Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spatial information
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Rozwój technologii komputerowych począwszy od lat 90-tych XX wieku, pozwala na prezentowanie zasobów geoinformacyjnych poprzez sieć Internet. Jednym z ciekawszych źródeł danych przestrzennych w Polsce są portale powiatowe. Celem badań było sprawdzenie jakości funkcjonowania geoportali internetowych powiatów na terenie całego kraju oraz ocena wybranego zakresu udostępnianych danych przestrzennych. Badaniem objęto 32 wybrane losowo powiaty, dla których oceniano zasoby informacyjne w trzech kategoriach: przejrzystość, interaktywność oraz dostępność danych. Przeprowadzone badania wykazały, że w przypadku portali powiatowych najbardziej bogata w informacje jest kategoria interaktywność, (Rysunek 5), a następnie kategoria przejrzystość danych. Najniżej oceniona zastała grupa cech związana ze zbiorami danych przestrzennych. (abstrakt oryginalny)
Mapy pojawiły się kilka tysięcy lat temu. Przez pewien okres stanowiły ściśle chronioną tajemnicę państwową, a posiadanie dobrych map mogło przesądzić o potędze państwa. Współcześnie dostęp do map stał się bardziej powszechny. Równocześnie wzrósł zakres i powszechność ich wykorzystania. Stają się one coraz bardziej użyteczne, a ponadto pojawiła się ich nowa forma w postaci geograficznych systemów informatycznych (GIS od ang. Geographic Information System). Narzędzia GIS są często integrowane z różnymi urządzeniami i systemami stosowanymi przez współczesne społeczeństwa. Dotyczy to m.in. rozległych sieci komputerowych, urządzeń mobilnych czy systemów lokalizacyjnych. (fragment tekstu)
Najogólniej informatyka to dyscyplina naukowa zajmująca się przetwarzaniem informacji z użyciem komputerów1, w tym technologiami przetwarzania informacji i technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informacje. W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w rozwoju technologii informatycznych, m.in. również w administracji publicznej2. Nowe środki i formy działania usprawniają pracę urzędów, które stają się bardziej przyjazne dla obywateli. Ocenia się, że 80% decyzji administracyjnych jest podejmowanych na podstawie informacji przestrzennej, określanej też mianem informacji geograficznej lub geoinformacji, czyli informacji bezpośrednio lub pośrednio odniesionej do położenia, wielkości, kształtu oraz relacji przestrzennych zachodzących między obiektami, zjawiskami lub procesami. Bez informacji przestrzennej administracja publiczna nie mogłaby funkcjonować. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie możliwości wykorzystywania w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem rolnictwa infrastruktury informacji przestrzennej rozumianej jako zbiory i usługi danych przestrzennych udostępniane z wykorzystaniem webowej aplikacji mapowej na przykładzie Geoportalu Województwa Łódzkiego (www.geoportal.lodzkie.pl). Oficjalną podstawą budowy infrastruktury informacji przestrzennej w Unii Europejskiej jest Dyrektywa INSPIRE (2007) transponowana do ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (2010). Zgodnie z polskim prawem za zbiory danych przestrzennych odpowiadają liczne, rozproszone instytucje. Powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny zawiera m.in. Ewidencje Gruntów i Budynków. Wojewódzki zasób to m.in. Baza Danych Obiektów Topograficznych w skali 1:10 000, materiały geodezyjne i kartograficzne związane z analizą zmian w strukturze agrarnej, programowanie i koordynacja prac urządzeniowo-rolnych oraz monitorowanie zmian w sposobie użytkowania gruntów oraz ich bonitacji. Zasób centralny przechowuje m.in. ortofotomapy, numeryczny model terenu, mapy glebowo-rolnicze. Za tematy związane z rolnictwem, tj. działki ewidencyjne, ukształtowanie terenu, użytkowanie i pokrycia terenu, ortoobrazy, geologię, glebę, zagospodarowanie przestrzenne odpowiadają różne organy wiodące. Geoportale krajowe, regionalne, powiatowe i gminne to webowe aplikacje mapowe, które są punktami dostępowymi do usług sieciowych prezentujących rozproszone zbiory danych przestrzennych. Zapewniają one poprawę dostępności do wiarygodnej i pełnej informacji o przestrzeni województwa wszystkim obywatelom, firmom i instytucjom, także tym związanym z rolnictwem.(abstrakt oryginalny)
Scalenia gruntów są jedynym postępowaniem urządzeniowo - rolnym umożliwiającym dokonanie w krótkim czasie korzystnych zmian struktury przestrzennej gruntów na dużym obszarze. Bardzo duże potrzeby w zakresie realizacji prac tego typu w Polsce, w powiązaniu z ograniczoną pulą środków finansowych dostępnych na ten cel, wskazują na konieczność wypracowania metod w sposób precyzyjny identyfikujących obszary, gdzie realizacja prac scaleniowych jest konieczna i gdzie procedura ta może dać największe efekty. Zadanie koordynowania i programowania prac urządzeniowo-rolnych należy do samorządów województw. W ramach tego zadania, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zlecił autorom niniejszego artykułu wykonanie ekspertyzy o nazwie: "Analiza struktury przestrzennej obszarów wiejskich województwa małopolskiego w celu identyfikacji obszarów kwalifikujących się do przeprowadzenia prac scaleniowych". Celem tego opracowania było przedstawienie dla poszczególnych obrębów ewidencyjnych Małopolski informacji istotnych w procesie programowania i przygotowania prac urządzeniowo-rolnych. Wyniki analiz wykonanych w ramach ekspertyzy zostały opublikowane na portalu Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (miip.geomalopolska.pl). Celem niniejszej pracy jest prezentacja wyników ekspertyzy oraz ich wdrożenia jako narzędzia do programowania prac scaleniowych w Małopolsce w ramach Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. (abstrakt oryginalny)
This paper proposes an enhancement approach to improve the accuracy of global Digital Elevation Models (GDEMs) in Egypt. The proposed approach is an empirical one that depends on subtracting the heights error from the original DEM. The research includes the evaluation and enhancement of SRTM-1 (SRTM v4.1), ASTER GDEM v2, and AW3D30 v2 GDEMs, in Egypt, using 980 well distributed GPS/levelling points, that cover the entire country. The GPS/levelling points are divided into 500 control and 390 check points. The results show that the root mean square error (RMSE) in the SRTM, ASTER and AW3D30 are 3.99 m, 8.81 m, and 2.98 m respectively. For enhancing purposes, two different approaches are used: a linear regression analysis approach, and the proposed empirical surface subtraction approach. The results of the linear regression analysis approach show that the accuracies are improved by 3%, 16%, and 3% for SRTM, ASTER and AW3D30 respectively. However, the accuracies are improved by 5%, 23%, and 16% for SRTM, ASTER and AW3D30 respectively when the proposed approach is followed. After using the proposed approach, the obtained accuracy of the enhanced DEM reached 2.5 m. (original abstract)
7
Content available remote Kataster wielowymiarowy, możliwość wdrożenia w Polsce
75%
W artykule zaprezentowano sposób przejścia z katastru 2D na system 3D + czas, za pomocą dostępnych narzędzi informatycznych w oparciu o istniejące urzędowe rejestry danych geoprzestrzennych. W Polsce od ponad dwudziestu lat modernizowane są urzędowe rejestry gromadzące informacje o obiektach powiązanych z Ziemią. Modernizacja ta dotyczy ochrony i bezpieczeństwa praw do nieruchomości, zwiększenia efektywności baz informacyjnych, podniesienia jakości danych, a także podniesienia efektywności planowania i zarządzania gruntami. Zaawansowane technologie typu CAD pozwalają na budowę numerycznego modelu terenu (DTM), a w następnym etapie wizualizację obiektów powierzchniowych, takich jak granice działek czy obrysy budynków, w przestrzeni 3D. Współczesne relacyjne bazy danych i narzędzia CAD pozwalają również na odtworzenie stanu nieruchomości z dowolnego momentu czasowego. (abstrakt oryginalny)
Pomimo że rejestr wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę może być cennym źródłem informacji przestrzennej, niezbyt często wykorzystywany jest w badaniach geograficznych. W niniejszym artykule autor odpowiada na pytania: jak sklasyfikować dane zawarte w decyzji o pozwoleniu na budowę, aby można było wykorzystać je do oceny oddziaływania autostrad na rozwój zabudowy (cel metodyczny), oraz w jakim stopniu budowa i eksploatacja autostrady wpływają na ruch budowlany w gminie Zgierz (cel poznawczy). Aby osiągnąć ww. cel metodyczny autor: (1) dokonał klasyfikacji danych zawartych w rejestrze ze względu na ich stopień przydatności w badaniach geograficznych oraz (2) ocenił jakość i kompletność zbieranych przez starostwo powiatowe informacji. W rezultacie, opracowana została warstwa umożliwiająca realizację celu badawczego związanego z celem poznawczym pracy. Analiza została wykonana na podstawie wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę w gminie Zgierz w latach 2000-2013. Niniejsze badania wykazały, że rejestry decyzji o pozwoleniu na budowę są przydatne do oceny oddziaływania autostrady na rozwój zabudowy, a klasyfikacja opracowana na potrzeby tej pracy wydaje się być optymalna. Analiza korelacji sugeruje, że autostrada może w niewielkim stopniu oddziaływać na rozwój zabudowy w gminie Zgierz. Podczas gdy w latach 2000-2006 istniała istotna statystycznie zależność pomiędzy odległością od osi i węzłów autostrady a liczbą wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę, po oddaniu autostrady do użytku zależność ta nieznacznie się wzmocniła. Zauważone zostało też niewielkie odsunięcie nowej zabudowy od osi pasa autostrady, co może mieć związek z uciążliwością akustyczną drogi tej klasy. Artykuł wpisuje się w problematykę badań z zakresu geografii regionalnej, geografii transportu i gospodarki przestrzennej.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja koncepcji proponowanego przedsięwzięcia, polegającego na wskazaniu zasad zastosowania technologii informacji przestrzennej do zarządzania zasobowego w organach samorządu terytorialnego na szczeblu podstawowym. Prezentowana koncepcja bazuje na wynikach analizy potrzeb w zakresie zarządzania jednostkami administracyjnymi oraz możliwościach zastosowań współczesnych narzędzi technologii informacyjnej, w tym systemów klasy GIS. (fragment tekstu)
10
Content available remote Wielokryterialna analiza decyzyjna w systemach GIS
75%
Zwiększenie funkcjonalności systemów GIS w kontekście wspomagania podejmowania decyzji jest możliwe przez adaptację metod wielokryterialnych. Metody te mogą być wykorzystywane do budowy mapy decyzji oraz końcowej oceny alternatyw decyzji. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Geoinformację można zdefiniować za [9] jako dziedzinę zajmującą się zbieraniem, pozyskiwaniem, gromadzeniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, analizą i interpretacją informacji o Ziemi. Dane te od wieków przedstawiane są na mapach. Niezależnie od zmieniających się wraz z rozwojem techniki form opracowań kartograficznych podstawową funkcją każdej mapy (a szczególnie map tematycznych) był, jest i będzie przekaz danych o otaczającym świecie w formie graficznej. Pierwsze mapy stanowiły prototypy współczesnych systemów geoinformacyjnych. W literaturze można znaleźć wiele definicji tych systemów. Według [6] jest to komputerowy system informacji służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz przedstawiania danych przestrzennych, którego podstawową funkcją jest wspomaganie decyzji. Celem niniejszej publikacji jest przekrojowa analiza metod i form przedstawienia map (ze szczególnym uwzględnieniem map tematycznych) w Polsce i na świecie na przestrzeni wieków: od drzeworytów czy glinianych tabliczek do współcześnie tworzonej i powszechnie wykorzystywanej interaktywnej mapy. Podstawową tezą publikacji jest zasadność postrzegania mapy jako podstawy systemu geoinformacyjnego na każdym etapie rozwoju.(abstrakt oryginalny)
The understanding of the spatial and temporal dynamics of farmland processes is essential to ensure the proper crop monitoring and early decision making needed to support efficient resource management in agriculture. By creating appropriate crop management strategies, one can increase harvest efficiency while reducing costs, waste, chemical spraying, and inhibiting the impact of biotic and abiotic factors on crop stress. Only reliable spatial information makes it possible to comprehend the influence of various factors on the environment. The main objective of the research presented in the paper was to assess the possibility of using maps of vegetation and soil indices, such as NDVI, SAVI, IRECI, CIred-edge, PSRI and HMSSI, calculated on the basis of images from the Sentinel-2 satellite, to qualitatively determine the increased amount of heavy metals in the soil in the areas of small agricultural plots around the Barania Góra nature reserve in Poland.The conducted pilot project shows that the spectral indices: NDVI, SAVI, IRECI, CIred-edge, PSRI, and HMSSI, calculated on the basis of images from Sentinel-2, have the potential to assess the content of nickel zinc, chromium and cobalt in the soil on agricultural plots. However, the confirmation of the obtained results requires continuation of the research.(original abstract)
13
Content available remote Preparing Historical Maps for Presentation in a Geoportal
75%
Artykuł odnosi się do trudności w szerokim dostępie do archiwalnych materiałów kartograficznych. Celem opracowania jest przedstawienie i ocena przygotowania map historycznych do prezentacji w geoportalu. Autorzy na przykładzie dwóch map z początku XX wieku, nieposiadających informacji o odniesieniu przestrzennym, prześledzili proces ich przetworzenia do postaci umożliwiającej udostępnienie w strukturach danych przestrzennych. W opisie kolejnych etapów uwzględniono aspekty teoretyczne, jak i praktyczne postępowania. Szczególną uwagę zwrócono na czynniki wpływające na dokładność wpasowania przestrzennego rzutującego na możliwości dalszego ich wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
Przestrzenna informacja dotycząca ludności województwa, ukazująca zmienność oraz dynamikę zjawisk była kilkakrotnie prezentowana podczas posiedzeń Zarządu Województwa Mazowieckiego. Stanowi stymulację prowadzenia polityki ludnościowej na szczeblu województwa. Z drugiej strony jest ciekawym przykładem zastosowania oraz umiejętnego wykorzystania podstawowej zalety systemów informacji przestrzennej - możliwości przestrzennego odniesienia danych oraz interdyscyplinarności rozumianej tutaj jako możliwość powiązania analizowanych i prezentowanych danych z innymi danymi, warstwami bądź zagadnieniami tematycznymi. Warto również zaznaczyć konieczność systematycznego, regularnego pozyskiwania danych, prowadzenia analiz oraz ich powtarzalności. Pozwoli to lepiej zrozumieć zmiany ludnościowe oraz powiązane z nimi bądź wynikające z nich zmiany społeczno-gospodarcze na terenie województwa oraz umożliwi władzom samorządowym lepsze planowanie i zarządzanie województwem. (fragment tekstu)
15
Content available remote Deskrypcja wiedzy z zastosowaniem metodologii systemów informacji przestrzennej
75%
Gromadzenie i wykorzystanie wiedzy jest współcześnie jednym z największych wyzwań, przed którymi stają współczesne organizacje. Każda organizacja stara się pozyskać nowe zasoby wiedzy w celu lepszego dopasowania się do występujących warunków rynkowych. Wiedza może być pozyskiwana z różnych źródeł. Istotne jest jej uporządkowanie oraz odpowiednia prezentacja, w taki sposób, aby mogła być poprawnie interpretowana i wpływać na racjonalizację funkcjonowania danej organizacji, zwłaszcza na etapie procesów podejmowania decyzji i modelowania biznesowego. W niniejszych rozważaniach poruszony zastanie aspekt wizualizacji uporządkowanych zasobów wiedzy gromadzonych w systemach informatycznych. W tym celu zaproponowano zastosowanie rozwiązań bazujących na deskrypcji obiektów stosowanych z wykorzystaniem metodologii systemów informacji przestrzennej. Niniejsze rozważania obejmują teoretyczny model powiązania zasobów wiedzy przechowywanych w systemach informatycznych z metodami przestrzennej wizualizacji. (abstrakt autora)
W obecnych czasach przedsiębiorstwa górnicze wykorzystują Systemy Informacji Przestrzennej w celu ułatwienia zarządzania danymi zgromadzonymi podczas działalności górniczej. Do tych celów wykorzystywane są różnego rodzaju aplikacje i oprogramowania informatyczne. Pozwalają one na szybsze i łatwiejsze przetwarzanie danych. W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania systemu ArcGIS do wspomagana zadań realizowanych w przedsiębiorstwach górniczych w zakresie analiz wpływów wstrząsów górniczych indukowanych eksploatację ścianową na obiekty budowlane posadowione na powierzchni terenu. Możliwości te przedstawiono na przykładzie bazy danych opracowanej dla KWK "Rydułtowy-Anna". Baza danych została stworzona przy wykorzystaniu oprogramowania ArcGIS for Desktop 10.1. Zawiera wartości wyspecyfikowanych w celu jej realizacji parametrów istotnych dla analiz wpływów wstrząsów na obiekty powierzchniowe. (abstrakt oryginalny)
17
75%
W artykule przedstawiono problematykę pomiarów geodezyjnych na terenach rolnych. Nakreślono tradycyjne metody pomiarów i wskazano na przyczyny nieścisłości osiąganych wyników tych pomiarów ze stanem faktycznym na gruncie. Przy ocenie niezgodności pomiarów ze stanem faktycznym wykorzystano doświadczenia jednego z autorów (Beczkowski K.), który jest biegłym sądowym. Wskazano na możliwość wykorzystania metod fotogrametrycznych do wyznaczania granic działek i użytków, ze szczególnym uwzględnieniem Bezzałogowych Systemów Latających (BSL). Opisano metody przetwarzania zdjęć pomiarowych pozyskanych kamerami niemetrycznymi zamontowanymi na BSL. Wskazano na potrzebę samokalibracji kamer, w wyniku której wyznaczane są ich elementy orientacji wewnętrznej, co w przypadku dokładnie wyznaczonej osnowy fotogrametrycznej, podnosi dokładność opracowań końcowych - Numerycznego Modelu (Pokrycia) Terenu i ortofotomapy. W celu uzyskania wysokich dokładności wyznaczania elementów orientacji kamer pomiarowych w niniejszym opracowaniu wykorzystano specjalnie zaprojektowaną polową osnowę fotogrametryczną. W eksperymencie pomiarowym wykonano naloty fotogrametryczne dwoma rodzajami BSL - konstrukcją wielowirnikową (pionowego startu) i płatowcem (lotu horyzontalnego), który dodatkowo wyposażony był w pozycjonowanie GNSS środka rzutów z po prawkami w czasie rzeczywistym (RTK). Przetworzenie danych z nalotów wykonano w trybach GNSS RTK bez fotopunktów, GNSS z fotopunktami i GNSS bez fotopunktów. Następnie wyznaczono dokładności wszystkich przetworzeń i odniesiono je do granic wykazanych na mapie zasadniczej.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Opracowanie i zastosowanie map komputerowych na potrzeby wyceny nieruchomości
75%
Ważnym zagadnieniem przy rozwiązywaniu zadań związanych z wyceną nieruchomości jest pozyskiwanie i opracowanie danych przestrzennych niezbędnych do określenia jej wartości. Źródłem tych danych są dane ewidencji gruntów, katastru budynków, mapy ewidencji gruntów (rastrowe i numeryczne), cyfrowe ortofotomapy i SIP. Symbioza relacyjnego modelu danych opisowych i formatu danych graficznych GIS ma charakter mieszany i złożony, określana jest również terminem "model georelacyjny". W związku ze złożonością tego modelu i pracochłonnością procedur opracowywania danych, pozyskiwanie nowych, efektywnych modeli danych jest aktualnym wyzwaniem. Badania prowadzone w Katedrze Fotogrametrii i Teledetekcji UWM w Olsztynie dają podstawę teoretyczną dla modernizacji geoinformatycznej technologii z wykorzystaniem symboli alfabetu elektronicznego i SIP-alfabetu. Ich zastosowanie pozwoli na obniżenie kosztów i pracochłonności pozyskiwania danych dla potrzeb wyceny nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę systemów informacji przestrzennej (SIP), które mogą stać się pomocnym zestawem narzędzi przy wycenie nieruchomości. Opisano możliwości ich wykorzystania przez rzeczoznawców majątkowych w podziale na Web SIP i Desktop SIP. Zaprezentowano wyniki oraz metodologię przeprowadzonego badania ankietowego dotyczącego stopniu znajomości i wykorzystywania SIP przez stu rzeczoznawców majątkowych województwa wielkopolskiego w ich codziennej pracy. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Semantic and Syntactic Interoperability Issuesin the Context of SDI
75%
Interoperacyjność jest jedną z podstawowych koncepcji infrastruktury danych przestrzennych (SDI), ponieważ wymiana i dostęp do danych przestrzennych są głównymi jej celami. Zagadnienie to jest ściśle związane z pojęciem schematu aplikacyjnego, który z kolei odgrywa kluczową rolę podczas interoperacyjnej wymiany danych i informacji przestrzennych w SDI. Stanowi on podstawę pomyślnej wymiany danych między dwoma systemami, ponieważ definiuje możliwą zawartość i strukturę danych, a więc obejmuje zarówno interoperacyjność semantyczną, jak i składniową. Problematyka ta pojawia się również w kilku innych kwestiach związanych z SDI, takich jak na przykład podejście oparte na modelu czy specyfikacje danych przestrzennych. Proces wymiany danych przestrzennych w SDI wymaga przygotowania schematów aplikacyjnych UML i GML, które obejmują interoperacyjność semantyczną i składniową. Opracowanie odpowiednich i poprawnych schematów aplikacyjnych może jednak nie być proste. Ponadto błędne lub zbyt złożone struktury danych mogą mieć negatywny wpływ na przebieg procesu wymiany danych. Głównym przedmiotem artykułu jest przedstawienie koncepcji interoperacyjności w SDI, w szczególności interoperacyjności semantycznej i składniowej, jak również omówienie roli schematów aplikacyjnych UML i GML podczas wymiany danych przestrzennych w SDI. Rozważania przeprowadzono na przykładzie europejskiej i krajowej infrastruktury danych przestrzennych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.