Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spin-off
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Uwarunkowania strategiczne akademickich firm spin-off- kierunki dyskusji
100%
Firmy spin-off pochodzące z jednostek sfery nauki i badań odgrywają w nowoczesnej gospodarce znaczącą rolę jako jeden z elementów łączących obszar badań naukowych z praktyką gospodarczą. Stanowią one widoczne zaprzeczenie twierdzenia, że instytucje naukowe to swego rodzaju ivory tower (wieża z kości słoniowej), jak w literaturze anglojęzycznej krytycznie określa się swego rodzaju elitarność tychże instytucji, podkreślając ich oddalenie od spraw normalnej, codziennej rzeczywistości. Innymi słowy odzwierciedla ono pogląd o naukowcach stanowiących wydzieloną, elitarną grupę, która zajmuje się głównie problemami stworzonymi przez siebie i na własne potrzeby. W konsekwencji nie są oni zainteresowani wykorzystaniem swoich osiągnięć czy koncepcji w życiu gospodarczym lub szerzej w praktyce(fragment tekstu)
Z perspektywy procesu wywodzącego się z kilku dyscyplin, dyskutujemy teoretycznie o tym, jak dynamika przyjaźni w zespołach założycielskich może wpłynąć na firmę. Opracowujemy konceptualny model, który uwzględnia odmienną naturę wymiany w biznesie i przyjaźni, co może posłużyć za użyteczną podstawę dla przyszłych badań (w załączniku przedstawiamy kilka miar przyjaźni). Następnie badamy przykładowy przypadek. Skupiamy się na spójności grup (pełnomocnictwa do przyjaźni), podejmowaniu decyzji i organizacji zespołu założycielskiego włoskiej firmy technologicznej oraz poznajemy proces generowania twórczych pomysłów i wdrażania innowacji. Nasze wstępne ustalenia wskazują, że chaos niekoniecznie sprzyja kreatywności i innowacji: przy niskiej spójności grupowej prowadzi do dezorganizacji, ponieważ normy biznesowe przeważają nad przyjaźnią, wysoka spójność grup tworzy strukturę organizacyjną, która podtrzymuje generowanie kreatywnych efektów, wzmacniając rolę przyjaźni w procesie decyzyjnym. Tłumaczymy to stwierdzenie w świetle zasady wzajemności wymiany. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony uwarunkowaniom tworzenia firm spin off w kontekście wykorzystania potencjału przedsiębiorczego pracowników firmy. Wskazano, iż przedsiębiorczość pracowników i osobowy transfer wiedzy pełnią ważną rolę w rozwoju gospodarczym, jednocześnie z punktu widzenia konkretnego przedsiębiorstwa może stanowić zarówno szansę, jak i znaczące zagrożenie dla potencjału firmy oraz możliwości zachowania jej przewag konkurencyjnych. Dlatego też spin off został poddany analizie w odniesieniu do strategicznych elementów projektów realizowanych w przedsiębiorstwach. Wskazano ogólną charakterystykę projektów, w ramach których może zostać on wykorzystany w praktyce zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Rosnący udział sektora usług w gospodarce, tempo postępu technologicznego, rosnący udział wiedzy/informacji w wartości produkcji, jak również skala zmian gospodarczych i społecznych wymuszają inwestowanie w wymianę pomiędzy nauką a praktyką gospodarczą, konkretnie - między sektorem publicznych organizacji naukowo-badawczych a przemysłem. Z tego względu sfera naukowa odgrywa znaczącą rolę we wzmocnieniu gospodarki opartej na wiedzy, poprzez aktywne uczestnictwo w komercjalizacji wiedzy naukowej. Celem niniejszego artykułu było przedstawienie problematyki transferu wiedzy pomiędzy praktyką gospodarczą a przedstawicielami środowiska naukowo-badawczego w oparciu o doświadczenia wynikające z realizacji projektów unijnych oraz dostępnych wyników badań we wskazanym zakresie. W artykule omówiono ogólne pojęcie spin-off, rodzaje współpracy pomiędzy praktyką a nauką, wyjaśniając pojęcia firm technologicznych, procesu komercjalizacji technologii, a także działalność centrów transferu technologii. Przedstawiono doświadczenia z realizacji projektu, w ramach którego zaoferowano m.in. stypendia, mające wspomagać tworzenie tego typu organizacji przez doktorantów uczelni. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy roli procesu sieciowania w rozwoju nowych przedsięwzięć, przede wszystkim akademickich spółek spinoff. Jakościowe badania trzech polskich przedsiębiorstw tego rodzaju, bazujące na metodzie studium przypadku oraz protokołach myślenia na głos, wskazują na powiązania między wczesnością oraz intensywnością sieciowania a zaangażowaniem naukowców założycieli w bieżące zarządzanie spinoff oraz charakterem wiedzy wnoszonej przez nich do tworzonych przedsiębiorstw. Bieżące zaangażowanie w zarządzanie spinoff wydaje się skłaniać naukowców- przedsiębiorców do wcześniejszego sieciowania, ale zmniejsza ich gotowość do dzielenia się kontrolą w zamian za pozyskiwanie zasobów. Z kolei sieciowanie z zewnętrznymi podmiotami komercyjnymi wydaje się następować wcześniej w przypadku spinoff bazujących na wiedzy założycieli, a nie na radykalnych odkryciach naukowych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zagadnienie przedsiębiorczości akademickiej. Autorzy wyodrębnili i sklasyfikowali kluczowe bariery hamujące rozwój komercjalizacji wiedzy i technologii do świata biznesu, a także ograniczające rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych przez Deloitte Business Consulting SA w zakresie ograniczeń wpływających na transfer technologii(abstrakt oryginalny)
7
61%
Artykuł dotyczy współpracy pomiędzy firmami spin-off a ich klientami i dostawcami. Materiał empiryczny dotyczący siedmiu przypadków firm spin-off wspieranych przez tradycyjnych uczestników branży, wskazano że dostawcy są w znaczącym stopniu zaangażowani w rozwój innowacji, na których opierają się firmy spin-off, jak również omówiono praktyki rozumienia klientów, identyfikowania luk rynkowych i współpracy z dostawcami. Wkład do literatury dotyczącej spółek odpryskowych polega na identyfikacji działań, które przyczyniają się do sukcesu spin-offów, pozwalając na pogłębienie zrozumienia sposobów utrwalania organizacji i sieci relacji pomiędzy spin-offami i ich dostawcami. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba prześledzenia barier oraz możliwości ich przełamywania na drodze rozwoju i wzrostu firm odpryskowych. Firmy te stanowią główny nurt przedsiębiorczości akademickiej oraz jedną z najbardziej efektywnych form komercjalizacji i transferu technologii. W artykule przedstawiono wyniki badań dziesięciu studiów przypadku firm powstałych na drodze przedsiębiorczych inicjatyw pracowników naukowych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Praktyczne modele funkcjonowania spin-out i spin-off
61%
W artykule omówiono kilka sposobów komercjalizacji wyników badań naukowych. Szczegółowo przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące tworzenia i funkcjonowania spółek typu spin-off i spin-out. (fragment tekstu)
Tworzenie firm odpryskowych, jako efektu przedsiębiorczości akademickiej, jest jednym z istotnych tematów rozważań w ostatnich latach. Głównym celem pracy jest identyfikacja i analiza uwarunkowań natury ekonomiczno-prawnej i organizacyjnej w procesie tworzenia firm typu spin-off oraz perspektyw i barier ich rozwoju. Ze względu na interdyscyplinarny charakter badanego problemu może on być postrzegany wielokierunkowo. Publikacja ma charakter analityczno-koncepcyjny i może stanowić przyczynek do dyskusji nad podjętą problematyką oraz punkt wyjścia do badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Spinning Them Off : Entrepreneuring practices in Corporate Spin-Offs
61%
Niniejszy artykuł skupia się na praktykach między spółkami dominującymi (matka) a zależnymi (córka) w korporacyjnych firmach typu spin-off. Ujawniamy w nim stanowione aspekty wiedzy, zwane knowing, poprzez teorie oparte na siedmiu przypadków firm typu spin-off wspieranych przez duże podmioty działające wcześniej w branży, oraz wykazujemy silne zaangażowanie kadry zarządzającej spółką matką w działalność firmy spin-off. Praktyki związane z procesem wyodrębniania spółek typu spin-off to rozwiązywanie problemów, wykorzystanie wiedzy eksperckiej z wielu dyscyplin, a także przedsiębiorcze zarządzanie w firmie macierzystej. Literaturę na temat firm spin-off dopełniamy omawiając wiedzę niezbędną do skutecznego tworzenia spółek zależnych, natomiast teorię uzupełniamy poprzez empiryczne ukazanie praktycznych aspektów powstania organizacji, jak również jej utrwalania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne czynniki kształtujące przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw akademickich w Polsce na podstawie badań 55 uniwersyteckich firm spin-off. Wyniki pokazują kluczowe znaczenie wiedzy pracowników oraz ich kompetencji technologicznych. Istotną rolę odgrywa również stały i bliski kontakt z klientemi szybkie reagowanie na jego rzeczywiste bądź pobudzone potrzeby. (abstrakt oryginalny)
Interakcje pomiędzy nauką i biznesem polegające na wymianie wiedzy i technologii są w obszarze zainteresowania zarówno teoretyków ekonomii jak i polityki ekonomicznej wielu państw. W warunkach gospodarki wiedzy rola nauki dla innowacji jest ogromna. Warto zauważyć, że również nauka podlega transformacji: od nauki akademickiej do post- akademickiej czy przemysłowej zmienia ona swoje cele i staje się bardziej zorientowana rynkowo. Celem artykułu jest ukazanie wagi zmian zachodzących zarówno w procesie innowacyjnym jak i w celach nauki i jej transformacji. Firmy spin-off stanowią tu przykład rozwoju nauki postakademickiej. (abstrakt oryginalny)
Jedną z cech gospodarki opartej na wiedzy (GOW) - dającą się diagnozować już po samej analizie jej definicji - jest stałe zwiększanie się roli wiedzy w kreowaniu procesów o charakterze społeczno - ekonomicznym. W GOW obserwujemy bardzo silne przenikanie się gospodarki oraz nauki, a do miana podstawowego czynnika wytwórczego urasta technologia. Transfer wiedzy oraz związanej z nią technologii nie przebiega jednokierunkowo. Coraz częściej ośrodki akademickie przekonują się, że budowanie relacji ze światem biznesu jest dla nich koniecznością. Dzięki temu mogą prowadzić bardziej specjalistyczne badania (szczególnie te o charakterze aplikacyjnym), czy oferować dostosowane do wymogów GOW programy oraz moduły kształcenia praktycznego. Również dla przedsiębiorstw (głównie z sektora MŚP) kontakt z uniwersytetami czy instytucjami badawczymi jest wysoce pożądanym i istotnym czynnikiem w procesie budowania przewagi konkurencyjnej. W artykule przedstawiono jeden ze sposobów, dzięki któremu uczelnie mogą budować mosty ze światem praktyki gospodarczej. Jest nim tworzenie przedsiębiorstw odpryskowych (spin-off), których celem jest m.in. komercjalizacja działalności akademickiej, szczególnie w obszarze nowych technologii. Wyzwaniem, jakiemu również będzie musiała sprostać w XXI wieku gospodarka europejska, jest podniesienie poziomu technologicznego państw ją tworzących. Szczególnie Polska, plasująca się w klasyfikacji innowacyjności w grupie tzw. krajów doganiających (catching-up countries), ma w tej dziedzinie wiele do nadrobienia. Stąd też promowanie przedsiębiorczości akademickiej może być jednym z instrumentów możliwych do zastosowania w tej sytuacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę przedsiębiorczości akademickiej i przedsiębiorstw typu spin-off. Ponadto scharakteryzowano bariery rozwoju przedsiębiorczości akademickiej: bariery prawno-organizacyjne, psychologiczno-społeczne, kompetencyjne, finansowe, wynikające z uwarunkowań wewnątrzuczelnianych i popytowe. Następnie przedstawiono działalność firmy typu spin-off produkującej płynne drożdże piwowarskie, która z powodzeniem znajduje nabywców swoich produktów wśród domowych piwowarów i małych browarów rzemieślniczych. (abstrakt oryginalny)
Polska i światowa gospodarka wiążą duże nadzieje z rozwojem sektora farmaceutycznego i związanymi z nim biotechnologiami. Jednym ze sposobów jest wspomaganie inicjatyw i myśli technologicznej prezentowanych przez instytuty naukowo-badawcze, środowisko akademickie, młodych naukowców, oraz zachęcanie ich do zakładania spółek „odpryskowych” − spin-off. Artykuł zawiera analizę funkcjonowania i roli tej nowej formy przedsiębiorczości, podkreślając jej przyszłościowy charakter. (abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się na problemach związanych z transferem technologii z ośrodków naukowych do małych i średnich przedsiębiorstw i na identyfikacji barier procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to demonstrate the existence of alternative sets of determinants creating financial strategy of university spin-off companies in Polish conditions. To develop these topics Qualitative Comparative Analysis (QCA), an inductive analytic technique relying on set theory, was adopted. In this study, fifty-three selected Polish university spin-off companies (USOs) were characterized. The paper makes reference to the entrepreneurial finance literature which identifies some factors that influence the process of obtaining funds for new technology-based firms, like USOs. These factors can influence the possibility of financing positively or negatively and, as indicated in the literature including the entrepreneurial figure, the nature of the project, the financial scenario, and the market characteristics. In the paper, for each of these, deep insights into their relation to finance were provided. The following questions were asked: what added value can be provided by so-called informed capital, that is, a supply of money by a subject capable of evaluating innovative processes and technological issues and supporting the entrepreneur in running the business? And what are the roles of the two main types of capital sources, debt and equity, in the Polish context? What is important, therefore, "Do firms, especially small, young firms, get enough money to fund viable projects? And if not, what, if anything, should be done about it?" These questions are beguilingly simple to ask, and, needless to say, much less easy for economists to answer. The focus of this paper is, therefore, the analysis of the variables that determine the access to capital by USOs. This problem is highly relevant as Poland suffers from a significant delay in financial maturity compared to the United Kingdom and the United States, as well as to its closer nations, like France and Germany. The objective of this paper is to demonstrate the existence of alternative sets of determinants, creating the financial strategy of USOs. The study of the configuration of attributes was carried out using Boolean algebra - a notation system enabling the algebraic processing of logic statements. This analysis identified four alternative causal combinations associated with the entrepreneurial figure, the nature of the project, the presence of particular financial constraints and guarantees, and the market characteristics; one of them leads to VC funding, the next alternative two to debt financed by banks, and the last ones to government grants financing outcomes.(original abstract)
Rozwój spółek typu spin-off stanowi główny nurt przedsiębiorczości akademickiej oraz jedną z najbardziej efektywnych form komercjalizacji i transferu technologii. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na złożony proces tworzenia i rozwoju uniwersyteckich firm spin-off w aspekcie osiągnięcia sukcesu komercyjnego. W artykule dokonano przeglądu wybranych modeli dotyczących identyfikacji kolejnych etapów w procesie tworzenia i rozwoju spółek typu spin-off oraz zidentyfikowano trudności w przejściu z jednego etapu do następnego. Przedstawiono także wyniki badań dotyczących rozwoju i różnic w funkcjonowaniu pomiędzy firmami spin-off wywodzącymi się z elitarnych i nie-elitarnych uczelni wyższych. (abstrakt oryginalny)
Akademickie firmy spin-off, będące najważniejszym elementem rozwoju sektora biotechnologicznego, w Polsce znajdują się w inicjalnym stadium rozwoju. Działalność tego typu pozostawała niezauważana przez władze i organizacje wsparcia przedsiębiorczości niemalże do połowy pierwszej dekady XXI wieku. Dopiero napływ funduszy Unii Europejskiej nakierowanych na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw oraz swoista "moda na innowacyjność" spowodowały wzrost zainteresowania spin-offami (pierwsza publikacja dotycząca firm spin-off w sektorach wysokich technologii, finansowana przez PARP, została wydana w 2006 r.). Uniwersytet Jagielloński jest jedną z dwóch (obok Uniwersytetu Rolniczego) krakowskich uczelni prowadzących kształcenie na kierunku biotechnologia i jedyną, której obecni bądź byli pracownicy naukowi prowadzą działalność gospodarczą typu spin-off. Firmy te stanowią ważny, ze względu na swoją innowacyjność, element krakowskiego skupienia biotechnologiczno-farmaceutycznego (Klastra Life Science). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.