Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social mobility
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Współcześnie już ponad połowa populacji Ziemi żyje w miastach, przy czym tendencja pozostaje wzrostowa. Zwiększa si także mobilność społeczna, co przy otwarciu granic państw z niektórych regionów skutkuje wzrastającą liczbą imigrantów w ośrodkach miejskich. Wzory osiedleńcze nie mają jednolitego charakteru, są też różnie wartościowane. Unikając oceny zjawiska migracji do miast, chciałbym skupić się na jego przestrzennym aspekcie. W artykule podjęto próbę omówienia środków architektonicznych, poprzez które stworzono imigrantom przestrzenne enklawy w miastach. Jako materiał badawczy wybrano kilka ośrodków miejskich posiadających rozpoznane i nazwane enklawy, głównie o charakterze etnicznym. Występujące rozwiązania analizowano w szerokim zakresie - od decyzji urbanistycznych po detal architektoniczny. Nie bez znaczenia okazało się także przyjrzenie się definicjom takich pojęć, jak: imigrant, enklawa, getto, swój i obcy, których rozumienie częściowo determinuje problem i jego postrzeganie. (fragment tekstu)
Najczęściej stosowanymi wskaźnikami otwartości struktury społecznej są wzory ruchliwości międzypokoleniowej oraz zawierania małżeństw. Słabsza zależność między pozycjami społecznymi rodziców i ich dzieci oraz między pozycją klasową małżonków świadczy o większej otwartości struktury społecznej. Stratyfikacja społeczna jest również pochodną zasad rekrutacji do pozycji zawodowych i zasad wynagradzania. Opierając się na danych z badań ankietowych, autor bada zmiany stratyfikacji społecznej w Polsce w latach 1982-2019. Wyniki wskazują, że stratyfikacja klasowa społeczeństwa nie zanika i jest trwałym wyznacznikiem nierówności społecznych. Wzory mobilności międzypokoleniowej i homogamii małżeńskiej są dość stabilne w czasie, chociaż wyłaniają się także nowe zjawiska, związane ze zmianami wzorców konsumpcji, stylu życia i ewolucją systemu demokratycznego. (abstrakt oryginalny)
Często istotne jest rejestrowanie tras pojazdów należących do przedsiębiorstw. Narzędziem, ułatwiającym to zadanie mogą być zdobywające dużą popularność urządzenia mobilne - a w szczególności smartfony często znajdujące się w posiadaniu pracowników firmy. Istotnym zagadnieniem jest automatyczne wykrywanie jazdy samochodem i co równie ważne odróżnienie tego ruchu od innych typowych rodzajów ruchu użytkownika urządzenia mobilnego. W artykule omówiono wyniki testów implementacji metody rozpoznającej rodzaj ruchu. Dla rejestrowanych parametrów ruchu obliczane są bieżące statystyki (dla ostatnich 10 sekund) a następnie sprawdzane są zaproponowane kryteria. Uwzględniono sytuacje, w których urządzenie mobilne znajduje się w spoczynku, użytkownik urządzenia idzie, biegnie lub jedzie samochodem.(abstrakt oryginalny)
4
100%
Autorka podejmuje kwestię samooceny ruchliwości międzypokoleniowej w kontekście przemian struktury społecznej. Autorka skupia się na subiektywnych ocenach zmian pozycji społecznych, wskazując ich niekiedy znaczące odmienności od ocen dokonanych na podstawie obiektywnych danych, a także skutki takich różnic. W artykule pokazano, jak istotne jest nie tylko analizowanie "twardych" danych, ale też rozpatrywanie ruchliwości społecznej z perspektywy indywidualnych spostrzeżeń, wyjaśnień i ocen. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie czynników wpływających na mobilność społeczną w Polsce w latach 1992-2008. Wykorzystane zostały dane pochodzące z badania "Polski Generalny Sondaż Społeczny" zrealizowanego przez Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego na reprezentatywnej próbie dorosłych członków gospodarstw domowych. Zbiór ten zawiera wywiady przeprowadzone w latach 1992-2008 i obejmuje 16 234 respondentów. Wykorzystując modele logitowe sprawdzono, co decyduje o tym, jaką pozycję w społeczeństwie zajmuje osoba badana oraz jakie czynniki wpływają na awans lub degradację społeczną. Pod uwagę wzięto zarówno cechy indywidualne respondenta, jak i te związane z jego pochodzeniem społecznym.(abstrakt oryginalny)
Piesi stanowią znaczącą część ofiar wypadków drogowych. Jedną z możliwych przyczyn wypadków z udziałem pieszych jest słaba widoczność pieszego z samochodu. Zależy ona od wielu czynników, wśród których istotne miejsce zajmuje jasność i kolor odzieży. W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu tych cech ubioru na widoczność pieszego w ciągu dnia i nocą. Ponadto określono częstości występowania elementów odzieży i obuwia o różnej jasności i kolorze u pieszych Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że w ubiorze poszczególnych części ciała dominują kolory ciemne i stonowane. Udział kolorów jasnych jest największy w lecie, w przypadku torsu (ponad 49%), a także rąk (ponad 46%), które przy wysokiej temperaturze powietrza często nie są osłonięte odzieżą. Korzystnym zjawiskiem jest znaczący udział odzieży wielokolorowej, który również największy jest latem i wynosi ponad 41% dla odzienia torsu. Elementy odblaskowe, poprawiające znacznie widoczność pieszego nocą cieszą się niewielką popularnością (od 0,4% do 7% udziału). Nie sprzyja to bezpieczeństwu pieszych w ruchu drogowym.(abstrakt oryginalny)
Mobilność społeczna jest rozumiana jako przemieszczanie się jednostki bądź grupy w układzie poziomym i (lub) pionowym w hierarchii społecznej. Dynamika przesunięć pozycji w społeczeństwie jest uzależniona od wielu czynników, np. dochodów, wykonywanego zawodu, wykształcenia, determinujących pozycję w danym układzie hierarchii społeczeństwa. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie procesów mobilności społecznej oraz określenie wpływu przemieszczania się w hierarchii na podejmowane decyzje nabywcze konsumentów. Opracowanie składa się z dwóch części. W pierwszej części dokonano przeglądu problematyki mobilności społecznej. Część druga zawiera determinanty określające decyzje nabywcze konsumentów wobec ich mobilności. (fragment tekstu)
Niniejszy tekst jest próbą przyjrzenia się zjawisku migracji w ostatnich latach i ich wpływowi na przemiany krajobrazu społecznego polskich miast. (fragment tekstu)
Publiczny transport regionalny jest czynnikiem determinującym ruchliwość społeczną oraz poziom życia obywateli. W zakresie tego pojęcia mieszczą się wszystkie usługi transportu zbiorowego, z wyłączeniem dalekobieżnych przewozów międzymiastowych i transportu publicznego w miastach. Transport regionalny obsługuje obszary o niższej gęstości zaludnienia, charakteryzujące się różnorodnym popytem na usługi transportowe. W porównaniu do transportu miejskiego, transport regionalny zaspokaja potrzeby mniejszej liczby osób rozproszonych na większej przestrzeni. Współczesnym wyzwaniem dla władz regionów i przewoźników jest znalezienie sposobu na świadczenie usług transportu publicznego, także w miejscach charakteryzujących się niskim popytem, zwłaszcza obszarów wiejskich, gdzie, według danych ONZ, żyje 26,4% ludności Europy (37,5% ludności Polski).(fragment tekstu)
Background: This study practices the priorities of the World Economic Forum, Global Social Mobility Pillars 10th for the inclusive institutions. Global logistics discussed with accessibility needs in theoretical frameworks of Global Social Mobility Index (rankings for 2020 Turkey 64th, and Poland 30th). It is stated with sociological, technological, and economical improvements in line with on the global agenda. Methods: This article provides a data research, which considers the economic effects of Covid-19 for adults (≥18 years of age and employed with high digital literacy) during lockdown. Theory of main synthesis is targeting UN Development Goals and WEF's Social Mobility Index. It is developed based on international literature and it is defined with total 100 Turkish people opinions and connected individual's budget with the logistics services. Results: Digital technologies as an enabler of inclusive work are delivering the digital flow with Industry 4.0 by changing the way of logistic services function into another virtual transportation platform. In this paper, with the aim of identifying future directions, more than 100 surveys reviewed focusing on inclusive workplace options. Conclusion: Economies with greater social mobility provide more opportunities with the content of the accessible procedures which useful instrument for each procurement mode; operational, tactical, and strategic. It confirms the efficiency, effectiveness, and experiences of people with the digitalization technologies (SIoV, IoT, Blockchain, RPA, AI, Data Analytics, etc.) It is recommended that the levels explained in this study contribute to future studies by accessible supply chain with inclusive work procedures. (original abstract)
Zmiany w strukturze społecznej ludności stanowią integralny składnik procesu rozwoju społeczno-gospodarczego. Historia powojennego czterdziestolecia wykazała, że jednym z czynników przekształceń struktury społecznej ludności naszego kraju były migracje. Znaczenie migracji w tym względzie było szczególnie duże w okresie szybkiej industrializacji kraju, kiedy masowe migracje ze wsi do miast powodowały jednocześnie głębokie przekształcenia w strukturze społecznej ludności. Od tamtego okresu zmieniła się rola migracji w procesie przekształceń struktury społecznej ludności, ale wciąż wydaje się znacząca. Rozpoznanie związku migracji ze strukturą społeczną i procesami ruchliwości społecznej ma więc znaczenie nie tylko poznawcze, ale również przydatne w kierowaniu przemianami społecznymi w Polsce. Cel i zakres badania wyznaczyła teza, że migracje i struktura społeczna ludności wzajemnie się warunkują. Migracje z jednej strony w sposób istotny wpływają na zmiany sytuacji społecznej migrantów i ich rodzin, sprzyjając procesom ruchliwości społecznej, w wyniku których następują przekształcenia struktury społecznej ludności, z drugiej strony - przebiegają one w każdej grupie społecznej w sposób odmienny, a więc czynnikiem je różnicującym jest określona struktura społeczna ludności. Opierając się na tej tezie sformułowano dwa zadania badawcze: a/ migracje a ruchliwość społeczno-zawodowa ludności, b/ migracje a struktura społeczno-zawodowa ludności. (fragment tekstu)
12
Content available remote Ruchliwość społeczna, nierówności społeczne i "dobre społeczeństwo"
84%
Niniejszy artykuł w sposób krytyczny omawia najnowsze badania na temat ruchliwości społecznej, koncentrując się na wydanej w 2014 r. pracy amerykańskiego ekonomisty Gregory'ego Clarka. Tematyka artykułu wychodzi od omówienia wyników wybranych badań porównawczych nad międzypokoleniowym dziedziczeniem zarobków i wykształcenia, by następnie przedstawić główne założenia teorii Clarka i omówić jego innowacje metodologiczne, zastosowanie których doprowadziło go do sformułowania gruntownej krytyki dotychczas prowadzonych badań nad ruchliwością społeczną. W dalszej części artykułu omówiono wybrane badania nad skutecznością programów mających poprawić osiągnięcia szkolne dzieci pochodzących z rodzin o niskich dochodach oraz nad odziedziczalnością osiągnięć szkolnych. Wyniki tych badań zdają się potwierdzać wnioski Clarka dotyczące uniwersalnie niskiego poziomu ruchliwości społecznej oraz jej odporności na przemiany instytucjonalne. W podsumowaniu zwraca się uwagę na nowy stosunek pomiędzy ruchliwością społeczną a poziomem społecznych nierówności wyłaniający się z omówionych badań oraz na związaną z tym potrzebę zredefiniowania celów egalitarnej polityki społecznej.(abstrakt oryginalny)
This paper presents main problems associated with flat renting in Poland. The authors identify the housing resources that constitute the main source of rented flats. (original abstract)
14
Content available remote Ruchliwość społeczna na wsi mazurskiej : lata minione i współczesne
84%
Zmiana granic po zakończeniu II wojny światowej wywołała wzmożoną mobilność społeczną, zwłaszcza na nowych terenach naszego kraju. Przesiedlenia miały charakter wymiany ludności na ziemiach nazwanych wpierw Odzyskanymi, a potem Zachodnimi i Północnymi. Różne były sytuacje i motywy przesiedlających się ludzi. Wielu z nich nie miało wpływu na wybór miejsca osiedlenia. Odmienne sytuacje i motywy osadników stały się podstawą weryfikacji tezy o pozytywnym związku pomiędzy mobilnością terytorialną nowych mieszkańców a ich predyspozycją do przedsiębiorczości. Po analizie ich działalności okazało się, że warunkiem niezbędnym dla pozytywnego związku pomiędzy mobilnością terytorialną i zawodową a zachowaniem przedsiębiorczym jest podmiotowość migrantów. Postawy i zachowania przedsiębiorców są przejmowane przez następne pokolenia i urzeczywistniają się w postaci ich ekspansji poza miejsce zamieszkania i poza rolnictwo. Tworzy się nowy kapitał społeczny - wpierw na bazie indywidualnych poczynań nowych przedsiębiorców, potem na zasadzie wspólnoty zawodowej, czasem jako członków grup producenckich czy stowarzyszeń. (abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje temat współbiesiadnictwa (inaczej komensalizmu), a więc wspólnego spożywania posiłków. Autor zakłada, że ta praktyka kulturowa jest powiązana z pozycją społeczną i stanowi jeden ze sposobów przejawiania się granic społecznych. Rozważa, jak kapitały ekonomiczny, kulturowy i społeczny oddziałują na skłonność do "jadania razem z innymi", oraz stara się ocenić, na ile różnice klasowe pozwalają wyjaśnić zaobserwowane w Polsce zróżnicowania kulturowe. Autor odwołuje się do teoretycznego dorobku francuskiego socjologa Pierre'a Bourdieu, według którego istnienie klas społecznych przejawia się na płaszczyźnie materialnej, symbolicznej, kulturowej - w postaci gustów, percepcji, dyspozycji i praktyk życia codziennego. (fragment tekstu)
16
Content available remote Ruchliwość społeczna i wzory zawierania małżeństw w Polsce
84%
Autor podejmuje kwestię ruchliwości międzypokoleniowej jako jednego z ogniw funkcjonowania struktury społecznej. Skupiając się na analizach związanych z heterogamią małżeńską jako czynnikiem odzwierciedlającym zachodzące w społeczeństwie polskim procesy, wskazuje na kierunki postaw i zachowań jednostek wynikające ze zmiany pozycji klasowej. Porównuje przy tym zjawiska obserwowane w Polsce z tymi, które opisano w pracach dotyczących ruchliwości społecznej w innych państwach. Analizy te połączone z wynikami badań międzynarodowych stają się podstawą wniosków dotyczących otwartości struktury społecznej i ostrości dystansów klasowych w Polsce. (fragment tekstu)
Autor przedstawia podstawowe pojęcia i koncepcje stosowane w międzynarodowych porównawczych badaniach nad międzypokoleniową ruchliwością społeczną, tj. zmianą własnej pozycji społecznej w odniesieniu do pozycji społecznej zajmowanej przez jedno lub oboje rodziców. W tym celu autor sięga zarówno do klasycznych, jak i do najnowszych prac poświęconych ruchliwości społecznej. Przy przeglądzie tych badań szczególną uwagę poświęcił decyzjom politycznym wpływającym na tempo ruchliwości oraz otwartość struktury społecznej.(fragment tekstu)
18
84%
Autorka omawia aksjologiczne podstawy badań oraz praktyczne konsekwencje ruchliwości społecznej rozpatrywanej z perspektywy ruchliwości międzypokoleniowej. Autorka skupia się na złożoności zjawisk związanych z indywidualną mobilnością i ruchliwością strukturalną, wskazując na ukryte konsekwencje rosnącej polaryzacji społecznej. Jej szczególną uwagę zwracają kwestie, które w polskim kontekście wciąż pozostają zbadane niedostatecznie, pomimo ich znaczenia dla budowy demokratycznego społeczeństwa opartego na zasadzie równości szans. (fragment tekstu)
19
Content available remote Determinants and Perceptions of Social Mobility in Poland, 1992-2008
84%
The purpose of this article is to analyse the factors affecting social mobility in Poland, based on results obtained from the estimation of logit models for the years 1992-2008 as well as from interviews asking about the necessary conditions to achieve success in life. Data used in this work come from the Polish General Social Survey carried out by the Institute of Social Studies of the University of Warsaw on a representative sample of adult household members. This set contains interviews conducted in the years 1992-2008 and includes 16,234 respondents. Studies using logit models to answer the question posed in the present study show that the probability of success in life in Poland is determined by both ability and level of education; interview re-sponses to the same question, however, show that family origins, parents' level of education and connections are just as important. Most interestingly, the percentage of people indicating the importance of these factors was higher in 2002 than it was in 1992. (original abstract)
Celem opracowania jest zbadanie mobilności społecznej w Polsce w latach 1992- 2008. W badaniu wykorzystane zostały dane pochodzące z badania Polski Generalny Sondaż Społeczny zrealizowanego przez Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego na reprezentatywnej próbie dorosłych członków gospodarstw domowych. Zbiór ten zawiera wywiady przeprowadzone w latach 1992-2008 i obejmuje 16234 respondentów. W pracy sprawdzono, czy w rozpatrywanych latach istniała mobilność międzypokoleniowa w ramach pozycji zawodowej, położenia materialnego oraz poziomu wykształcenia. Ruchliwość społeczną rozważano dla każdej płci osobno, zbadano również czy istniały różnice w ruchliwości pomiędzy ostatnią dekadą XX wieku a pierwszą XXI. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.