Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Specific task contract
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Prawo odstąpienia od umowy o dzieło (a także umowy o roboty budowlane) z powodu antycypowanego niedochowania terminu ukończenia dzieła (art. 635 w zw. z art. 656 § 1 k.c.) stanowi wyjątkowe sankcyjne uprawnienie wierzyciela. Jego aktualny kształt, na który w istotnej części wpłynęły dominujące poglądy doktryny i judykatury, jest coraz trudniejszy do pogodzenia z przyjętym w Kodeksie cywilnym systemem sankcji za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umów wzajemnych. Niniejsze opracowanie (podzielone na dwie części) stanowi pogłębioną analizę funkcji, przesłanek i skutków wykonania tego prawa odstąpienia z uwzględnieniem jego dostrzegalnych mankamentów legislacyjnych (mających swoje przyczyny historyczne) oraz relacji wobec aktualnych tendencji rozwoju prawa cywilnego w UE w zakresie instrumentów prawnych wynikających z koncepcji anticipatory breach of contract.(abstrakt oryginalny)
Prawo odstąpienia od umowy o dzieło (a także umowy o roboty budowlane) z powodu antycypowanego naruszenia terminu ukończenia dzieła (art. 635 w zw. z art. 656 § 1 Kodeksu cywilnego) stanowi wyjątkowe sankcyjne uprawnienie wierzyciela. Jego aktualny kształt, na który w istotnej części wpłynęły dominujące poglądy doktryny i judykatury, jest coraz trudniejszy do pogodzenia z przyjętym w Kodeksie cywilnym systemem sankcji za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umów wzajemnych. Druga część niniejszego opracowania stanowi kontynuację pogłębionej analizy funkcji, przesłanek i skutków wykonania tego prawa odstąpienia, z uwzględnieniem jego dostrzegalnych mankamentów legislacyjnych oraz relacji wobec aktualnych tendencji rozwoju prawa cywilnego w Unii Europejskiej w zakresie instrumentów prawnych wynikających z koncepcji anticipatory breach of contract.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Koncepcja umowy o dzieło twórcze analiza krytyczna
100%
W opracowaniu dokonuje się krytycznej oceny obowiązującej od jakiegoś czasu w orzecznictwie sądowym koncepcji umowy o dzieło twórcze (artystyczne). Jej istota polega na ograniczeniu zakresu stosowania umów o dzieło w obrocie prawnym jedynie do tych przypadków, gdy dzieło, które jest rezultatem tej umowy, spełnia cechy utworu w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. W ramach tej koncepcji przyjmuje się dopuszczalność wykorzystywania umowy o dzieło wyłącznie w sytuacjach, gdy rezultat jest tworem oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym, chronionym prawem autorskim i wymagającym specjalnych umiejętności od przyjmującego zamówienie (autora), stanowi wyraz jego kreatywności i szczególnych umiejętności. Autor ukazując istotne wady analizowanej koncepcji, próbuje udowodnić, że nie ma ona de lege lata żadnych podstaw w obowiązującym prawie, a dokonana przez judykaturę wykładnia przepisów Kodeksu cywilnego regulujących umowę o dzieło jest wykładnią contra legem. De lege ferenda należy zastanowić się nad objęciem umowy o dzieło składką na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz sformułowaniem odrębnej od prawa cywilnego definicji umowy o dzieło, która będzie miała swoje zastosowanie jedynie na gruncie przepisów regulujących ubezpieczenia społeczne. (abstrakt oryginalny)
Autorka opisuje obowiązujące regulacje dotyczące ubezpieczenia społecznego twórców i artystów, ocenia również kierunek zmian proponowany w projekcie ustawy o statusie artysty zawodowego. Co do zasady obowiązujące w zakresie ubezpieczenia społecznego twórców i artystów rozwiązania wymagają szybkiej ingerencji ustawodawcy. Jednocześnie propozycje rozwiązań zawartych w projekcie nie są spójne z założeniami obowiązującego systemu ubezpieczeń społecznych mi mogą wpływać w tej formie negatywnie na cały system doprowadzając do jego większej dezintegracji. Proponowane rozwiązania można jednak poprawić, z udziałem specjalistów zajmujących się ubezpieczeniem społecznym. (abstrakt oryginalny)
Glosowany wyrok dotyczy możliwości uznania rozbiórki obiektu za przedmiot umowy o roboty budowlane. Kwestia ta jest jednak związana z szerszym zagadnieniem o istotnym znaczeniu dla praktyki - określeniem kryteriów odróżniających umowę o roboty budowlane od umowy o dzieło. Celem artykułu jest wskazanie przesłanek umożliwiających delimitację obu umów, w tym przede wszystkim dokonanie wykładni pojęć "obiekt" i "roboty budowlane". Odniesiono się również do za- kresu podmiotowego umowy o roboty budowlane oraz zakresu przedmiotowego ochrony, którą ustawodawca zapewnił podwykonawcom robót budowlanych. W konsekwencji autorka dochodzi do wniosku, że wykonanie rozbiórki obiektu może stanowić przedmiot umowy o roboty budowlane. Ustalenie zastosowania wskazanych przepisów wymaga jednak zbadania w ramach konkretnej umowy świadczenia wykonawcy oraz jego przedmiotu, oceny realizowanej inwestycji stosownie do wymagań prawa budowlanego, jak również istnienia szczególnej postaci współdziałania inwestora z wyko- nawcą.(abstrakt oryginalny)
Wyrokiem z dnia 13 marca 2014 r. (sygn. akt C 38/13) Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał art. 33 KP za niezgodny z prawem unijnym. Wobec takiego stanowiska koniecznym stała się próba przeanalizowania sytuacji pracodawców zatrudniających pracowników na umowy na czas określony. Zagadnienie jest tym bardziej istotne, że ponad 25% wszystkich zawieranych umów o pracę to właśnie umowy na czas określony(abstrakt oryginalny)
Wspólnota wymaga ustroju, kształtowanego na dobrych instytucjach, poprawnie zidentyfikowanej wolności i równości. Rolą państwa jest dostarczanie informacji, niezbędnych wolnemu podmiotowi do podejmowania racjonalnych decyzji. Do zadań państwa należy także ochrona podstawowych praw człowieka i tworzenie warunków do rozwoju ludzkiej kreatywności oraz łagodzenie napięć, których źródłem są żywiołowe procesy rynku. Funkcją państwa jest zatem czuwanie nad zawieranymi kontraktami społecznymi, w tym umowami cywilnoprawnymi zawieranymi na rynku pracy, tak, aby szanowane były prawa własności każdej ze stron kontraktu. Państwo jest służebne wobec wszystkich interesariuszy umowy cywilnoprawnej i gwarantuje egzekucję roszczeń wynikających z zawieranych umów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienie pracy czasowej. Jest to liczący kilka dziesięcioleci praktyczny amerykański wynalazek, który stał się dziś dobrze skodyfikowaną i coraz popularniejszą formą walki krajów UE z bezrobociem. W Polsce praca czasowa zaczyna stawać się popularnym rozwiązaniem.
W niniejszym artykule zbadano rolę orzecznictwa sądowego w procesie powstawania prawa w systemie prawa ustawowego. W toku analizy skoncentrowano się na zreformowanym japońskim Kodeksie cywilnym, który wszedł w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r., a konkretnie na konflikcie między zreformowanym Kodeksem cywilnym a precedensami z poprzedniego stanu prawnego. Celem artykułu było rozważenie związku między nowymi przepisami a poprzednim orzecznictwem. Korzystając ze zreformowanych zasad "umowy o dzieło" w kontekście japońskiej reformy Kodeksu cywilnego, w niniejszym artykule przeanalizowano i wyjaśniono znaczenie precedensu w procesie stanowienia prawa. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono projektowanie funkcjonującej relacyjnej bazy danych systemu rozliczania umów - zleceń. Przy projektowaniu podano najważniejsze zasady stosowane w tym projekcie. Dla podanych wymagań przeprowadzono analizę projektu z uwzględnieniem wyboru kluczy i kolejnych kroków normalizacji.
Artykuł prezentuje specyfikę stosunku umowy o dzieło w kontekście systemu ubezpieczeń społecznych. Celem tekstu jest rozróżnienie okoliczności, jakie towarzyszą zawarciu tej umowy, oraz konsekwencji niewłaściwego zakwalifikowania danego zobowiązania jako umowy o dzieło wobec jej stron (np. konieczności poniesienia dodatkowych kosztów w przypadku zakwalifikowania jej finalnie jako innej umowy cywilnoprawnej). Artykuł wyjaśnia, w jakich sytuacjach należy objąć zawierane umowy o dzieło obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, jak również przedstawia korzyści i zagrożenia wynikające z zawarcia takiej umowy. Osiągnięciu wyznaczonego celu podporządkowano układ niniejszego tekstu oraz wykorzystane metody badawcze: dogmatyczno-prawną oraz teoretyczno-prawną, obejmujące krytyczną analizę powszechnie obowiązujących przepisów, literatury przedmiotu, orzecznictwa. Analiza zgromadzonego materiału badawczego pozwoliła na potwierdzenie wielu wątpliwości co do wykładni i stosowania powszechnie obowiązujących przepisów we wskazanym zakresie, jak również konieczności indywidualnego interpretowania każdej umowy. Dodatkowo artykuł rozpatruje wpływ regulacji w sprawie COVID-19. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy w szczególności charakteru umowy o dzieło, znaczenia pojęcia wynagrodzenia oraz sposobów ustalania wysokości tego wynagrodzenia w praktyce stosowania tej umowy. Autor analizuje także treść przepisów Kodeksu cywilnego, dotyczących omawianego zagadnienia. Jego zdaniem, obowiązek zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, stanowi skuteczną ochronę majątkowego interesu wykonawcy dzieła.
Spór o to, czy płatnikiem składek od umów cywilnoprawnych zawieranych przez pracowników z osobą trzecią, na podstawie których wykonują oni pracę na rzecz pracodawcy, jest osoba trzecia czy pracodawca, to spór o definicję legalną płatnika składek. O tym bowiem, kto jest płatnikiem składek, rozstrzyga w formie definicji legalnej ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Definicję płatnika składek - w stosunku do pracowników oraz osób fizycznych wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych - zawiera art. 4 pkt 2 lit. a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Art. 8 ust. 2a i art. 18 ust. 1a wymienionej ustawy nie są przepisami definiującymi płatnika składek, ale przepisami określającymi obowiązki płatnika składek. Zdaniem autora płatnikiem składek od umów cywilnoprawnych zawartych przez pracowników z osobą trzecią, na podstawie których wykonują oni pracę na rzecz pracodawcy, jest osoba trzecia. Osoba ta jest bowiem kontrahentem umowy cywilnoprawnej i wypłaca wynagrodzenie za jej wykonanie. (abstrakt oryginalny)
Właściwa kwalifikacja prawna cywilnoprawnej umowy o zatrudnienie - przesądzenie, czy stanowi ona umowę o dzieło czy umowę o świadczenie usług - przekłada się wprost na obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zawarcia takiej umowy albo brak takiej powinności. Stanowi to jedno z najistotniejszych praktycznych zagadnień prawa zatrudnienia. Problem ten ujawnia się w szczególności przy kwalifikacji umów zawieranych z podwykonawcami współwykonywującymi roboty budowlane wraz z innymi pracownikami wykonawcy. Tej kwestii dotyczą niektóre z ostatnich judykatów Sądu Najwyższego. Opracowanie jest poświęcone ich szerszemu omówieniu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem glosy jest orzeczenie Sądu Najwyższego analizujące charakter umowy istniejącej między ubezpieczoną (instrumentalistkę) a zamawiającym dotyczącej przygotowania i współwykonywania koncertu organowego wraz z zespołem muzycznym. Sąd uznał, że umowa łącząca strony nie była umową o dzieło, lecz umową o świadczenie usług, zaś ubezpieczona podlegała ubezpieczeniom społecznym. Autorka glosy popiera stanowisko sądu i uzupełnia uzasadnienie wyroku o rozważania dotyczące artystycznych wykonań (wykonań "na żywo") stanowiących przedmiot ochrony praw pokrewnych, a nie prawa autorskiego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest problematyka charakteru prawnego umowy mającej za przedmiot sprzątanie (wysprzątanie) pomieszczeń czy powierzchni. W ocenie autora umowy takie nie powinny być kwalifikowane jako umowy o dzieło. Są bowiem umowami o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia. Nie są one umowami rezultatu, lecz starannego działania, polegającymi na wykonywaniu określonych czynności faktycznych, w sposób staranny i cykliczny. Ma do nich zastosowanie m.in. art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zawieranie umów o dzieło mających taki przedmiot narusza zasadę swobody umów z art. 3531 k.c. Może być także dotkliwe finansowo, gdyż będzie się wiązać z koniecznością odprowadzenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia społeczne. (abstrakt oryginalny)
Autor aprobuje wyrok sądu administracyjnego, który oddalił skargę na decyzję inspektora pracy nakazującą powołanie zespołu powypadkowego i ustalenie okoliczności wypadku, któremu uległa osoba zatrudniona na podstawie umowy nazwanej przez strony umową o dzieło. Zanim inspektor pracy wydał decyzję, przyjął najpierw na podstawie zgromadzonych w postępowaniu kontrolnym danych, że poszkodowany był w istocie zatrudniony w ramach stosunku pracy. Sąd administracyjny nie rozstrzygnął jednoznacznie, czy inspektor pracy miał prawo dokonać samodzielnie takich ustaleń. Zdaniem autora glosy - inspektor pracy mógł to uczynić, czym innym jest bowiem prawo inspektora do czynienia takich ustaleń w związku z wydaniem decyzji administracyjnej, czymś innym natomiast skuteczność tychże ustaleń względem stron danego stosunku prawnego, osób trzecich i innych organów państwowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie i analizę nowych uregulowań dotyczących objęcia obowiązkiem ubezpieczenia osób świadczących pracę na podstawie cywilnoprawnych umów o świadczenie usług (umów agencji, zlecenia i innych), wprowadzonych do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ustawą zmieniającą z 23 grudnia 1999 r. W artykule zostały omówione następujące sprawy: nowe określenie podlegającej ubezpieczeniu działalności na podstawie umów cywilnoprawnych, zbieg świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych z innymi tytułami ubezpieczenia, objęcie obowiązkiem ubezpieczenia z tytułu świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych pracowników, którzy zawierają te umowy ze swoimi pracodawcami, oraz emerytów i rencistów. Szczególna uwaga została zwrócona na ustanowioną w nowych regulacjach fikcję prawną, że świadczenie pracy na podstawie cywilnoprawnych umów o świadczenie usług lub o dzieło, które zawierają pracownicy ze swoimi pracodawcami, jest świadczeniem pracy w ramach stosunku pracy. (fragment tekstu)
Polski eksport usług pracowniczych do Niemiec w ramach kontraktów o dzieło zdominowany jest przez branżę budowlaną. Berlin odgrywa szczególną rolę w procesie mobilności mieszkańców Polski jako jedno z kluczowych centrów migracyjnych. Także tutaj jedną z form zatrudnienia są kontrakty, a polscy pracownicy kontraktowi w stolicy Niemiec tworzą najliczniejszą grupę w sektorze budowlanym.
20
Content available remote Kontrola zarządcza umów cywilnoprawnych w uczelni publicznej
84%
Cel - Celem artykułu jest analiza cech umowy zlecenia i umowy o dzieło oraz wskazanie popełnianych w praktyce błędów, których ujawnienie powinno być przedmiotem kontroli zarządczej w uczelni publicznej. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy źródeł i dokumentów, obserwacji oraz metodę dedukcji i indukcji. Wynik - W opracowaniu wskazuje się na kryteria różnicujące umowy cywilnoprawne oraz typowe błędy. Oryginalność/Wartość - W artykule stawia się hipotezę, że każda jednostka powinna opracować procedury dotyczące zawierania i realizacji umów cywilnoprawnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.