Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social and political conditions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Maroko 2011 : rewolucja przeciw królowi czy razem z królem?
100%
Celem artykułu jest ukazanie tła, przebiegu I rezultatów przemian zachodzących w marokańskiej polityce pod wpływem "arabskiej wiosny" w 2011 r. W tym świetle zachodzi potrzeba odpowiedzi na pytanie, jaka jest specyfika zmian w Maroku i czy można je uznać za rewolucję. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest zarysowanie sytuacji prawno-politycznej w basenie Morza Południowochińskiego. Szczególny nacisk położony został na przedstawienie tych działań podmiotów międzynarodowych, które miały na celu pozyskanie nowych źródeł energii. (fragment artykułu)
Na Ukrainie przewidziano kolejne przedterminowe wybory 14 grudnia 2008 roku. Zgodne życie biznesu i polityki w tym państwie owocuje brakiem istotnych reform gospodarczych, w tym podatkowych oraz zamrożeniem urynkowienia stosunków ziemskich. Wciąż aktualne jest pojęcie oligarchizacji polityki i polityzacji gospodarki. Ukraina nie posiada kodeksu podatkowego i wciąż obowiązuje moratorium na sprzedaż-kupno ziemi. Brak również czytelnych regulacji prawnych określających funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych.
4
Content available remote U źródeł przemian agrarnych Polski Odrodzonej
75%
Celem artykułu było przedstawienie reformy agrarnej II Rzeczpospolitej, jednak nie tyle w postaci wydarzenia per se, ale w kontekstach społeczno-politycznych tworzących tytułowe "źródła" przemian agrarnych. Z poszukiwań badawczych wynika, że to czynniki społeczno-polityczne, a nie ekonomiczne, były głównymi przyczynami reformy agrarnej. Nie byłoby reformy rolnej, gdyby nie zawierucha polityczna na mapie ówczesnej Europy (I wojna światowa i rewolucja październikowa), która stała się dogodnym momentem dla eksplozji nastrojów społecznych. Wydaje się, że ceną za uspokojenie oczekiwań społecznych chłopów, a więc de facto zapobieżenie destabilizacji nowo powstałego państwa polskiego, stały się reformy agrarne. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Kant a liberalism
75%
Głównym celem artykułu jest analiza społeczno-politycznego aspektu filozofii Immanuela Kanta. Analiza ta ujęta jest w kontekście nowożytnej, liberalnej krytyki archetypu sokratyczno-chrześcijańkiego. Autor ukazuje stanowisko Kanta jako próbę swoistego "pogodzenia" głównych idei liberalizmu - idea Kartezjańskiego Cogito, idea wolnego rynku, oraz naczelnych wątków filozofii Platona - obiektywny status Dobra i Sprawiedliwości. Konsekwencją tego zabiegu jest wypracowanie przez niemieckiego filozofa "drogi pośredniej", stanowiącej fundament koncepcji socjaldemokracji, klasycznej i współczesnej. (abstrakt oryginalny)
Przyszłość rachunkowości nie jest jednoznacznie ukierunkowana. Jej perspektywa ciągle się kształtuje ze względu na stale postępujący proces globalizacji. Jest to spowodowane m.in. czynnikami polityczno-prawnymi, społecznymi i ekonomicznymi. Z perspektywy ostatnich dekad można wywnioskować, że globalizacja ma znaczący wpływ na ekonomię. Jest on łatwo zauważalny w procesie industrializacji, handlu zagranicznego poprzez znoszenie wielu barier i tworzeniu się globalnych koncernów. To bardzo dynamicznie rozwijające się zjawisko, którego przyszłości nie można jednoznacznie przewidzieć, a którego stopień natężenia determinuje różne dziedziny życia. Dotyczy to w dużym stopniu rachunkowości, ponieważ pojawia się potrzeba ujednolicenia sprawozdań finansowych. Systemy anglosaski i kontynentalny poprzez harmonizację i standaryzację różnią się pod względem podejścia, postawy i standardów. W niedalekiej przyszłości należy zwrócić uwagę na wiele trudności i barier, szczególnie pod kątem kulturowym oraz historycznym, a także związanych z dużym nakładem kapitału państw mniej zamożnych w procesie implementacji jednolitych standardów. W związku z tym przyszłość rachunkowości stoi przez wyzwaniem ciągłego dostosowywania się do zmian w go-spodarce światowej zdeterminowanej przez globalizację.(fragment tekstu)
7
Content available remote The Clash of Returns and the Politics of Difference
75%
The sociopolitical upsurge of varied groups and movements (feminists, homosexuals, lesbians, blacks, immigrants) pushed to the margins of society and culture, voicing their claims and fighting for their rights coincides with the far from unanticipated renaissance of powerful master narratives nowadays in the West. Most minority groups that could constitute themselves and emerge as an actor on a social, cultural, or political terrain in the aftermath of the revolutionary atmosphere of the 1960s, and which continued to thrive in the following highly militant decade, had soon to face a formidable backlash from the part of conservatist forces, that - for two decades since the 1950s both in Europe and in the US having remained latent - returned to take power in the 1980s (Thatcherism, Reaganism). The decade was dominated by an alliance of conservatist forces (USA, UK, Vatican) joined in an ideological fight against the frozen enemy, the USSR. Cultural productions of that decade read as symptoms starkly demonstrate ideological undertones of that reemergence of hardboiled tradition (e.g., muscularity and body-building ideals illustrated in American mainstream pictures of action heroes) that legitimated any discrimination and law violation in the sanctified name of the higher goal, this time construed as the annihilation of the unambiguously gendered common enemy. This blatantly oedipal drama entailed incarceration of any undesired forces. The ideological joint venture of political conservatism and a religious American orthodoxy (Catholicism) effectuated and imposed socially and morally stringent restrictions that clearly excluded precisely the groups of society who now, from the main animator of a social, cultural, and political change would turn into the unwanted rebel destitute of any serious cause, threatening and castrating, necessarily sentenced to repression. (fragment of text)
Trudno przecenić znaczenie debaty publicznej w okresie Sejmu Czteroletniego dla charakterystyki ostatnich lat dawnej Rzeczpospolitej.To szczególne i bezprecedensowe doświadczenie polityczne i intelektualne, angażujące publicznie niezliczoną ilość głosów obywatelskich, ujawniło bowiem z wyjątkową gwałtownością podstawowe właściwości i napięcia przedrozbiorowej polityczności polskiej, przeżywającej wówczas największy, wymuszony przecież formułą nieustannej debaty wielkosejmowej, okres rozwoju. (fragment tekstu)
9
Content available remote Processy samoorganizacii i stanovlenie graždanskogo obŝestva v Ukraine
75%
W artykule poddano analizie główne konstytutywne czynniki nowej ukraińskiej rzeczywistości, która jest istotnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego. Procesy samoorganizacji społecznej są omawiane w kontekście funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie i jego stosunku do ukraińskiego rządu, a szerzej - systemu politycznego.(abstrakt oryginalny)
W okresie zaborów dość wcześnie w polu zainteresowań Wasilewskiego znalazły się relacje polsko-żydowskie w Królestwie Polskim i na Ziemiach Zabranych. W końcu XIX wieku w Królestwie problemem stał się napływ rosyjskich Żydów, zwanych "litwakami", oraz rozwój na ziemiach polskich syjonizmu, głoszącego, że Żydzi są odrębnym narodem. Konsekwencją takiego stanowiska syjonistów było pytanie dotyczące przynależności narodowej i lojalności Żydów wobec narodu polskiego. Według W. Feldmana pierwsi syjoniści warszawscy nie znajdowali się w konflikcie z Polakami, gdyż z taką samą nostalgią myśleli o cedrach w Libanie i o wierzbach nad Wisłą. Dopiero napływ "litwaków", odnoszących się wrogo i prowokacyjnie wobec społeczeństwa polskiego, pogorszył dotychczasowe stosunki polsko-żydowskie. "Litwacy" starali się odrzucać po latach, gdy ziemie zaboru rosyjskiego znajdowały się pod okupacją państw centralnych, posądzenia o nosicielstwo rusyfikacji. Ich zdaniem takiej roli nie mogli odgrywać ze względu na to, że aż 97,95% spośród przybyłych do Królestwa używało "swojego wewnętrznego języka" (jidysz), a nie języka rosyjskiego.(fragment tekstu)
Niewiele ponad rok od śmierci prezydenta Hugo Chaveza Wenezuela znalazła się na krawędzi konfliktu wewnętrznego. Od początku lutego 2014 r., we wszystkich większych miastach w kraju, regularnie organizowane są antyrządowe protesty studentów i opozycji. W starciach protestujących z Gwardią Narodową oraz w wyniku działalności zmotoryzowanych bojówek chavistowskich zginęło dotychczas po obu stronach ponad 30 osób, a pół tysiąca zostało rannych. Choć rząd bagatelizuje sytuację, aresztował opozycyjnych burmistrzów oraz przejął z rąk manifestantów tamtejszy "Majdan" - Plac Altamira w Caracas. Zarówno rząd, jak i radykalne skrzydło opozycji odrzucają możliwość dialogu. Społeczność międzynarodowa unika zaangażowania, co jest równoznaczne z opowiedzeniem się po stronie władz. Szczególny niepokój budzi wizja rozlewu krwi, gdyby do tłumienia protestów wkroczyło zdominowane przez chavistow wojsko. Napięcie polityczne ma miejsce na tle podupadającej gospodarki oraz szalejącej przestępczości. (fragment tekstu)
Dolina Pankisi w północno-wschodniej Gruzji zamieszkana jest przez mniejszość czeczeńską, tzw. Kistów. Udałem się tam w końcu lipca, aby przyjrzeć się z bliska miejscu znanemu dotychczas przede wszystkim z raportów o bezpieczeństwie w regionie Kaukazu. (...) Choć Pankisi jest położone w sąsiedztwie Czeczenii, nie graniczy z nią bezpośrednio. Po drodze wznosi się bariera: góry Kaukazu i wysokogórskie regiony, gdzie żyją prawosławni gruzińscy górale - Chewsurowie, Pszawowie i Tuszyni. (...) W przeszłości Tuszynów łączyła z Czeczenami także wojowniczość. Choć jedni bronili chrześcijaństwa, drudzy świata islamu, robili to z podobną bezwzględnością. (fragment tekstu)
Tourism is considered as an essential source of generating employment, reducing poverty, and empowering women. Most of the tourism initiatives targeting poverty reduction primarily focus on providing income opportunities for women that only enhance their economic empowerment. Nevertheless, this does not usually lead to make overall development. This is attributed to the normative gender roles, cultural complexities, and power inequities that exist in societies. Additionally, most of the earlier research studies on tourism, poverty reduction, and women empowerment are also based on economic factors. Contrarily, limited studies are focused on non-economic factors. These non-economic factors are social, political, and psychological components that are essentially important for women's overall empowerment. Thus, these factors need to be studied comprehensively as they may hinder women's participation in tourism activities. Having taken this background as the underlying problem of study, this paper is an attempt to highlight the social and political barriers impeding women empowerment and investigate about tourism development in the socio-political contexts affecting women, especially in rural areas, using case studies pertaining to different tourism destinations. (original abstract)
Warunki funkcjonowania prasy polskiej w Warszawie jak i na terenie Królestwa Polskiego w drugiej połowie XIX i I połowie XX wieku doczekały się już obszernej literatury, stąd też podejmując próbę naszkicowania stosunku władz Królestwa Polskiego do "Kuriera Warszawskiego" w latach 1868-1915 zasygnalizowano w niniejszym artykule tylko najbardziej ważkie fakty dotyczące podstaw prawnych, które wywarły istotny wpływ na wydawanie! redagowanie tego jednego z najważniejszych dzienników polskich przełomu XIX i XX wieku. (abstrakt oryginalny)
Recenzowana książka jest unikatowa, ponieważ w sposób bardzo szeroki i jednocześnie syntetycznie i sektorowo opisuje wybrane zagadnienia dotyczące kurdyjskich aspiracji niepodległościowych w celu zainteresowania tematyką i zainspirowania do dalszych badań. Cel ten został przez autorów osiągnięty, gdyż studia kurdyjskie w Polsce dopiero się kształtują i dlatego też Niepodległy Kurdystan. Wyzwania dla stabilizacji regionu i świata może służyć za punkt wyjścia do formułowania pytań przez początkujących badaczy. (fragment tekstu)
16
Content available remote O współczesnej potrzebie katolicyzmu społecznego
75%
Temat niniejszego artykułu brzmi nieco intrygująco. Katolicyzm społeczny rozumiany jako ruch rozwijający właściwą sobie działalność, inspirowany przez określoną ideologię, ujęty w odpowiednie ramy organizacyjne ma za sobą już dłuższą historię z jej kolejnymi fazami rozwojowymi, których końcowym etapem jest jego obecność w aktualnej rzeczywistości społecznej. Jak zatem rozumieć "współczesną potrzebę" tegoż katolicyzmu? Problem, jest jednak bardziej złożony, aniżeli z pierwszego wejrzenia mogło by się wydawać. Z tego też powodu ostateczne wyjaśnienie aktualności tematu "O współczesnej potrzebie katolicyzmu społecznego" zostanie podane w formie konkluzji niniejszej wypowiedzi w ostatnim jej paragrafie. (fragment tekstu)
W artykule jest przedstawiona teza o wpływie sytuacji społecznej, politycznej i przeszłości historycznej na obecną świadomość ludności wiejskiej na Ukrainie. Badaniami objęto ludność wiejską na Ukrainie w aspekcie jej stosunku do problemu zawodu rolnika i prowadzenia własnego gospodarstwa. Przeszłość historyczna w okresie XX i początku XXI wieku wpłynęły w sposób zróżnicowany na stosunek do zawodu rolnika. Badania zostały przeprowadzone w trzech obszarach na Ukrainie: Pierwszy obszar - zachodnia Ukraina. Obszar ten był częścią Rzeczpospolitej Polskiej, której większa część w czasie pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku weszła w skład Austro-Węgier. Po odzyskaniu przez Polskę w 1918 roku niepodległości tereny te weszły w skład państwa polskiego. Po II Wojnie Światowej ziemie te weszły w skład ZSRR. Drugi obszar - ziemie środkowej Ukrainy. Ziemie te w większej części wchodziły w skład Rzeczpospolitej, a po rozbiorach Polski w końcu XVIII w. weszły w skład Rosji, a następnie znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Trzeci obszar - ziemie wschodniej Ukrainy na wschodniej Ukrainy. Obszary te były zamieszkiwane przez Kozaków i w połowie XVIII w. Zostały zdominowane przez Rosję. W każdym z tych obszarów wybrano do badań po jednej wsi, w których zebrano stosowne materiały oraz dane i przeprowadzono wywiady z mieszkańcami wsi. Badania zostały przeprowadzone w latach 2005 i 2006. Wyniki badań potwierdziły słuszność przyjętej tezy o wpływie sytuacji społecznej, politycznej i przeszłości historycznej na świadomość współczesnej ludności wiejskiej na Ukrainie. W zachodniej części Ukrainy jest znacznie większe zainteresowanie rolników prowadzeniem własnego gospodarstwa niż w środkowej i wschodniej. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój chińskiej gospodarki nie byłby możliwy, gdyby nie koegzystencja z amerykańskim konsumpcjonizmem. W roku 2008 jednak Chiny nie zdołały utrzymać dynamiki wzrostu na poziomie dwucyfrowym. Najmniejsza od pięciu lat dynamika wzrostu gospodarczego skłania do wysunięcia tezy, że również chińska gospodarka nie jest wolna od skutków globalnego kryzysu. Chiny, eksportując do Stanów Zjednoczonych, uzależniły się same od tej współpracy.
Serbia charakteryzuje się niestabilnością polityczną i państwową od początku swojej nowożytnej historii. Problemy z określeniem racjonalnego interesu narodowego, kwestie granic państwa, strategii rozwoju pokazują, że w tym kraju istnieją poważne problemy z utworzeniem syntezy społecznej rozumianej jako "wartość dodana" własnej historii - uczenie się na błędach i wyciąganie właściwych wniosków. Praca stanowi próbę pokazania, dlaczego serbskie elity pozostają nieskuteczne w tworzeniu funkcjonalnego systemu społecznego w dominującym kontekście społecznym (w tym racjonalnie pojętego interesu narodowego jako fundamentalnego warunku stabilności społecznej). (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The Ruling Discourse on Proper Womanhood in the Hungarian Parliament
75%
Starting with a debate in September 2012 on the incorporation of domestic violence as a distinct offence in Hungary's new Criminal Code, the issue of gender and proper womanhood has regularly re-surfaced in statements made by ruling coalition MPs in parliamentary debates. Drawing on discourse analysis, this study investigates a selection of these statements in the context of the government's current policy and public discourse. The paper argues that these discourses outline an essentialist model reflective of a dominant ideology that is traditional, Christian, patriarchal and heteronormative, which, by hinting at women's accountability for certain social ills, also allows for a chain of associations that ultimately results in the subversion of the overall social status of women, dividing and marginalising them further and discrediting any claims or actions aimed at establishing a more egalitarian society in the country. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.