Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Solidaryzm ekonomiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie o istotę członkostwa w Unii Europejskiej (UE). Ta organizacja międzynarodowa, na mocy decyzji jej twórców, tj. państw członkowskich, wyposażona została w atrybuty, przesądzające o jej unikalnym - ponadnarodowym - charakterze. Stanowiąca nowy porządek prawny, Unia Europejska posiada określony zakres autonomii, ale w sensie ontologicznym jest zależna od państw członkowskich. To one zdecydowały o powołaniu struktury integracyjnej z ośrodkiem rządzenia ulokowanym nie tylko poza, ale także ponad nimi, o zakresie jej kompetencji oraz instrumentach ich realizacji, a pozostając "panami traktatów", mogą zdecydować o jej rozwiązaniu. Decyzja o członkostwie w Unii Europejskiej wydaje się być warunkowana pragmatycznie i prakseologicznie - korzyściami, jakie daje współpraca w zakresie rozwiązywania wspólnie doświadczanych problemów. Solidarność, rozumiana jako jedność i równość państw członkowskich, wyrosła na jednoczącym aksjologicznym gruncie i warunkująca realizację integracyjnych celów, staje się w tej perspektywie czynnikiem legitymizującym UE, a jednocześnie - gwarantem jej bytu, zwłaszcza w niełatwym czasie kryzysów.(abstrakt oryginalny)
Przybliżono postać i zainteresowania naukowe Leopolda Caro (1864-1939), polskiego ekonomisty, publicysty i gorącego orędownika solidaryzmu ekonomicznego. Jego koncepcje ekonomiczne skupiały się wokół solidarności międzyludzkiej i roli odgrywanej w gospodarce przez silne państwo, będące obrońcą interesów narodu.
Opracowanie stanowi próbę przedstawienia sytuacji Polski i Litwy po wejściu do Unii Europejskiej oraz ewolucji oceny społecznej przynależności do Unii przez Polaków. Szczególnie istotnym momentem jest przejście od spojrzenia na Unię z punktu widzenia korzyści materialnych wiążących się z akcesją do patrzenia na wspólnotę europejską jako wspólnotę wartości, stanowiącą gwarancję europejskiej solidarności i wyrównania szans, także w sferze materialnej. Autorzy rozważają kwestię, czy zauważalne w Polsce nastroje narodowe (nacjonalistyczne) i roszczeniowe wobec państw starej unii stanowią zagrożenie dla akceptacji wspólnych wartości i roli Polski we wspólnocie.(abstrakt oryginalny)
Kryzys ekonomiczny z 2008 r. obnażył słabości ekonomiczne państw członkowskich Unii Europejskiej. Wpłynął także na postrzeganie wartości łączących państwa i społeczeństwa Wspólnoty. Celem niniejszego artykułu jest analiza napięcia aksjologicznego pomiędzy solidaryzmem a neoliberalizmem, którego istnienie unaocznił kryzys ekonomiczny. Różne perspektywy aksjologiczne oparte na wspomnianych ideologiach prezentują beneficjentów i ponoszących koszty kryzysu jako "pasażerów na gapę". Filozoficzna refleksja nad uwarunkowaniami oraz potencjalnymi możliwościami przezwyciężenia tego napięcia jest o tyle istotna, że jego trwanie może ograniczać realizację procesów integracyjnych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego rozdziału jest prezentacja głównych założeń solidaryzmu Leopolda Caro oraz porównanie wynikających z niego poglądów na model ekonomiczny państwa z programami transformacji ekonomicznej po upadku systemu komunistycznego w Polsce. Pierwszym ze wspomnianych programów jest - mający na celu przejście do gospodarki rynkowej - Plan Balcerowicza oparty na doktrynie neoliberalnej. Programem drugim - dążącym do zmodernizowania gospodarki i przyspieszenia jej rozwoju - jest, bliższy solidaryzmowi, Plan Morawieckiego. (fragment tekstu)
W kolejnej (44) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy fragmenty artykułu prof. Bernarda Lavergne'a, francuskiego ekonomisty, twórczego kontynuatora socjalizmu chrześcijańskiego Szkoły w Nimes i Charlesa Gide'a, Pierwszeństwo spożywcy. Odnowienie nauk społecznych i systemu ekonomicznego dzięki pojęciu spożywcy, w przekładzie B. Przegalińskiego, Warszawa 1937. Autor konstruuje obraz ustroju społecznego (tj. rzeczpospolitej spółdzielczej) - różniącego się zarówno od kapitalizmu, jak i socjalizmu - którego podstawowym celem ma być zaspokajanie ludzkich potrzeb. Ustrój ten charakteryzuje się m.in. tym, iż instytucje funkcjonujące w handlu, wytwórczości lub finansach są dobrowolnymi stowarzyszeniami, spółdzielniami i zarazem należą do odbiorców swoich usług , zatem do konsumentów (spożywców). (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie dotyczy uprawnień i obowiązków związanych z grupowymi planami naprawy banków należących do systemów solidarnościowych, tj. systemu ochrony instytucjonalnej lub zrzeszenia zintegrowanego. Ustawodawca dopuszcza tworzenie planów grupowych w celu zapobiegania stanowi zagrożenia upadłości banków tworzących system solidarnościowy. Grupowy plan naprawy zastępuje, lecz nie wyklucza, indywidualnych planów naprawy dla banków tworzących system solidarnościowy. Grupowy plan naprawy nie jest jednak sumą pojedynczych planów naprawy banków składających się na system solidarnościowy.(abstrakt oryginalny)
Systemy ekonomiczne w przeważającej większości to takie, w których poszczególne obiekty oraz procesy podlegają zmianom w czasie i przestrzeni, Zmiany te, jako efekt oddziaływań ośrodka (interakcja), w którym system funkcjonuje mają charakter losowy. Analiza systemowa zajmuje się nie tyle systemami rzeczywistymi co uproszczonymi i wyidealizowanymi modelami tych systemów. Rzeczywistość Jest bowiem zbyt złożona by można ją było badać bezpośrednio. W związku z tym buduje się model matematyczny opisujący badaną rzeczywistość lub jej wycinek, którego konstrukcja oparta jest na posiadanej wiedzy ekonomicznej o systemie oraz dostępnym aparacie matematycznym.(fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono działalność Banku Palmas z Brazylii, który działając na zasadach demokratycznego uczestnictwa i poprzez wykorzystanie własnej waluty osiągnął wielki sukces. W obecnych czasach, gdzie większość krajów zmaga się ze skutkami mniejszych bądź większych kryzysów gospodarczych doświadczenia banku z Brazylii wykorzystującego koncepcje gospodarki solidarnej, mogą stać się ważną wskazówką dla Państw ogarniętych kryzysem. Celem autora było przedstawienie jak gospodarka solidarna zakładająca integrację producentów i konsumentów, w której krąży pieniądz może przyczynić się do walki z bezrobociem oraz do wzrostu dochodów i poziomu życia lokalnej społeczności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest poszukiwanie teoretycznych podstaw idei solidaryzmu głoszonych w okresie międzywojennym przez L. Caro. Analizując dorobek L. Caro, w głównej mierze zwrócono uwagę na metodę badawczą, przyjęte założenia o charakterze etyczno-normatywnym oraz naukę społeczną Kościoła, która stanowiła punkt odniesienia do formułowania rozwiązań prawno-ustrojowych przez lwowskiego ekonomistę. Zgodnie z przyjętą tezą artykułu wartość dorobku naukowego L. Caro wiąże się z interdyscyplinarnym podejściem do problematyki ładu prawno-ustrojowego ówczesnego okresu, polegającym na łączeniu czynników etycznych i socjologicznych z ekonomią.(abstrakt oryginalny)
Ekonomia współpracy staje się zupełnie nowym stylem życia i kulturą. Obszarem, w którym cenione jest bardziej współdziałanie zamiast konkurencji, współtworzenie i współdoświadczanie, wspólnota, a zarazem indywidualna unikalność i ekspresja. To wszystko nie są tylko puste slogany. Trend ten, zasilany i wspomagany dodatkowo przez e-technologie marketingowe zawsze przyniesie pozytywne wyniki dla wszystkich zainteresowanych stron, w przeciwieństwie do drapieżnej czy nieuczciwej konkurencji, nagannej etycznie. (abstrakt autora)
The novel coronavirus pandemic has triggered an economic slowdown worldwide, aggravating those steadily accumulated inequalities in income and wealth redistribution. Western-type capitalism, international cooperation, and European integration have found themselves at risk. This article points out the resemblances and dissimilarities in policies combating the recessions of 2008 and 2020 on both sides of the Atlantic, focusing specifically on the EU and Canada. It assesses the rising popularity of the welfarestate concept applied both to individuals and entire businesses deemed essential for democracy, notably in the EU, for which the protection of citizens' well-being and solidarity values are at the core of bloc integration. Conceptually conflicting solutions for those crises reflect a profound shift in policy making, reinforcing state interventions vs the neoliberal approach and intensifying discussions on a universal basic income as a tool in redressing socio-economic inequalities. This paper highlights the need for a trans-disciplinary approach to benefit policy making.(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.