Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social security of unemployed
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zdecydowana większość przedsiębiorstw działających na współczesnym rynku gospodarczym wykorzystuje różne systemy informatyczne. Systemy te muszą na ogół spełniać określone wymagania, np. prawne. Szczególnie ostre kryteria obowiązują w odniesieniu do informatycznych systemów finansowo-księgowych, które reguluje przede wszystkim ustawa o rachunkowości i jej częste nowelizacje. Szybki rozwój technologii informatycznych wymaga ciągłych zmian prawa, tak by uwzględniało ono najnowsze rozwiązania technologiczne. Specjaliści zajmujący się problematyką systemów informatycznych rachunkowości zauważają, że obecnie obowiązujące przepisy prawa w pewnych obszarach związanych z IT mają charakter dosyć ogólny albo są za bardzo szczegółowe i w związku z tym rodzą się trudności związane z ich stosowaniem w realnych sytuacjach gospodarczych. System informatyczny stanowi integralną część każdej organizacji, a więc polityka jego bezpieczeństwa staje się kluczowym zadaniem. Celem artykułu jest zaprezentowanie unormowań prawnych w zakresie funkcjonowania systemów informatycznych rachunkowości wykorzystywanych w przedsiębiorstwach działających w gospodarce rynkowej. (abstrakt oryginalny)
Zasada swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej odnosi się zarówno do pracowników, jak i bezrobotnych. Mogą oni szukać oraz podejmować pracę w krajach UE, dlatego też konieczna jest koordynacja świadczeń z tytułu zabezpieczenia społecznego. W artykule szczegółowo omówiono rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Autorzy przedstawili problematykę rynku pracy w Republice Białoruskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jego funkcji i specyfiki związanej z przechodzeniem od gospodarki centralnie planowanej do gospodarki rynkowej. Omówili także wyniki ankiety dotyczącej odczuć osób ankietowanych do własnej sytuacji na rynku pracy.
Restrukturyzacja sektora hutniczego wiąże się ściśle z restrukturyzacją zatrudnienia. Wdrażany jest Rządowy Program Restrukturyzacji Hutnictwa, który przewiduje redukcję zatrudnienia, co z kolei wiąże si ze wzrostem bezrobocia w Regionie Śląskim. Aby temu przeciwdziałać mają powstawać nowe stanowiska pracy, m.in. w spółkach wydzielonych z hut, pozostali zwalniani hutnicy mają być objęci pomocą tzw. Hutniczego Pakietu Socjalnego.
5
Content available remote Unemployment and homelessness in the city of Poznań in 1929-1939
100%
The Polish National General Exhibition (PWK, also known as "Pewuka") was held in Poznań in 1929. It was meant to be and it did become a showcase of the economic, industrial, social and cultural achievements of the Polish State, newly reborn in 1918, in the aftermath of the Great War. Staging of the Exhibition coincided with the advent of the economic crisis. Preparations for the Exhibition required an enormous amount of work, and considerable investments were needed to build a suitable infrastructure. Poznań became a huge building site, with many labourers coming to the city in search of employment. After 1929 those labourers added to the large group of the unemployed in the aftermath of the great economic crisis. During the 1930s the unemployment and the related problems aggravated the housing crisis in Poznań. The city authorities attempted to resolve this problem by putting the homeless up in the former exhibition grounds recently vacated following the closure of the Polish National General Exhibition. It was only an interim measure. In search of a more permanent solution, the city started to redevelop allotments or community gardens by building purpose-built residential garden huts or sheds.(original abstract)
6
100%
Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem mającym z jednej strony zapewnić utrzymanie dotychczasowej stopy życiowej beneficjenta, a z drugiej motywować go do aktywnego poszukiwania nowego zatrudnienia. W literaturze przedmiotu można spotkać się z poglądem, że zbyt niski poziom świadczenia zmusza bezrobotnych do dorabiania w szarej strefie ze względu na niewystarczający poziom środków pieniężnych otrzymywanych w ramach pomocy. Z kolei wskazuje się także, że zbyt wysoki poziom zasiłku lub zbliżony do płacy minimalnej może zachęcać do przepracowywania wymaganego, ustawowego okresu uprawniającego do poboru świadczenia i równoczesnego dorabiania "na czarno". W opracowaniu przedstawiono poziom zasiłku dla bezrobotnych oraz zakres pracy nierejestrowanej w Polsce i wybranych krajach w latach 1999-2014. Na podstawie danych statystycznych w oparciu o metodę regresji liniowej zbadano zależność pomiędzy maksymalną wysokością zasiłku przyznawanego bezrobotnym a zakresem pracy nierejestrowanej w Polsce i wybranych krajach. Zaprezentowano także fragmenty własnych badań ankietowych z lat 2007-2015 obejmujących problematykę szarej strefy, w tym nieewidencjonowanej aktywności rynku pracy. W artykule starano się ocenić oddziaływanie wysokości świadczenia dla bezrobotnych na ich skłonność do podejmowania nierejestrowanego zatrudnienia. W przeprowadzonej analizie statystycznej wykazano, że wysokość świadczenia otrzymywanego przez osoby bezrobotne w Polsce w latach 1999-2014 wpływa na zakres pracy nierejestrowanej obliczanej metodą MIMIC (Multiple Indicators Multiple Causes). Wysokość zasiłku w ponad 80% determinuje zakres podejmowanej pracy w szarej strefie. Natomiast ze względu na zróżnicowany sposób wyliczania kwoty przysługującego zasiłku nie wykazano zależności statystycznej między wysokością badanego świadczenia a zakresem pracy nierejestrowanej w wybranych krajach europejskich. Badania ankietowe przeprowadzane na próbie celowej około tysiąca gospodarstw domowych także nie rozstrzygnęły jednoznacznie kwestii wysokości zasiłku motywującego bądź zmuszającego do podejmowania pracy nielegalnej. Sama wysokość świadczenia nie jest jedyną determinantą. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.