Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social policy functions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest wskazanie, że poglądy na temat czym jest polityka społeczna charakteryzują się, z poznawczego punktu widzenia, znacznym podobieństwem.
Artykuł poświęcony został analizie problemu niepełnosprawności oraz długotrwałego cierpienia na przykładzie Walii. Autor skupił się nie tylko na omówieniu skali zjawiska oraz jego charakterystyki, ale także działaniach podejmowanych przez rząd walijski, które mają na celu zwiększyć społeczną inkluzję i zawodową aktywność osób, które owe trudności dotyczą. Na bazie opracowanej przez rząd walijski strategii na lata 2012-2016 autor pogrupował stosowane w tym zakresie instrumenty w kategorie, dokonując tym samym oceny tworzącego się jeszcze walijskiego modelu polityki społecznej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Teoria i praktyka polityki społecznej
75%
Tytułowy temat jest bardzo rozległy. Napięcie między teorią a praktyką jest przy tym jednym z zasadniczych zagadnień refleksji filozoficznej. Kiedyś filozofowie skupiali się głównie na zrozumieniu świata, ale ulegli pokusie i zabrali się za jego zmienianie. Połączenie dobrej teorii z postępową praktyką było podstawą optymistycznego stanowiska, że człowiek może zmienić siebie i swój świat na lepsze. W idei polityki społecznej te wszystkie wątki łączą się w złożoną całość. Stąd też duża trudność w syntetycznym przedstawieniu tematu w krótkim artykule.(fragment tekstu)
Autorka przedstawiła krótki zarys historii polityki społecznej - jej związki z kolejnymi fazami rozwoju społeczeństw, a następnie omówiła funkcje pełnione przez politykę społeczną jako całość lub przez poszczególne jej instytucje i decyzje. Funkcje te podzieliła na wewnętrzne (uwzględniające powiązania między różnymi elementami w obrębie jednej społeczności państwowej) i międzynarodowe (uwzględniające dodatkowo powiązania między społecznością państwową a światem zewnętrznym).
W artykule omówiono istotę ubóstwa we współczesnych społeczeństwach oraz jego rodzaje. Przedstawiono zabezpieczenie społeczne obywateli oraz ukazano pomoc społeczną jako formę ochrony społeczności przed niedostatkiem materialnym. Scharakteryzowano również system pomocy społecznej w państwach Europy Zachodniej.
6
Content available remote Ocena jakości usług straży miejskiej w opinii osób starszych
63%
W Polsce, przez ostatnie dwie dekady, system zabezpieczenia społecznego dla seniorów był głównie programowany przez pryzmat ochrony sytuacji materialnej i zapewnienia bytu w ramach systemu świadczeń emerytalnych, ewentualnie rentowych. W mniejszym stopniu w systemie bezpieczeństwa społecznego rozwijane były usługi, które są niezbędne z punktu widzenia zapewnienia osobom starszym ich praw socjalnych. Potwierdzeniem tej ostatniej tezy jest między innymi obserwowany deficyt usług publicznych i społecznych adresowanych do osób starszych. Oczywistym jest stwierdzenie, że wzrost populacji starszych osób rodzi skutki odczuwane przez całe społeczeństwo i rzutuje na gospodarkę, stosunki społeczne i kulturalne danego państwa. Większość krajów Europy, w tym również Polskę, problem ten dotyka na tyle istotnie, iż podmioty władzy państwowej intensyfikują prace nad tworzeniem instytucjonalnych rozwiązań nakierowanych na tworzenie systemu wsparcia dla osób starszych w ich środowisku zamieszkania.(fragment tekstu)
Obecnie obok kryzysu gospodarczego i społecznego najważniejszy jest kryzys koncepcji państwa opiekuńczego. Wachlarz stosowanych metod i środków działania nie oferuje skutecznej pomocy w sprostaniu wymogom współczesnej gospodarki. Wśród przyczyn konieczności ograniczania państwa opiekuńczego wymienia się imperatyw konkurencyjności i rozwoju gospodarki, wymagające mniejszej redystrybucji dochodów. Skala redystrybucji oraz jej rozkład nie są obojętne dla gospodarki i jej efektywności. Trudno jest jednak wprowadzić model polityki społecznej, który odpowiadałby logice przemian gospodarki, a przy tym realizował zasady sprawiedliwości społecznej. Mimo wielu krytycznych uwag dotyczących realizacji dotychczasowej koncepcji państwa opiekuńczego, a także licznych propozycji reform, nie następują istotne zmiany w jego funkcjonowaniu. Próba zmiany tej koncepcji jest celem bardzo trudnym do osiągnięcia. Wynika to z wielu czynników, których analiza stała się przedmiotem prezentowanego artykułu.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaproponowano założenia autorskiego modelu polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych, który być może pretenduje do zastosowania uniwersalnego, bo ma charakter ogólny, ale ogranicza się w intencjach autorki do warunków polskich. Uwarunkowania społeczne, ekonomiczne, instytucjonalne - zarówno wewnętrzne (kapitał ludzki, kapitał społeczny, rola państwa i rynku oraz rodziny), jak i zewnętrzne (globalizacja, handel, postęp technologiczny, informatyzacja) - są w krajach welfare state w zasadzie te same, ale ich charakter i natężenie występowania w każdym kraju wydają się inne, w tym specyficzne dla danego kraju, podobnie jak rozkład przyczyn i skali oraz natężenia i struktury zjawiska niepełnosprawności. W artykule przedstawiono założenia, cele, kryteria dostosowania oraz podmioty modelu pożądanej polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych versus model realnej polityki społecznej w Polsce.(fragment tekstu)
Autor wysunął tezę, że z końcem XIX wieku został stworzony podstawowy model polityki społecznej państwa, obejmujący przede wszystkim ochronę pracy, system opieki i ubezpieczeń społecznych, który ewolując w międzyczasie, poszerzając swój zakres podmiotowy i przedmiotowy, funkcjonuje do czasów współczesnych. Autor omówił poglądy na temat polityki społecznej, w tym dwa kontrastujące ze sobą podejścia do problemu polityki społecznej stanowiska J.Ch.L. Simonde de Sismondi i D. Ricarda, liberalizm socjalny J.S. Milla i ewolucjonizm Spencera, a dalej koncepcję socjalizmu utopijnego, w tym odrębną koncepcję Marksa oraz XIX-wieczne katolickie reformy społeczne w duch chrześcijańskim. Odrębne miejsce w referacie zajmuje polityka społeczna w Europie XIX wieku. Autor omówił m.in. zagadnienia ochrony zdrowia i higieny, ówczesny system ubezpieczeń społecznych oraz charakter opieki społecznej i działalności charytatywnej.
The aim of the article is to analyse the experience of providing social protection of population in the countries with socially oriented market economies for further implementation in Ukraine and other countries, which are in need of the social welfare reform. The need for social protection of population has been proved. It is noted that the modern social protection system should include a set of social guarantees, forms, methods and instruments of social assistance. The state's social expenditures in the countries that are members of the Organization for Economic Cooperation and Development are analy-sed. It is established that the social sphere of different countries is characterised by certain features of social welfare, which are caused by unequal level of state regulation and are reflected in relevant state policy. Basic models of social policy are described. The global experience of social welfare in the countries with socially oriented market economy is analysed. The main determinants of social protection of population in the world practice as well as measures, which contribute to the development of the social sphere are identified.(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.