Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sociology of work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Zawód, profesja i kultura profesjonalna
100%
Celem pracy jest zarysowanie tematu profesji i kultury profesjonalnej w teorii organizacji i zarządzania oraz ukazanie ich istotnej roli w życiu poszczególnych osób, grup społecznych i organizacji. Artykuł przedstawia również interpretację zagadnienia profesji i profesjonalizacji w zarysie historycznym. Mimo że badania nad profesją i kulturą profesji były prowadzone już sto lat temu, to dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku zaczęto postrzegać kulturę zawodową oraz kulturę organizacji jako ważne dziedziny nauki o zarządzaniu. Różnorodność kultur poszczególnych grup społecznych może następować poprzez wspólnotę wykonywanej pracy i pozycję społeczną [Znaniecki, 1921]. (abstrakt oryginalny)
Workplace identity (WI) is a multi-dimensional and multi-layered construct that originated from the concept of Identity. It is an attitude towards self that helps individual employees to identify themselves as crucial members in the organisation by shaping their roles in the employment context. Empirical examination of the construct is now gaining traction. A scientifically validated tool is likely to provide further impetus to detailed examinations of the WI concept. The present study is intended to construct and validate a tool to measure WI. Using the data collected from a sample of 248 respondents and the well established methodologies, this study constructs and validates a scale to measure WI - the Workplace Identity Scale (WIS). Having five factors, this scale has exhibited significant validity and reliability. WIS is expected to fill the gap in literature and is likely to stimulate further empirical research about this alluring construct.(original abstract)
W artykule tym zanalizowano podział pracy jako kategorię, która obecna jest w szeroko pojętej myśli społecznej, w tym w ekonomii i socjologii. Wiele miejsca w tych rozważaniach zajmuje koncepcja podziału pracy Oskara Langego. Porównano ją z koncepcjami takich myślicieli jak Adam Smith, Auguste Comte czy Emile Dürkheim. Próbowano także dokonać syntezy omawianych stanowisk teoretycznych. Istotne dla dalszych rozważań jest określenie podziału pracy i jego roli we współczesnych społeczeństwach Stanisława Kozyra-Kowalskiego. Badacz ten wypracował swoje oryginalne stanowisko samodzielnie w trakcie wielu lat badań nad systemami gospodarczymi i strukturą społeczeństw współczesnych oraz przede wszystkim dzięki gruntownym studiom nad klasykami myśli społecznej, w tym tzw. nowoczesnymi klasykami. Zalicza się do nich i zajmuje wśród nich poczesne miejsce Oskar Lange. W przypadku polskiego ekonomisty z kolei należałoby, jak przekonuje nas Grażyna Musiał, poszukiwać inspiracji i powinowactwa teoretycznego między innymi w austromarksizmie oraz ekonomii neoklasycznej. Oprócz pojęcia podziału pracy, zanalizowano najważniejsze podziały: na pracę bezpośrednio produkcyjną, pośrednio produkcyjną, pozaprodukcyjną oraz na pracę kierowniczą i wykonawczą. Są to wielkie podziały pracy, ze względu na to, że mają duże znaczenie dla różnicowania jednostek. Obejmują ponadto wielkie zbiory ludzi. Omówiono również zawodowy podział pracy oraz poddano krytyce podział na pracę umysłową i fizyczną. Obydwa podziały obejmują mniejsze zbiory ludzi, stąd nazywane są małymi. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie sylwetki Ferdynanda Zweiga, polskiego ekonomisty i socjologa stosunków pracy, który urodził się w Krakowie 23 czerwca 1896 r. w rodzinie żydowskiej. Ukończył krakowskie Gimnazjum św. Jacka. W latach 1914-1918 studiował prawo na uniwersytecie w Krakowie oraz w Wiedniu. Największy wpływ na zainteresowania naukowe Zweiga wywarł Adam Krzyżanowski, profesor ekonomii, twórca Krakowskiej Szkoły Ekonomii. Tytuł doktora praw uzyskał 19 listopada 1918 r. W latach 1920-1921 pracował jako referent w Głównym Urzędzie Statystycznym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy ważnego i groźnego zjawiska stosowania mobbingu przez pielęgniarską kadrę kierowniczą wobec podwładnych. W artykule omówiono definicję mobbingu i działania wchodzące w jego zakres. Literatura wskazuje, że przyczyny mobbingu z reguły leżą zarówno po stronie sprawcy, jak i poszkodowanego. Skutki mobbingu również dotyczą nie tylko ofiary, ale także negatywnie wpływają na organizację. Zaprezentowano również wyniki badań własnych, w których wzięło udział 140 pielęgniarek i pielęgniarzy. Badania dotyczyły analizy i oceny opinii respondentów na temat działań mobbingowych stosowanych przez pielęgniarską kadrę kierowniczą. Respondenci deklarowali różne formy działań mobingowych, które były wobec nich stosowane. Najczęściej respondenci wskazywali na rozpowszechnianie plotek i pomówień. (abstrakt oryginalny)
Proces kształtowania się satysfakcji pracowników wskazuje zarówno na rolę, jaką w tym procesie odgrywa organizacja i jej środowisko pracy. Jednocześnie ważne są również czynniki tkwiące w jednostce, różnicujące poziom odczuwanej satysfakcji. Opracowanie ma na celu ukazanie satysfakcji pracowników oraz identyfi kację czynników kształtujących satysfakcję pracowników wybranej grupy dyspozycyjnej.(abstrakt oryginalny)
Od początku ostatniego kryzysu finansowego wiele obserwacji o globalnych przemianach świata pracy ujrzało światło dzienne. Pracownikom w wielu krajach przychodzi mierzyć się z pogarszającymi się warunkami pracy, niedoborem wartościowych miejsc pracy oraz bezrobociem. Aby opisać wszystkie wspomniane przekształcenia na rynku pracy niektórzy badacze zaczęli stosować termin "prekaryzacji". Dlatego też zasadniczym zadaniem niniejszego artykułu jest podsumowanie dotychczasowej wiedzy o tytułowym zagadnieniu oraz wypracowanie socjologicznego ujęcia zjawiska prekaryzacji pracy.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Satysfakcja z pracy i jej wpływ na zachowania pracownicze
75%
Przedmiotem niniejszego opracowania jest zagadnienie satysfakcji z pracy rozpatrywane jako ważny czynnik wpływający na zachowania pracownicze. Podstawowe obszary podjętej problematyki koncentrowały się wokół zagadnień dotyczących: istoty zadowolenia z pracy, czynników ją determinujących i skutków związanych z zachowaniami pracowniczymi. Szczególną uwagę zwrócono na metody mierzenia satysfakcji z pracy. W artykule przedstawiono badania obrazujące opinie pracowników na temat zadowolenia z pracy. Przytoczone ogólnopolskie sondaże satysfakcji z pracy, przeprowadzone przez różne ośrodki badawcze, analizują najistotniejsze czynniki wpływające na zadowolenie Polaków z pracy. (abstrakt oryginalny)
Autorka dokonała przeglądu i analizy definicji zawodu na gruncie socjologii oraz w świetle uregulowań prawnych. Pojęcie zawodu, stanowi jej zdaniem, kategorię socjologiczną i ekonomiczną. Wśród elementów składających się na pojęcie zawodu w świetle socjologii wyróżniła: określony rodzaj aktywności, wymagane kwalifikacje, trwały charakter pracy i dochód uzyskany dzięki pracy. W ujęciu prawnym zawodem jest osobiste wykonywanie wewnętrznie spójnego zbioru czynności (zadań), wymagających określonych kwalifikacji (wiedzy i/lub umiejętności), systematycznie i odpłatnie, o ile jego wykonywanie nie narusza obowiązującego porządku prawnego.
Transformacja systemowa w Polsce miała wiele wymiarów. W kontekście polityki zaowocowała demokratyzacją, pluralizmem, wielością partii politycznych i względną otwartością rekrutacji politycznej. W dziedzinie gospodarki przekształcenia doprowadziły do likwidacji zasad centralnego starowania i poddania zachowań aktorów grze rynkowej. Skorelowane z nimi, ale także mające inne, autonomiczne źródła zmiany społeczne otworzyły polskie społeczeństwo na trendy światowe i europejskie. Pojawiały się zjawiska wcześniej w naszym społeczeństwie niespotykane, bądź też obecne marginalnie, rzesze ludzi musiały zmienić dotychczasowe strategie życiowe, aby móc funkcjonować w nowej rzeczywistości. Na styku płaszczyzn konstruujących sferę zainteresowań socjologii i ekonomii pojawiły się rozmaite kwestie, które wydają się interesujące i ważne nie tylko z punktu widzenia nauki, ale również praktyki życia społecznego. Kardynalną kwestią jest tu bezrobocie, wykluczenie społeczne a także dostosowywanie jednostek do realiów rynku pracy. Wynikałoby z tego zainteresowanie przekształceniami mającymi miejsce na rynku pracy, w kontekście zmian dotyczących poszczególnych profesji. Sam proces pracy odbywa się najczęściej w określonym otoczeniu społecznym, zjawiska współczesności póki co nie doprowadziły do pojawienia się na masową skalę zorientowanych zadaniowo diad, które czynności związane z pracą ludzką wykonują w separacji od innych jednostek. Dodatkowo zawody nie istnieją w próżni - adresatami ich wytworów są jednostki. W toku codziennego życia każdy z nas styka się z przedstawicielami rozmaitych profesji, wytwory materialne pracy ludzkiej towarzyszą nam na każdym kroku. Istotne zatem wydaje się to, w jaki sposób oceniamy przedstawicieli poszczególnych profesji, czy w świetle ich statusów uważamy, że odgrywają swe role tak jak powinni. Tym właśnie zagadnieniom poświęcone są nasze rozważania. (abstrakt oryginalny)
Będzie tu mowa o niektórych problemach alienacji pracy. Praca jest podstawowym warunkiem biologicznej egzystencji człowieka. (fragment tekstu)
12
63%
Workplaces have become increasingly diverse as a result of migration and other socio-economic changes in Europe. In the light of post-2004 migration, many Polish migrants find themselves in workplaces where multiculture is an everyday lived experience. By drawing on narrative interviews conducted with Polish migrant women in Manchester and Barcelona, this paper focuses on the complexities of interaction with other ethnic groups at work, demonstrating various forms of conviviality. The study reveals more and less meaningful forms of contact at work including workplace friendships, light-hearted forms of conviviality characterised by the interplay of language and humour, relations based on care and respect for difference, as well as forced encounters marked by superficial and involuntary interaction. The findings show that while workplace can be a place of meaningful interaction, it can also involve conflict and tensions. The narratives illustrate that workplace relations can be influenced by the dynamics of gender, race, ethnicity, socio-economic circumstances and immigration discourses. The paper contributes analytically and empirically to the understanding of different forms of encounters in the workplace.
The text is devoted to the long-term implications of remote work. It addresses whether remote work deepens or balances inequalities between women and men. The theoretical framework is inspired by boundary theory and considers work performed outside the professional context. A typology of remote work models was developed based on analyzing 48 online interviews collected as part of qualitative longitudinal research. Analyzes indicate that, depending on the configuration in the family, remote work can consolidate or deepen inequalities (double-shift model), lead to slight and reversible changes (double-shift model), and enable more balanced relationships (flexible family model). Including a quasi-control group (participants who worked remotely periodically) allowed for assessing the role played by the durability of remote work experience and analyzing the spectrum of sources of satisfaction with it. The text offers a twofold contribution to the literature. Firstly, the analyses confirm that it is necessary to consider who works remotely in the family. Model solutions imply a differentiated approach to the division of labor and the boundaries between work and the non-professional context. Secondly, the research confirms that access to a flexible work mode may support forming more egalitarian relationships and reduce the tension between the public and private spheres. (original abstract)
W artykule omówiono pojęcie nierówności społecznych oraz koncepcję stosunków pracy. Zaprezentowano jeden z najistotniejszych problemów w stosunkach pracy, czyli zjawisko braku równowagi sił w przetargach o warunki pracy, na przykładzie nierówności w porozumieniach płacowych.
Researches have mainly been focused on Organizational Citizenship Behavior (OCB) positive effects to organizations. On the other hand, Compulsory Citizenship Behavior (CCB) is a rather new subject in both national and international literature. Transformation of organizational citizenship behaviors, which are expected to have positive effects on the organizational success into CCB due to various administrative and social pressures, brings about numerous negative consequences for employees and the organization. But the quantity of studies conducted on this subject is very limited for the time being. In this framework, the main aim of this study is to contribute to literature by analyzing the dynamics of CCB in a different culture and different line of business.(short original abstract)
16
Content available remote Social Definition of Occupational Prestige
63%
Occupational prestige is one of the most explored research problems in history of sociology. However, the concept of prestige remains blurred (and in many questionnaires this word is replaced with other). In the research for my PhD thesis I aimed at constructing social definition of occupational prestige. I was mainly interested in individual perspective of members of occupational groups that are considered prestigious. My research plan was based on triangulation of methods and sources of data. In this paper I present results of my quantitative research and qualitative (IDI interviews) research.(original abstract)
This article explores the experiences of the institutionalization and crisis of the sociology of work in Poland by analyzing the narratives of the doyens of the sociology of work in the country. It is argued that the institutionalization of sociology of work in the 1960s and 1970s reflected the requirements of the socialist industrialization of the country and its crisis (lasting from the end of 1980s) has political and economic roots related to systemic transformation. Simultaneously, some parallels between the situation of the sociology of work before and after 1989 are noted, including the challenges of cooperation between sociologists and industry. The empirical data in the article come from the research project carried out the Sociology of Work Section of the Polish Sociological Association based on the narrative interviews with the academic sociologists of work and plant sociologists who began their careers in the period of state socialism in Poland.(original abstract)
Kategoria „praca” to jedno z najważniejszych pojęć we współczesnej nauce. Jej znaczenie wynika z kilku przesłanek: 1) praca stanowi podstawę życia człowieka (służy zaspokojeniu jego potrzeb materialnych i duchowych, zapewnia poczucie godności, chroni przed niekorzystnymi zjawiskami społecznymi), 2) praca jest podstawą rozwoju społeczeństwa i jego gospodarki (wpływa na potencjał, strukturę, poziom, dynamikę), 3) przemiany pracy pozwalają zrozumieć procesy zachodzące w społeczeństwie. (fragment tekstu)
19
Content available remote Człowiek i jego praca
63%
Ekonomiczne funkcjonowanie rynku opiera się na rywalizacji wielu jednostek o dostęp do rynku pracy. Praca sama w sobie jest wartością o którą wielu ludzi zabiega. Zjawiska związane z transformacją społeczną w Polsce sprzyjały pojawieniu się w społeczeństwie aspiracji do poziomu i tempa wzrostu charakterystycznego dla nowoczesnych, konkurencyjnych gospodarek, ale również ujawniła się konieczność adaptacji pracobiorców do nowych właściwości popytu na pracę. XXI wiek to szybki postęp technologiczny, który ma bezpośredni wpływ na wytwarzane wyroby i usługi, przekształceniom ulega także forma i sposób wykonania pracy. Na rynku pracy poszukiwani są specjaliści nowych zawodów. Dlatego dużego znaczenia u pracowników nabierają takie wartości jak: kwalifikacje, kompetencje, mobilność, otwartość na zmiany, elastyczność i chęć dostosowywania się do nowych warunków oferowanej pracy. Społeczeństwo informacyjne kreśli nowe obszary i dziedziny gospodarki, w których uwidacznia się zapotrzebowanie na nowe zawody i specjalności. Z rynku pracy wypierani są pracownicy o niskich kwalifikacjach oraz osoby, które nie chcą podnosić swych kompetencji zawodowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano relacje pomiędzy pracodawcą i pracobiorcą ujęte przez pryzmat teorii gier. Celem artykułu jest zbadanie dylematu pracodawcy i pracobiorcy dotyczącego bilansu indywidualnych korzyści, które przynosi współpraca lub konflikt w perspektywie jednorazowej i długofalowej. Opracowanie ma cel poznawczy. Powstało na podstawie analizy wybranej literatury dotyczącej teorii gier i prowadzonych eksperymentów i badań, ze szczególnym uwzględnieniem dylematu więźnia. Opisując indywidualne strategie oparte na współpracy lub konflikcie, autorki w tle gry umieściły przedsiębiorstwo będące źródłem utrzymania zarówno pracodawcy, jak i pracobiorcy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.