Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sine qua non condition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest próba umiejscowienia zrównoważonej karty wyników (ZKW) w strukturze systemu zadaniowego. Realizacja tego celu wymagała w pierwszej kolejności określenia elementów systemu zadaniowego jako obiektu badań. Każda część istotna z punktu widzenia funkcjonowania tego systemu została omówiona. Następnie dokonano ustalenia punktów stycznych ZKW z systemem zadaniowym. Uzupełniająco do przedstawionych wyników analizy sformułowano kierunki przyszłych badań w tym obszarze. Przedstawione wyniki studium porównawczego ukazały silne związki ZKW z klasycznym systemem zadaniowym. Możliwe powiązania wskazują na ciągłą konieczność kontroli, skłaniając do wniosku, iż bez względu na przyjęty w danej organizacji system zarządzania, zapotrzebowanie na informację zwrotną dotyczącą osiąganych rezultatów jest elementem sine qua non sprawnego działania.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Środowisko SMAC jako determinanta zarządzania 3.0
100%
Celem artykułu jest analiza środowiska technologii SMAC (Social, Mobility, Analytics, Cloud), determinującego de facto efektywne funkcjonowanie nowoczesnych organizacji w czasach transformacji cyfrowej, a także wskazanie implikacji tych technologii w zarządzaniu 3.0. (fragment tekstu)
3
100%
Globalna gospodarka w dobie społeczeństwa informacyjnego charakteryzuje się m.in. zmianami w zakresie nowych modeli organizacji powiązań biznesowych przedsiębiorstw. Rozwiązania ICT (Information and Communication Technology) stanowią podstawę nowoczesnych organizacji gospodarczych. W szczególności dotyczy to nowocześnie funkcjonujących organizacji, dla których zaawansowana infrastruktura teleinformatyczna jest warunkiem sine qua non sprawnego działania z wykorzystaniem rozwiązań z zakresu zarządzania wiedzą. Zmieniające się dynamicznie uwarunkowania rynkowe wymuszają na organizacjach sięganie po nowe formy współdziałania, do których można zaliczyć organizację klastrową. Wyjaśnianie powstawania klastrów można dopatrywać się generalnie w dwóch wymiarach: poszukiwanie korzyści skali (wewnętrzne i zewnętrzne korzyści skali wraz z pozytywnymi efektami zewnętrznymi) oraz redukowanie kosztów transakcji (geograficzne i kulturowe koszty transakcji wraz kosztami poszukiwania informacji i wiedzy). Fenomen klastrów w polskiej gospodarce ma duże szanse na wykazanie swoich zalet w ich funkcjonowaniu, a w szczególności w zakresie wspierania innowacyjności i transferu wiedzy. W artykule ukazano przesłanki powstania i funkcjonowania klastra branży informatycznej na przykładzie Wielkopolskiego Klastra Teleinformatycznego, który należy do wyróżniających się rozwiązań tego typu w kraju. Po omówieniu istoty i atrybutów klastra scharakteryzowano dokonania WKT w zakresie wspierania innowacyjności i wskazano kierunki rozwoju w ramach uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych. Celem artykułu jest omówienie zmian działania przedsiębiorstw wchodzących w skład Wielkopolskiego Klastra teleinformatycznego (WKT) i wynikających stąd korzyści biznesowych. W drugiej części rozważań odniesiono się do praktycznych dokonań omawianego klastra. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Budowa świadomości informacji niejawnych wśród pracowników sądów
100%
Każda organizacja ma swoje sfery jawności i strefę tajemnicy. Nie inaczej jest z sądami, które zgodnie z prawem są depozytariuszami informacji niejawnych. Zarządzanie informacją obejmuje specyficzne dla klasycznych funkcji zarządzania sekwencje, takie jak planowanie, organizowanie, decydowanie, motywowanie i kontrolowanie. Prawidłowe wypełnianie tych funkcji wymaga świadomości przedmiotu zarządzania, jakim w tym wypadku są informacje niejawne. Uprzytomnienie sobie przez pracowników, czym są informacje niejawne, jaki jest ich podział, a także jak je chronić, jest warunkiem sine qua non właściwego utajnienia informacji. Innymi słowy, by chronić informacje, należy mieć wiedzę, które informacje chronić i w jaki sposób to robić. Utajnienie jest konieczne dla prawidłowej pracy sądów - utrzymania tajemnicy śledztwa, intymności ofiar i świadków(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Prawa człowieka w publicystyce Aleksandra Świętochowskiego
100%
Jako przyczynek do debaty o dziennikarstwie i prawach człowieka przypadek Świę- tochowskiego wydaje się pouczający, jeśli nawet nie daje on podstaw do formułowania jednoznacznych wniosków w tej materii. Pozwala jednak zwrócić uwagę na to, że pomiędzy zadaniami dziennikarza a misją obrońcy praw człowieka może istnieć naturalna sprzeczność interesów. Główną powinnością pierwszego powinno być przecież poszukiwanie prawdy, tymczasem dla obrońcy praw człowieka prawda nie może być wartością najwyższą. W tym przypadku głównym celem pozostaje ochrona najsłabszych: osób pokrzywdzonych, dyskryminowanych, spychanych na margines, nie radzących sobie w życiu, padających ofiarą nie tylko niesprawiedliwych stosunków społecznych, ale także własnej niezaradności. Nie znaczy to, rzecz jasna, że dziennikarzom i obrońcą human rights jest zupełnie "nie po drodze". Znaczy po prostu to, że na pewne zjawiska społeczne pierwsi mogą patrzeć inaczej niż drudzy - właśnie z racji specyfiki swoich zajęć i obowiązków.(fragment tekstu)
6
Content available remote Wpływ Strategii Europa 2020 na rozwój społeczno-gospodarczy
100%
Wyznaczone w dokumencie Europa 2020 priorytety w zakresie budowy gospodarki opartej wiedzy, rozwoju zrównoważonego i spójności zapobiegającej wykluczeniu społecznemu zdaniem autorów strategii pozwolą na wyjście Europy z kryzysu gospodarczego i finansowego oraz zapewnią trwały wzrost. Conditio sine qua non realizacji każdego z wymienionych celów są: zaangażowanie istniejącego kapitału intelektualnego, wspieranie edukacji i nakłady na prace badawcze i innowacje - bez nowych wynalazków trudno będzie oczekiwać energooszczędnych technologii i urządzeń oraz efektywniejszych, odnawialnych źródeł energii. Wreszcie to kapitał intelektualny jest skutecznym substytutem ograniczonych zasobów przyrodniczych. Oceniając stopień realizacji zadań wyznaczonych w strategii, Polska na tle innych krajów wypada korzystnie. Dotyczy to zwłaszcza edukacji, niestety, zdecydowanie gorzej przedstawia się sytuacja na rynku pracy oraz aspekt finansowania prac badawczo-rozwojowych. W tym przypadku Polska znajduje się na końcu europejskiej stawki. Utrzymanie takiego stanu może doprowadzić w przyszłości do deprecjacji potencjału intelektualnego Polski oraz spowodować trudności z wypełnieniem celów strategii Europa 2020. (fragment tekstu)
Formułowanie strategicznych celów i priorytetów rozwoju stanowi nieodłączny etap opracowywania strategii rozwojowych. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, że charakter i merytoryczna treść formułowania strategicznych celów i priorytetów rozwoju jest funkcją w przyjętej koncepcji rozwoju. A procedura formułowania takich koncepcji nie jest jednoznacznie określona. Przyjęto następującą hipotezę: warunkiem koniecznym (conditio sine qua non) formułowania strategicznych celów i priorytetów jest osadzenie ich w teorii rozwoju. Dla realizacji przyjętego założenia przyjęto następujące etapy rozważań:refleksja nad podstawowymi kategoriami związanymi z podjętym tematem artykułu, analiza paradygmatów stosowanych w formułowaniu celów i priorytetów rozwoju, omówienie nadrzędnego charakteru koncepcji rozwoju dla formułowania strategicznych celów i priorytetów, wskazania teorii rozwoju dla formułowania strategicznych celów i priorytetów. Z przeprowadzonych w niniejszym artykule rozważań wynikają dwa wnioski:bazą dla formułowana strategicznych celów i priorytetów rozwoju nie mogą być paradygmaty, ale teoria rozwoju, która pozwala w sposób wysoce pewny określić sens ludzkiego istnienia i działania ex ante, wadliwie formułowane, przyjmowane i realizowane strategiczne cele i priorytety są niezwykle kosztowe, jednakże ich wymiar strategiczny sprawia że konsekwencje z nich wynikające ponosić będą przyszłe pokolenia. (abstrakt oryginalny)
Centralizacja systemu elektroenergetycznego stanowiła conditio sine qua non jego powstania. Dopełnienie procesu elektryfikacji oraz postęp technologiczny, za sprawą którego pojawiły się nowe możliwości produkcji energii elektrycznej, postawiły pod znakiem zapytania sens trwania przy dotychczasowej strukturze. W nowym ujęciu bezpieczeństwa energetycznego zmiany te mogą uchodzić za poważne zagrożenie dla państwa. Centralizacja jest również problematyczna w kontekście obronnym. Stąd też coraz większą popularność w świecie zdobywa model energetyki rozproszonej. Wydatnie wzmacnia go rozwój technologii fotowoltaicznych. Instalacje wykorzystujące promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej są najtańszymi kosztowo inwestycjami w źródła zasilania w energetyce niezawodowej, a co za tym idzie stały się podstawą funkcjonowania na rynku energii wytwórcy - konsumenta, czyli tzw. prosumenta. Spadek ich cen związany z postępem technicznym i coraz większa popularność pozwoliły dziesiątkom tysięcy osób stać się producentami. Tempo tego wzrostu, szybciej niż można było się tego spodziewać, stało się zagrożeniem dla utrzymywanego od lat status quo w energetyce. Godzi w interes spółek energetycznych, których udziałowcem jest Skarb Państwa. Podmioty te są dla dzierżących władzę w państwie sił politycznych narzędziem sprawowania rządów i utrwalania pozycji. Osłabienie ich jest zagrożeniem dla panującego systemu politycznego. W rezultacie wszelkie inicjatywy i ruchy proobywatelskie związane z ideą "demokracji energetycznej" i modelem prosumenckim natrafiły na silny opór. Odzwierciedla się on m.in. w stanowionych przepisach prawnych i administracyjnych. Działania te mogą uchodzić za próbę ochrony i przedłużenia bytu obecnego ładu energetycznego.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Mikrotypografia współczesnej prasy
84%
Przedmiotem artykułu jest analiza podstawowych problemów teoretycznych i praktycznych z zakresu szeroko rozumianej mikrotypografii współczesnej prasy. Mikrotypografia obejmuje wszystkie zagadnienia dotyczące konstrukcji graficznej liter, wyrazów i wersów, zarówno w aspekcie ich projektowania, jak i stosowania w gazetach i czasopismach. Pisma drukarskie muszą spełniać kryteria doskonałej rozpoznawalności i czytelności, powinny umożliwiać zmieszczenie wielu informacji na jak najmniejszej powierzchni, mieścić jak najwięcej znaków w wersie łamu i sprostać technologicznym warunkom drukowania. Aktualnie kroje pisma są częścią marki gazety lub czasopisma. Pismo i layout są medium, poprzez które informacje docierają do czytelników. Zdecydowana większość gazet i czasopism w Stanach Zjednoczonych i Europie używa specjalnie zaprojektowanych krojów pism i osiąga dzięki temu swój własny charakterystyczny styl, np. "The Guardian", "Le Monde", "La Stampa", "Der Spiegel", "Gazeta Wyborcza". Czytelny, interesujący i estetyczny design, którego nieodzownym elementem jest mikrotypografia, może znacznie zwiększyć liczbę odbiorców, podnieść nakład, co aktualnie jest bezwzględnym warunkiem zaistnienia lub przetrwania na trudnym ekonomicznie rynku prasy. (abstrakt oryginalny)
13 grudnia 2007 r. po uroczystości podpisania traktatu lizbońskiego wśród funkcjonariuszy prezydencji portugalskiej zapanowała wielka radość. Wraz z przyjęciem traktatu spełniono warunek sine qua non sukcesu prezydencji. Wszelkie pozostałe osiągnięcia portugalskiego przewodnictwa, choć niezwykle ważne i prestiżowe (przede wszystkim grudniowy szczyt UE-Afryka), byłyby jedynie osłodą porażki w przypadku fiaska negocjacji w sprawie traktatu. Sukces jest tym cenniejszy, iż możliwości budżetowe prezydencji były stosunkowo ograniczone - wydatki nieco przekroczyły 56 min euro (dodatkowo 11 min euro kosztował szczyt UE-Afryka). Celem artykułu jest spojrzenie na prezydencję portugalską od strony technicznej oraz ocena przyjętych rozwiązań. Opinia osoby, która pełniła wówczas funkcję oficera łącznikowego, może być szczególnie przydatna w perspektywie zbliżającego się polskiego przewodnictwa w Radzie UE w drugiej połowie 2011 r. (fragment tekstu)
Biorąc pod uwagę, że "bycie elastycznym" stało się warunkiem funkcjonowania i rozwoju współczesnych organizacji biznesowych w artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie w jaki sposób można ten imperatyw urzeczywistniać. W tym celu dokonano przeglądu i oceny istniejących w literaturze przedmiotu metodyk kreowania elastyczności oraz zaproponowano model integrujący różne (sprawdzone) elementy zaprezentowanych sposobów postępowania. (abstrakt oryginalny)
Rozwiązania ICT (Information and Communication Technology) stanowią podstawę nowoczesnych organizacji gospodarczych. W szczególności dotyczy to organizacji inteligentnych (OI), dla których zaawansowana infrastruktura teleinformatyczna jest warunkiem sine qua non sprawnego zarządzania wiedzą. Celem artykułu jest ukazanie roli nowoczesnych trendów technologii ICT określanych mianem SMAC (Social, Mobility, Analytics, Cloud), a stanowiących aktualnie kanon informatycznego wspomagania procesów zarządzania. Rozwiązania te pozwalają tworzyć nowe modele funkcjonowania organizacji na rynkach globalnych z wykorzystaniem strategicznych zasobów, jakimi jest wiedza wspomagana rozwiązaniami SMAC. Wywody zilustrowane zostały wynikami badań własnych autora przeprowadzonych w okresie 2014-2016 w wybranych przedsiębiorstwach województw mazowieckiego i wielkopolskiego i odniesione do ogólnych tendencji rozwojowych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Futurologiczne trendy polskiej transformacji w I połowie XXI wieku
84%
Istotą, a zarazem celem tego artykułu jest poszukiwanie potencjalnych i optymalnych trendów transformacji w polskiej przestrzeni gospodarczej w okresie I połowy XXI wieku. Właśnie generowanie optymalnego sposobu widzenia rzeczywistości, z akcentem na preferowaną koncepcję zrównoważonego rozwoju, postrzegam jako kierunek nadrzędny a zarazem warunek sine qua non zachowania równowagi na Ziemi. Kryterium zrównoważonego rozwoju w ramach rozważań futurologicznych, to racjonalny punkt odniesienia do społecznego zaangażowania podmiotów gospodarczych w procesie restrukturyzacji i rozwoju społeczno-gospodarczego jako stymulator wartości dodanej. (fragment tekstu)
14
84%
Oficjalne dokumenty opracowywane, przyjmowane (uchwalane), a w konsekwencji, wdrażane na poziomie lokalnym coraz częściej realizują zatem postulat zarządzania strategicznego. Znaczenie tego typu podejścia rośnie w tym sensie, że staje się ono warunkiem sine qua non urzeczywistnienia koncepcji smart city, która, adoptowana do polskich warunków, wyznacza pewnego rodzaju uniwersalny model reakcji na wyzwania rozwojowe miast. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie o sposób, w jaki koncepcja smart city wpisuje się w rozwiązania, postulaty i rekomendacje Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Analiza zawartości tego oficjalnego, rządowego dokumentu przeprowadzona w oparciu o sześcioelementowy klucz kategoryzacyjny pozwala na pozytywną weryfikację sformułowanej hipotezy. Dowodzi, że KPM prezentuje szerokie (pogłębione) rozumienie miasta inteligentnego, znacznie wykraczające poza wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ang. ICT). (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie stanowi pierwszą część pracy dotyczącą wybranych aspektów tworzenia i wdrażania strategii wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. Wynagrodzenia są krytycznym obszarem zarządzania ze względu na ich niebagatelny wpływ na równowagę społeczną w organizacjach i kluczowy, w dalszym ciągu w warunkach polskich, element systemu motywacyjnego. Zarówno złożoność i zmienność wewnętrznego oraz zewnętrznego otoczenia przedsiębiorstwa, jak i skomplikowana natura człowieka, któremu należy stworzyć warunki, aby mógł, potrafił, a przede wszystkim chciał efektywnie pracować stawiają wyzwania, którym mogą obecnie sprostać tylko strategiczne myślenie i działanie w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Aczkolwiek strategia wynagrodzeń jest wtórna w stosunku do ogólnej strategii przedsiębiorstwa, to charakteryzuje się pewnym stopniem odrębności (autonomiczności), a w niektórych sytuacjach wręcz determinuje wybory strategiczne na ogólnym poziomie przedsiębiorstwa. Celem niniejszej pracy jest opracowanie oryginalnych, a zarazem możliwych do zastosowania koncepcji kształtowania wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach, których wykorzystanie, przy założeniu przestrzegania określonych reguł i zasad, powinno wspomóc realizację procesu zarządzania tymi organizacjami. Utylitarnym celem jest natomiast prezentacja możliwych do wykorzystania, w omawianym obszarze zagadnień, metod i technik zarządzania na takim poziomie operacjonalizacji, aby można było je bezpośrednio zastosować w praktyce gospodarczej. Podstawową hipotezą badawczą jest założenie, że strategiczne myślenie i działanie w zakresie kształtowania wynagrodzeń w przedsiębiorstwie jest warunkiem sine qua non skutecznej realizacji funkcji wynagrodzeń, a w konsekwencji jedną z determinant przetrwania i rozwoju organizacji. (fragment tekstu)
Rozwój gminy należy do kategorii rozwoju lokalnego. Jest to proces dokonujący się na terytorium lokalnym, będący wynikiem współdziałania ogółu podmiotów funkcjonujących i gospodarujących na określonym obszarze. Władze gminy, jako organy odpowiedzialne za ustalanie i wdrażanie polityki rozwoju lokalnego, w swoich działaniach dążą do skoordynowania aktywności podmiotów, tak by w możliwie największym stopniu służyła ona interesom społeczności lokalnej oraz pobudzają inicjatywy prywatne. Obszarem, stanowiącym istotny element prowadzonej polityki rozwoju lokalnego, jest gospodarka nieruchomościami, w tym gospodarowanie zasobami gruntów gminnych. Właściwie prowadzona może stanowić narzędzie stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego, sprzyjać decyzjom podejmowanym przez podmioty prywatne i przyczyniać się do poprawy sytuacji finansowej gmin w długim okresie czasu. W artykule przeprowadzona została analiza gospodarowania zasobami gruntów gmin województwa małopolskiego pod kątem wspierania procesów rozwoju lokalnego. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest teoretyczne przedstawienie trzech ważnych pedagogicznie przestrzeni socjalizacji dzieci i młodzieży, jakimi są: rodzina, szkoła, środowisko lokalne. Ponadto istotne jest wskazanie na synergiczny charakter oddziaływań wymienionych komponentów/podmiotów jako warunek sine qua non prawidłowego przebiegu procesu socjalizacji, traktowanego holistycznie i komplementarnie. Takie ujęcie procesu socjalizacji występuje w teorii środowiskowej (pedagogika społeczna), wskazującej na udział w tym procesie wielu środowisk wychowawczych, które wspólnie powinny tworzyć/modyfikować przestrzeń socjalizacji. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy został sformułowany w postaci następujących pytań: Jak przedstawia się synergia rodziny, szkoły i środowiska lokalnego jako przestrzeni socjalizacji? Jakie jest jej znaczenie w prawidłowym przebiegu procesu socjalizacji dzieci i młodzieży? Zastosowana została metoda analityczna - analiza treściowa literatury dotyczącej socjalizacji i czynników ją warunkujących (ujęcie socjologiczno-pedagogiczne). PROCES WYWODU: Na wstępie artykułu wyjaśnione zostało pojęcie socjalizacji rozumianej jako przestrzeń społeczna. Następnie scharakteryzowana została rodzina jako rudymentarna przestrzeń socjalizacji (pierwotnej), w dalszej kolejności przedstawiono przestrzenie socjalizacji wtórnej: szkoła, środowisko lokalne. W rozważaniach ujęty został synergiczny aspekt wyróżnionych przestrzeni socjalizacji. Wskazano na jednolitość oddziaływań środowiskowych w prawidłowym przebiegu procesu socjalizacji dzieci i młodzieży. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza dotyczyła trzech ważnych dla dzieci i młodzieży środowisk wychowawczych, tj. rodziny, szkoły, środowiska lokalnego, tworzących wspólną przestrzeń socjalizacji. Wskazała na konieczność współpracy/synergii wymienionych komponentów w prawidłowym przebiegu procesu socjalizacji dzieci i młodzieży. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: O jakości socjalizacji dzieci i młodzieży decyduje przede wszystkim rodzina, w dalszej kolejności szkoła i środowisko lokalne oraz znajdujące się w nich zasoby. Współpraca wymienionych środowisk/przestrzeni powoduje, iż dopełniają się one, uzupełniają i wzbogacają, tworząc bogatą w treści platformę życia, edukacji, wychowania i socjalizacji. Dlatego też wnioski wynikające z rozważań zawartych w artykule należy skierować do wszystkich uczestników procesu socjalizacji dzieci i młodzieży.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Non-stationary Leontief-Walras economy
84%
An economy's stability, in the traditional sense, is permanently connected with its equilibrium state, since when we speak of a stable (in a local or global sense) economic system, we mean its ability to return to equlibrium after shocks. Such a meaning of stability is senseless in non-stationary economies, since they do not have any invariant states that are synonyms of the equilibria. By the example of Leontief-Walras model we shall show that non-stationarity of an economy does not exclude its stability, and equlibrium is not a sine qua non condition of stable growth. (original abstract)
Doświadczenia, zarówno polskie jak i europejskie wskazują, że dobra sytuacja może być trwale osiągana w stoczniach sprywatyzowanych, o wyraźnie określonym statusie właścicielskim dlatego tak ważne jest odkupienie od syndyka upadłej Stoczni Szczecińskiej S.A. i Porty Holding S.A. majątku produkcyjnego niezbędnego Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp. z o.o. i nie dopuszczenie do upadłości Grupy Stoczni Gdynia S.A. Uregulowana i klarowna struktura właścicielska jest więc warunkiem sine qua non nie tylko działań naprawczych, ale także realizacji celu strategicznego jakim jest zapewnienie polskim stoczniom możliwości efektywnego i zyskownego budowania i sprzedaży statków co najmniej do roku 2015. (fragment tekstu)
Globalisation is full of paradox, however it features a strong feedback with the localization and regionalism which can be observed at all levels of political and social and economic life. Due to variability of actions impacting the quality of education at different levels, the objective of this elaboration is to focus on dependencies taking place mainly in two different dimension of establishing the quality of university level education; basically, in the global and local dimension (partially, also in the regional one). The main objective of this elaboration is an attempt to reply to the question whether the nature and kind of this type of connections and theory impact on the quality of university level education. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.