Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Split payment mechanism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena przepisów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności. W pierwszej kolejności omówiono istotę i modele tego mechanizmu. Następnie wskazano na regulacje w tym zakresie obowiązujące w innych państwach. Analizie zostały poddane także przepisy wprowadzające split payment w Polsce. Na koniec zwrócono uwagę na korzyści i zagrożenia związane z mechanizmem podzielonej płatności.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Split payment - oprócz wielu innych rozwiązań prawnych i informatycznych - stanowi narzędzie wsparcia w uszczelnianiu polskiego systemu podatkowego. Przyjęte aktualnie dobrowolne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności, oprócz spodziewanych korzyści w postaci zwiększenia wpływów z podatku od towarów i usług do budżetu, niesie ze sobą niepożądane skutki. Najbardziej niepokojące może być zjawisko negatywnego wpływu split payment na płynność finansową małych i średnich przedsiębiorców. Daleko idącą konsekwencją może być wyparcie tych podmiotów z rynku jako mało konkurencyjnych oraz z niską szansą na dłuższą perspektywę istnienia. Celem artykułu jest analiza wstępnych poglądów o stosowanym w Polsce mechanizmie podzielonej płatności (split payment) jako elemencie uszczelniania systemu podatkowego. Przeanalizowano stanowisko oraz dążenia resortu finansów i skonfrontowano je z licznymi osądami przedsiębiorców i inwestorów, zebranymi podczas badań przeprowadzonych przez międzynarodowy koncern świadczący usługi doradcze i audytorskie Ernst & Young (dalej EY) w 2018 roku. W artykule selektywnej analizie poddano również opinie doradców podatkowych z Kancelarii Prawnej Skarbiec z Warszawy, stanowisko Expander Advisors spółka z o.o., profesjonalnie zajmującej się doradztwem finansowym dla przedsiębiorstw, InFakt spółka z o.o., ogólnopolskie biuro rachunkowe, a także opinie przedstawicieli podmiotów świadczących usługi faktoringowe. Zaprezentowano zarys prawny regulacji w zakresie split payment wynikający z ustawy o podatku od towarów i usług.(abstrakt oryginalny)
Podzielona płatność to jedna z najbardziej istotnych zmian, która została wprowadzona w nowym systemie rozliczeń bankowych pomiędzy przedsiębiorcami będącymi podatnikami podatku od towaru i usług. Podstawowym celem tej nowelizacji jest zapewnienie większej stabilności wpływów z tytułu podatku od towarów i usług oraz zapobieganie unikaniu płacenia podatku VAT, co zdaniem ustawodawcy powinno zapewnić większe bezpieczeństwo podatkowe, pewność prowadzenia działalności gospodarczej oraz zachowanie zasad konkurencji. Istota mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto (bez podatku VAT) jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy, natomiast pozostała część odpowiadająca kwocie podatku VAT ma wpływać na specjalny rachunek bankowy dostawcy - rachunek VAT. Zastosowanie tego mechanizmu przez przedsiębiorców w rozliczeniach w istotny sposób wpływa na ich płynność finansową. Celem artykułu jest prezentacja metody podzielonej płatności, określenie jej wpływu na płynność finansową przedsiębiorstw oraz wskazanie konieczności zmian w stosowanych dotychczas metodach zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstw. Realizacja tak postawionego celu wiązała się z wykorzystaniem krytycznego przeglądu literatury i przepisów prawnych jako metod badawczych(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote IT Tools Used to Reduce the VAT Loophole- JPK_VAT, STIR, Split Payment Mechanism
100%
Tax leakage is a challenge for fiscal organs in many countries which make use of the Value Added Tax (VAT) in their tax system. It is a widespread phenomenon also in Poland. In order to reduce the so called tax loopholes or gaps it is necessary to implement changes in the legal system which will allow to conduct data analysis through information technologies using control algorithms. When it comes to Poland, such analyses can be conducted thanks to the following tools: VAT Standard Audit File for Tax (SAF-T) - in Poland referred to as JPK_VAT file, STIR - the teleinformation system of KIR - the key entity of the Polish payment infrastructure, and the VAT split payment mechanism. The aim of the paper is to present the estimated value of the VAT loophole in Poland and other EU member states in the period 2015-2016, and to point to steps which aim at reducing the size of the gap through application of IT tools.(original abstract)
Implementacja mechanizmu podzielonej płatności budzi niepokój wśród przedsiębiorców z branży budowlanej, którzy obawiają się utraty płynności finansowej. Publikacja ma na celu prezentację wybranego element u zarządzania ryzykiem w postaci rozwiązania eliminującego ryzyko utraty płynności finansowej przedsiębiorstw w wyniku wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę mechanizmu podzielonej płatności. Przedstawione w artykule teoretyczne rozważania posiadają komplementarną funkcję wobec otrzymanych wyników ankiety. Badanie ankietowe przeprowadzone zostało na członkach Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych. Respondenci wyselekcjonowani do procedury badawczej musieli również pełnić w przeszłości funkcje inspektora nadzoru inwestorskiego nadzorującego roboty budowlane rozliczane na podstawie faktur częściowych.(abstrakt oryginalny)
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) został wprowadzony głównie w celu przeciwdziałania nadużyciom i oszustwom podatkowym w podatku od towarów i usług. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów regulacja ta odnosi się również do jednostek samorządu terytorialnego, które są podatnikiem VAT. Celem artykułu jest przedstawienie technicznego ujęcia w polityce rachunkowości mechanizmu podzielonej płatności oraz konsekwencji przyjęcia przez jednostki samorządu terytorialnego poszczególnych rozwiązań w prowadzeniu jednego lub wielu rachunków VAT. Zastosowane metody badawcze to analiza aktów prawnych, przegląd literatury oraz wnioskowanie. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że istnieje problem powiązania rachunków VAT z określonym rachunkiem rozliczeniowym i ścisłej kontroli widniejących na nim środków w transakcjach kupna i sprzedaży dokonywanych przez jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy mają od 1.11.2019 r. obowiązek dokonywania w pewnych sytuacjach podzielonej płatności. Czy ten obowiązek wymusza jednocześnie pieniężną formę regulowania zobowiązań, czy też zobowiązanie może być regulowane w każdej dopuszczalnej prawem formie? Na powyższe pytania - w kontekście instytucji potrącenia zobowiązań - stara się odpowiedzieć autor niniejszego artykułu. (abstrakt oryginalny)
Mechanizm podzielonej płatności (dalej także Split payment) budzi ciągle emocje i skrajnie odmienne oceny co do przydatności dla budżetu państwa z jednej strony, a z drugiej - w zakresie różnego rodzaju "skutków ubocznych" dla podatników, przede wszystkim w odniesieniu do zagrożeń dla płynności finansowej.(fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań jest analiza dokonanych wybranych zmian, które zwykło się powszechnie nazywać "uszczelnianiem systemu podatkowego". Jest to reakcja na te zachowania obrotu prawno gospodarczego, które można kwalifikować jako nadużycia systemu podatkowego. Artykuł stanowi zestawienie najistotniejszych w ocenie autora możliwych środków reakcji prawnej na zaistnienie w obrocie zdarzeń, których konsekwencją jest naruszenie lub zagrożenie naruszenia interesów finansowych państwa, w tym w szczególności wystąpienie zjawiska określanego normatywnie w dogmatyce prawa karnego jako uszczuplenie podatków. W artykule poruszona zostanie problematyka możliwych sposobów przeciwdziałania "nieszczelności" w systemie podatkowym, ze wskazaniem mechanizmów właściwych dla konstrukcji prawnej i specyfiki podatku od towarów i usług. Istniejące regulacje prawne nie są wystarczające, aby uniknąć występowania nadużyć fiskalnych, konstrukcja samego podatku i zasady ustalania stawek są źródłem występujących zagrożeń, oczekiwania jakie UE i państwa członkowskie pokładają w podatku od wartości dodanej nie są spełnione.(abstrakt oryginalny)
Opisywanie zmian w naszym prawie podatkowym zanim zostaną one opublikowane w Dzienniku Ustaw jest obarczone dużym ryzykiem przeniesienia się w obszar beletrystyki. Wśród specjalistów od podatku od towarów i usług dominuje pogląd, że nieuniknione są kolejne zmiany realizujące strategię zwiększenia skuteczności poboru tej daniny i jednoczesnego przeciwdziałania istnieniu tzw. luki vatowskiej, czyli efektu wyłudzeń tego podatku. Rozszerzany na kolejne towary, a także usługi mechanizm odwrotnego obciążenia, zobowiązujący nabywcę do rozliczenia podatku za sprzedawcę, administracyjna ingerencja w uprawnienia podmiotowe co do statusu czynnego podatnika czy wreszcie upowszechnienie raportowania w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego - to najważniejsze zmiany z ostatniego czasu, z pewnością nieułatwiające życia podatnikom, ale przynoszące, według przedstawicieli tejże administracji, wymierne efekty dla budżetu. Nie ulega wątpliwości, że kolejne zmiany są w drodze. Można polemizować, czy efektywniejszy byłby w pierwszej kolejności centralny rejestr faktur, czy też mechanizm podzielonej płatności (split payment), ale nie zmienia to faktu, że władza jest zdeterminowana, by je wprowadzać. (fragment tekstu)
Od 1.07.2018 r. obowiązują przepisy, które wprowadzają do polskiego systemu prawnego mechanizm podzielonej płatności VAT - dalej MPP - powszechnie określany mianem mechanizmu split payment. Podobne mechanizmy, choć w różnym zakresie obowiązywania, zostały już wprowadzone zarówno w innych krajach Unii Europejskiej, m.in. we Włoszech, Rumunii, Czechach, jak i poza jej granicami - np. w Turcji. Z uwagi na fakt, że sam mechanizm podzielonej płatności jest instytucją z pogranicza prawa podatkowego oraz prawa bankowego, jego wprowadzenie wymagało zmian nie tylko regulacji dotyczących VAT, ale również przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie instytucji finansowych, takich jak banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, tj. ustawy z 29.08.1997 r. - Prawo bankowe - dalej pr. bank. - oraz ustawy z 5.11.2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych - dalej u.s.k.o.k. W niniejszym artykule został zaprezentowany sposób funkcjonowania tego mechanizmu, opis poszczególnych instrumentów składających się na jego konstrukcję oraz zagadnień i wątpliwości, jakie mogą powstać przy, póki co teoretycznej, analizie nowych regulacji. Z uwagi na obszerność omawianej tematyki niniejszy artykuł został podzielony na dwie części. W pierwszej części przedstawiono ogólny opis samego MPP, kwestię dobrowolności jego stosowania, konstrukcję rachunku VAT, komunikat płatności oraz źródła zasilenia tego rachunku. W drugiej części artykułu omówiono natomiast kwestię ograniczeń dotyczących wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku VAT, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu tych ograniczeń na działalność polegającą na finasowaniu należności lub ich windykacji oraz konsekwencje stosowania MPP - przede wszystkim przewidziane przez ustawodawcę korzyści mające zachęcić podatników do korzystania z tego mechanizmu. (abstrakt oryginalny)
Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) stanowi jeden z najważniejszych filarów systemu ograniczania wielkości luki podatkowej dot. VAT w Polsce. W przeciwieństwie do innych elementów tego systemu, takich jak Jednolity Plik Kontrolny czy raportowanie danych bankowych w ramach Systemu Transakcyjnego Izby Rozliczeniowej, MPP wywiera znaczący wpływ na płynność przedsiębiorstwa. Ewidencjonowanie środków związanych z VAT na specjalnie do tego przeznaczonych rachunkach bankowych powoduje, że płynność przedsiębiorstwa z reguły się zmniejsza; również scenariusz całkowitej utraty płynności nie jest wykluczony. Ma to miejsce w szczególności w sytuacji, w której wypływ środków związanych z VAT w ramach MPP poprzedza ich wpływ, co wykazano na przykładzie, w drodze analizy porównawczej. Funkcjonujące w literaturze przedmiotu wskaźniki płynności wydają się niewystarczające do oszacowania wpływu MPP na płynność przedsiębiorstwa, z uwagi na brak rozróżnienia rodzajowego środków a vista na rachunkach bankowych, w związku z czym zaproponowano wprowadzenie modyfikacji istniejących wskaźników. Z kolei analiza zapotrzebowania na płynność za pomocą modeli określających optymalny poziom gotówki wykazuje, w zależności od przyjętych założeń, zwiększone zapotrzebowanie na płynność lub zwiększony koszt utrzymywania dotychczasowego poziomu płynności. Na uwagę zasługują też inne koszty związane z utrzymaniem płynności w reżimie MPP, np. opłaty bankowe. Wprowadzenie MPP ma zatem, z reguły, niekorzystny wpływ na płynność finansową przedsiębiorstwa, zarówno z perspektywy zapotrzebowania na płynność, jak i bezpośrednich oraz pośrednich kosztów związanych z MPP. (abstrakt oryginalny)
The ongoing digital transformation is visible in the tax world. In Poland, the process that began in 2016 is defined by the authors as the VAT digitization process. The solutions introduced by the legislator have primarily been aimed at curbing tax evasion and at authorizing efficient audit and as a result, tightening of VAT tax system. The purpose of the paper is, thus, to highlight the importance of VAT digitization in disclosing income in section-F of the economy - construction and in section-G - wholesale and retail trade; repair of motor vehicles, including motorcycles. There are several reasons these sectors were chosen. In 2016, the Ministry of Finance indicated that the construction industry was characterized by a high risk of tax fraud (making it a so-called sensitive industry). The same year, construction, along with trade, became the sectors affected most by the shadow economy. The conclusion was based on the observation of the construction sector value added in the period of 2017-2019 set against the previous period of 1995-2016 and compared with the trade value added in 1995 2016 and 2017-2019 respectively. The study has found a visible value-added increase, which was reasonably greater than what would have resulted from the economic boom, proving that the income which has so far been subject to tax fraud has been duly demonstrated. Research hypothesis, VAT digitization has a greater impact on disclosing income in section F than in section G, has been positively verified. (original abstract)
Poszukiwanie sposobów uszczelniania systemu VAT stanowi jeden z priorytetów Krajowej Administracji Skarbowej. Realizacji tego zadania służy nie tylko sprawniejsze działanie organów skarbowych, ale również zapewnianie odpowiednich instrumentów, które mają je wspierać. Jednym z nich jest mechanizm podzielonej płatności wprowadzony do polskiego porządku prawnego na podstawie ustawy z 15.12.2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. (fragment tekstu)
Mechanizm podzielonej płatności (MPP) został wprowadzony w Polsce w formie dobrowolnej od 1.07.2018 r. jako rozwiązanie całkowicie nowe, nieznane wcześniej polskim podatnikom. Po półtora roku jego funkcjonowania w wersji fakultatywnej, z dniem 1.11.2019 r. weszły w życie regulacje wprowadzające obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności na podstawie ustawy z 19.08.2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - dalej ustawa zmieniająca. Obowiązek ten nałożono jednak w odniesieniu tylko do wybranych kategorii towarów oraz usług narażonych na oszustwa i nadużycia podatkowe. Przedmiotowe regulacje budziły od początku istotne wątpliwości po stronie podatników. Wychodząc im naprzeciw, Ministerstwo Finansów opublikowało 23.12.2019 r. zapowiadane już wcześniej objaśnienia podatkowe w sprawie mechanizmu podzielonej płatności - dalej objaśnienia. Co istotne dla podatników, objaśnienia zostały wydane w trybie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa 2 , co oznacza, że zastosowanie się do nich spowoduje objęcie podatnika ochroną taką, jak w przypadku uzyskania interpretacji podatkowej. W zakresie wskazanym w objaśnieniach podatnicy nie muszą więc już występować z wnioskami o indywidualne interpretacje podatkowe w celu potwierdzenia sposobu rozumienia przepisów. Z tej perspektywy wydanie objaśnień należy więc przyjąć z entuzjazmem. Niemniej pojawia się pytanie, czy kierunek wykładni i odpowiedzi na nurtujące nas niektóre pytania wskazane w objaśnieniach również satysfakcjonują podatników. Poniżej zostały omówione wybrane zagadnienia dotyczące mechanizmu podzielonej płatności zawarte w objaśnieniach, które szczególnie budzą wątpliwości podatników.(abstrakt oryginalny)
Z dniem 1.11.2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające do polskiego systemu prawnego obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Wprowadzenie zmian w tym zakresie wymagało uzyskania zgody Rady Unii Europejskiej na odstępstwo od ogólnych reguł wskazanych w dyrektywie Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - dalej dyrektywa 2006/112. W niniejszym artykule zostały przedstawione wnioski wynikające z analizy treści decyzji wykonawczej Rady oraz wątpliwości pojawiające się przy analizie tych przepisów, w szczególności co do zgodności polskich regulacji z zakresem derogacji.(abstrakt oryginalny)
Zainteresowanie ustawodawcy podatkowego w obszarze VAT koncentrowało się w latach 2015- 2019 na wprowadzeniu rozwiązań, które przeciwdziałają oszustwom podatkowym, zwłaszcza karuzelowym, co miało skutkować zmniejszeniem luki podatkowej. Kontynuowano przede wszystkim wysiłki ukierunkowane na zabezpieczanie zapłaty podatku przez podmioty działające w branżach szczególnie podatnych na występowanie tych oszustw (zapłata podatku od każdej czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych czy opałowych, obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności, obligatoryjne stosowanie kas fiskalnych online). Starano się wzmocnić proces weryfikacji podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT lub ubiegających się o rejestrację z punktu widzenia ich statusu jako podatników VAT, a jednocześnie ustanowiono instrument umożliwiający potencjalnie każdemu zainteresowanemu sprawdzenie kontrahenta pod kątem jego statusu jako podatnika VAT (publicznie dostępny wykaz podatników).(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie kluczowych narzędzi technologicznych wdrożonych w Polsce w latach 2015-2019, które odegrały fundamentalną rolę w redukcji luki VAT, co zostało ponownie potwierdzone niedawnym raportem Komisji Europejskiej (KE). Na wstępie zarysowano problematykę luki VAT i jej skali w Polsce wraz z prezentacją klasyfikacji narzędzi IT, które wspierają proces redukcji tej luki. W części głównej artykułu opisano poszczególne narzędzia uszczelniające oraz ich efekty fiskalne.(fragment tekstu)
Od 1.11.2019 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające do polskiego systemu prawnego obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności, który ma zastosowanie do towarów i usług wrażliwych na oszustwa podatkowe. Zastąpi on dotychczasowe rozwiązania uszczelniające, które okazały się być niewystarczająco skuteczne w walce z przestępcami, tj. krajowe odwrotne obciążenie oraz odpowiedzialność solidarną. W niniejszym artykule zostały przedstawione główne zasady funkcjonowania tego mechanizmu oraz przesłanki jego obligatoryjnego stosowania, a także wątpliwości, jakie pojawiają się przy analizie nowych przepisów.(abstrakt oryginalny)
Gmina do końca bieżącego roku zobowiązana jest ujawnić na druku aktualizacyjnym NIP-2, składanym do właściwego urzędu skarbowego, rachunki bankowe swoje oraz swoich scentralizowanych jednostek organizacyjnych. Informacja o numerach tych rachunków jest niezbędna Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej do celów prowadzonego przez niego wykazu podatników VAT. Służy on temu, by podatnicy VAT, dokonując przelewu należności z otrzymanych faktur w kwocie co najmniej 15 tys. zł na wskazane w nich konto, sprawdzili pod rygorem sankcji, czy konto to zostało ujawnione w tym wykazie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.