Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sociology of politics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł przedstawia kilka prób interpretacji głównych wymiarów polskiej przestrzeni politycznej w świetle wybranych teorii podziałów politycznych. Po pierwsze, dwie główne osie przestrzeni politycznej, odpowiadające jednocześnie dwóm głównym osiom polskiej sceny politycznej, konfrontowane są z ogólnymi modelami Dogana oraz Kitschelta. W kolejnej części artykułu przedstawiono próbę odniesienia struktury polskiej sceny politycznej do opartego na kryteriach historycznych schematu Lipseta i Rokkana. Na zakończenie podjęto próbę interpretacji czterech wymiarów polskiej geografii wyborczej (dwóch głównych osi konfliktu politycznego, wymiaru poparcia dla mniejszości narodowych i religijnych oraz frekwencji wyborczej) jako różnych możliwych wariantów osi centrum-peryferie.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano korzenie i mechanizmy sukcesów ultraprawicy w Europie Zachodniej. Wzrost popularności ruchów ultraprawicowych wywołuje kontrfenomen działań idących w kierunku przeciwnym. Neutralizacją i zwalczaniem wpływów skrajnej prawicy zajmują się zarówno instytucje państw narodowych, jak i wspólnotowe organy Unii Europejskiej. Zamieszczono również krótki przegląd najważniejszych, stosowanych obecnie form przeciwdziałania prawicowemu ekstremizmowi w Europie Zachodniej.
Celem artykułu jest próba dokonania analizy, na ile uzasadnione jest posługiwanie się terminem "populizmu" w odniesieniu do polityki Wolnościowej Partii Austrii, oraz w jaki sposób elementy polityki FPÖ określane mianem populistycznych wpłynęły na dynamiczny wzrost popularności tej partii na austriackiej scenie politycznej.
The present paper presents various social influence techniques - practices aimed at increasing the likelihood that people will comply with requests, persuasion and suggestion they are addressed with. It describes sequential techniques ('foot-in-the-door', 'door-in-the-face', 'foot-in-the-face',' low ball') as well as techniques based on cognitive mechanisms ('that's not all', 'even a penny helps', 'dialogue involvement') or on emotional mechanisms ('induction of guilt', 'embarrassment', 'fear-then-relief'). The paper also presents examples of using the above mentioned techniques with special focus on some which were taken from political life. (original abstract)
Autorka zwraca uwagę na niejednoznaczność terminu populizm. O populistycznych elementach można mówić zarówno w odniesieniu do niemieckiego faszyzmu, jak i thatcheryzmu. Sytuacja populistyczna występuje wtedy, gdy przywódcy i działacze polityczni zabiegają o poparcie szerokich rzesz społeczeństwa, poprzez bezpośrednie odwoływanie się do nich i manipulowanie nimi. Autor omawia trzy aspekty sytuacji populistycznej: aspekt doktrynalny, aspekt socjotechniczny, aspekt psychospołeczny.
Skutkiem wejścia do rządów partii populistycznych może być zarówno długotrwały kryzys i gwałtowny spadek popularności (austriacka FPÖ, holenderska Lista Prima Fortuyna), jak i średniookresowa stabilizacja (włoskie: Forca Italia i Sojusz Narodowy), połączona niekiedy nawet ze wzrostem noto1 wyborczych (Szwajcarska Partia Ludowa). Nie-populistyczne partie, będące składnikiem koalicji rządowych z udziałem populistów, mogą wykorzystać organiczne nieprzystosowanie do sprawowania władzy tych ostatnich i silnie umocnić się na lokalnej scenie politycznej w lejnych wyborach. W Austrii i Holandii nastąpiło przejęcie populistycznych postulatów przez partie współrządzące, które adaptowały i wykorzystały je swoją korzyść. W rezultacie, osobisty sukces odnieśli liderzy tradycyjnych partii konserwatywnych i chadeckich (Wolfgang Schüssel w Austrii i Jan Peter Balkenende w Holandii). Negatywnym skutkiem dla wszystkich partii politycznych danego systemu może być natomiast długotrwałe nadawanie tonu debacie publicznej przez aktorów populistycznych, co powoduje utrwalone negatywne skutki dla lokalnej kultury politycznej, m.in. brutalizację języka, narastanie skrajnych zachowań politycznych itp. (Włochy w okresie rządów Berlusconiego). Zjawiska powodują ogólne spłycanie dyskursu politycznego i są niezwykle trudno odwracalne. (abstrakt oryginalny)
Indie w XXI wieku są państwem umacniającym swoją pozycję zarówno w regionie Azji Pacyfiku, jak i w skali globalnej. Indyjskie władze, ukierunkowane na rozwój potęgi państwa w zakresie politycznym, gospodarczym i militarnym, coraz częściej akcentują na arenie międzynarodowej aspiracje mocarstwowe. W celu zrozumienia obecnej polityki zagranicznej Indii, kluczowe jest poznanie specyfiki indyjskiej kultury politycznej i składających się na nią uwarunkowań kulturowo-cywilizacyjnych oraz historyczno-geograficznych. Licząca ponad 5 tysięcy lat cywilizacja, specyficzna wizja świata oraz doświadczenia indyjskiego ruchu narodowego miały decydujące znaczenie dla ukształtowania się wśród Indusów przeświadczenia o wyższości cywilizacji indyjskiej i predestynacji Indii do odgrywania na świecie roli moralnego lidera. Czy to kształtowana w okresie post-niepodległościowym polityka zagraniczna Jawaharlala Nehru, czy polityka akcentujących siłę i potencjał państwa zwolenników realizmu i nacjonalizmu (obecna partia BJP), naczelnym kierunkiem indyjskiej strategii zagranicznej od zawsze było dążenie do realizacji aspiracji mocarstwowych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Między nauką a polityką : historia najnowsza jako pole walki
100%
Spojrzenie na debaty historiograficzne i politykę historyczną przez pryzmat socjologii pól pozwala podkreślić polityczną rolę, jaką historycy odgrywają w tych debatach, rolę, która przez wyraźny kontrast między nauką a polityką mogłaby być minimalizowana. Przedstawienie dwóch wymiarów, wertykalnego (państwowa instrumentalizacja historii) i horyzontalnego (rola historyków w tej instrumentalizacji), ma na celu pokazanie, jak polityka historyczna kształtuje pole historiograficzne, w ramach którego przynosi ona istotne efekty w zakresie legitymizacji zawodowej i redystrybucji zasobów. Polityka historyczna składa się z relacji wymiany, niejawnych transakcji, ustalonych między polem politycznym a polem historiograficznym. Historia staje się zatem nauką o władzy. (abstrakt oryginalny)
Proces wolnych i demokratycznych wyborów przeprowadzony w społeczeństwie obywatelskim zakłada wysoką partycypację w akcie głosowania. Niska frekwencja wskazuje na pewne dysfunkcje w systemie politycznym, w tym także wyborczym. Mogą też być symptomem poważnych problemów politycznych i społecznych. Powyższy artykuł zbiera i weryfikuje różne przyczyny niskiej frekwencji w wyborach do Sejmu w latach 2001- 2015, a w szczególności przyczyny zróżnicowania przestrzennego tego zjawiska. Wyniki wykonanych badań wskazują, że na tym polu istnieje jeszcze wiele niewyjaśnionych hipotez. Różnice w wysokości frekwencji między regionami są jednak wciąż zauważalne.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym badaniu omówiono sposób przedstawiania i narracji polityki w memach internetowych w Polsce podczas pandemii COVID-19. Nasze ustalenia potwierdzają, że memy pełniły rolę wyznaczników opinii i były wyrazem zbiorowej tożsamości, co być może przyczyniło do polaryzacji społeczno- politycznej przez budowanie wizerunku "wroga" nielubianych polityków jako "złoczyńców". (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Sondaże wyborcze - socjologia w służbie polityki
84%
Przed każdymi wyborami jesteśmy inspirowani badaniami wyborczymi, mówiącymi nam który, kandydat albo który partia ma właściwe poparcie. Nie wszyscy Polacy analizują metodologiczne właściwości, związane z odpowiednio dobraną próbą czy poprawnie skonstruowanym kwestionariuszem ankiety. Błędy popełnia się również za granicą, było ich stosunkowo niewiele, a z roku na rok widoczny jest coraz większy profesjonalizm. Poglądy polityczne badaczy, socjologów nie były jednostronne i wymykały się jednoznacznej ocenie. We współczesnych społeczeństwach o zróżnicowanych systemach światopoglądowych, rozwijają się i uzupełniają rozmaite poglądy oraz oceny, dlatego też opinia publiczna nie jest wielkością jednolitą i trwałą, stałą, lecz zróżnicowaną i zmienną. Spotykamy się także z pojęciem manipulacja, czyli kierowanie kimś bez jego wiedzy; posługiwanie się kimś lub czymś dla osiągnięcia określonych celów; nieuczciwe posługiwanie się przekazem w celu wywarcia określonego wpływu na ludzi, np. przez świadome używanie wyrażeń niejasnych lub niejednoznacznych. Pojawia się też kwestia kłamstwa ankietowanych wyborców. Sondaże są postrzegane jako narzędzie opresji reżimowego państwa. Poziom zaufania Polaków do państwa jest bardzo niski, a jako społeczeństwo mamy też bardzo niską samoocenę. Badacze tacy jak Ryszard Dyoniziak próbowali nakreślić, najczęstsze błędy ośrodków sondażowych takie jak; koncentrowanie się w badaniach sondażowych na sprawach nieistotnych, ciekawostki a odwracanie uwagi od spraw o podstawowym znaczeniu dla społeczeństwa, narzucanie badanym swojej wizji problemu, stereotypy przyjmowane w wielu badaniach, skonstruowana struktura pytań, gdzie z góry można przewidzieć zasugerowaną pytaniem odpowiedź, błąd bezzasadnego porównywania, błąd wymuszania pożądanych skojarzeń oraz nieuprawnionych porównań i komentarzy. Socjologowie zaobserwowali też wiele zmian preferencji politycznych, takich jak zjawisko charakteryzujące się tym, że wyborcy kierując się wynikami sondaży, przenoszą swe głosy na sondażowego lidera, czy też sprzyjające wyraźnie słabszemu kandydatowi, gdyż efekt ten charakteryzuje przenoszenie głosów na osobę o niskim poparciu w sondażach. (abstrakt oryginalny)
Inspiracją do przedstawionej w tym artykule refleksji nad komentarzem socjologicznym jest dorobek naukowy i komentatorski francuskiego socjologa Raymonda Arona. Łączy on rzetelność i wrażliwość opisu, związanego bezpośrednio z jego badaniami socjologicznymi, ze stylem erudyty i fenomenalnym wyczuciem pulsu społecznego charakteryzującym wybitego obserwatora zaangażowanego naukowo zajmującego się komentowaniem współczesności. Podstawowym bowiem pytaniem stawianym w tym artykule jest: czy pisząc komentarze można uprawiać socjologię? Odpowiedź twierdząca na to pytanie, które jest jednocześnie jego tezą i opiera się na przekonaniu, że nie da się uprawiać socjologii nie komentując historii czy współczesności. W tej perspektywie socjologia to ściśle naukowy komentarz interpretujący dynamikę zmian otaczającego nas świata. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote (Współ)rządzenie socjopolityczne
84%
Przedmiotem artykułu jest opis koncepcji rządzenia opartej na interakcji zachodzącej pomiędzy państwem a społeczeństwem. W tekście przedstawiono najważniejsze podejścia do definiowania terminu „rządzenie” oraz dokonano analizy złożoności i dynamiki nowoczesnych społeczeństw, eksponując znaczenie interakcji społecznych dla jakości rządzenia. Rozważania te stały się podstawą dla konceptualizacji trzech trybów socjopolitycznego rządzenia tj. samozarządzania, współzarządzania oraz zarządzania hierarchicznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi analizę geograficzną wyborów prezydenckich (1990 r. i 1995 r.) oraz sejmowych (1991 r. i 1993 r.). Na podstawie wyników kolejnych wyborów autorzy podjęli próbę określenia trwałych wzorów zachowań wyborczych w Polsce.
Autorka charakteryzuje właściwe polskiemu społeczeństwu postawy i nawyki ukształtowane i ugruntowane w okresie realnego socjalizmu stanowiące przeszkodę w procesie demokratyzacji rynku. Postawy te mogą równocześnie sprzyjać wystąpieniu populistycznych tendencji.
Tu właśnie dotykamy tego aspektu, który uważam za nowatorski w polskiej socjologii - jest nim próba poszukiwania odpowiedzi na pytanie o to, jak socjolog przez ujawnianie pewnych procesów społecznych staje się aktorem przełożenia badanego zjawiska społecznego na jego wyraz polityczny. Innymi słowy, postaram się w kilku krótkich punktach pokazać, jak to się stało, że Górny Śląsk zaistniał w wolnej Polsce, a więc w warunkach wolności wypowiedzi i definiowania się nowych aktorów życia politycznego, jako ważny element dyskursu politycznego w skali kraju. By odpowiedzieć na tak postawione pytania, trzeba najpierw w kilku słowach przedstawić problem dynamiki formowania się rewindykacji regionalnych w kraju. (fragment tekstu)
Aim: This article describes ideas of Enlightenment thinkers about the building of a democratic state with responsible and rationally thinking citizens. The article starts with the ideas of Spinoza, formulated in the seventeenth century, and will end in our time, where democracy is under threat. Design/Research method: The article relies on professional publications, both within the fields of philosophy and political sociology. Conclusions/findings: The study concludes that the optimistic expectations about the increase of democracy and the stability of democratic institutions in the world are no longer valid. Originality/Value of the article: Recent developments in the political field in the western world make this optimism questionable.(original abstract)
Problematyką struktury politycznej społeczeństwa w kontekście stabilności systemu politycznego zajmują się teorie sprawowania i podziału władzy. Autor analizuje warunki i mechanizmy stabilizacji politycznej stosując koncepcję el it.
Przedmiotem artykułu jest ekonomiczna teoria demokracji A. Downsa w kontekście wyborów prezydenckich w Polsce w 1995 roku.
Tekst ten jest, jak to napisano w tytule, refleksją wynikającą z obserwacji przemian, jakie począwszy od drugiej połowy XX wieku w istotny sposób wpływały na faktyczne funkcjonowanie demokracji europejskich. Mamy do czynienia z pewnym procesem społecznym nie zaś ze zwykłym następstwem odgórnie wprowadzonych rozwiązań ustrojowych. Nie jest to po prostu konsekwencja regulacji normatywnych, nawet jeśli te pojawiają się w następnej kolejności. Jest to raczej pewien układ dynamicznych czynników społecznych, w których działania normatywne odgrywają też istotną rolę, ale nie są one jedynym wyrazem tego procesu. Dlatego właśnie do wyjaśnienia tego zjawiska potrzebne jest podejście z punktu widzenia socjologii i antropologii polityki, a nie wyłącznie z punktu widzenia konstytucjonalizmu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.