Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczne skutki globalizacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Człowiek - między nadzieją a niepokojem
100%
Wpisując się w temat spotkania [...] skupię się na doświadczeniu "człowieka w sobie" i "człowieka w świecie". [...-Edukacja powinna uwzględniać tę dwoistą formę ludzkiego doświadczenia, dwa bieguny myślenia: nadziei, która wiąże się z twórczym niepokojem, ale i "rozdroża", tak wyraźnie i często akcentowanego przez profesora Bogdana Suchodolskiego. Dziś ten niepokój - z różną siłą akcentowany - wydaje się szczególnie wyostrzony poprzez pesymistyczną wizję świata w skali makro i w mikroświatach ludzi. (fragment tekstu)
Potencjalnych uczestników renegocjacji nad procesem globalizacji, autor podzielił na trzy grupy-poziomy: poziom pierwszy - dyskurs akademicki, poziom drugi - wielkie korporacje, poziom trzeci - człowiek globalny (homo globalicus). Autor podjął także próbę odpowiedzi na postawione w tytule pytanie.
Autor przedstawił przyczyny, korzyści oraz negatywne skutki globalizacji. Omówił także koncepcję globalnego sterowania (global governance), jako odpowiedź na wyzwania, jakie niesie ze sobą globalizacja oraz próbę stworzenia pewnych ram dla żywiołowego przebiegu dotychczasowych procesów globalizacyjnych.
W dziedzinie społecznej globalizacja wywołuje pozytywne i negatywne skutki. Efekty pozytywne, takie jak: wzrost poziomu życia, poprawa poziomu wykształcenia i opieki zdrowotnej, dotyczą przede wszystkim ludności krajów najwyżej rozwiniętych. Negatywne skutki globalizacji, takie jak: wzrost ubóstwa, bezrobocia, społecznej dezintegracji obejmuje większość ludności świata.
Autor kontynuuje swoją krytyczną ocenę procesu globalizacji. Przede wszystkim zwraca uwagę na zagrożenia, które przynosi żywiołowy proces globalizacji. Podnosi kwestię lekceważenia roli państwa we współczesnym świecie. W tym kontekście stawia fundamentalne pytanie: czy globalizacja zagraża demokracji? Niezaprzeczalnym faktem jest osłabianie kontaktów międzyludzkich w skali regionalnej i globalnej. Groźnym zjawiskiem jest także wzrost zagrożeń ekologicznych w krajach wysoko rozwiniętych, a zwłaszcza w krajach rozwijających się. Autor zwraca uwagę na wiele paradoksów związanych z liberalizacją handlu międzynarodowego i niekontrolowanych przepływów kapitałowych w globalnej gospodarce. Niebezpieczne staje się widmo neoprotekcjonizmu. Swoje rozważania kończy refleksją dotyczącą sposobów "ucywilizowania" globalizacji. (abstrakt oryginalny)
Od lat 70-tych XX wieku obserwujemy transformację gospodarki światowej w stronę globalnego systemu gospodarczego. Globalizacja jest procesem dynamicznym, którego wyniki są trudne do określenia. Jednym z powodów jest fakt, że przebieg procesu globalizacji jest określony przez pozornie przeciwstawne i wzajemnie powiązane zjawiska, występujące jednocześnie na całym świecie jak i na mniejszych obszarach, takich jak kraje i regiony. To radykalnie zmienia podejście do badań przestrzennych.
8
Content available remote Wpływ procesów globalizacji na region
75%
[...]Procesy globalizacji stanowią jednocześnie zagrożenie i szansę dla regionów. Konsekwencje polityczne i społeczno-gospodarcze tych procesów odciskają swoje piętno głównie na regionach, ponieważ to one bezpośrednio stykają się z działalnością korporacji transnarodowych. Z jednej strony bogate regiony w konsekwencji efektów kumulacyjnych w dalszym ciągu są atrakcyjne dla międzynarodowego kapitału, z drugiej natomiast przegrywają one rywalizację z regionami rozwijającymi się, których główną atrakcją jest stosunkowo dobrze wykwalifikowana, ale przede wszystkim tania siłą robocza. Procesy globalizacji prowadzą do zacierania różnic między poszczególnymi regionami, ale i są podstawą, na której regiony budują swoją nową tożsamość. Obecnie obserwujemy w środowisku geograficznym proces zanikania tradycyjnie pojmowanych regionów. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest powstawanie nowych podziałów administracyjnych oraz zwiększająca się mobilność ludzi, związana ze wzrastającą swobodą przemieszczania się. Nie oznacza to jednak faktycznego zaniku regionów, lecz raczej ich modyfikację, polegającą na zacieraniu cech tradycyjnie pojmowanych oraz rozwijaniu tych, decydujących o niepowtarzalnym charakterze danego regionu. Cechy te bardzo często determinują postawy ludzi przybyłych z zewnątrz oraz są na tyle mocne, że niejednokrotnie przebijają się ponad podziały polityczne. Odradzanie się współczesnych regionalizmów należy traktować jako odpowiedź ludności na konsekwencje procesów globalizacji. W przeciwieństwie do procesów globalizacji nowy regionalizm zaspokaja aspiracje społeczności lokalnych, dotyczące autonomii regionu, jego kulturalnego i gospodarczego rozwoju oraz indywidualne potrzeby mieszkańców.(fragment tekstu)
9
Content available remote Kształtowanie się ubóstwa jako wynik współczesnych procesów globalizacyjnych
75%
Artykuł dotyczył problemów ubóstwa we współczesnym świecie na tle procesów globalizacyjnych. Poza przedstawieniem symptomów globalizacji, autor zwrócił uwagę na przyczynowo-skutkowe relacje między globalizacją a ubóstwem. Problemy te zostały omówione szerzej, w celu wykazania różnych aspektów współczesnej biedy oraz aby wskazać te najbardziej istotne cechy tego zjawiska.
10
Content available remote Lokalizm w perspektywie globalizacji
75%
Procesy globalizacyjne, możliwe dzięki postępowi cywilizacyjnemu kształtujące nowy typ społeczeństwa, powodują wciągnięcie lokalnych zbiorowości w rytm, wir wydarzeń ponadlokalnych, co umożliwia powrót do tempa życia codziennego, definiowanego historycznie "niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna". Zatraca swoją aktualność anonimowość zmian w społecznościach lokalnych ze względu na niezwykle szybkie tempo rozwoju lokalnych mediów, wytwarzanie się cyberprzestrzeni poprzez upowszechnianie się stron internetowych, elektronicznych sposobów przekazu, a także zainteresowanie mediów szerszego zasięgu problematyką zmian w społecznościach lokalnych. Powoduje to z jednej strony rozprzestrzenianie się informacji o najdrobniejszych nawet zdarzeniach dotyczących jednostek, instytucji, organizacji, społeczności (sieć stron www, konta e-mailowe), a z drugiej strony błyskawiczne docieranie do społeczności lokalnych informacji o nieograniczonym zasięgu. Powoduje to nieodwracalne zmiany w podstawach konstytuujących istotę wspólnot lokalnych takich jak: funkcjonowanie w zamkniętej przestrzeni terytorialnej przejawiające się w realizacji potrzeb życiowych i kształtowanie tożsamości opartej na więziach lokalnych. (fragment tekstu)
11
Content available remote Globalizacja - ziszczenie wizji McLuhana
75%
Termin globalizacja jest dzisiaj jest jednym z najbardziej modnych i nośnych haseł, niezależnie od postaw, jakie wobec niej przybieramy. Globalizacja sprawia, iż świat, w którym przyszło nam żyć, kurczy się. Mimo tysięcznych odległości, jakie nas dzielą, dzięki zastosowaniu nowych technologii mamy nieodparte wrażenie, że przyszło nam żyć w jednej globalnej wiosce - parafrazując słowa McLuhana. Mimo iż McLuhan termin globalnej wioski odnosił do telegrafu, metafora ta świetnie wpisuje się w ideę Internetu. Jak zauważa McLuhan, elektryczne środki przekazu nie zwiększają władzy przestrzennej człowieka, a raczej tę przestrzeń znoszą. (fragment tekstu)
Unia nie pojawiła się w Polsce pięć lat temu, była tu rzecz jasna już od jakiegoś czasu. Od początku lat 90. działały programy pomocowe (m.in. program PHARE), które poprzez zasadę partycypacji w kosztach wymuszały na mieszkańcach Polski określone zachowania, tym samym przygotowując ich do akumulacji większych kwot już po akcesji, stopniowo znoszono bariery w handlu (głównie na towary przemysłowe) i wdrażano kolejne części wspólnotowego acquis. Można użyć żartobliwego porównania, że do wiosny 2004 r. Polska była niejako nieobdarzoną pełnią praw "narzeczoną", a związek został sformalizowany dopiero 1 maja 2004 r. Gdy już staliśmy się par exellence częścią UE, intensywność jej obecności wyraźnie wzrosła, a to "małżeństwo", kontynuując powyższą linię porównań, mogło w końcu zostać skonsumowane w dziedzinach będących dotąd poza zasięgiem obywateli państw Europy Środkowej - do najważniejszych należała możliwość uzyskania zatrudnienia w państwach UE na zasadach nie gorszych niż te, jakim podlegają rodzimi pracownicy. Jakie zatem były skutki migracji zarobkowych Polaków do innych państw członkowskich UE po 1 maja 2004 r.? Niżej przedstawiono wpływ tych migracji na gospodarkę państw przyjmujących na przykładzie Wielkiej Brytanii, gdzie Polacy - w skali dla przedstawicieli jednej nacji nienotowanej od stuleci (dokładnie od XVII w.) - "wdarli się" w wyspiarski krajobraz, oraz powiązania migracji ze stanem polskiej gospodarki w okresie 5 lat członkostwa. (fragment tekstu)
Pojęcie ,,rozwoju zrównoważonego'' jest określeniem działań, których celem jest rozwój gospodarczy i społeczny, bez niszczenia ekosystemów, w których żyje człowiek. Procesy globalizacyjne też mają na celu rozwój gospodarczy, ale ujęty w wymiarze ekonomicznym. Zrównoważony rozwój jest więc alternatywną drogą dochodzenia do poprawy jakości życia społeczności. W pracy przedstawiono charakterystykę trzech obszarów, w których idee zrównoważonego rozwoju pokrywają się z efektami globalizacji oraz liczne punkty niezgodne. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Po kilku dekadach stosowania terminu "globalizacja" na określenie zjawisk o charakterze przede wszystkim gospodarczym, finansowym i politycznym, warto przypomnieć sobie, że historia tego terminu sięga swoimi korzeniami do roku 1930, gdy został użyty przez Raupa dla opisu pewnej koncepcji edukacyjnej. Klasyk teorii globalizacji Anthony Giddens zdefiniował globalizację jako zintensyfikowanie stosunków społecznych o zasięgu ogólnoświatowym, łączących z sobą odległe miejsca w taki sposób, że zachodzące w nich wydarzenia lokalne kształtowane są pod wpływem wydarzeń rozgrywających się w odległości wielu kilometrów. Na pojawienie się zjawiska aneksji czy wręcz unicestwiania przez język angielski coraz to nowych obszarów dotychczas zajmowanych przez kulturę i język lokalny wskazywał już Swales, wybitny badacz gatunków naukowych języka angielskiego. Język angielski jako narzędzie globalizacji, przeczy Giddensowskiej definicji globalizacji - przynajmniej w sferze publikacji naukowych.(abstrakt oryginalny)
Szczegółowo omówiono zjawisko globalizacji, zwracając uwagę na jej wieloaspektowość i cechy. Omówiono także rolę i znaczenie globalizacji w kulturze, ekonomii i społeczeństwie.
16
Content available remote Warunki trwałego, zrównoważonego rozwoju ludzkości
75%
Wychodząc z definicji zrównoważonego i trwałego rozwoju przedstawiono krytykę obecnie dominujących w świecie procesów społecznych i ekonomicznych, które prowadząc do wyczerpywania się zasobów naturalnych i degradacji środowiska nie zapewniają niezbędnych minimalnych warunków życia zarówno współczesnemu pokoleniu jak i przyszłym pokoleniom. Pomimo ogromnego wzrostu produkcji populacja ludzi niekorzystająca z dobrodziejstwa takiego rozwoju rośnie. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest osłabienie zapoczątkowane przez Reagana i Thatcher reprezentacji związków zawodowych z jednej strony oraz powstania korporacji ponadnarodowych, często posiadających większy potencjał ekonomiczny od pojedynczych państw, z drugiej strony. To spowodowało zachwianie równowagi pomiędzy światem pracy i kapitałem. Na to nałożyła się deregulacja rynków kapitałowych, co pozwala na prowadzenie spekulacji kapitałowych, na niespotykaną w dzisiejszych czasach skalę i w konsekwencji do przejmowania ogromnych środków bez tworzenia dóbr. Dlatego też za niezbędne dla trwałego rozwoju cywilizacji ludzkiej należy uznać powrót do paradygmatów sprawiedliwości wśród i międzygeneracyjnej bezpośrednio wynikających z idei zrównoważonego rozwoju jako czynników determinujących funkcjonowanie systemów społeczno-politycznych.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Economic Globalisation vs. Cultural Diversity
75%
Celem podjętych badań jest analiza wpływu ekonomicznej globalizacji na przemiany kulturowe i próba rozstrzygnięcia problemu skutków tego procesu - czy wpływa on w większym stopniu na unifikację czy też na dywersyfikację społeczno-ekonomiczną. Coraz więcej zwolenników zyskuje pogląd, że na poziomie globalnym zacierają się różnice kulturowe, a ludzie reprezentujący różne kultury stopniowo upodabniają się do siebie, przede wszystkim na skutek dominacji Zachodu i powszechnej fascynacji jego wytworami, a w mniejszym stopniu dzięki kontaktom i wymieszaniu wzajemnych wpływów kulturowych. Dominujące tendencje we współczesnym zglobalizowanym świecie to komercjalizacja, konsumpcjonizm, liberalizacja, prywatyzacja, deregulacja, indywidualizm, konkurencja. Jednak pomimo ogromnych możliwości tzw. sił globalnych wpływania na zmiany kulturowe i wielość kanałów oddziaływania przez nie na ludzi, nie są one w stanie narzucić światu jednej globalnej kultury. Margines różnorodności jest jeszcze bardzo szeroki. Ponadto ze spotkań różnych kultur powstają nowe odmiany kulturowe. Tak więc współczesny świat z jednej strony podlega procesom unifikacji kulturowej, z drugiej natomiast stanowi mozaikę coraz większych zróżnicowań kulturowych. W środowisku wielokulturowym może się wykształcić pozytywny kapitał społeczny, charakteryzujący się większym potencjałem rozwojowym, elastycznością, kreatywnością, produktywnością i innowacyjnością. Różnorodność kulturowa, w której funkcjonuje współczesny człowiek, może być zatem atutem i źródłem przewagi nad organizacjami monokulturowymi. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Etyczne aspekty globalizacji gospodarki
75%
Ambiwalentność globalizacji wskazuje na złożoność jej oceny. Należy dostrzegać korzyści płynące z unifikacji rynków, systemów produkcji i handlu. Nie wolno przy tym zapominać o pogłębiających się dysproporcjach społecznych w poszczególnych krajach i regionach świata. Proces globalizacji cechuje ogromna dynamika, co nie równa się skazaniu człowieka na bezsilność. Trzeba skorzystać z doświadczeń, by wytworzyć zasady pozwalające skuteczniej zarządzać na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i globalnym równocześnie pozwalając na zachowanie korzyści rynków globalnych i konkurencji bez poświęcania fundamentalnych wartości i potrzeb społecznych. (fragment tekstu)
19
Content available remote Interpretacje globalizacji
75%
Celem niniejszego tekstu jest przedstawienie dwóch oryginalnych interpretacji globalizacji. Jedna pisana jest z perspektywy ekonomicznej (ukierunkowanej na przedstawienie mechanizmów funkcjonowania gospodarki światowej), druga z socjologicznej (nastawionej na pokazanie nowych relacji między jednostką a społeczeństwem oraz społeczeństwem a władzą państwową). Obrazy są odmienne, ale nie sprzeczne. Można oglądać je osobno i analizować oddzielnie lub widzieć je łącznie, jako dzieła przylegające do siebie i tworzące całość. Ich autorami są osoby znane i cenione, należące do intelektualnej czołówki świata. Joseph Stiglitz i Zygmunt Bauman przecierają szlaki idei. Nie tylko przybliżają znaczenie globalizacji i złożoność problemów z nią związanych, uświadamiają także, że oblicze globalizacji, które znamy i które wywołuje dziś tak wiele kontrowersji, nie jest jedynym możliwym. (fragment artykułu)
20
Content available remote Społeczna odpowiedzialność biznesu w warunkach globalizacji
75%
Globalizacja to proces wpływający na funkcjonowanie firm oraz kształtowanie się warunków gry rynkowej. Poza poszerzającymi się możliwościami rozwoju, globalizacja może być także przyczyną wielu zagrożeń. Zmieniające się warunki wymagają uwrażliwienia biznesu, w szczególności na kwestie społeczne i środowiskowe. Idea społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility - CSR) podnosi wagę tych aspektów i jest formą odpowiedzi na pojawiające się problemy. Firmy działające na skalę międzynarodową wpływają na różne grupy interesariuszy, tym samym powinny brać pod uwagę ich potrzeby. Koncepcja CSR zaznacza rolę biznesu w rozwiązywaniu problemów społecznych i środowiskowych. Celem artykułu było ukazanie roli CSR w czasach postępującego procesu globalizacji W pracy podkreśla się negatywne oraz pozytywne aspekty globalizacji i rozpoznaje się znaczenie koncepcji CSR w łagodzeniu niekorzystnych skutków. Autorka osiąga cel pracy poprzez wnikliwą analizę literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.