Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sprawozdanie z działalności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W 2001 r. zorganizowano dwa posiedzenia plenarne KND PAN. Każde z nich składało się z dwóch części: w pierwszej części była prezentacja referatu, po którym odbyła się dyskusja, w drugiej omawiano sprawy wniesione i wolne wnioski.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono podstawy prawne działalności Pełnomocnika Rządu, założenia reformy administracji publicznej i działania Pełnomocnika z nią związane. Omówiono współpracę międzynarodową, pozyskiwanie środków pomocy zagranicznej oraz organizację Departamentu Reform Ustrojowych Państw KPRM.
Artykuł wpisuje się w problematykę sprawozdawczości organizacji non profit. Przedmiotem artykułu są sprawozdania z działalności fundacji posiadających lub nie status organizacji pożytku publicznego, jako dodatkowe źródło informacji w stosunku do sprawozdania finansowego fundacji. Celem opracowania jest przedstawienie zakresu prezentowanych w tych sprawozdaniach informacji, a także ocena przydatności tych sprawozdań dokonana przez fundacje je sporządzające. W opracowaniu wykorzystano analizę regulacji prawnych oraz metodę ankietową. Badanie przeprowadzono wśród 31 fundacji mających siedzibę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W ocenie respondentów sprawozdanie z działalności jest potrzebne, oddaje specyfikę funkcjonowania fundacji i jest przydatne dla odbiorców. Ankietowani uznali także, że to sprawozdanie lepiej oddaje specyfikę funkcjonowania fundacji, a także prezentuje większy zakres informacji niż sprawozdanie finansowe.(abstrakt oryginalny)
14 marca - dr Dariusz Faszcza (WNP) uczestniczył w Konferencji Naukowej Wojna - Wojsko - Bezpieczeństwo poprzez stulecia i epoki zorganizowanej w Szczecinie. 16 marca - dr Dariusz Faszcza (WNP) uczestniczył w Konferencji Naukowej Kapitulacje w dziejach wojen. Z dziejów wojskowości polskiej i powszechnej zorganizowanej w Lublinie. 6-8 kwietnia - dr Mariusz Róg (WA) uczestniczył w IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Przesmyk suwalski" kluczem dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej zorganizowanej w Suwałkach.(fragment tekstu)
Artykuł ma charakter sprawozdawczy z realizacji VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej dofinansowanej ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Dwudniowa konferencja miała charakter interdyscyplinarny. Wśród prelegentów znaleźli się uczestnicy z Polski, Ukrainy i Niemiec. (abstrakt oryginalny)
Ostatnie lata obfitują w nowe regulacje w zakresie rachunkowości NGOs w Polsce. Zwłaszcza nowelizacje ustawy o rachunkowości z 2014 i 2015 r. przyniosły wiele bardzo istotnych zmian. Celem artykułu jest ocena wpływu wprowadzonych zmian na funkcjonowanie organizacji pozarządowych w Polsce. Do wnioskowania na temat mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń wynikających z zastosowania przez NGOs znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości wykorzystana została metoda analizy SWOT.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote The Usefulness of Information Disclosed in Company Annual Activity Reports
61%
sprawozdanie z działalności jest ważnym elementem rocznego raportu, uzupełniającym sprawozdanie finansowe. Jest ono źródłem informacji istotnych dla interesariuszy, przydatnych przy dokonywaniu ocen i podejmowaniu decyzji. Użyteczność informacji ujawnianych w sprawozdaniu z działalności zależy od ich zakresu, charakteru i jakości. W artykule dokonano oceny pojemności informacyjnej tego sprawozdania z punktu widzenia potrzeb interesariuszy jednostki. Szczególną uwagę zwrócono na cechy jakościowe, jakimi powinny odznaczać się informacje prezentowane w sprawozdaniu z działalności jednostki, wyróżniając cechy nadrzędne i dodatkowe.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Idea społecznej odpowiedzialności biznesu a rachunkowość
61%
W artykule przedstawiono istotę społecznej odpowiedzialności biznesu, koncepcja ta obecnie jest dość popularna na świecie. Artykuł został podzielony na trzy części, kaŜda z części jest ściśle związana z tematem pracy. Pierwszy część przedstawia koncepcję CSR, obszary jej działania oraz związek tej koncepcji z rachunkowością, czyli rachunkowość społecznej odpowiedzialności biznesu. W pracy przedstawiono jedną z norm opisujących działania i obszary CSR, czyli normę ISO 26 000. Ostatnia część pracy przedstawia kto i w jaki sposób musi raportować dane pozafinansowe, zawierające działania dotyczące społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ukazuje znaczenie ważnego elementu rocznego raportu jednostki gospodarczej, jakim jest raport zarządu. Raport zarządu stanowi bowiem istotne uzupełnienie i uszczegółowienie rocznego sprawozdania finansowego. W artykule ukazano zakres komentarza zarządu w świetle tzw. praktycznego stanowiska Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Przytoczono także wymogi dotyczące rocznego sprawozdania z działalności wynikające z Czwartej Dyrektywy Rady Unii Europejskiej. Na tym tle omówiono zawartość sprawozdania z działalności jednostki określoną w polskiej ustawie o rachunkowości. Ukazano także znaczenie raportu zarządu jako źródła informacji na temat działalności i dokonań przedsiębiorstwa w roku obrotowym oraz przewidywań i zamierzeń w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
W dniach 26-27 kwietnia 2016 r. odbyła się w Sandomierzu szósta już konferencja z cyklu Współczesne Problemy Wymiaru Sprawiedliwości nt. "Węzłowe problemy dowodzenia w perspektywie porównawczej". Doroczna konferencja naukowa organizowana przez Stalowowolskie Koło Naukowe Studentów Prawa "Viribus Unitis" cieszy się coraz większym zainteresowaniem studentów, doktorantów i pracowników naukowych z całej Polski. (abstrakt oryginalny)
Cel - Analiza i ocena jakości praktyki ujawnień na temat modelu biznesu zawartych w sprawozdaniach z działalności spółek notowanych w ramach indeksu WIG20 za rok 2015. Metodologia badania - Dokonano analizy ujawnień na temat modelu biznesu zawartych w sprawozdaniach z działalności spółek notowanych w ramach indeksu WIG20 za rok 2015. Wykorzystano elementy modelu biznesu zgodne ze Strukturą Ramową Raportu Zintegrowanego zaprezentowaną przez IIRC. W badaniu zastosowano metody badawcze, takie jak analiza treści publikacji korporacyjnych oraz analizę porównawczą. Wynik - Wykazano, iż spółki rzadko używają określenia "model biznesu" w sprawozdaniach z działalności, a jeżeli już, są to tylko pojedyncze określenia bez głębszego omówienia. Należy jednak zaznaczyć, że analiza zawartości informacyjnej sprawozdania pozwala na identyfikację licznych elementów modelu biznesu. Można również stwierdzić, iż zawartość informacyjna sprawozdań z działalności może stanowić podstawę do sporządzania raportów zintegrowanych. Oryginalność/wartość - Tematyka ujawniania informacji na temat modelu biznesu w sprawozdaniach przedsiębiorstwa nabiera współcześnie dużego znaczenia, w szczególności w odniesieniu do wytycznych dotyczących raportowania zintegrowanego opracowanych przez IIRC, stąd potrzeba badań w tym obszarze jest uzasadniona.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote CSR Disclosures in Listed Banks - Current State and Future Perspective
61%
The purpose of the paper is twofold. First, this study briefly analyzes the new non- -financial reporting requirements implemented in Polish Accounting Act. Second, it investigates the current state of CSR reporting in commercial banks listed on the Warsaw Stock Exchange and its connection with the new requirements. The sample consists of 12 banks. The data were collected in December 2016 covering three communication channels: annual reports (including management commentary), separate CSR reports in PDF files and information from the companies' web sites. A content analysis and Likert scale were used to measure the level of CSR disclosures in five categories namely: environment, labor practices, human rights, community involvement and anti-corruption. Disclosures on business model was also examined. The results of the study show that banks prefer annuals reports rather than CSR reports or websites to communicate voluntary CSR disclosures. In most cases the disclosures in the areas: community involvement, environment and labor practices have already met the requirements of the amended Polish Accounting Act. The level of reporting in the areas: human rights and the fight against corruption is insufficient under the new regulations(abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano strukturę opisu modelu biznesu przedsiębiorstwa. Dodatkowo oceniono dotychczas ujawniane informacje o modelu biznesu w sprawozdaniu z działalności w podziale na jego proponowaną strukturę, na przykładzie przedsiębiorstw sektora paliwowego, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym celu wykorzystano analizę zawartości. Indeks ujawnień informacji w zakresie elementów modelu biznesu został ustalony na poziomie 61%.(abstrakt oryginalny)
Postępująca globalizacja oraz zmiany w zakresie postrzegania miejsca i roli przedsiębiorstwa w środowisku społecznym doprowadziły do wzrostu znaczenia zagadnień dotyczących jego społecznej odpowiedzialności (Corporate Social Responsibility, CSR). Jednocześnie większa koncentracja interesariuszy na pozafinansowych aspektach działalności, szczególnie dotyczących kwestii środowiskowych, pracowniczych i społecznych, wymusza modyfikację procesu raportowania i sprawozdawczości przedsiębiorstw. Niniejsza publikacja jest krótką analizą i jednocześnie próbą odpowiedzi na pytanie dotyczące świadomości korzyści płynących z komunikowania przez przedsiębiorstwa ich działań w zakresie społecznej odpowiedzialności oraz stopnia wykorzystania sprawozdania z działalności w procesie raportowania danych niefinansowych dotyczących CSR. Do rozwiązania przedstawionego problemu badawczego wykorzystano metodę analizy treści regulacji prawnych i literatury, wywiad oraz metodę wnioskowania.(abstrakt oryginalny)
W 2020 roku pracownicy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego - pomimo pandemii COVID-19, która w istotny sposób utrudniła prowadzenie badań - podejmowali szereg działań mających na celu realizację zadań naukowych (w ramach funkcjonujących zespołów badawczych) i dydaktycznych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt ciągłości procesu dydaktycznego. Należy podkreślić, że po wprowadzeniu ograniczeń kształcenie w Instytucie Socjologii bardzo szybko zostało przeniesione z trybu stacjonarnego w przestrzeń wirtualną. Zajęcia dydaktyczne już w marcu odbywały się z wykorzystaniem platform internetowych (Moodle, Teams). Bardzo duże wsparcie merytoryczne w zakresie przechodzenia na nowy, zdalny model kształcenia pracownicy Instytutu otrzymali od Dyrektorki Kierunków Polityki miejskie i doradztwo publiczne; Praca socjalna; Socjologia - dr Agaty Zygmunt oraz od jej Zastępczyni - dr Ewy Leśniak-Berek, prof. UŚ. Uniwersytet Śląski bardzo szybko wypracował procedury funkcjonowania zdalnego - nie tylko w zakresie realizacji procesu dydaktycznego, lecz także w zakresie prowadzenia postępowań awansowych, obron prac dyplomowych czy funkcjonowania rad naukowych. W 2020 roku w Instytucie Socjologii podejmowano szereg działań mających na celu ugruntowanie pozycji Instytutu zarówno w kraju, jak i w środowisku międzynarodowym. Jest to szczególnie istotne w kontekście zbliżającej się ewaluacji dyscyplin naukowych. (fragment tekstu)
Publikacja kolejnego tomu "Górnośląskich Studiów Socjologicznych" jest okazją do przedstawienia Szanownemu Czytelnikowi aktywności śląskiego środowiska socjologicznego, wykraczającej w sposób naturalny poza zawartość niniejszej publikacji. Mamy bowiem za sobą kolejny rok wytężonej pracy w obszarze naukowego zgłębiania kluczowych zagadnień i problemów społecznych Górnego Śląska. Rok 2014 był także dla Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego czasem intensywnej pracy "nad sobą" w kontekście wyzwań, przed jakimi staje obecnie szkolnictwo wyższe w Polsce. Pośród nich wymienić należy przede wszystkim nowe uwarunkowania finansowania nauki, ale także niekorzystną sytuację demograficzną i zmiany na ryku pracy, które wymagają nieustannej elastyczności i dostosowywania ofert edukacyjnych do potrzeb społecznych. W tym kontekście rok 2014 można uznać za pomyślny dla naszego Instytutu, którego pozycja dzięki aktywności jego pracowników wciąż się umacnia. Świadczyć o tym mogą między innymi awanse naukowe pracowników Instytutu. W minionym roku Urszula Swadźba uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych, a kolejnych dwóch pracowników - Dobroniega Trawkowska oraz Marek Dziewierski - zdobyło tytuły doktorów habilitowanych.(fragment tekstu)
Historia "Górnośląskich Studiów Socjologicznych" sięga dalej wstecz niż historia samego Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, choć ten ostatni będzie świętował w 2016 roku 40 lat istnienia. Periodyk ten stanowi zatem z jednej strony swoistą pamięć organizacji, ale dziś jest także znaczącą witryną śląskiego środowiska socjologicznego, pozwalającą propagować jego dokonania wśród szerokiego odbiorcy. Publikacja kolejnego tomu "Górnośląskich Studiów Socjologicznych. Seria Nowa" jest doskonałą okazją do zaprezentowania aktywności i dokonań śląskiego środowiska socjologicznego skupionego w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Zawarte w bieżącym numerze teksty stanowią bowiem zaledwie niewielki wycinek aktywności naukowej Instytutu, liczącego ponad 50 pracowników nauki.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.