Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółki publiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł jest poświęcony analizie postanowień i ocenie stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wykonywania wymogów dotyczących wezwań na podstawie ustawy z 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz art. 69a, 73 i 89 tej ustawy. W szczególności przedmiotem opracowania jest analiza - z odwołaniem się do piśmiennictwa i praktycznych aspektów wynikających z orzecznictwa - realizacji obowiązków wezwaniowych przez podmioty zależne działające w ramach grupy kapitałowej, jak również analiza sankcji prywatnoprawnej, która to sankcja znajduje zastosowanie w przypadku naruszenia wyżej wskazanych obowiązków.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny ujawnień na temat modelu biznesu w raportach zintegrowanych publikowanych przez spółki publiczne w Polsce. Autorzy przeanalizowali raporty zintegrowane spółek publicznych notowanych w ramach indeksów WIG30 i mWIG40 za lata 2013-2015. W tym celu wykorzystano metody badawcze takie jak analiza literatury przedmiotu, analiza publikacji korporacyjnych, analiza treści (content analysis) oraz analiza porównawczą. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
6-11
Prawidłowa identyfikacja informacji poufnych przez publiczne spółki akcyjne, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, jest operacją teoretycznie trudną i w praktyce przysparzającą niemałych kłopotów. Szczególnie zawiłych problemów dostarcza ocena pośrednich etapów zdarzeń rozciągniętych w czasie. W świetle ustaleń poczynionych przez TS UE w wyroku w sprawie Geltl v. Daimler należy uznać, że informacja o etapie pośrednim stanu faktycznego rozciągniętego w czasie może stanowić informację poufną ze względu na charakter tego zdarzenia pośredniego, jako pewnego faktu historycznego, który sam w sobie jest na tyle doniosły, że informacja o nim spełnia wymogi precyzyjności oraz cenotwórczości. Zaistnienie tego etapu pośredniego może być także zdarzeniem, które samo w sobie nie ma istotnego znaczenia, jednakże informacja o nim jest informacją poufną z uwagi na fakt, że od tego momentu prawdopodobnym stało się zaistnienie przyszłego skutku całego zdarzenia rozciągniętego w czasie, który to skutek ma niewątpliwie cenotwórczy charakter. Nie oznacza to jednak, że zapoczątkowanie jakiegokolwiek ciągu zdarzeń, które prowadzić mogą do skutku o cenotwórczym charakterze zawsze, automatycznie stanowi informację poufną. Jest tak jedynie wtedy, gdy prawdopodobieństwo dojścia do skutku całego "procesu" jest większe niż 50 procent.(abstrakt oryginalny)
Research background: In recent decades, companies have paid increasing attention to corporate social responsibility (CSR) and its related performance. Scandinavian countries lead the world in CSR and sustainability. The good CSR performance of Scandinavian companies has motivated studies on this phenomenon, particularly on the connection between a company's CSR and its performance. One of the most important performance indicators and value drivers is the cost of debt. Purpose of the article: This study assessed the impact of CSR on the cost of debt in Scandinavian public companies. Methods: The research was divided into two stages. In the first stage, Scandinavian public companies were divided into two groups (with and without ESG (environmental, social, governance) disclosure scores) to reveal differences in the cost of debt. In the second stage, a fixed-effects regression model for balanced panel data sets was applied from 2011 to 2020 to assess the impact of ESG and its pillars on the cost of debt. Findings & value added: The results revealed that the cost of debt of companies in Scandinavian countries with ESG disclosure scores was significantly lower. The ESG disclosure scores of these companies have increased significantly over the past 10 years. We found a positive impact of CSR on the cost of debt in Scandinavian public companies. The increase in ESG disclosure and pillar scores reduced the cost of debt. These findings are valuable from a scientific perspective. Scandinavian public companies with ESG scores have higher financial risk, but lower cost of debt. These results support the importance of investors' behavior, information asymmetry, and signaling. The findings have several implications for shareholders, managers and creditors. They suggest that creditors consider ESG disclosures when determining a borrower's creditworthiness. Additionally, it is a message to regulators that the debt market values ESG disclosures. (original abstract)
|
|
nr 7
2-7
Na podstawie ustawy z 16.10.2019 r. zmieniającej ustawę z 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, na spółki publiczne nałożono nowy obowiązek w posta- ci przyjęcia przez walne zgromadzenie uchwały w sprawie polityki wynagrodzeń oraz obowiązek sporządzania przez radę nadzorczą sprawozdania o wynagrodzeniach. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów związanych z podejmowaniem uchwały przez walne zgromadzenie w sprawie polityki wynagrodzeń i jej skutków w zakresie systemu wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych oraz zawierania umów z członkami zarządów. Przedstawiona także zostanie problematyka sporządzania sprawozdania z wynagrodzeń i związanej z tym odpowiedzialności.(abstrakt oryginalny)
Dokonania w zakresie ESG i ich pomiar stają się w ostatnich latach kluczowymi elementami działalności spółek. Rośnie też liczba badań poświęconych działaniom spółek oraz raportowaniu na temat aspektów społecznych, środowiskowych i ładu korporacyjnego. Niniejszy artykuł wpisuje się w ten nurt. Jego celem jest zbadanie związków pomiędzy dokonaniami spółek (firm performance) w zakresie ESG polskich spółek giełdowych z indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 a ich strukturami własnościowymi, wynikami finansowymi oraz wybranymi charakterystykami. Analiza regresji zgromadzonych danych pozwoliła stwierdzić, iż korzystny wpływ na dokonania spółek w zakresie ESG mierzone współczynnikiem ESG Score-Refinitiv mają wielkość spółki oraz własność zagranicznych akcjonariuszy.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 11
7-13
Niniejsze opracowanie poświęcone jest zapobiegawczym mechanizmom obrony przed przejęciem, pozostającym w dyspozycji spółek publicznych z perspektywy prawa polskiego. Obejmuje ono wyłącznie te metody, które stosowane są w praktyce polskiego rynku kapitałowego, - jak np. voting cap, - lub te, które potencjalnie mogą być stosowane w typowych sytuacjach. Przedmiotu rozważań nie stanowią natomiast takie techniki zapobiegania wrogim przejęciom, które mogą być efektywne wyłącznie w wyjątkowych, szczególnych okolicznościach. Kontrola sprawowana często nad spółkami publicznymi przez strategicznych inwestorów dysponujących znacznymi pakietami akcji prowadzi do zamkniętego modelu corporate governance, który zasadniczo dominuje na polskim rynku kapitałowym. Stopniowe zmniejszanie zaangażowania inwestorów strategicznych - najczęściej założycieli spółki - i sprzedaż akcji na rzecz inwestorów finansowych sprawia, że próby wrogich przejęć przestały być zagadnieniem teoretycznym w polskiej gospodarce. Zasadniczą tezą niniejszego artykułu jest stwierdzenie, że jakkolwiek prawo polskie nie zezwala na konstruowanie typowych, - tj. wzorowanych na rozwiązaniach amerykańskich, - "zatrutych pigułek" (poison pills), to jednak przepisy polskiego Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z ich interpretacją przez doktrynę, pozostają wysoce permisywne w zakresie stosowania różnorodnych metod zapobiegania próbom przejęcia kontroli. Kwestia zakresu dopuszczalności stosowania przez polskie spółki mechanizmów obrony przed przejęciem jest jednym z ważniejszych zagadnień wymagających pogłębionej dyskusji - w której głosem jest niniejsze opracowanie - oraz ewentualnej systemowej interwencji ustawodawcy.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba określenia czy w Polsce występuje odmienna od występujących w podstawowych modelach corporate governance struktura własności korporacji oraz, czy struktura ta różni się między poszczególnymi branżami. Hipotezami postawionymi dla realizacji celu są stwierdzenia, że: 1) struktura własności występująca w spółkach notowanych na GPW w Warszawie jest różna od struktur własności występujących w podstawowych modelach corporate governance. 2) w przypadku spółek publicznych występuje branżowe zróżnicowanie struktury własności. W wyniku przeprowadzonej analizy struktury własności spółek zdiagnozowano, że różni się ona pod względem udziału poszczególnych inwestorów od struktur własności występujących w podstawowych modelach corporate governance. Zidentyfikowano również branżowe zróżnicowanie struktury własności. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
188-191
Własność jest to instytucja społeczna i tym samym wzorzec zachowań odziedziczony z przeszłości, odnoszący się do refleksji jednostki i zbiorowości wobec rzeczy i dóbr w sytuacjach zawierających zamiar ich wykorzystania.(fragment tekstu)
Paper's objectives: The main purpose of the article was to identify the level of concentration on the market of audit services provided to public companies listed on the Warsaw Stock Exchange. The additional aim of the article was to identify the level of rotation among companies providing audit services to public companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Methods applied: The research conclusions were formulated based on the analysis of 3,960 annual reports prepared in the years between 2011 and 2019 by companies listed on the Warsaw Stock Exchange. Findings: The study found that over the years from 2011 to 2016 the concentration (measured by BIG4, CR4, CR8, and 10KAP indicators) on the market of auditing services provided to public companies increased. However, as of 2017, this concentration began to decline. This demonstrates the effectiveness of the new regulations on the audit market. In the analyzed period, eight audit firms, referred to in the article as "leading", provided their services to an average of >62% of public companies. Their share in the market of auditing services varied from sector to sector. At the turn of 2016 and of 2017, a significant increase in the level of rotation on the market of audit services provided to public companies was observed. This level varied from sector to sector. Originality/value: The literature on the subject has not yet presented a comprehensive analysis of the impact of EU directives on the structure of the Polish market of audit services provided to public companies. This issue is a research gap, which has been filled in this article.(original abstract)
11
Content available remote Practices of Strategy Committees of Supervisory Boards
75%
Tło badań. W artykule przedstawiono wyniki badania komitetów strategii w polskich radach nadzorczych. Badanie to jest pierwszym tego rodzaju badaniem europejskim prowadzonym w dwuszczeblowym systemie nadzoru korporacyjnego. Cele badań. Celem badań było poznanie praktyki działania komitetów strategii w radzie nadzorczej, w tym określenie czynników warunkujących jego powołanie oraz kryteriów powołania jego członków, jego funkcji i zadań oraz sposobu działania tego komitetu. Metodologia. Badanie zostało zrealizowane przy wykorzystaniu techniki wywiadu. W badaniu udział wzięło 10 celowo dobranych rozmówców, posiadających praktykę działania w radach nadzorczych spółek publicznych i osobiste doświadczenie w zakresie funkcjonowania komitetów strategii (jako ich członek lub członek rady nadzorczej, w której został on stworzony). Kluczowe wnioski. Zgromadzone przez badanych członków rad doświadczenia wskazują, że komitet strategii jest strukturalnym rozwiązaniem wspierającym zaangażowanie rady w proces strategii. Ważnym wymiarem pracy tego komitetu jest możliwość lepszego poznania problemów o istotnym znaczeniu w procesie formułowania strategii. Komitet strategii może mieć charakter stały lub być tworzony ad hoc; czynnikami sprzyjającymi jego tworzeniu są wielkość rady oraz złożoność spółki. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 13
351-360
Analiza przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw prowadzona jest w różnych obszarach - jednym z nich może być rynek giełdowy, miejsce notowań akcji spółek publicznych. Celem opracowania jest ocena pozycji konkurencyjnej giełdowego sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Analizą objęto spółki notowane na giełdzie w latach 2002-2007. W świetle wyników analizy małe i średnie spółki są mniej konkurencyjne w porównaniu ze spółkami dużymi. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest stosunkowo niski poziom ich rentowności.(abstrakt oryginalny)
13
75%
This study examines the relationships between financial distress and financial ratio (liquidity, leverage, profitability, firm's performance, and dividend) among public listed companies, using the Altman Z-Score to determine the financial distress levels among public listed companies in Malaysia. Five-year data has been collected (2010 to 2014) from the annual financial statements and from Data Stream of public listed companies in Malaysia. The findings indicate significant relationships between liquidity, leverage, profitability, firm's performance, and dividend with the financial distress levels among the companies in question. This study also examines the interaction effects of financial ratios and the year after implementation of the Malaysian Code on Corporate Governance (MCCG) in 2012 on financial distress levels. The results suggest that only liquidity and firm's performance have stronger effects on financial distress levels in two years after MCCG implementation. This indicates that after the implementation of the Code, liquidity and firms' performance ratios had strong and significant effect on financial distress levels. Overall, this study could help investors, creditors as well as external regulators in monitoring companies from being classified as financially distressed companies. (original abstract)
14
Content available remote Dyskonto z tytułu braku płynności w wycenie spółek notowanych na GPW
63%
W niniejszym artykule dokonano syntetycznego omówienia jednej z podstawowych przesłanek stosowania dyskonta z tytułu braku płynności w procesie wyceny przedsiębiorstw, to jest faktu notowania akcji spółki na rynku regulowanym. Przeprowadzone badanie dowiodło, że w przypadku większości spółek, które zadebiutowały na GPW w 2012 roku, płynność obrotu była znikoma. Implikuje to konieczność odpowiedzi na szereg pytań, w tym szczególności, czy wyceniając spółkę publiczną należy stosować DLOM oraz jak traktować mnożnik giełdowy nisko płynnej spółki w procesie wyceny spółki niepublicznej metodą mnożnikową.(abstrakt oryginalny)
This article is devoted to the problem of mandatory takeover bids in Poland on the grounds of previously binding regulations and the new legal provisions. After many years of waiting by the Polish investors, on 30 May 2022, amendments to the Public Offering Act came into force. They primarily concern changes in the rules regarding conducting mandatory takover bids for the sale or exchange of shares in public companies on a regulated market. The most important change, which also constitutes the main subject of this article's discussion, is the introduction of the so-called control threshold for companies, at the level of 50%. The aim of this article is to present the former regime on takeover bids as well as to critically analyze the newly adopted one. Moreover, the author gives comparative insight into the matter and criticizes the current Polish regulation as inconsistent with the European law. The paper concludes with a de lege ferenda call for revision of the control threshold under Polish capital market laws in order to ensure investor protection safeguards compliant with the EU law.(original abstract)
Prognozy wyników finansowych spółek stanowią nieodłączny element modeli wyceny. Przy sporządzaniu prognoz analitycy wykorzystują szeroki zakres informacji. Jednak badania trafności prognoz nie są jednoznaczne. Niektóre wskazują na przewagę (w zakresie dokładności) prognoz analityków w porównaniu z prognozami mechanicznymi, natomiast wyniki innych wskazują na większą dokładność prostych (często naiwnych) metod niż prognoz analityków. Sugeruje to możliwość redukcji błędów poprzez łączenie prognoz. W artykule zbadano wpływ łączenia prognoz analityków z predykcjami autoregresyjnymi na dokładność predykcji zysków operacyjnych spółek. Badanie wykazało, iż proste łączenie prognoz (poprzez liczenie średniej z dwóch prognoz) nie powoduje obniżenia mediany względnych błędów, jednak przyczynia się do redukcji średniego arytmetycznego błędu bezwzględnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań empirycznych, dotyczących zawartości informacyjnej raportów bieżących o połączeniach spółek giełdowych. Wykorzystując badania empiryczne, autorki zebrały informacje na temat połączeń spółek giełdowych w latach 2004-2010. Zebrane dane pozwoliły na wysnucie następujących wniosków: raporty bieżące spółek publicznych zawierają informacje, pozwalające przewidzieć bilansowe skutki połączenia, zaprezentowane później w sprawozdaniu finansowym spółki połączonej, a także ocenić zasadność wykorzystania metod wyceny, stosowanych na potrzeby ustalenia parytetu wymiany. (abstrakt oryginalny)
18
63%
|
|
nr 58
303-309
Celem artykułu jest wskazanie, że możliwość wyboru przez spółki publiczne sposobu sporządzania sprawozdań finansowych na podstawie MSSF lub ustawy o rachunkowości powoduje, że porównywalność tych sprawozdań w obrębie kapitałów własnych nie jest w pełni zapewniona, a ich jakość często budzi zastrzeżenia. Przedmiotem badań była ocena jakościowa informacji o kapitałach własnych w sprawozdaniach finansowych, a metodą badawczą - analiza dokumentów w postaci sprawozdań finanso-wych za 2010 rok dwóch spółek publicznych. W artykule omówiono problematykę znaczenia sprawozdań finansowych dla inwestorów poszukujących wiedzy o kapitałach własnych spółek publicznych, czyli rzetelnej informacji o zdolności spółki do budowania wzrostu jej wartości. Ważne jest, by dane pochodzące z systemu rachunkowości spółki były wiarygodne i porównywalne, a jednocześnie zostały w sprawozdaniu finansowym zaprezentowane w sposób czytelny dla potencjalnego użytkownika. (abstrakt oryginalny)
Rosnące salda bankowych depozytów gospodarstw domowych wskazują, że inne formy lokowania nadwyżek finansowych (akcje spółek publicznych, obligacje i bony skarbowe, jednostki uczestnictwa lub certyfikaty funduszów inwestycyjnych) nie są wobec nich szczególnie atrakcyjną alternatywą. W ten sposób powstają zasoby, które można w ułamkowej części przeobrazić w środki finansujące innowacje generowane w regionie. Warunkiem tej metamorfozy jest wykreowanie platformy kontaktów między dotychczasowymi deponentami i proinnowacyjnymi przedsiębiorcami. Pomocne w tym względzie mogą okazać się zmodyfikowane syndykaty aniołów biznesu, przyjmujące postać sieciowego konsorcjum aniołków postępowych zmian. Utworzeniu tej instytucji powinien sprzyjać m.in. mariaż środków publicznych i prywatnych z uprzywilejowaną pozycją inwestorów indywidualnych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 58
365-374
Na podstawie analizy porównawczej regulacji obrotu papierami wartościowymi dopuszczony-mi do obrotu na rynkach zorganizowanych w Polsce, czyli na rynkach GPW, NewConnect lub BondSpot, w artykule przedstawiono zróżnicowany zakres informacji ujawnianych w raportach okresowych emitentów. Im bardziej zorganizowany rynek i im dłuższy okres objęty raportem, tym zakres informacji jest szerszy. Emitenci dłużnych papierów wartościowych ujawniają informacje rzadziej, ale zakres ich raportów śródrocznych jest szerszy niż emitentów instrumentów udziałowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.