Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Speech therapist
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wiedza dziadków na temat rozwoju mowy małych dzieci - komunikat z badań
100%
W prezentowanym artykule zostanie przedstawione zagadnienie dotyczące wiedzy dziadków na temat rozwoju mowy dzieci. Problematyka ta wydaje się być istotna, ponieważ dziadkowie odgrywają ważną rolę w wychowaniu i kształtowaniu wnucząt. Autorka wykorzystała w badaniu metodę sondażu diagnostycznego. Narzędziem badawczym zaś był Kwestionariusz dla dziadków, który wypełniło stu badanych. Wyniki: Analizując powyższe odpowiedzi badanych dziadków można zauważyć, iż dysponują oni w większości prawidłową ogólną wiedzą dotyczącą okresów rozwoju mowy dziecka (aspekt ilościowy). Na pewno należy zwrócić uwagę na fakt, że dziadkowie napotkali trudność w ocenie prawidłowości wybrzmiewania poszczególnych fonemów w danej grupie wiekowej dzieci. Wnioski: Opisywany stan wiedzy badanych może się przyczynić do sytuacji, w której dziadkowie mogą stawiać nieadekwatne wymagania wobec wnucząt, co do ich poprawnej wymowy głosek czy słów, z kolei to może prowadzić na przykład do konfliktowych sytuacji. Należy z pewnością wykorzystać taki stan rzeczy do pracy logopedycznej. (abstrakt oryginalny)
Współpraca online interesuje nie tylko badaczy, ale również praktyków na różnych poziomach edukacji. Autorka artykułu zajęła się zbadaniem tego zjawiska, analizując relacje logopedy z rodzicem w procesie tradycyjnej i zdalnej terapii logopedycznej (tzw. b-learningu). Uzyskane wyniki pokazały, jakie czynniki są istotne, by ta współpraca przyniosła wymierne rezultaty w postaci poprawy artykulacji dzieci objętych terapią logopedyczną. Przeprowadzone badania mogą również stanowić głos w dyskusji na temat zdalnej pracy logopedy i jego kompetencji cyfrowych(abstrakt oryginalny)
The authors' psycho-pedagogical attitude to the problems arising from the implementation of inclusive education and the questions of educational integration of children with mental and physical disabilities are discussed. The state of research on inclusive forms of education for children with intellectual, verbal, and autistic disorders is analyzed. It is shown that students with such disorders are the largest group in classes integrating disabled and healthy children. The practical experience of working with inclusive schools in the Ukraine is also highlighted. It is emphasized that in inclusive classrooms "a conservative pedagogic mode" should be created. Certain methods of inclusion of a "special" student in the educational process are proposed, and features of correction techniques used during lessons are discussed. The indispensable professional and personal competences of specialists (assistant teachers, special psychologists and speech therapists) working in the field of inclusive education for children with mental disorders, severe speech disorders, and autism are also presented. (original abstract)
Logopedia stała się moja pasją właśnie tutaj - na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Idąc na studia pedagogiczne, nie wiedziałam nic na temat logopedii i zaburzeń mowy. Na egzaminach wstępnych (wówczas były egzaminy zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, badające nie tylko wiedzę zdobytą w szkole średniej, ale również umiejętności i predyspozycje do zawodu nauczyciela) zetknęłam się po raz pierwszy z diagnozą mojej mowy. W trakcie moich studiów pedagogicznych zapoznałam się z przedmiotami, w których porusza-no tematykę języka, literatury, żywego słowa. Czwarty rok studiów to czas, w którym do planu studiów wprowadzono przedmiot: logopedia - dla mnie jak objawienie, pole mojej fascynacji i poszukiwań. Nie bez znaczenia było to, kto prowadził zajęcia z logopedii. Każdy, kto spotka w swoim życiu nauczyciela pasjonata - ma szczęście, bo zwykle taka osoba potrafi pociągnąć za sobą i zarazić swoją pasją wiele osób. (fragment tekstu)
Wstęp. Działania wychowawcze podejmowane w rodzinie wpływają w istotny sposób na dalsze życie i funkcjonowanie dziecka. Rodzice nie muszą sami dźwigać odpowiedzialności za wychowa-nie dzieci, powinni być wspomagani przez osoby i grupy społeczne, zaangażowane w działania edukacyjne. W przypadku kiedy dziecko przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej, to wychowawcy pełnią te same role co rodzice biologiczni dziecka. Materiał i metody. Badania dla potrzeb niniejszej publikacji realizowano w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych na terenie powiatu bialskiego. Celem badań było ustalenie czy placówki opiekuńczo-wychowawcze współpracują z instytucjami edukacyjnymi, tj. szkoła, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, terapeuci, logopedzi i inni specjaliści, na czym ta współpraca polega, jakie przybiera formy. Wyniki. Wśród form współpracy wymienia się różnego rodzaju kontakty z nauczycielami, tj.: wywiadówki, kontakt indywidualny, kontakt telefoniczny, mailowy, kontakt przez dziennik elektroniczny. Ponadto dyrektorzy szkół, wychowawcy klasowi i pedagodzy szkolni uczestniczą w po-siedzeniach zespołu ds. okresowej oceny sytuacji dziecka, odbywających się na terenie placówki przynajmniej dwa razy w roku.Wnioski. O współpracy pomiędzy placówką opiekuńczo-wychowawczą a placówkami oświatowymi decydują głównie: wiek podopiecznych, zachowanie podopiecznych i problemy przez nich wskazywane oraz usytuowanie placówki przez nich zamieszkiwanej.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Istota pedagogiki w terapii logopedycznej
100%
W niniejszym rozważaniu zostały poddane analizie zasady nauczania wpisane do dydaktyki. Są one jednak interpretowane pod kątem zaburzeń mowy i języka, czyli dyscypliny logopedycznej. Zasady nauczania są ponadczasowe i interdyscyplinarne, choć zmienione - funkcjonują w diagnozie i terapii patologów mowy. Analizując je pod względem specyfiki zawodu, można zauważyć, że gruntowne przygotowanie pedagogiczne pozwoli każdemu logopedzie ukierunkować profesjonalne działanie terapeutyczne w taki sposób, aby maksymalnie stworzyć odpowiedni fundament do kształcenia poprawnych wzorców językowych, które mają niewątpliwy wpływ na przyrost umiejętności szkolnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.