Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 499

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczeństwo obywatelskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Jednostki pomocnicze są jednym z przejawów demokratycznego i w pełni zdecentralizowanego państwa. Mogą być również traktowane jako płaszczyzna budowania i rozwijania mechanizmów partnerstwa władzy publicznej i społeczeństwa w procesie realizacji zadań publicznych. Opracowanie jest próbą odpowiedzi na pytanie o rzeczywistą rolę i znaczenie jednostek pomocniczych w strukturze gminy. Rozważania oparto na wynikach badania ankietowego dotyczącego wybranych zagadnień związanych z organizacją i funkcjonowaniem jednostek pomocniczych na terenie miasta Łodzi. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ideę społeczeństwa obywatelskiego oraz opisano jego rozwój i postrzeganie.
Artykuł podejmuje zagadnienie kondycji społeczeństwa obywatelskiego we współczesnej Serbii, a w szczególności relacji jego przedstawicieli z władzami (zarówno na poziomie lokalnym, jak też krajowym). Główny cel prowadzonych analiz koncentruje się wokół uzyskania odpowiedzi na pytanie o pozycję sektora obywatelskiego w szeroko rozumianym systemie politycznym Serbii; jaką rolę w dość "młodej" demokracji pełnią zarówno formalne organizacje pozarządowe, jak też oddolne, niezinstytucjonalizowane ruchy społeczne, a także jaki jest stosunek władz do oddolnych aktywności obywatelskich, często krytycznych wobec decyzji i działań realizowanych przez rządzących - to główne pytania wyznaczające tok prowadzonych w artykule rozważań. Wskazany problem badawczy analizowany jest na dwóch zasadniczych płaszczyznach. Po pierwsze, Autorka przytacza istniejące w literaturze przedmiotu rozpoznania teoretyczne dotyczące kształtu i sposobu funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Serbii. W części drugiej, przywoływane i analizowane są wyniki badań jakościowych realizowanych na przełomie 2018 i 2019 roku wśród przedstawicieli ruchów i organizacji obywatelskich w Serbii. Przeprowadzone analizy wskazują na problemy, z jakimi boryka się sektor obywatelski we współczesnej Serbii. Przede wszystkim należy tu zwrócić uwagę na dość negatywny sposób postrzegania przez władze Serbii organizacji sektora obywatelskiego. Uwagę zwraca również mocno rozbudowana sieć powiązań pomiędzy władzami a zarówno sektorem prywatnym, jak też wspomnianymi już organizacjami prawicowymi, nacjonalistycznymi i prorządowymi. Okoliczności te w znacznym stopniu utrudniają lub nawet niejednokrotnie uniemożliwiają dialog (a w dalszej kolejności współpracę) pomiędzy podmiotami publicznymi a obywatelskimi. (abstrakt oryginalny)
W ramach nurtu socjologicznego widoczne są dwa podstawowe kierunki badawcze. Pierwszy koncentruje się na organizacjach pozarządowych tzw. trzeci sektor, drugi analizuje społeczeństwo obywatelskie w skali lokalnej. W opracowaniu omówiono wymiar społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym w Polsce.
Celem artykułu jest analiza ruchu konsumenckiego jako przejawu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dokonano syntezy ruchu konsumenckiego w Europie, wskazano na wolność zrzeszania się w organizacje konsumenckie jako element charakterystyczny dla społeczeństwa obywatelskiego. Przy realizacji podjętego problemu badawczego sięgnięto do ważnych dla dziedziny nauk społecznych metod i technik badawczych. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w artykule jest metoda analizy dogmatycznej. Wykorzystano ją do analizy aktów prawnych regulujących omawianą problematykę. W artykule zastosowano również metodę komparatystyczną w celu porównania wybranych aspektów działalności organizacji konsumenckich w Polsce. W konsekwencji przeprowadzonych badań wskazano, że idea społeczeństwa obywatelskiego w Polsce realizowana była poprzez rozwój ruchu konsumenckiego oraz prawa konsumentów do zrzeszania się w organizacjach konsumenckich. Ruch konsumencki w Polsce rozwijał się znacznie później niż w państwach Europy Zachodniej - w latach 80. XX w. Spowodowane było to niepopularnością i minimalizacją potrzeby realnej ochrony konsumentów w konfrontacji z realiami obowiązującego systemu społeczno-gospodarczego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Po 1989 r. rozwój systemu wolnorynkowego i obowiązywanie odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie oraz istnienie zapotrzebowania na tworzenie organizacji konsumenckich (w związku z potrzebą ochrony konsumentów w zakresie zdrowia, interesów ekonomicznych, dochodzenia roszczeń, w zakresie informacji i edukacji) nie przekładały się na wielość tych podmiotów.(abstrakt oryginalny)
Poruszono problematykę pomocniczości, której celem jest "taka decentralizacja, w efekcie której następuje oddanie władzy społeczeństwu, w wymiarze możliwie największym".
Artykuł ma charakter aplikacyjny i dotyczy problemu społeczeństwa obywatelskiego. Celem pracy było zidentyfikowanie czynników demograficznych i społecznych wpływających istotnie na świadomość i postawę obywatelską Polaków. Badanie przeprowadzono na zbiorze danych rzeczywistych, przygotowanym i udostępnionym w ramach Międzynarodowego Programu Sondaży Społecznych (ISSP) przez Radę Monitoringu Społecznego oraz Instytut Studiów Społecznych. Ze względu na niespełnienie założeń klasycznej analizy wariancji do badania wykorzystano test Kruskala-Wallisa, który jest nieparametrycznym odpowiednikiem jednoczynnikowego testu ANOVA. Wyniki pokazują, że istotny wpływ na postawę obywatelską mają: płeć, wykształcenie, status społeczno-zawodowy oraz klasa zamieszkiwanej miejscowości badanych. Świadomość obywatelska jest także inna u osób, które kiedyś należały do partii, związków zawodowych, kół zainteresowań czy też klubów sportowych niż u badanych, którzy nigdy w taką działalność się nie angażowali.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote The Triangulation Procedure in the Research of Civil Activity and Action Research
80%
W prezentowanym artykule autorzy proponują, aby realizować określone cele badawcze w dziedzinie socjologii życia publicznego, w badaniach poszczególnych wymiarów polskiej sfery publicznej czy funkcjonowania różnych instytucji społeczeństwa obywatelskiego za pomocą konsekwentnej triangula-cyjnej procedury badań. Takie podejście metodologiczne wydaje się też przynosić ciekawe efekty poznawcze, ale również aplikacyjne w dziedzinie badań w działaniu (action research). Autorzy artykułu podejmą próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak badać złożone wielopoziomowe (emergentne) zjawiska i procesy społeczno-ekonomiczne w sferze aktywności obywatelskiej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie istotnej roli rodziny w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a szczególnie postaw obywatelskich młodego pokolenia. Rodzina znajduje się obecnie w sytuacji specyficznej. Z jednej strony zaobserwować można odchodzenie od wartości o charakterze tradycyjnym, z drugiej - podejmowanie prób odnalezienia się w nowoczesnym społeczeństwie. Jako metodę zbierania materiału zastosowano sondaż diagnostyczny na temat "Czy jesteśmy społeczeństwem obywatelskim", przeprowadzony wśród 441 respondentów. Przedstawiona analiza problemu jest jedynie próbą zasygnalizowania roli rodziny w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego oraz zwrócenia uwagi na znaczenie kapitału społecznego wyznaczającego specyfikę i potencjał tej kategorii społecznej. Społeczeństwo obywatelskie powinno mieć swój początek już w rodzinie.(abstrakt oryginalny)
Zadaniem tego opracowania jest analiza teoretyczna, a przede wszystkim porównawcza Polski i jej sąsiadów w zakresie społeczeństwa obywatelskiego i samorządności. Ponieważ mierzenie społeczeństwa obywatelskiego nie jest łatwe, używam wielu miar, głównie z międzynarodowego badania opinii publicznej, World Values Survey (WVS). Podstawowy wniosek: im bardziej przesuwamy się w Europie ze Wschodu na Zachód, tym więcej społeczeństwa obywatelskiego i tym lepsze instytucje publiczne. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu, opierając się na szerokiej definicji społeczeństwa obywatelskiego, przedstawiłyśmy jego poszczególne płaszczyzny w Polsce, artykułując przy tym istniejące trudności problemowe orz perspektywy ich przezwyciężania. (fragment tekstu)
13
Content available remote Idea europejskiego społeczeństwa obywatelskiego i jej przeobrażenia
80%
Społeczeństwo obywatelskie to jedno z kluczowych pojęć w naukach politycznych. Europejskie społeczeństwo obywatelskie to coś więcej niż suma społeczeństw obywatelskich Europy. I choć mamy do czynienia z bogatą historią idei społeczeństwa obywatelskiego ściśle splecioną z ideą europejskiej demokracji to nigdy wcześniej kategoria ta nie odnosiła się jednakże tak jak obecnie do ponadnarodowej wspólnoty europejskiej. Do tej pory jedną z kluczowych płaszczyzn analizy społeczeństwa obywatelskiego była jego relacja z państwem. Obecnie jednak w dobie integracji europejskiej i globalizacji, choć jest ona nadal ważna to jednak nie jedyna, gdyż nowa architektura sceny publicznej wytworzona na poziomie ponadnarodowym ulega tak zdecydowanym przeobrażeniom, że są one odczuwalne nie tylko dla elit politycznych, ale i dla zwykłych obywateli. W artykule podjęta jest kwestia, w jaki sposób przeobrażenia te wpływają na ideę europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kommunikaciâ i ee vliânie na dinamiku graždanskogo obŝestva
80%
Artykuł poświęcony jest analizie treści, specyfice i roli komunikacji w procesie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Komunikacja postrzegana jest jako rzeczywistość cywilizowanego funkcjonowania ukraińskiego społeczeństwa. W artykule rozważane są również zalety odwoływania się do form formalnej i nieformalnej komunikacji.(abstrakt oryginalny)
This paper analyses the significant role the civil society groups (CSGs) played in the democratisation process in Nigeria between 1960 and 2007. The paper discovers that the CSGs made use of the conceptual mechanism in the democratisation process of Nigeria. The conceptual mechanism allowed the CSGs to inject such important concepts as accountability, rule of law, democracy, transparency, human rights and due process into the democratization process between 1960 and 2007. These concepts were used to tackle some of the major democratization challenges, such as corruption, religious crisis and governance that confronted Nigeria between 1960 and 2007. By using the historical methodology, the paper analyses the crucial role the CSGs played in both the civilian and military administrations thatgoverned Nigeria between 1960 and 2007. The central thrust of the paper is to show how the CSGs contributed to the enthronement of democracy and democratic practices in Nigeria. (original abstract)
W teoriach ekonomii głównego nurtu całkowicie pomijany jest społeczny kontekst procesów rynkowych. Preferencje traktuje się jako dane, natomiast za jedyny mechanizm koordynacji działań uznaje się mechanizm cenowy. W konsekwencji powstaje wrażenie, iż rynek jest w pełni autonomiczną sferą działalności ludzkiej i do wyjaśnienia jego funkcjonowania nie jest konieczne analizowanie jego powiązań z pozostałymi elementami rzeczywistości społecznej. Takie wnioskowanie byłoby oczywiście uprawnione, gdyby idealizacyjnie założyć, że tło społeczne jest nieistotne dla analizy rynku. To założenie wydaje się jednak wątpliwe. Co więcej, wiele wskazuje na to, iż to właśnie zrozumienie wzajemnych powiązań rynku z pozostałymi składnikami ładu społecznego musi stanowić konieczny element wszelkich teoretycznych ujęć tego rynku. Innymi słowy, wydaje się, że -wbrew temu, co sugeruje neoklasyczna ortodoksja - pytanie o znaczenie społecznego kontekstu procesów gospodarowania dla funkcjonowania rynku nie jest bezzasadne. Odpowiedź na powyższe pytanie wymagałaby jednak wyjaśnienia, co stanowi ów kontekst, z jakich względów i w jaki sposób ma on wpływ na gospodarowanie podmiotów, a poprzez to na rynek, oraz jak ten ostatni sytuuje się w całości porządku społecznego. Z racji złożoności powyższych zagadnień nie jest oczywiście możliwe sformułowanie w niniejszym artykule jakichś kompleksowych rozstrzygnięć. Postaramy się zatem przedstawić jedynie pewien zarys koncepcji, która, jak się wydaje, mogłaby stanowić swego rodzaju przeciwwagę dla istniejących ujęć powyższych kwestii. (fragment tekstu)
W pracy zwrócono uwagę na tzw. czynniki miękkie, mające coraz większe znaczenie w generowaniu postępu w krajach wysokorozwiniętych i skoncentrowano się na jednym z nich tj. kapitale społecznym. Tworzy się on na bazie zaufania, współpracy, partycypacji, a te komponenty najsilniej oddziałują w najbliższym otoczeniu. Jednocześnie siła ich oddziaływania słabnie wraz ze wzrostem promienia zasięgu. Implikuje to więc dobór narzędzi pomiaru, którego optyka powinna być ograniczona lokalnie. Celem artykułu jest zaprezentowanie zróżnicowanie kapitału społecznego w zależności od wieku respondenta na poziomie lokalnym tj. w gminach wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Jest to ważne z uwagi na poszukiwanie kategorii, które mogłyby przyczynić się do kreowania i pomnażania kapitału społecznego. (abstrakt oryginalny)
Tworzenie kapitału społecznego jest procesem długotrwałym przede wszystkim dlatego, iż wymaga określonych zmian nie wokół ludzi, ale w ludziach, przewartościowania ich sposobu myślenia czy postrzegania, a tym samym priorytetów działania. Zmiany te zachodzą w sposób ewolucyjny, choć w tym obszarze byłaby pożądana rewolucja, ale, zdaniem badanych, zmiany te są dostrzegalne; 55% uczestników badania wskazuje na pozytywne zmiany w strukturze społecznej regionu. (fragment tekstu)
Artykuł jest analizą ewolucji myśli dwóch wybitnych ekonomistów: Wilhelma Roepkiego i Giacomo Becattiniego. Rozważali oni związki zachodzące pomiędzy problemami ekonomicznymi, a społecznym wymiarem społeczeństwa obywatelskiego. Autor przedstawił podobieństwa występujące w poglądach tych ekonomistów.
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.