Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sold production
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem prowadzonych przez autora badań była ocena zbieżności wyników uzyskiwanych z testu koniunktury z wynikami pochodzącymi ze sprawozdań ilościowych w Polsce, co z kolei stanowi podstawę oceny możliwości wykorzystania wyników testu koniunktury do prognozowania kierunku i dynamiki zmian podstawowych zmiennych gospodarczych. W artykule zaprezentowane zostaną wyniki uzyskane przy porównywaniu wskaźników produkcji sprzedanej, pochodzących z dwu źródeł informacji. (fragment tekstu)
Przemysł mięsny jest jednym z największych sektorów przemysłu spożywczego w Polsce. Produkcja sprzedana przemysłu mięsnego stanowi około 25% wartości produkcji sprzedanej przemysłu spożywczego. Integracja z Unią Europejską pozytywnie wpłynęła na rozwój produkcji przemysłu mięsnego w Polsce oraz poprawę wydajności pracy, a kilkuletni okres dostosowawczy do wymogów UE istotnie zmienił wizerunek polskich firm mięsnych na wspólnym rynku europejskim. Polskie zakłady przetwórstwa mięsa uważane są obecnie za jedne z najnowocześniejszych w UE, a polski przemysł mięsny stał się liczącym producentem mięsa i przetworów mięsnych w Unii. Polska jest ich piątym producentem, z prawie 11% udziałem w unijnej produkcji przemysłu mięsnego. Poprawa wydajności pracy i wzrost wartości obrotów przedsiębiorstw w polskim przemyśle mięsnym pozwoliły zmniejszyć dystans dzielący Polskę od najbardziej rozwiniętych krajów UE i tym samym wzmocnić pozycję konkurencyjną Polski na wspólnym rynku europejskim. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest streszczeniem rozprawy doktorskiej pt: "Niestandardowe metody identyfikacji czynników determinujących produkcję sprzedaną przemysłu" obronionej na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem pracy doktorskiej była analiza stosowalności niestandardowych metod modelowania (sieci neuronowych, algorytmów genetycznych, teorii zbiorów przybliżonych) do modelowania produkcji sprzedanej przemysłu.
W artykule przedstawiono nową metodą modelowania zjawisk ekonomicznych. Metoda odcinkowo-liniowego minimodelu szczególnie dobrze nadaje do modelowania zależności ekonomicznych, przy badaniu, których bardzo często można spotkać się z brakiem informacji na temat czynników wpływających na zmienną objaśnianą lub z istnieniem luk w zebranych do badania danych. Poza wyjaśnieniem konstrukcji minimodelu w artykule przedstawiono również przykład jego zastosowania w oparciu o dane statystyczne dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Klaster chemiczny w województwie opolskim - studium przypadku
75%
Analiza koncentracji pracujących w przemyśle oraz analiza produkcji sprzedanej pozwala na wskazanie przemysłu chemicznego jako niezwykle ważnego dla gospodarki województwa opolskiego. W tym kontekście można mówić o regionalnej specjalizacji gospodarki. Eksperci wskazują przemysł chemiczny jako ten, w którym najbardziej prawdopodobne jest powstanie i przetrwanie klastrów w województwie opolskim. Początki klastra chemicznego datuje się na drugą połowę lat osiemdziesiątych XX wieku. Trzon klastra chemicznego tworzyły: Zakłady Azotowe "Kędzierzyn", Zakłady Chemiczne "Blachownia", Zakłady Koksownicze "Zdzieszowice" oraz Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ICSO w Kędzierzynie - Koźlu, stanowiący nowoczesne i innowacyjne zaplecze naukowo - badawcze dla miejscowej "wielkiej chemii". Celem opracowania jest przedstawienie warunków rozwoju klastra chemicznego w województwie opolskim. (oryginalny abstrakt)
6
Content available remote Wskaźniki rozwoju ekonomicznego powiatów
63%
Autorzy próbują zbadać wpływ czynników administracyjnych i historycznych na przestrzenne zróżnicowanie rozwoju ekonomicznego powiatów. Porównują trajektorie badanych zmiennych makroekonomicznych przed (lata 2002-2008) i w czasie światowego kryzysu finansowego (lata 2009-2013) w wybranych grupach powiatów. (abstrakt oryginalny)
Test koniunktury ma formę ankiety o charakterze jakościowym i jest specyficznym sposobem badania opinii odnośnie obecnej sytuacji podmiotów gospodarczych lub gospodarstw domowych, co pozwala wnioskować o sytuacji całej gospodarki lub wydzielonej jej części. W opracowaniu przedstawiono metodę prognozowania miesięcznej dynamiki produkcji sprzedanej branży meblowej (produkcja mebli i pozostała działalność produkcyjna). Podstawą analizy był miesięczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunkturalnego, oparty na wynikach przemysłowego testu koniunktury.
Artykuł zawiera krótki przegląd sytuacyjny gospodarki USA i najwyżej rozwiniętych krajów UE, takich jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania, z uwzględnieniem rytmicznego sprzężenia między produktem społecznym i bezrobociem. Związek, w wybranych krajach, został przedstawiony przez opis siły powiązania zmian, na podstawie długookresowego szeregu danych. Podjęte rozważania służą próbie udzielenia odpowiedzi na pytanie o kształtowanie się siły badanego związku w Polsce w okresie transformacji oraz po wejściu do UE.
Koszty pracy są przedmiotem zainteresowania licznych badaczy w wielu krajach oraz instytucji, między innymi Międzynarodowego Biura Pracy. Jednakże w przeciwieństwie do badań w innych krajach, w Polsce nie ma opracowanego jednolitego systemu analiz obejmującego ten problem. Brak metody doprowadził do pominięcia tej wielkości (tj. kosztów pracy) w sprawozdawczości statystycznej. Trudno ustalić ich wielkość, gdyż w kosztach przedsiębiorstw zagregowane są one z innymi elementami. Dotyczy to również szczebla centralnego. Autorka, opierając się na dostępnych danych, podejmie próbę określenia wielkości niektórych elementów kosztów pracy i ich wpływu na kształtowanie się tzw. pełnych kosztów pracy.(fragment tekstu)
Zmiana struktury jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów polepszania efektywności przemysłu. W przeprowadzonym badaniu starano się ocenić wpływ zmian struktury gałęziowej produkcji sprzedanej przemysłu polskiego na jego wydajność w latach 1980-1989, dzieląc ten okres na dwa, różniące się charakterem zmian (spadek i wzrost produkcji).
Przedmiotem opracowania są przekształcenia strukturalne gospodarki województwa łódzkiego w odniesieniu do lat 1989-1993. Autor przedstawił rodzaje i kierunki polityki strukturalnej oraz cele i uwarunkowania restrukturyzacji w badanym regionie. Na podstawie danych statystycznych zbadał przemiany dokonujące się w zakresie struktury działowo-gałęziowej (zatrudnienie, produkcja sprzedana) oraz własnościowej. Miało miejsce względne ustabilizowanie się pozycji przemysłu i wzrost sektora uług. Nastąpił wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym. Zjawiska te mają charakter przemian ciągłych i długotrwałych, proces ten jest nadal kontynuowany.
Celem artykułu jest ocena kierunków i przyczyn przemian struktur podmiotowych przemysłu spożywczego w Polsce w XXI wieku. Dokonano analizy statystycznej i opisowej zmian struktury podmiotowej, wolumenu produkcji, zatrudnienia i wydajności pracy. Porównano struktury podmiotowe przemysłu spożywczego oraz wybranych mierników koncentracji przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce i UE. Wyodrębniono okresy, w których różne przyczyny miały istotny wpływ na zmiany struktur w przemyśle spożywczym. Proces koncentracji struktur w przemyśle spożywczym w Polsce przebiegał szybciej niż w UE. Istotny wpływ na to miały procesy integracji z UE oraz globalizacji, a zwłaszcza wzrost znaczenia firm zagranicznych (głównie korporacji transnarodowych). Do analizy wykorzystano dane Eurostatu oraz dane pochodzące z roczników statystycznych przemysłu GUS.(abstrakt oryginalny)
Sformułowana przez autorkę teza, o wzroście poziomu kosztów, będące efektem występujących w gospodarce zjawisk inflacyjnych, stanowiła podstawę do przeprowadzenia analizy wpływu kosztów produkcji na wskaźniki wzrostu cen dóbr i usług w sferze realnej gospodarki. Analiza wpływu zmian kosztów produkcji na zmiany cen produkcji sprzedanej, a pośrednio zmiany wartości przychodów ze sprzedaży dóbr i usług, oparta została na opublikowanych przez GUS wskaźnikach cen produkcji sprzedanej przemysłu, produkcji budowlano-montażowej, usług transportowych, łączności, itd. Analiza dotyczy gospodarki polskiej w latach 1994-1996, z uwagi na odmienną sytuację w tym czasie, w zakresie oddziaływania kosztów wytwarzania w przemyśle na inflacyjny wzrost cen produkcji sprzedanej.
Celem artykułu było przedstawienie zróżnicowań międzyregionalnych Polski przez pryzmat regionalno-sektorowych modeli trendu produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa poszczególnych województw Polski. Analiza została poszerzona o klasyfikację regionów Polski ze względu na tendencje rozwoju produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa. Zakres czasowy badań obejmuje 40 okresów miesięcznych od stycznia 1999 roku do kwietnia 2002 roku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.