Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social economic system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Problemi regulirovaniâ regionalʹnogo socialʹno-ekonomičeskogo razvitiâ
100%
Poruszono zagadnienie regulacji regionalnego systemu społeczno-ekonomicznego. Zidentyfikowano problemy decentralizacji władzy państwowej i przedstawiono priorytety optymalizujące politykę regionalną.
2
Content available remote The importance of the degrowth concept in the 21st century
100%
The article addresses the problem of degrowth, approached as a socio-economic process reducing human pressure on the environment (the detoxification of nature) by setting alternative economic goals and recognising other boundaries (ecological and social) in the socio-economic development. Its main purpose is to systematise knowledge about degrowth and attempt to answer the question whether the concept of degrowth has a chance of becoming a new real paradigm of socio-economic development in the 21st century. A critical analysis of the source literature covering the problem of socio-economic development paradigm and the concept of degrowth was the starting point of the research. The empirical study relating to the problem of shortening food supply chains in Poland serves as an example illustrating the practical implication of degrowth. The conducted analysis showed that the concept of degrowth may become a new paradigm of socio-economic development in the 21st century. It requires, however, further changes in the institutional system as a controlled process of changes.(original abstract)
Opracowanie przedstawia możliwości, jakie daje wykorzystanie zbiorów rozmytych do opisu konstrukcji miar nieprecyzyjnych w analizie zjawisk społeczno-ekonomicznych. Jako przykład pojęcia stanowiącego podstawę do konstrukcji takiej miary została zaproponowana zdolność systemu społeczno-ekonomicznego do funkcjonowania. Pojęcie to stwarza nowe możliwości w zakresie analizy zjawisk społeczno ekonomicznych poprzez uwzględnienie aspektów tych zjawisk., nie podlegających konwencjonalnej kwantyfikacji. (abstrakt oryginalny)
Współczesny system kształcenia ekonomistów jest wynikiem długotrwałej ewolucji. W procesie rozwoju przystosowywał się on do bieżących potrzeb społecznych, zmieniającej się roli szkoły ekonomicznej i zadań ekonomisty. Dyskusje na temat kształcenia i doskonalenia ekonomistów mają już swoją historię i odradzają się cyklicznie w trakcie lub też po okresach napięć i załamań gospodarczych. Pośrednio dowodzi to, że w dużym stopniu przygotowanie kadr ekonomicznych traktowane jest instrumentalnie. Struktury organizacyjne, programy, treści, metody i środki kształcenia przeżywały się wraz z pewnymi okresami politycznymi i gospodarczymi. Zarówno odbiorcy jak i twórcy - autorzy koncepcji programowych i metodycznych - z upływem czasu przestawali być z nich zadowoleni, co było sygnałem do podejmowania nowych działań, zmieniających dawny stan rzeczy. Dokonywane przeobrażenia okazywały się jednak z czasem niewystarczające, a oczekiwania znacznie różniły się od proponowanej oferty. Modernizacja systemu kształcenia ekonomistów jest bowiem zawsze funkcją rozumienia ich zadań i przyjętych założeń teoretycznych. W odniesieniu do ekonomistów owe zadani* pojmuje się maksymalistycznie, szeroko i wielostronnie, i nie towarzyszą temu zwykle sprzyjające warunki realizacji. Obecna sytuacja studiów ekonomicznych jest bardzo złożona. Poważne przekształcenia systemu społeczno-ekonomicznego (przejście od państwowej gospodarki nakazowo-rozdzielczej do gospodarki rynkowej), wielostronny kryzys, reformy gospodarcze i zmiany polityczne postawiły nauki ekonomiczne wobec wyzwania - muszą one udowodnić swoją przydatność społeczną. Wymaga to dużego wysiłku, a bodźcem do jego podjęcia jest wzrastające zapotrzebowanie na wiedzę ekonomiczną, wiążące się z możliwością i koniecznością jej praktycznego wykorzystania. Zaistniał też drugi, nie mniej ważny, bodziec - chęć zrozumienia tego, co się dzieje wokół nas. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest recenzją książki Trzecia Rzeczpospolita w trzech opowieściach. Wokół polskich przemian 1989-2019 (2020) autorstwa Włodzimierza Anioła. W recenzji została omówiona treść książki, w szczególności osadzenie podjętej tematyki w kontekście toczących się od lat debat nad przebiegiem transformacji ustrojowej.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu wskazano wybrane problemy i społeczno-ekonomiczne aspekty planowania przestrzennego oraz wpływ planowania przestrzennego na rynek nieruchomości na styku regulacji prawnych, a także koncepcji zrównoważonego rozwoju. Celem prowadzonych rozważań jest wskazanie wybranych procesów społeczno-ekonomicznych mających miejsce na polskim rynku nieruchomości i ich analiza w kontekście efektywnego gospodarowania przestrzenią, zwłaszcza w aspekcie działań planistycznych. Dla osiągnięcia założonego celu dokonano przeglądu literatury oraz wykorzystano badania własne.(fragment tekstu)
W artykule wychodzi się z założenia, że w gospodarce wolnorynkowej podstawową barierą rozwojową jest bariera popytu. Rodzi to szereg dysproporcji w rozwoju społeczno-gospodarczym, w tym zjawisko marnotrawstwa, którego podłożem jest charakterystyczna dla krajów wysoko rozwiniętych gospodarka nadmiaru. Wyraża się ona w niedostosowaniu rozmiarów podaży dóbr i usług do możliwości popytowych. Podstawową tezą artykułu jest teza o możliwości przeciwdziałania syndromowi gospodarki nadmiaru poprzez proinkluzywne przekształcenia w systemie społeczno-gospodarczym. W analizach tej kwestii wychodzi się z założenia, że inkluzywność jest wartością samą w sobie. Inkluzywność zaś systemu społeczno-gospodarczego jest nieodzownym warunkiem trwałego, harmonijnego rozwoju. Inkluzywność rozumiana jest tu jako mechanizm/system ograniczający marnowanie zasobów materialnych i kapitału ludzkiego. Oznacza to razem przechodzenie od gospodarki nadmiaru do gospodarki umiaru. Inkluzywny system społeczno-gospodarczy to system zorientowany na optymalizację wykorzystania zasobów wytwórczych i zmniejszanie rozpiętości między rzeczywistym a potencjalnym poziomem wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego. W artykule przedstawione są główne elementy takiego systemu. Kwestie te przedstawiane są z uwzględnieniem sytuacji w Polsce. Podstawą opracowania są analizy statystyczne i studia literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Pieniądz jako środek komunikacji
75%
Specyficzną cechą wszystkich systemów społecznych jest ewolucja sposobów komunikacji wewnętrznej. Celowe i świadome przekazywanie informacji opiera się; zarówno na kontaktach bezpośrednich między członkami społeczei1stwa, jak i na coraz bardziej złożonych formach komunikacji pośredniej, wykorzystującej różnorodne narzędzia i urządzenia, które początkowo wzmacniały możliwości ludzi, a obecnie są w stanie samodzielnie funkcjonować oraz komunikować się między sobą. Wydaje się, że to właśnie wzajemne powiązania informacyjno-komunikacyjne konstytuują strukturę systemu społecznego i nadają mu cechy jakościowe, których nie można bezpośrednio wyprowadzić z własności elementów składowych tego systemu. (fragment tekstu)
For every country, external ties are important for its economic development. It holds true also for the food sector, particularly in a country like Poland, in a sense doomed to participate in the international division of labour. (fragment of text)
Gospodarka współdzielona (sharing economy) miała być zjawiskiem, które doprowadzi do reformy systemu społeczno-ekonomicznego. Tymczasem spieniężanie pracy społeczności współpracujących na rzecz budowy portali takich jak Uber czy Airbnb spowodowało raczej wykształcenie się modelu kapitalizmu, w którym rolą firmy jest pozycjonowanie się jako pośrednika transakcji pomiędzy dostarczycielami i odbiorcami usług. Niepożądane skutki "kapitalizmu platform" to między innymi nadmierna koncentracja własności oraz rozluźnienie stosunku pracy. Celem niniejszego artykułu jest analiza zjawiska spółdzielczości platformowej, czyli ruchu, który stawia sobie za cel rewizję obecnego kierunku rozwoju gospodarki współdzielonej poprzez proponowanie alternatywnej formy własności platform i zarządzania nimi. Napięcie pomiędzy korporacyjnym i spółdzielczym modelem gospodarki współdzielonej, które autorki interpretują jako przejaw "podwójnego ruchu" w terminologii Karla Polanyiego, eksponuje wyzwania związane z definiowaniem szeregu zagadnień kluczowych dla nauk ekonomicznych, takich jak granice pracy, modele dystrybucji zysków i zarządzania czy definicja innowacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem wykorzystania symulacji w badaniach nad zdolnością systemu społeczno-ekonomicznego do funkcjonowania. W celu efektywnego zastosowania tej metody w kontekście wymienionej koncepcji opracowanie przedstawia propozycje zasadniczych modyfikacji założeń symulacji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest konstytucyjna regulacja zasad gospodarczych, społecznych i socjalnych w świetle projektu konstytucji z dnia 16 stycznia 1997 roku. Autor omówił unormowania dotyczące wolności gospodarowania, pracy, praw socjalnych i samorządu terytorialnego.
Przedstawiono następujące fazy rozwoju społeczno-ekonomicznego partnerstwa w Austrii: porozumienie płacowo-cenowe w okresie powojennym (1947-53), politykę wzrostu społeczno-gospodarczego w latach 1954-73, austroeynesizm - lata 1974-86, politykę konsolidacji budżtowej oraz restrukturyzacji gospodarczej - od roku 1987.
W artykule przedstawiono istotę teoretycznych modeli zachowań i wpływu grup interesu oraz syntetyczną ocenę ich przydatności w przewidywaniu i wyjaśnianiu kształtu polityki rolnej. W szczególności wskazano ograniczenia i możliwości związane z zastosowaniem tych modeli w objaśnianiu przebiegu procesu dochodzenia do określonych rozstrzygnięć w postaci konkretnych instrumentów realizacji tej polityki w danych uwarunkowaniach społeczno-ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje propozycję analizy zróżnicowania przestrzennego podatności społeczno-ekonomicznej na zmiany klimatu w województwie wielkopolskim. Podatność jest istotną obecnie w literaturze miarą określającą poziom, w jaki dany system społeczno-ekonomiczny jest narażony na ponoszenie konsekwencji zmian klimatu, a także jakie ma zdolności adaptacyjne. Do analizy przyjęto zestaw wskaźników społeczno-gospodarczych opisujących cechy kapitału terytorialnego, który następnie za pomocą metod wskaźnikowych stał się podstawą do obliczenia miary Hellwiga. (abstrakt oryginalny)
Systemy ekonomiczne i społeczne należą do szerokiej klasy systemów złożonych stanowiących przedmiot zainteresowania licznych dziedzin nauki. Istnieje wiele ujęć złożoności takich systemów różniących się sposobem definiowania i objaśniania źródeł skomplikowanych zachowań. Ponieważ złożoność jest jednak zjawiskiem powszechnym i w przyrodzie, wydaje się uzasadnione poszukiwanie pewnego uniwersalnego wzorca powtarzalnego we wszystkich rodzajach systemów złożonych. W artykule przedstawiono nową koncepcję złożoności organicznej rozumianej jako zespół trzech atrybutów: asymetrii, mnogości i interaktywności elementów systemu. System posiadający te cechy będzie dysponować zdolnością wytwarzania złożonych struktur lub zachowań. Prezentowane podejście może być przydatne w tworzeniu modeli ekonomicznych i społecznych systemów złożonych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Od bezpieczeństwa do interwencjonizmu
75%
Celem artykułu jest wykazanie wpływu potrzeby bezpieczeństwa na kształt systemu społeczno-gospodarczego. Potrzeba ta przedstawiona zostaje jako główna motywacja podejmowania przez ludzi działań wspólnych, a nawet jako racja bytu państwa. W dalszej części artykułu zarysowane, a następnie ocenione z punktu widzenia efektywności, zostają sposoby działania państwa jako instytucji powołanej do istnienia wolą współdziałających obywateli. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kwestię odejścia Chile od gospodarki rynkowej za rządów prezydenta S. Allende w latach 1970-1973 oraz skutki jego socjalistycznej polityki.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.