Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socjologia przedsiębiorczości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W kontekście kreowania i wzmacniania przedsiębiorczości znaczenie mają czynniki zarówno ekonomiczne, jak i pozaekonomiczne, w tym również społeczne. Celem artykułu jest eksploracja społecznych determinant postaw przedsiębiorczych obejmujących zmienne społeczno-demograficzne, a także te związane z socjalizacją, stanowiące istotne mechanizmy warunkujące przedsiębiorczość. Podstawę empiryczną prezentowanych analiz stanowią badania ogólnopolskie zrealizowane przez Centrum Badań Opinii Społecznej na zlecenie Uniwersytetu Łódzkiego w ramach grantu nt. Przedsiębiorczość Polaków - aspekt społeczny i przestrzenny. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Uwarunkowania przedsiębiorczości młodych Polaków
75%
Jako cel pracy przyjęto ocenę uwarunkowań indywidualnych przedsiębiorczości młodych Polaków w porównaniu z pozostałą częścią populacji w wieku produkcyjnym. Pozwoliło to na określenie profilu młodego i dojrzałego przedsiębiorcy, a następnie ich porównanie. Analizy empiryczne przeprowadzono w oparciu na danych indywidualnych badania ludności, zrealizowanego metodą wywiadów bezpośrednich w ramach V edycji Bilansu Kapitału Ludzkiego, projektu badawczego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.(fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące istoty przedsiębiorczości. Zaprezentowano sytuację oraz problemy rozwoju małego biznesu w Polsce i na Białorusi. Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców województwa lubelskiego (Polska) i województwa brzeskiego (Białoruś) na temat postrzegania przez nich przedsiębiorczości. W obu krajach badania wykazały pozytywny stosunek ludności do przedsiębiorczości, ale niską aktywność i chęć działań przedsiębiorczych. Nie wykryto większych różnic w ich poglądach i postawach. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zdefiniowania pojęcia przedsiębiorczości jako cechy osobowości. Praca została podzielona na dwie części: teoretyczną - stanowiącą opis dostępnych informacji na temat zagadnienia oraz empiryczną, która przedstawia wyniki badania w obszarze postaw przedsiębiorczych. Rezultaty ukazały, iż badana cecha jest społecznie silnie kojarzona z cechami takimi jak kreatywność, zorganizowanie czy wytrwałość. Ponadto, wskazano, iż przedsiębiorczość jako cecha, mimo iż jest zdolnością, która może zostać nabyta, w opinii społecznej jest kojarzona jako zdolność wrodzona.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Kultura przedsiębiorczości w Stanach Zjednoczonych i Europie
75%
Przedsiębiorczość jest powszechnie uznawana za jeden z kluczowych warunków rozwoju gospodarczego. Rozumiana jest zazwyczaj jako swoista kompozycja cech osobowości, którymi odznaczają się osoby przedsiębiorcze. Jednakowoż, jak wynika z literatury przedmiotu przedsiębiorczość indywidualna to jedna strona medalu. Drugą stroną są uwarunkowania tkwiące w kulturze społeczeństwa, które mogą stymulować albo ograniczać przedsiębiorczość (Berger 1994). Przedmiotem artykułu są właśnie owe kulturowe uwarunkowania przedsiębiorczości, prowadzące do sformułowania pytań i hipotez dotyczących różnic pomiędzy kulturą przedsiębiorczości w USA i Europie. Tezą artykułu jest stwierdzenie, że przedsiębiorczość jest kulturowo uwarunkowana i a hipotezą jest stwierdzenie, że główną wartością różniąca obydwa te kręgi kulturowe, która wpływa na przedsiębiorczość jest gotowość do podejmowania ryzyka. (fragment tekstu)
Przedstawiono raport z badań przedsiębiorczości w Polsce 1995. Badania dotyczyły small businessu: motywacji zakładania własnej firmy, trudności w jej prowadzeniu, preferowanej branży, płci i wykształcenia właściciela. Badaniami objęto 1050 firm.
Artykuł omawia wewnętrzne okoliczności jednostek jako czynniki, które mogą powodować niepowodzenie przedsiębiorczości, na które składają się zjawiska psychoekonomiczne i zachowania oportunistyczne. Jest to badanie ilościowe i opiera się na analizie relacyjnej, która wiąże istniejące argumenty dotyczące czynników psychoekonomicznych z niepowodzeniem przedsiębiorczości. Badanie dodatkowo dodaje i analizuje konstrukcję zachowań oportunistycznych jako kolejny możliwy czynnik, który może powodować porażkę przedsiębiorczości. Próbą badania jest 1541 młodych przedsiębiorców z prowincji West Sumatra w Indonezji, którzy doświadczyli niepowodzeń w swoich wcześniejszych firmach. Analizę przeprowadzono przy użyciu analizy regresji wielokrotnej i częściowej, w której użyto protokołu statystycznego. Stwierdzono, że czynniki psychoekonomiczne wraz z oportunistycznymi zachowaniami jednostek w mniejszym lub w większym stopniu spowodowały przedsiębiorczą porażkę w kontekście badania. Badanie sugeruje również, że zachowania oportunistyczne mogą być nie tylko postrzegane jako źródło sukcesu przedsiębiorczości, ale także przyczyniają się do niepowodzenia przedsiębiorczości. To odkrycie wyraźnie pokazuje oryginalność i wartość tego badania, ponieważ dowodzi, że zachowania oportunistyczne można również postrzegać jako czynnik - oprócz innych istniejących czynników psychoekonomicznych (deterministycznych, dobrowolnych i emocjonalnych) - które mogą powodować porażkę przedsiębiorczości. Badanie sugeruje, że wzmocnienie osobowości przedsiębiorczej, cech i aspektów psychologicznych powinno być celem rządu indonezyjskiego w promowaniu i rozwijaniu młodych przedsiębiorców. Aspekty psychologiczne mogą odnosić się do wysiłków zmierzających do wzmocnienia motywów, dojrzałości, racjonalnych procesów decyzyjnych oraz sposobów radzenia sobie z presją społeczną, środowiskową i biznesową. (abstrakt oryginalny)
Dane statystyczne charakteryzujące gospodarkę polską uwidaczniają wyraźne, trwałe terytorialne zróżnicowanie poziomu aktywności gospodarczej i społecznej, w tym poziomu przedsiębiorczości. Spośród czynników wpływających na rozwój przedsiębiorczości współcześni badacze dominującą rolę przypisują kapitałowi ludzkiemu. W artykule scharakteryzowano rolę kapitału ludzkiego w kreowaniu przedsiębiorczości, przedstawiono zasoby kapitału ludzkiego i poziom przedsiębiorczości w Polsce oraz określono zależności między poziomem kapitału ludzkiego a poziomem przedsiębiorczości w przekroju regionalnym. Przedstawione dane wskazują, że występuje wyraźna zależność między tymi kategoriami. Regiony, które charakteryzują się wysokim poziomem przedsiębiorczości, to równocześnie obszary o wysokim potencjale zasobów ludzkich mierzonym poziomem wykształcenia, posiadanymi kompetencjami w zakresie korzystania z technik komputerowych, stanowiące atrakcyjne miejsce osiedlania się i poszukiwania pracy. (abstrakt oryginalny)
Ukazano, jak mieszkańcy wsi pojmują istotę przedsiębiorczości, jakie cechy ich zdaniem charakteryzują osobę przedsiębiorczą, czy sami uważają się za osoby przedsiębiorcze, jak oceniają działania przedsiębiorcze sąsiadów, w czym upatrują bariery rozwoju przedsiębiorczości na wsi, czy w ich opinii władze samorządowe gmin stwarzają klimat do rozwoju przedsiębiorczości. Badania, których wyniki prezentowane są w opracowaniu, zostały przeprowadzone w 2006 r. wśród mieszkańców sześciu gmin wiejskich pogranicza wschodniego.
Celem opracowania jest empiryczne zbadanie poglądów młodzieży akademickiej o zjawisku przedsiębiorczości i czynnikach kształtujących jej rozwój. Badania ankietowe przeprowadzono na próbie losowej stu studentów studiów ekonomicznych. Ich wyniki wykazały, że młodzież akademicka postrzega przedsiębiorczość głównie przez pryzmat nabywanych umiejętności praktycznych (pracy w czasie studiów, praktyk studenckich i innych rodzajów działalności zawodowej), a także przyswajania wiedzy teoretycznej na wykładach i ćwiczeniach. Co więcej, w opinii studentów, ważnym czynnikiem w kształtowaniu się postawy przedsiębiorczej człowieka jest proces jego wychowania, a zwłaszcza wzorce i wartości wyniesione z domu rodzinnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie stanu przedsiębiorczości studentów z Polski i Litwy oraz określenie uwarunkowań ich decyzji o stworzeniu własnej firmy. Opracowanie ma charakter teoretyczno-empiryczny. Na potrzeby badania problemu wykorzystano metody analizy literatury przedmiotu, sondaż diagnostyczny z techniką ankiety oraz analizę porównawczą. W artykule po omówieniu teoretycznych aspektów przedsiębiorczości, przedstawiono wyniki badań ankietowych postaw przedsiębiorczych wśród dwóch grup studentów - polskich i litewskich. Pozwoliły przeanalizować postawy i zachowania przedsiębiorcze studentów i ich skłonność do tworzenia własnej działalności gospodarczej. Poza tym ujawniły determinanty wyboru formy aktywności zawodowej i postawy przedsiębiorczej polskich i litewskich studentów. Uzyskane wyniki wskazują, że studenci z obu krajów wykazywali postawy przedsiębiorcze i byli skłonni do tworzenia własnej firmy. Dostrzegali jednak występowanie dosyć istotnych utrudnień w tworzeniu własnej działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Autorka w swoim artykule skupia się na społecznej odpowiedzialności w przedsiębiorczości. Na uwagę zasługuje podkreślenie, że przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za efekty swojej działalności przed społeczeństwem, ale również państwo musi dbać o interes przedsiębiorstwa i gospodarki jako całości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia wybrane zagadnienia związane ze współczesnym znaczeniem i rolą przedsiębiorczości na przykładzie przedsiębiorczości rodzinnej. Na całym świecie wiele ośrodków akademickich oraz instytucji pozarządowych zdaje sobie sprawę z tego, jak kluczowe dla stabilnego rozwoju gospodarczego jest zrozumienie specyfiki tego typu przedsiębiorczości i przedsiębiorstw. Również w Polsce mają one społecznie i ekonomicznie zrównoważony układ celów prowadzenia działalności gospodarczej, oraz sposób pojmowania i osiągania sukcesu. Dzięki temu przedsiębiorstwo rodzinne jest mniej podatne na kryzysy, a tym samym jest czynnikiem stabilizującym rozwój gospodarczy. Zdaniem autora, doświadczenie wynikające z funkcjonowania tego typu firm może stać się podstawą do odpowiedzi na pytanie: jak edukować przyszłych przedsiębiorców i jak uczyć przedsiębiorczości? (abstrakt oryginalny)
W artykule dowodzi się, że upowszechnianie współcześnie przedsiębiorczości powszechnie opartej na wiedzy, tworzy szansę na przekształcanie środowiska i polepszanie jakości życia w różnych sferach bytu ludzkiego. Za podstawę wnioskowania o przedsiębiorczości jednostek, zespołów, organizacji i społeczności, krajów i regionów Unii Europejskiej, przyjęto wyniki stosowanych od 2001 r. miar innowacyjności w ramach European Innovation Scoreboard i Key Figures of Science, Technology and Innovation. (abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje się próby przedstawienia ogólnego obrazu polskiego przedsiębiorcy lat dziewięćdziesiątych. Na potrzeby analizy tematu przyjęto wzorcowy model przedsiębiorczości, w którym wzorzec przedsiębiorcy jest określany przez zbiór cech, postaw, zachowań, a także opinii społecznych związanych z przedsiębiorcą, jego rolą w życiu gospodarczym i społecznym. W przedstawionej charakterystyce polskiego przedsiębiorcy uwzględniono również realizowane role związane z działalnością gospodarczą, tj.: innowator, pracodawca, menedżer.
Cel: Wyjaśnienie przedsiębiorczych wyborów jest istotne dla efektywnej alokacji zasobów oraz zamożności jednostek i społeczeństw. Studia z zakresu ekonomii i nauk o zarządzaniu przedstawiają zarówno komplementarne, jak i alternatywne poglądy na temat decyzji i działań przedsiębiorców. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie syntezy tej dyskusji, zaproponowanie podejścia procesowego i konfiguracyjnego, które łączy istniejące ujęcia teoretyczne, a także określenie wkładu artykułów z tego tomu do badań nad związkiem między przedsiębiorczym poznaniem a wyborami. Metodyka: Na podstawie narracyjnego przeglądu literatury scharakteryzowano główne koncepcje opisujące sposoby dokonywania przez przedsiębiorców osądów oraz podejmowania decyzji i działań w warunkach niepewności. Następnie, zaproponowano wykorzystanie tych podejść w ujęciu procesowym i konfiguracyjnym. Wyniki: Badania przedstawione w tym tomie traktują koncepcje przedsiębiorczego odkrywania i tworzenia jako komplementarne, a nie alternatywne. Ponadto, badania te potwierdzają znaczenie zdolności, cech osobowości i percepcji przedsiębiorcy dla wyników firmy i decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej. Wartością tego tomu jest także uwzględnienie szerokiego kontekstu i specyficznych uwarunkowań związanych z położeniem geograficznym, cechami branż i przedsiębiorstw, a także rozwojem gospodarczym i społeczną świadomością. Implikacje dla teorii i praktyki: Artykuł dokonuje syntezy dyskusji na temat uwarunkowań przedsiębiorczych wyborów i proponuje podejścia procesowe i konfiguracyjne, które łączą istniejące na ten temat poglądy. Oryginalność i wartość: Wkład do literatury na temat wyborów przedsiębiorczych opiera się na wskazaniu powiązań między rozumieniem osądów i zachowań przedsiębiorczych w ekonomii i naukach o zarządzaniu oraz na określeniu, w jaki sposób badania w obecnym numerze tematycznym wyjaśniają te powiązania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie cech, jakie powinien posiadać przedsiębiorca oraz analiza motywów, które skłaniają do podjęcia działalności gospodarczej.
The aim of the article is to present the literature review of the most important articles dedicated to the entrepreneurial education and published between January 2004 and April 2010 in the scientific journals belonging simultaneously to both the Social Science Citation Index and the Entrepreneurship Journals Rankings. Research was focused on graduate entrepreneurship and employability. The following results of the literature review were found as the most surprising: the creation of a new firm is more widespread than the creation of a new household or a baby born in society; those with full or part time job are more likely to start their business than unemployed, housewives, retirees, students; women are more likely to start solo-owned business, while men are more likely to use teams; learning and incubation resources do notcorrelate with an increase in attitudes towards self-employment and intentions, whereas inspiration does. There have been three research questions and they built an order of the article: 1. How "the entrepreneurship" was defined? 2. Who can be "an entrepreneur"? 3. What are the main factors affecting entrepreneurial ability and having a positive impact on the decision to start a new venture? (original abstract)
Artykuł podejmuje problem psychologicznych determinant przedsiębiorczości, w kontekście, jaki prezentuje koincydencji teoria rozwoju Grzegorza Kołodki. Na współczesnym rynku pracy, tak trudnym dla absolwentów, postawa przedsiębiorcza jest jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces zawodowy młodych ludzi. Ponadto wpływa ona także na ich sposób funkcjonowania w świecie i aktywne angażowanie się w różnego rodzaju działania pozazawodowe. Zależy ona z jednej strony od predyspozycji osobowych danej jednostki i jej wewnętrznych zasobów, a z drugiej od czynników zewnętrznych, w tym także od wsparcia otoczenia i edukacji. Koincydencji teoria rozwoju proponuje zmianę paradygmatu związaną z przejściem od koncentracji na czynnikach do koncentracji na współwystępowaniu czynników, a także, poprzez inteligentną manipulację tą koincydencją, postuluje aktywne budowanie indywidualnych strategii i polityki rozwoju. Nowy pragmatyzm, będący postulatywnym elementem tej teorii nakazuje dbać o szerokie spektrum źródeł wiedzy, doświadczeń, inspiracji i pomysłów oraz o poszukiwanie przede wszystkim skutecznych rozwiązań, nawet jeśli byłyby one nieortodoksyjne czy niestandardowe. Postawa przedsiębiorcza w świetle tej teorii musi zatem cechować się dużą otwartością na nowe rozwiązania, elastycznością i twórczością. Ważną jest także świadomość danej osoby, że istnieje cały wachlarz czynników, które wpływają na jej gotowość do podjęcia działań przedsiębiorczych, oraz, co ważniejsze, że na część z nich może ona wpływać, by manipulować ich koincydencją. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest prezentacją wyników badań wybranych aspektów przedsiębiorczości w Zielonej Górze. Przedstawiono charakterystykę firm objętych badaniem, źródła pomysłu na realizację procesu przedsiębiorczości, elementy motywacyjne i utrudnienia w działalności gospodarczej. W drugiej części zaprezentowano wyniki badań dotyczących wszystkich grup ankietowanych, wraz z próbą wykazania ewentualnych różnic w odpowiedziach grup. Odpowiedzi te ujęto w następujące problemy: rozpoznanie rynku, działania organizacyjne w ramach przedsięwzięcia założycielskiego oraz inne działania zwiększające szanse firmy na rynku. Na koniec omówiono stosunek studentów i uczniów do procesu przedsiębiorczości.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.