności w czasie realizowanego przepływu. Na podstawie modelu rzeczywistego magazynu operatora logistycznego stworzono program komputerowy, badający m.in. wpływ alokacji towarów w magazynie na ogólny czas realizacji procesu komisjonowania. Za pomocą zastosowanych metod symulacyjnych możliwe jest dobranie właściwej koncepcji komisjonowania do warunków danego przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje problematykę ochrony sieci trakcyjnej przed przepięciami. Chodzi o przepięcia wywoływane między innymi przez wyładowania atmosferyczne. Pokazano metodykę badań propagacji przepięć w sieci trakcyjnej. Opisano model laboratoryjny do symulacji propagacji przepięć i ich tłumienia przy użyciu ograniczników warystorowych. Przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych i terenowych propagacji przepięć w sieci trakcyjnej. Zaprezentowane wyniki badań terenowych propagacji przepięć z wykorzystaniem ograniczników warystorowych w pełni potwierdziły przyjęty model laboratoryjny. Wyniki badań potwierdzają skuteczność ochrony sieci trakcyjnej przed przepięciami wykorzystującej ograniczniki warystorowi.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy opisano pewien etap badań związanych z przeprowadzeniem modyfikacji warstwy wierzchniej stali łożyskowej 1000CrMnSi6-4 na skutek zastosowania ablacyjnej mikroobróbki laserowej dla zmiany jej makro- i mikrogeometrii. Zmiany polegały na wytworzeniu mikrozasobników smarowych. W pracy analizowano wpływ ablacyjnego teksturowania laserowego na ich kształt i stereometrię powierzchni. Szczególnej analizie poddano zmiany rozkładów naprężeń powierzchni kontaktowych wałeczkowego łożyska tocznego, przeprowadzonej metodą elementów skończonych MES. Badania symulacyjne rozkładu naprężeń wokół mikrozasobników przeprowadzono w warunkach ruchu quasistatycznego. Badania numeryczne MES zostały przeprowadzone w programie LS-Dyna. Wyniki badań i analizy numerycznej powinny pozwolić na optymalizację geometrii pojedynczych zasobników i ich rozmieszczenia na bieżni pierścienia. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano symulacje emisji akustycznej szyny położonej na podłożu wielowarstwowym. W pierwszej części przedstawiono model matematyczny rozpatrywanego zagadnienia, który obejmuje belkę poddaną ruchomemu, pionowemu obciążeniu o rozkładzie funkcji Gaussa, oraz podłoże składające się z czterech warstw o różnych parametrach. Model ten oparty jest na teorii sprężystości z założeniem, że symulowany jest zakres niewielkich odkształceń linowych. Druga część modelu, sprzężona z pierwszą za pomocą odpowiednio sformułowanych warunków brzegowych, opisuje propagację fali akustycznej w otaczającym fragmencie przestrzeniami. W głównej części pracy przedstawiono wyniki symulacji pola akustycznego generowanego przez obciążoną szynę, uzyskane przy wykorzystaniu metody elementów skończonych w aplikacji Comsol Multiphysics. Przedstawiono wybrane przypadki rozkładu pola akustycznego przy zmianie różnych parametrów: wartości modułu Younga materiału pierwszej warstwy podłoża szyny (podkład), kształtu ostatniej warstwy (nasyp) oraz rozkładu obciążenia. (abstrakt oryginalny)
Przejazdy maszyn roboczych po trudnym terenie są przyczyną pojawienia się cyklicznych przechyłów maszyny, negatywnie pływających na poziom koncentracji operatora. Zaproponowano układ aktywnego zawieszenia kabiny, którego zadaniem jest redukcja drgań niskiej częstotliwości w pięciu stopniach swobody. Mechanizm wykonawczy rozpatrywanego układu składa się z platformy podłączonej wahaczami do ramy maszyny. Platforma, na której znajduje się kabina, poruszana jest napędami hydraulicznymi wyposażonymi w sterowniki. Pomiary przestrzennego ruchu ramy maszyny oraz założony ruch kabiny są podstawą do obliczeń w czasie rzeczywistym wartości chwilowych prędkości napędów. Obliczenia zawierają rozwiązanie zadania prostego i odwrotnego kinematyki mechanizmu zawieszenia oraz rozwiązanie zadania odwrotnego dynamiki. Zaproponowano model napędu hydraulicznego z uwzględnieniem siły tarcia. Symulacje pracy aktywnego zawieszenia kabiny wykazały ilościowy wpływ zwłoki czasowej zadziałania napędów na jakość i zakres efektywnej pracy zawieszenia.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje badania symulacyjne procesu wymiany ładunków 4-cylindrowym silniku badawczym, który został wyposażony w dwa układy zasilania tj.: zasadniczy i zapłonowy. W silniku zastosowano dwa sposoby inicjacji procesu spalania, mianowicie: od zapłonu iskrowego a po jego wyłączeniu - spalanie inicjowane jest wtryskiem dawki zapłonowej. Dawka zapłonowa wtryśnięta do cylindra wynosiła ok. 10% ogólnej masy podawanego paliwa do silnika. Pozostałą część stanowiła masa paliwa wtryśnięta do kolektora dolotowego, a wtrysk bezpośredni paliwa następował dla kilkudziesięciu stopni przed GMP. Na wykresach dwuwymiarowych przedstawiono przebiegi zmian ciśnienia i temperatury oraz masy wtryskiwanej dawki zapłonowej. Dodatkowo dla wybranych kątów obrotu wału korbowego przedstawiono wizualizację rozkładu temperatury w komorze spalania.(abstrakt oryginalny)
W teorii ubezpieczeń wyłania się problem konieczności wykrywania i prze-widywania zdarzeń ekstremalnych. Użyteczna w tym względzie jest teoria wartości rekor-dowych. W opracowaniu omówione są zatem kolejno: podstawowe pojęcia teorii wartości rekordowych, medianowy estymator służący predykcji przyszłych wartości rekordowych, dwie przykładowe możliwości zastosowania tej teorii w modelowaniu umów reasekuracyj-nych. Głównym celem opracowania jest prezentacja przeprowadzonych badań symulacyj-nych, weryfikujących jakość analizowanego estymatora. Badania te pokazują, że w pewnej szerokiej klasie rozkładów, obejmującej wiele rozkładów używanych do modelowania eks-tremalnych wypłat, daje się z dużą skutecznością takie wypłaty przewidywać.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawione zostały wyniki wykorzystania metod symulacyjnych do badania wpływu częstości występowania luk niesystematycznych na dokładność prognoz inter- oraz ekstrapolacyjnych w szeregu czasowym z wahaniami sezonowymi o cyklu rocznym (12-miesięcznym). Analizie poddano kształtowanie się produkcji energii elektrycznej w Polsce w latach 2002-2011. Do budowy prognoz wykorzystano modele szeregu czasowego z periodycznym składnikiem sezonowym, w którym sezonowość była opisywana za pomocą zmiennej zero-jedynkowej lub wielomianu trygonometrycznego, a także modele hierarchiczne. Obliczenia zostały wykonane z wykorzystaniem pakietu R oraz Statistica 9.0.(abstrakt oryginalny)
Fundamental questions connected with the modelling of communal sewage networks have been considered and formulas used to model the functioning of the basic network have been analyzed. The problem described concerns gravitational sewage networks divided by nodes into branches and sectors. Simulation of the steady state functioning of sewage networks is commonly carried out on the basis of nomograms in the form of charts, in which the relations between network parameters like channel diameters, flow rates, hydraulic slopes and flow velocities are described. In traditional design, the values of such parameters are simply read from such nomogram chart tables. Another way of simulating the functioning of a network is the use of professional software, like SWMM, that models sewage flows along the channels by means of differential equations de-scribing the movement of fluids. In both approaches, the user is a mechanical operator of a "black box" procedure. In this paper, another way of simulating the functioning of sewage net-works has been presented. Numerical solutions of nonlinear equations describing the physical phenomena of sewage flows are applied and explained. The presented algorithms were developed to model the steady state of a sewage network enabling a quick analysis of the network parameters and the possibility of fast, simple and comprehensible network modeling and design. (original abstract)
17
Content available remote The Usefulness of Past Data in Sampling Design for Exit Poll Surveys
80%
Głównym zadaniem exit poll jest predykcja wyniku wyborczego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Nie mniej ważnym celem badania jest oszacowanie rozkładów głosów w różnych przekrojach społeczno-demograficznych. Kluczową kwestią dla jakości tych oszacowań jest wybór odpowiedniej próby obwodów głosowania. W artykule poddane zostały analizie alternatywne do losowania prostego metody doboru próby obwodów. Główny nacisk położono na wykorzystanie powszechnie dostępnych baz danych ze szczegółowymi wynikami przeszłych wyborów. Za pomocą eksperymentów symulacyjnych oceniono efektywność techniki powiązania wyboru nowej próby z przeszłymi wynikami (tied sample procedure) oraz wskazano optymalne dla niej parametry, a także zaproponowano pewną modyfikację procedury. Najlepsze wyniki uzyskano dla losowania warstwowego z zastosowaniem elementów procedury tied sample. Wskazano również możliwość redukcji kosztów badania bez straty na efektywności poprzez odpowiedni dobór wyłącznie dużych obwodów. (oryginalny abstrakt)
W pracy przedstawiono koncepcje hybrydowego statku powietrznego z napędem wielowirnikowym.Ze względów ekonomicznych napędy wielowirnikowe nie są korzystne i podczas ich ruchu postępowego wzrasta diametralnie zapotrzebowania na moc. Stosunek zapotrzebowania na moc do mocy potrzebnej przy zawisie P/Ph w zależności od stosunku siły ciągu do siły ciągu przy zawisie T/Th rośnie liniowo. W przypadku zespołu napędowego wiatrakowca o maksymalnej masie startowej 1800 kg zapotrzebowanie na moc maleje aż do osiągnięcia prędkości lotu równej około 25 m/s. Jednak dzisiejsze wiatrakowce ze względów konstrukcyjnych nie mogą chociażby wykonywać zawisu i latać z bardzo małymi prędkościami. Połączenie zalet wiatrakowców i wielowirnikowych statków powietrznych wydaje się być bardzo dobrą alternatywą dla indywidualnych środków transportu lotniczego. W artykule zawarto ciąg argumentów potwierdzających słuszność postawionego celu, opisano założenia nowego hybrydowego statku powietrznego oraz przedstawionowstępne wyniki symulacji opływu z wpływem dodatkowych wielowirnikowych zespołów napędowych wytwarzających siłę ciągu. Trójwymiarowe obliczenia CFD wykonano za pomocą programu ANSYS Fluent. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie zastosowania bezzałogowych platform lądowych w ratownictwie. Przedstawione zostały zagrożenia i problemy jakie pojawiają się w trakcie prowadzenia tego typu akcji oraz wymieniono obszary gdzie platformy bezzałogowe mogły by zastąpić obecność człowieka - ratownika. Zaproponowano dwie koncepcje platform średnich o całkowitej masie nie przekraczającej 600 kg, zostały wyposażone w zestaw manipulatorów antropomorficznych o zbliżonych parametrach z możliwością szybkiej wymiany osprzętów roboczych. Zaproponowane koncepcje różnią się między sobą systemem obserwacji otoczenia, w jednej z nich system wizyjny zamontowano na oddzielnym wysięgniku teleskopowym, natomiast w drugiej system wizyjny tworzy integralną część z konstrukcją manipulatorów roboczych. (abstrakt oryginalny)
Referat opisuje przykłady wykorzystywania Bezzałogowych Platform Lądowych (BPL) jako wspierających bądź zastępujących człowieka w wykonywaniu zadań niebezpiecznych. Przeważnie są to działania prowadzone w niesprzyjających warunkach, w bardzo ciężkim terenie. Efektywne wykorzystanie BPL wymaga jej dużej zdolności do pokonywania przeszkód terenowych, rozwijania dużych sił przyczepności i uciągu oraz wysokiej stabilności i stateczności. Różnorodność wykonywanych misji z użyciem BPL pociąga za sobą konieczność zastosowania w nich rekonfigurowalnych sterowanych układów zawieszeń. Możliwe jest to do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu w układach ich zawieszeń elementów hydropneumatycznych. Trudność w tym aspekcie stanowi odpowiednie ukształtowanie charakterystyk takich układów. W szczególności brak dostępnych w literaturze wytycznych dla układów zawieszeń teleoperowanych BPL. W referacie przedstawiono numeryczną metodę kształtowania charakterystyki hydropneumatycznego zawieszenia. Otrzymane wyniki badań modelu zostały następnie zweryfikowane podczas badań doświadczalnych przeprowadzonych na obiekcie fizycznym. Dodatkowo w badaniach eksperymentalnych ocenie uległy wartości przyspieszeń jakie poprzez bryłę nadwozia oddziałują na kamery systemu teleoperacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.