Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sołecki fund
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Sołectwo jako jednostka pomocnicza gminy
100%
Artykuł przedstawia problematykę jednostki pomocniczej gminy, jaką jest sołectwo. Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych regulacji prawnych z zakresu działania sołectwa, organów sołectwa, statutu jako podstawy działania sołectwa, a także funduszu sołeckiego. Autor dokonuje analizy przepisów prawa na podstawie metody dogmatyczno-prawnej.(abstrakt oryginalny)
2
100%
W niniejszym artykule zaprezentowano instytucję budżetu partycypacyjnego jako przejawu demokracji uczestniczącej w samorządzie terytorialnym. W pracy omówiona została istota partycypacji społecznej, pojęcie i geneza budżetu partycypacyjnego, jak również jego etapy. Przedstawione zostały także przyczyny zainteresowania się budżetem partycypacyjnym oraz jego dysfunkcje. Zanalizowany został również fundusz sołecki jako przykład budżetu partycypacyjnego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Fundusz sołecki instrumentem realizacji rozwoju sołectw
100%
W dniu 20 lutego 2009 r. została uchwalona ustawa o funduszu sołeckim. Choć nie jest doskonała, to daje kolejny instrument rozwoju i stymulacji społeczności lokalnych. Powodzenie nowych regulacji w dużej mierze zależy jednak od samych gmin, które powinny w sposób rozsądny i konstruktywny z nich korzystać. (abstrakt oryginalny)
Cel - Przedstawienie funduszu sołeckiego jako formy gospodarki finansowej gminy oraz wskazanie sposobu ujmowania operacji dotyczących funduszu sołeckiego w księgach rachunkowych gminy. Metodologia badania - Metoda analizy źródeł literaturowych i dokumentów, analiza logiczna wyników badań własnych. Wynik - W opracowaniu wykazano, że ewidencja księgowa operacji dotyczących funduszu sołeckiego nie jest ujednolicona, a przyjęta w jednostce polityka rachunkowości nie zawiera odniesień do zasad ewidencji funduszu sołeckiego. Oryginalność/wartość - Syntetyczny opis ujęcia operacji gospodarczych związanych z funduszem sołeckim w księgach rachunkowych.(abstrakt oryginalny)
Fundusz sołecki stanowi oryginalną w polskim systemie prawnym regulację umożliwiającą określanie przedsięwzięć do realizacji w ramach zadań własnych gminy przez sołectwa jako gminne jednostki pomocnicze. Z jednej strony przyznanie sołectwom - jako jednostkom niemającym realnej podmiotowości prawnej - konkretnych uprawnień w procesie decyzyjnym mającym wpływ na kształt budżetu gminy i wybór zadań do realizacji budzi nieuniknione wątpliwości prawne oraz wynikające z tego problemy praktyczne. Z drugiej strony idea przyświecająca tej instytucji wymusza specyficzne podejście do wykładni przepisów ją regulujących, aby zapewnić jak najpełniejszą realizację woli ustawodawcy. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem niniejszego artykułu jest analiza zmian kierunków wydatkowania środków wskazywanych przez mieszkańców gmin w ramach funduszy sołeckich na przestrzeni lat 2010-2021. Metoda badań - W artykule zastosowano metodę opisową z elementami analizy danych sprawozdawczych pochodzących z baz Ministerstwa Finansów dotyczących wydatków gmin w ramach funduszy sołeckich. Wnioski - Na podstawie badań zidentyfikowano kierunki wydatkowania środków w ramach funduszy sołeckich w wybranych gminach (działy 921, 926, 900, 600, 750, 754 oraz 801). Głównymi były wydatki z działów 921 - Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego oraz 900 - Gospodarka komunalna i ochrona środowiska, przy czym zdiagnozowano istotne wahania w ich poziomie i częstości występowania w poszczególnych gminach w długim okresie. Duże różnice w udziale wydatków poszczególnych działów w kolejnych latach mogą sugerować, iż mieszkańcy zgłaszali do finansowania projekty dla nich najistotniejsze w danej chwili. Oryginalność/wartość/implikacje/rekomendacje - Przeprowadzona analiza jest pierwszą w literaturze próbą oceny zmian w kierunkach wydatkowania środków na poziomie poszczególnych gmin w tak długim okresie. Wskazuje ona, iż analiza kierunków wydatków środków z funduszy sołeckich nie powinna odnosić się do krótkich przedziałów czasowych przede wszystkim ze względu na zaobserwowane wahania w poziomie tych wydatków w poszczególnych latach. Jednocześnie wskazuje ona na konieczność dalszych szczegółowych badań nad długookresowymi zmianami w kierunkach wydatków z tych funduszy na poziomie samych sołectw. (abstrakt oryginalny)
Nie można pojęciom o tradycyjnie i językowo ukształtowanej treści, wbrew intencjom ustawodawcy, nadawać innego znaczenia tylko dlatego, że pozwala to na "obejście" ustawy o funduszu sołeckim, adresowanej jedynie do sołectw i środowisk wiejskich, a nie do wszystkich jednostek pomocniczych.W określonych sytuacjach możliwe jest utworzenie (istnienie) sołectwa w mieście, ale w granicach i na podstawie prawa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy budżetu partycypacyjnego i funduszu sołeckiego. Oba przedsięwzięcia funkcjonują w polskim samorządzie lokalnym od niedawna, jednak szybko stały się popularnym i coraz częściej organizowanym przedsięwzięciem. Zarówno budżet partycypacyjny, jak i fundusz sołecki mają na celu włączenie społeczności lokalnej w proces decydowania o wydatkowaniu określonej części budżetu gminnego. Zasadnicza różnica polega na tym, że fundusz sołecki funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawowe, natomiast budżet partycypacyjny nie posiada odgórnych regulacji. Celem artykułu jest porównanie budżetu partycypacyjnego i funduszu sołeckiego, co pozwoli na wskazanie istotnych podobieństw i różnic między nimi. W szczególności uwzględnione zostaną aspekty prawne oraz praktyka funkcjonowania wymienionych wyżej form współuczestniczenia obywateli w wydatkowaniu środków finansowych z lokalnych budżetów. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu koncepcja nowego zarządzania publicznego (New Public Management - NPM) jest często poruszana. Jednakże doprowadza ona do wielu dylematów, a nawet uwag krytycznych. Przyczyniło się to do jej rozbudowania poprzez wprowadzenie zagadnienia współzarządzania lub współrządzenia - public governance. W przypadku Polski wykorzystanie założeń NPM w sektorze publicznym trwa od 10 lat. W ostatnim okresie obserwuje się wzrost zainteresowania instrumentami NPM, w tym z zakresu public governance. W artykule zostały wyjaśnione główne założenia szeroko rozumianej koncepcji NPM, a także wybrane aspekty związane ze stosowaniem budżetu partycypacyjnego, w tym funduszu sołeckiego. Na tym tle podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy instrument ten przyczynił się do wzrostu partycypacji społecznej. (abstrakt oryginalny)
Odnowa wsi jako metoda rozwoju stanowi jeden ze sposobów osiągania celów rozwojowych, rozumianych nie tylko w kontekście poprawy jakości infrastruktury, ale poprawy szeroko rozumianej jakości życia, której nie osiągniemy bez zaangażowania samych mieszkańców. Celem artykułu jest przedstawienie Programu Odnowy Wsi (na przykładzie województwa opolskiego) jako elementu przyczyniającego się do rozwoju kapitału społecznego, czego wyrazem może być liczba przedsięwzięć realizowanych przez poszczególne sołectwa. Zostały przeanalizowane sprawozdania sołectw (około 600 rocznie) z realizacji programu w latach 2013-2015. Podstawową metodą prezentacji wyników badań jest analiza opisowa z użyciem metod ilościowych, w tym analizy porównawczej. W pracy dokonano syntetycznego ujęcia problematyki rozwoju obszarów wiejskich, kapitału społecznego oraz Programu Odnowy Wsi. W części empirycznej opracowania przedstawiono wyniki analizy porównawczej średniorocznych liczb działań Programu Odnowy Wsi, przypadających na jedno sołectwo w gminie województwa opolskiego oraz średniorocznych liczb działań przypadających na jedną gminę województwa opolskiego. Najważniejszym wnioskiem z przeprowadzonych badań jest stwierdzenie, iż Program Odnowy Wsi, tam, gdzie dotychczas był realizowany, okazał się skuteczną koncepcją i metodą rozwoju obszarów wiejskich. Dzięki niemu przy niewielkiej ilości środków zmobilizowano liczne społeczności wiejskie do dużej aktywności, czego wyrazem jest liczba realizowanych przedsięwzięć.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Fundusz sołecki w świetle nowych regulacji prawnych
100%
Artykuł analizuje uwarunkowania prawne szczególnej formy budżetu partycypacyjnego jaką jest fundusz sołecki. Jego pięcioletni okres funkcjonowania dał podstawy do pozytywnej oceny tego przedsięwzięcia i dokonania określonych zmian ustawodawczych w tym zakresie. Uczyniono to w nowej ustawie o funduszu sołeckim z dnia 21 lutego 2014 r., która reguluje zasady tworzenia funduszu oraz zwrotu części wydatków. Praca ta bada zarówno stare, jak i nowe przepisy ustawy oraz dokonuje egzegezy regulacji obowiązujących od bieżącego roku.(abstrakt oryginalny)
W artykule analizowane jest zaangażowanie mieszkańców wsi w proces tworzenia funduszu sołeckiego. Na podstawie badań, z wykorzystaniem badań ilościowych i jakościowych, w 28 sołectwach, w których od czterech lat przyjmowany jest fundusz sołecki, autor omawia skalę zainteresowania, a raczej jego brak, sprawami sołectwa. Poszukuje odpowiedzi, dlaczego mieszkańcy badanej gminy w tak niewielkim stopniu korzystają z danego im prawa udziału w zebraniu wiejskim i decydowaniu o przeznaczeniu środków z funduszu sołeckiego. Ramy teoretyczne badań stanowią teoria racjonalnego wyboru oraz teoria małych grup M. Olsona. (abstrakt oryginalny)
Poland's Village Fund (Fundusz Sołecki) is an instrument operating at the level of the so-called sołectwo, into which local-administration units known as gminas may be further sub-divided. These are therefore auxiliary administrative units in rural areas whose receipt of means from the Fund in question allows for the activation of local communities. Against that background, the research detailed here sought to examine Village Fund by reference to the greenspace-related projects pursued using it in the rural gminas of Łódzkie Voivodeship. Additional aspects are the classification of the tasks carried out, presentation of the statistical analysis applied, and consideration of the breakdown obtained for indicators relating to the share of funds allocated to green areas - by reference to the properties of the normal distribution curve. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.