Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółki akcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule przedstawiono ogólną sytuację w przemyśle mięsnym w latach 1990-94, a na tym tle zaprezentowano działalność Spółki Akcyjnej "Farm Food" SA, która zajmuje się produkcją, przetwórstwem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną mięsa i jego wyrobów na rynek krajowy, a także na rynki zagraniczne.
Artykuł omawia formalne i rzeczywiste kompetencje rad nadzorczych, strukturę rad nadzorczych, ocenę kompetencji.
|
|
nr 2
33-36
Prosta spółka akcyjna jest stosunkowo nową instytucją polskiego prawa, a równocześnie budzącą spore wątpliwości jeszcze na etapie prac legislacyjnych. Jednocześnie upływ przeszło roku od dnia jej wprowadzenia do polskiego systemu prawnego pozwala na podjęcie pierwszej próby oceny, czy sprawdziła się ona w praktyce i czy podniesione zastrzeżenia okazały się słuszne. Zawarta w artykule analiza wskazuje, iż spółka ta trafiła w pewne oczekiwania przedsiębiorców, gdyż stosunkowo szybko zdobyła popularność. Jednocześnie przedsiębiorcy, inaczej niż zakładano, traktują tę spółkę jako formę uniwersalną, nieukierunkowaną na podmioty innowacyjne.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Funkcja gwarancyjna kapitału zakładowego publicznych spółek giełdowych
76%
|
|
nr 60
287-302
Podane wybrane poglądy na funkcję gwarancyjną kapitału zakładowego wskazują na imperatyw zapewnienia priorytetu spłaty wierzytelności przez przedsiębiorstwo z posiadanego majątku. Nie wykluczają one potrzeby zabezpieczenia majątkowego interesów właścicieli. To inkluzywne podejście do zarządzania kapitałem zakładowym wskazuje na nałożone przez ustawodawcę obowiązki i sformułowane prawa. Obowiązki te dotyczą m.in. posiadania minimalnej wartości kapitału zakładowego, a prawa odnoszą się do swobody zarządzania tym kapitałem. Wydaje się, iż zmiany wartości kapitału zakładowego oraz jego udziału w finansowaniu majątku całkowitego powinny być traktowane jako wyraz realizacji funkcji gwarancyjnej tego kapitału, która przejawia się we wpływie owych zmiennych na stopień finansowania majątku całkowitego kapitałem własnym, zadłużenia kapitału własnego oraz płynności finansowej przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
|
|
88
247-266
Niniejszy artykuł ma odpowiedzieć na pytanie, czy pełne rozdzielenie funkcji nadzorczych od zarządczych i wprowadzenie niezależnych członków do rad nadzorczych jest ekonomicznie efektywne. (fragment tekstu)
Sytuacja "dużych" TUW, które mają najczęściej charakter otwarty i kierują swoją ofertę do szerokiej grupy potencjalnych klientów, kształtować się może inaczej. Rozszerzanie przez nie zakresu działalności, prowadzące do wzrostu ich rozmiarów (w tym liczby ubezpieczonych-członków, a także ubezpieczonych nie będących członkami) znajduje odzwierciedlenie w zmianach zasad, celów i strategii działania. Prowadzi to do zanikania różnic w zakresie zachowań rynkowych pomiędzy "dużymi" TUW oraz TU SA i jednocześnie narastania różnic pomiędzy małymi i "dużymi" TUW. Ponadto, na co wskazują obserwacje praktyki gospodarczej rozwiniętych rynków ubezpieczeń, wiele TUW przekształca się w TU SA. Przekształcenie to określane jest niekiedy mianem demutualizacji, którą Autor traktuje wąsko i definiuje jako przekształcenie TUW w TU SA.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 8
25-32
Funkcje rad nadzorczych spółek akcyjnych określone są przez przepisy Kodeksu Spółek Handlowych, jednak w praktyce są one znacznie szersze. Można je podzielić na funkcje kontrolne, usługowe i pozyskiwania zasobów. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
99-113
Zasadnicza problematyka poruszana w artykule odnosi się do wpływu złożonych kryzysów gospodarczych na wartość księgową spółek akcyjnych. Zawirowania na giełdzie papierów wartościowych mają negatywny wpływ na wartość księgową badanych jednostek. Jest to o tyle istotne, że inwestorzy skupujący bądź zbywający akcje poszczególnych spółek giełdowych mają utrudnione zadanie, gdyż podejmując decyzje wokół realizowanych inwestycji są narażeni na ogromne ryzyko a zarazem niepewność. Warto w tym wypadku zbadać, które wskaźniki giełdowe są najbardziej pomocne w ocenie kondycji finansowej spółek. Celem niniejszego artykułu jest określenie wpływu wybranych wskaźników na wzrost wartości księgowej spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w warunkach kryzysu. Metodą badawczą zastosowaną w prezentowanym artykule jest estymacja modelu ekonometrycznego potwierdzającego wysoki wpływ wybranych mierników na wartość księgową spółek akcyjnych Badania nad wpływem estymatorów na zmienną zależną obejmują przedział czasowy styczeń 2020-maj 2023.(abstrakt oryginalny)
|
2006
|
nr 7-8
21-25
Europejska spółka akcyjna pojawiła się w polskim obrocie gospodarczym 19 maja 2005 r., tzn. z chwilą wejścia w życie ustawy z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. Nr 62, póz. 551), która stała się aktem wykonawczym do rozporządzenia Rady WE z 8 października 2001 r. nr 2157/2001 w sprawie statutu spółki europejskiej (SE). Europejska Spółka Akcyjna jest spółką kapitałową, która posiada charakter zbliżony do spółek akcyjnych, ponieważ znaczna część regulacji dotyczących spółek akcyjnych w kraju siedziby ESA ma zastosowanie do spółki europejskiej. Zasadniczym elementem odróżniającym omawianą spółkę od spółek akcyjnych jest fakt, iż posiada ona tzw. flagę europejską, co sprowadza się do możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę europejską na terenie całej UE, przy zachowaniu siedziby tylko w jednym z krajów UE.
W artykule zweryfikowano tezę o związku kosztów ponoszonych przez zakłady ubezpieczeń z formą organizacyjną zakładu ubezpieczeń na przykładzie polskiego rynku ubezpieczeniowego w latach 2000-2008. Autorka zbadała wskaźniki szkodowości, kosztów akwizycji i administracji oraz wskaźnik szkodowo-kosztowy dla spółek akcyjnych i towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
46-58
Przepisy dotyczące rady dyrektorów w prostej spółce akcyjnej (PSA) stanowią pierwszą pełną (wyczerpującą) regulację modelu monistycznego (unitarnego, jednoszczeblowego) spółki kapitałowej w prawie polskim. Monistyczny model organizacyjny PSA charakteryzuje się występowaniem w strukturze organizacyjnej, obok walnego zgromadzenia, jednego tylko organu, w którym koncentrują się kompetencje w zakresie: strategicznego kierowania spółką, bieżącego prowadzenia jej spraw (day-to-day management) oraz sprawowania nadzoru, a także reprezentowania spółki w obrocie (art. 30073 § 1 k.s.h.). Koncentracja ta pozwala wszystkim dyrektorom na uczestniczenie co najmniej w strategicznym zarządzaniu spółką i uzyskanie bezpośredniego dostępu do informacji o biegu jej spraw. Poniższe opracowanie ma na celu omówienie węzłowych zagadnień zarządzania i nadzoru w "monistycznej" PSA.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 7
53-59
Prosta spółka akcyjna to nowy typ spółki kapitałowej w prawie polskim, który ma stanowić alternatywę głównie dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepisy dotyczące tej spółki przewidują m.in. zakaz nabywania przez nią akcji własnych oraz określone wyjątki od tego zakazu. Celem artykułu jest analiza nowego unormowania dotyczącego nabywania akcji własnych. Generalna ocena przepisów dotyczących nabywania akcji własnych przez prostą spółkę akcyjną jest co do zasady pozytywna, mimo kilku drobnych uchybień. Autor stawia jednak tezę, że niewłaściwe jest utrzymanie jako reguły zakazu nabywania akcji własnych. Zasadne byłoby pominięcie tego zakazu i poprzestanie na wskazaniu przesłanek dopuszczalnego nabycia akcji własnych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
45-55
Celem niniejszej pracy jest ogólna charakterystyka źródeł finansowania spółek handlowych działających na polskim rynku oraz szczegółowa analiza jednej z metod pozyskania źródła kapitału jaką jest sprzedaż akcji, a zwłaszcza sprzedaży po cenie emisyjnej wyższej od ceny nominalnej, na przykładzie wybranych spółek akcyjnych. Opracowanie składa się z trzech podstawowych części: dwie pierwsze, mające charakter teoretyczny, opisują podstawowe zagadnienia, dotyczące giełd papierów wartościowych, a w szczególności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz przedstawiają możliwe źródła finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstw w Polsce. Natomiast ostatnia część, empiryczna, ma na celu zaprezentowanie wyżej wymienionej metody na podstawie danych finansowych wybranych spółek kapitałowych, do których należą między innymi spółki akcyjne. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
22-28
Przewidziane w przepisach o prostej spółce akcyjnej ustąpienie akcjonariusza ze spółki stanowi instytucję nieznaną dotychczas Kodeksowi spółek handlowych. O ustąpieniu z prostej spółki akcyjnej orzeka sąd. Akcje akcjonariusza ustępującego podlegają wykupowi przez prostą spółkę akcyjną na rachunek pozostałych akcjonariuszy. Autor zauważa, że ustąpienie prowadzi do wygaśnięcia stosunku prawnego członkostwa łączącego akcjonariusza z prostą spółką akcyjną. Wobec tego niedopuszczalne jest orzeczenie ustąpienia akcjonariusza w części, tj. w odniesieniu do jedynie niektórych z posiadanych przez niego akcji. De lege lata nie istnieją przeszkody do orzeczenia ustąpienia akcjonariusza za jego zgodą bez wynagrodzenia. Ponadto brak zapłaty ceny wykupu akcji pozostaje bez wpływu na skuteczność ustąpienia akcjonariusza. Do przejścia akcji na prostą spółkę akcyjną dochodzi już z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego ustąpienie akcjonariusza, a wpis do rejestru akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej jako wskazanego w orzeczeniu o ustąpieniu nabywcy akcji akcjonariusza ustępującego ma charakter jedynie deklaratoryjny. Ponieważ żądanie orzeczenia ustąpienia ze spółki zmierza przede wszystkim do ukształtowania stosunku korporacyjnego (organizacyjnego) między członkiem korporacyjnej osoby prawnej (akcjonariuszem ustępującym) a tą osobą prawną (prostą spółką akcyjną) oraz między członkami tej osoby prawnej (akcjonariuszami), a dopiero w dalszej kolejności (w wyniku orzeczonego ustąpienia) do wywołania ewentualnych skutków majątkowych w postaci zapłaty ceny wykupu akcji, jest to sprawa o prawo niemajątkowe, z którym może być dochodzone łącznie roszczenie majątkowe. Z tego względu sprawa o ustąpienie akcjonariusza z prostej spółki akcyjnej należy do właściwości rzeczowej sądu okręgowego.(abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje problematykę planowanego wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowego typu formy organizacyjno-prawnej prowadzenia działalności gospodarczej - prostej spółki akcyjnej (PSA). W pierwszej kolejności podejmowana jest analiza powodów uzasadniających ten krok legislacyjny, zarówno w odniesieniu do przyczyn wskazywanych przez projektodawców, jak i w kontekście francuskiej société par actions simplifiée, będącej inspiracją dla polskiego prawodawcy. W konsekwencji tych rozważań Autor kwestionuje obraną technikę legislacyjną, podając w wątpliwość potrzebę wprowadzenia nowego typu spółki i proponując rozwiązania alternatywne. Artykuł, mający charakter głosu w dyskusji, wieńczą: identyfikacja potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstw w zakresie regulacji prawnych, propozycje zmian normatywnych oraz zarysowanie koncepcji spółki modułowej jako możliwego kierunku reformy Kodeksu spółek handlowych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
22-26
Artykuł dotyczy całkowicie nowego w prawie spółek kapitałowych sposobu zakończenia bytu prawnego prostej spółki akcyjnej, jaką jest przejęcie majątku tej spółki przez jej akcjonariusza. Autor zasadniczo pozytywnie ocenia tę instytucję, formułuje jednak dwa podstawowe zastrzeżenia. Po pierwsze, kwestionuje prawidłowość przyjęcia uprawdopodobnienia pokrzywdzenia wierzyciela jako negatywnej przesłanki przejęcia majątku. O ile uprawdopodobnienie może być wystarczające na poziomie wniosku o udzielenie zezwolenia i na etapie sprzeciwu wierzyciela, o tyle może być ono nieefektywne w przypadku konieczności oceny przesłanek przejęcia po wniesieniu sprzeciwu, a więc w razie sporu co do faktu. Oznacza to pozbawienie sądu możliwości oceny materiału dowodowego, a przez to faktycznie zmniejsza efektywność całej regulacji. Zdaniem autora wątpliwości budzi także koncepcja ochrony interesów pozostałych akcjonariuszy, którym nie przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu co do przejęcia, a jedynie prawo zaskarżenia uchwały. Rozwiązaniem bardziej efektywnym byłoby wyraźne wyłączenie możliwości zaskarżenia uchwały tylko z uwagi na kwestionowanie wartości spłaty i przyznanie także akcjonariuszom prawa do złożenia sprzeciwu.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3-4
52-57
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań, które podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego TUW na życie przekształcały się w ubezpieczeniowe spółki akcyjne. Analiza przeprowadzona została na przykładzie USA, gdzie przekształcenia w ostatnim dziesięcioleciu dotyczyły ok. 15% wszystkich TUW działu I, wpływając istotnie na strukturę rynku ubezpieczeń na życie, czego skutkiem był spadek udziału aktywów TUW działu I w rynku o ok. 20%, a w przypisie składki o ok. 15%. Badanie podzielone zostało na dwie części. Pierwsza z nich charakteryzuje warunki prowadzenia działalności ubezpieczeniowej oraz ich zmiany w USA w latach 1992-2001, a także ich wpływ na towarzystwa ubezpieczeń na życie. Druga część (zostanie opublikowana w następnym numerze - red.) poświęcona będzie badaniu zachowań TUW na życie, w szczególności analizie zachowań wybranych TUW, które przekształciły się w spółki akcyjne w omawianym okresie.(fragment tekstu)
Programy opcji menedżerskich w ostatnich latach zyskują coraz więcej zwolenników. Są one jednym z najlepszych instrumentów motywujących menedżerów firmy. Dobrze opracowane i zrealizowane programy w długim okresie przyczyniają się do wzrostu wartości spółek. Artykuł ma na celu przedstawienie istoty opcji menedżerskich oraz analizę wybranych programów motywacyjnych opartych na opcjach. W artykule ograniczono się do spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 7-8
14-25
Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych jest drugą - obok spółki akcyjnej - dopuszczalną formą organizacyjną zakładów ubezpieczeń, przewidzianą w art. 5 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 124, poz. 1151 z póżn. zm.), zwaną dalej w skrócie ustawą. Według zaś definicji sformułowanej w art. 38 ust. 1 tej ustawy, towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych jest zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza swoich członków na zasadzie wzajemności.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia teorię i praktykę strategii dywidend.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.