Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółdzielczość kredytowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł prezentuje przykłady funkcjonowania spółdzielczości bankowej w wybranych krajach Unii Europejskiej i w Polsce. Stwierdza, że ta forma działalności może stanowić silną, nowoczesną i dynamiczną organizację, z powodzeniem konkurującą na krajowych i międzynarodowych rynkach finansowych.
Przedstawiono genezę powstania i istotę funkcjonowania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Omówiono system bezpieczeństwa depozytów w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Przybliżono działalność Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK.
Polska spółdzielczość kredytowa obejmuje dwie różne formy instytucji, banki spółdzielcze oraz stosunkowo nowy typ spółdzielni, bo funkcjonujący od 20 lat - spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. W artykule dokonano identyfikacji wspólnych dla tych instytucji rynku kluczowych dylematów rozwoju oraz ich uporządkowania według podmiotów posiadających kompetencje decyzyjne - poziomu spółdzielni, zrzeszenia spółdzielni oraz państwa. W działalności polskich spółdzielni kredytowych można wskazać tożsame kategorie dylematów, wśród których za podstawowy należy uznać zakres udziału wymiaru społecznego w ich działalności, co wpływa na szereg decyzji podejmowanych w ramach poszczególnych jednostek (jak np. aktywność bazy członkowskiej, lokalność działalności, definiowane i realizowane cele spółdzielni).(abstrakt oryginalny)
Podjęto problem pozycji i znaczenia banków spółdzielczych w Polsce po integracji z Unią Europejską. Prześledzono genezę i uwarunkowania rozwoju polskiej bankowości spółdzielczej. Przybliżono modele współczesnej bankowości kredytowej. Omówiono dylematy bankowości spółdzielczej w Polsce.
Gwałtowny rozwój SKOK-ów powoduje poczucie niezadowolenia wśród segmentu bankowego, co może tłumaczyć obecną chęć zmian Ustawy o SKOK. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są spółdzielniami posiadającymi osobowość prawną, które działają non profit i podlegają prawu spółdzielczemu. Z drugiej strony - są instytucjami finansowymi podlegającymi Ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które świadczą na rzecz swoich członków usługi finansowe. Jest to swoisty dualizm, stąd SKOK możemy określić jako atypowe osoby prawne - instytucje finansowe działające w formie organizacyjnej spółdzielni. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy przesłanek, z tytułu których ocenę efektów ekonomicznych działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych należałoby rozszerzyć o ocenę efetów wymiaru społecznego, zidentyfikowanie wynikających z istoty działalności problemów oceny efektów działalności wzajemnych instytucji kredytowych, a także przygotowanie propozycji zestawu mierników oceny społecznej sfery aktywności analizowanych instytucji (fragment tekstu)
W artykule Autor stara się przedstawić sytuację członków SKOK w toku postępowań przed Komisją Nadzoru Finansowego z perspektywy ograniczenia ich praw wynikających z Kodeksu postępowania administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do czynnego udziału strony w postępowaniach. Część artykułu jest również poświęcona propozycjom zmian legislacyjnych, przedstawionych przez Przewodniczącego KNF, dążącym do jeszcze dalej idącego ograniczenia prawa stron oraz organizacji społecznych do czynnego udziału w postępowaniach przed Komisją. (abstrakt oryginalny)
W kolejnej (43) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy obszerne fragmenty opracowania Abrahama Prowalskiego pt. Spółdzielczość żydowska w Polsce, Warszawa 1933, które ukazało się staraniem Komisji Kredytowej Komitetu dla Zbadania Potrzeb Gospodarczych Ludności Żydowskiej w Polsce przy Instytucie Badań Spraw Narodowościowych. Studium Prowalskiego charakteryzuje zwłaszcza żydowską spółdzielczość kredytową (zrzeszoną w 3 związkach rewizyjnych, tj. Związku Żydowskich Towarzystw Spółdzielczych w Polsce, Powszechnym Związku na Własnej Pomocy Opartych Spółdzielni, Związku Żydowskich Kupieckich Stowarzyszeń Spółdzielczych) oraz kasy kredytu bezprocentowego, tzw. Gemilas Chesed. W 1931r. w Polsce działało 766 spółdzielni kredytowych oraz 581 żydowskich kas bezprocentowych. (fragment tekstu)
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) działające w Polsce są odpowiednikiem funkcjonujących w innych państwach unii kredytowych (credit unions) należących do spółdzielczych, niebankowych instytucji depozytowo-kredytowych. Celem artykułu jest przedstawienie historii rozwoju i ewolucji prawnych ram działania SKOK na tle tendencji światowych oraz wskazanie podstawowych konsekwencji wprowadzenia dyrektywy w sprawie usług płatniczych dla przyszłego miejsca tych instytucji w architekturze polskiego systemu finansowego. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule omówiono kluczowe elementy konstrukcji systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, wielkość sektora SKOK w stosunku do całego sektora finansowego oraz perspektywy jego dalszego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
z początkiem 1996 roku weszła w życie ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. To wydarzenie nadające prawne podstawy funkcjonowania tych organizacji może zostać uznane za właściwy początek rozwoju współczesnej spółdzielczości finansowej w Polsce. Ten akt prawny był istotnym stymulatorem rozwoju SKOK w Polsce. Ustawa nadała osobowość prawną kasom oraz uregulowała wewnętrzne zasady ich funkcjonowania. Mocą ustawy powołano też spółdzielnię o nazwie Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, której członkami są SKOK, przy czym członkostwo to jest obligatoryjne. KSKOK jest jedynym organem nadzoru nad systemem SKOK w Polsce". Akt ten z niewielkimi zmianami obowiązuje do dzisiaj. Po 10 latach pojawiają się głosy, iż ustawa ogranicza rozwój systemu SKOK. Bariery rozwoju stanowią m.in. ograniczony czas kredytowania, niskie wskaźniki koncentracji finansowania działalności gospodarczej, bardzo ograniczone możliwości zagospodarowania nadwyżek finansowych kas, brak udogodnień dotyczących ustanawiania i egzekucji zabezpieczeń, jakie znajdują się przykładowo w Prawie bankowym.. (fragment tekstu)
W drugiej połowie XIX wieku na Ukrainie, podobnie jak w Europie Zachodniej, zaczęto tworzyć spółdzielnie kredytów. Pierwsza spółdzielnia powstała już w 1869 roku w miejscowości Gadjacz koło Połtawy. Funkcjonowała ona w oparciu o niemiecki model spółdzielni kredytowej Hermana Schulze-Delitzscha. Pod koniec XIX wieku na Ukrainie zaczęto zakładać także spółdzielnie kredytowe typu Raiffeisena. (abstrakt oryginalny)
W krajach Unii Europejskiej sektor spółdzielczości bankowej rozwija się przede wszystkim w Niemczech, Austrii, Holandii i Francji. W artykule przedstawiono rozwój banków spółdzielczych w tych krajach. Omówiono także ich pozycję w systemach bankowych i zasady funkcjonowania.
Celem pracy było poznanie i ocena zmian działalności kredytowej banków spółdzielczych w Polsce oraz wybranych bankowych grup spółdzielczych w Europie w latach 2007-2011, a więc w trudnym dla systemu bankowego czasie, bo po rozpoczęciu kryzysu finansowego. W pracy wykorzystano dane dotyczące wybranych 25 bankowych grup spółdzielczych w Europie, które były członkami Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (European Association of Co-operative Banks, EACB). Scharakteryzowano ich działalność kredytową na podstawie bazy danych EACB dla lat 2007-2011. Badania dotyczyły wartości i rynkowego udziału kredytów udzielonych przez wybrane bankowe grupy spółdzielcze w Europie, udziału ich kredytów w aktywach, wartości depozytów tych grup, udziału kredytów udzielonych przez nie dla MSP w całkowitych kredytach oraz ich udziału w rynku. (abstrakt oryginalny)
Fundacja na Rzecz Polskich Związków Kredytowych działa od przeszło roku. Jej pracownicy są współautorami 39 artykułu Ustawy o związkach zawodowych - otwierającego możliwości prawne tworzenia w zakładach pracy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo - Kredytowych (SKOK). Jako jedyna proponuje i wdraża ideę masowego organizowania nowych spółdzielni, co umożliwia realną poprawę sytuacji materialnej załóg pracowniczych. Podobne spółdzielnie finansowe - zwane związkami kredytowymi - działają od dawna na całym świecie. (fragment tekstu)
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK) zaczęły powstawać na początku lat dziewięćdziesiątych poprzez działanie Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych. W artykule omówiono model i rozwój SKOK w latach 1992-2001.
Ks. Piotr Wawrzyniak w latach 1891-1910 był patronem Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych (dalej: Związek Spółek), a zatem organizacji zrzeszającej polskie spółdzielnie z terenu historycznej Wielkopolski i Prus Zachodnich (głównie spółdzielnie kredytowe). Banki ludowe, będące członkami Związku Spółek, jak również akcjonariuszami banku zrzeszającego - Banku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych (dalej: Bank Związku Spółek), tworzyły łącznie tzw. wielkopolski system spółdzielczy [Ochociński, 1984; Rolski, 2018, 2019]. Ks. Piotr Wawrzyniak rozpoczął działalność kapłańską i społeczną od 1872 r., kiedy to został wikariuszem i mansjonarzem w parafii w Śremie. Czynnie angażował się w działalność Towarzystwa Przemysłowego, którego prezesem został w roku następnym. Przy pomocy ówczesnego patrona Związku Spółek - ks. A. Szamarzewskiego - w 1873 r. zaktywizował Bank Ludowy w Śremie. Literatura wskazuje, że był to pierwszy kontakt obu spółdzielców, których współpraca wydatnie przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Polaków w Wielkim Księstwie Poznańskim [Rezler, 1985, s. 11]. Początkowo ks. P. Wawrzyniak pełnił funkcję kasjera, w latach 1876-1896 pozostawał dyrektorem zarządu, a następnie aż do śmierci prezesem rady nadzorczej. Zauważone zasługi ks. Wawrzyniaka związane z dynamicznym rozwojem banku były przyczyną jego awansu w 1883 r. do patronatu Związku Spółek, gdzie w 1887 r. otrzymał stanowisko wicepatrona. Na sejmiku w Chełmnie w 1885 r. ks. Wawrzyniak przedstawił propozycję powstania Banku Związku Spółek. Na sejmiku w Środzie w 1891 r. wybrano go na stanowisko patrona, jako następcę zmarłego ks. Szamarzewskiego. W literaturze przedmiotu panuje powszechna opinia, że ks. Wawrzyniak w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju sieci polskich spółdzielni kredytowych w zaborze pruskim. (fragment tekstu)
Przeanalizowano rozwój galicyjskiego systemu bankowego w latach 1841-1914. Przedstawiono powstające instytucje finansowe: banki operacyjne i specjalne, spółdzielczość kredytową i kasy oszczędnościowe. Omówiono istotę roli Banku Krajowego, będącego instytucją powołaną decyzją Sejmu Krajowego, służącego pomocą bankom komercyjnym. Zaprezentowano najważniejsze centra galicyjskich instytucji bankowych jakimi były Lwów i Kraków.
Celem opracowania jest zbadanie wpływu nowych rozwiązań regulacyjnych na działalność kas. W celu identyfikacji systemowych obciążeń finansowych działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych przeprowadzono studia literatury przedmiotu oraz szczegółową analizę aktów prawnych dotyczących zmian w zakresie gospodarki finansowej kas i ich sieci bezpieczeństwa, a ponadto dokonano analizy sytuacji finansowej sektora. Następnie, na podstawie przyjętego zakresu potencjalnych ograniczeń systemowych, wykonano obliczenia dotyczące kierunku oraz zakresu wprowadzanych regulacji prawnych na warunki prowadzonej działalności oraz ponoszone przez nie koszty. (fragment tekstu)
Autor przedstawia w dużym skrócie problemy związane z rozwojem pomocowych i samopomocowych instytucji w Polsce, poczynając od wczesnych form świadczenia pomocy i wsparcia najuboższym, skończywszy na XIX i XX-wiecznych komunalnych kasach oszczędności oraz spółdzielniach finansowych (tj. kasach Stefczyka, bankach ludowych). Pretekstem do spojrzenia na 1000-letnie dzieje społecznych instytucji finansowych jest obchodzona w tym roku 1050. rocznica Chrztu Polski, ale także inne rocznice, m.in. 440. założenia Fundacji Taniego Kredytu w Ostrołęce i Banku Pobożnego w Wilnie, 250. powstania Republiki Pawłowskiej oraz 200. powołania Hrubieszowskiego Towarzystwa Rolniczego - uważanego za pierwszą polską spółdzielnię. Artykuł podkreśla fenomen powstawania tych i innych organizacji samopomocowych z rozwojem chrześcijaństwa, zwłaszcza ewangelicznego nakazu czynienia miłosierdzia, idei braterstwa, dobra wspólnego, mutualizmu chrześcijańskiego. Artykuł stanowi nieco zmieniony Wstęp do książki "Społeczne instytucje oszczędności i kredytu w Polsce do 1939 roku", która ukaże się wkrótce nakładem Spółdzielczego Instytutu Naukowego(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.