Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 710

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Sprawozdawczość finansowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
Zmiany zachodzące we wnętrzu przedsiębiorstw, jak i w ich otoczeniu, będące wynikiem szybkiego postępu technologicznego, informatycznego oraz procesów globalizacji sprawiają, iż rośnie znaczenie decyzyjne generowanych przez nie informacji. Podstawowym źródłem takich informacji, mimo różnych form ich przekazu, jest niewątpliwie sprawozdanie finansowe wygenerowane w systemie rachunkowości, jako jego produkt finalny. Wyraża ono raportowanie określonych aspektów działalności gospodarczej danego podmiotu, stanowiąc podstawę pomiaru i oceny ich potencjału wewnętrznego oraz wyników działalności. (fragment tekstu)
2
Content available remote Sprawozdawczość jednostki społecznie odpowiedzialnej za swoje dokonania
100%
Tradycyjna sprawozdawczość jednostek jest zbyt skomplikowana i obszerna. Ponadto nie spełnia potrzeb informacyjnych coraz bardziej świadomych interesariuszy organizacji, podejmujących szereg decyzji mających wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, organizacja IIRC opracowała model sprawozdawczości zintegrowanej, zawierającej zarówno dane finansowe jak i niefinansowe. Biorąc pod uwagę wątpliwości i obawy związane z wdrożeniem raportowania zintegrowanego, autorka poddaje pod dyskusję możliwość opracowania jednego zintegrowanego sprawozdania finansowego, rozszerzonego o kluczowe aspekty niefinansowe, związane ze społeczną odpowiedzialnością jednostek za ich dokonania, o charakterze ekologicznym, etycznym i społecznym.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem, który od wielu lat jest zarzewiem sporu, czy rachunkowość jest nauką, czy też narzędziem dostarczającym informacji różnym interesariuszem. Niewątpliwie rachunkowość ma dualny wymiar. Jest nauką, która potrafiła i potrafi w każdych warunkach gospodarczych dostarczyć wiarygodnej informacji o procesach gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Jednostki gospodarcze poprzez wpływ na otaczające je środowisko współtworzą rzeczywistość oraz kształtują przyszłość zarówno naszą, jak i następnych pokoleń. W związku z tym istotną kwestią jest prezentacja dokonań jednostek, nie tylko w ujęciu finansowym, ale również w ujęciu ich wpływu na otoczenie i odpowiedzialności za poczynione działania. Mając na uwadze to, że spośród raportów finansowych jednostek najczęściej wykorzystywana jest sprawozdawczość finansowa, autorka przeanalizowała możliwości opracowania jednego, zintegrowanego sprawozdania finansowego o charakterze zarówno retro- jak i prospektywnym, zawierającego informacje o charakterze finansowym i niefinansowym, dotyczące także społecznej odpowiedzialności jednostek za ich dokonania.(abstrakt oryginalny)
Głównym źródłem informacji finansowych o działalności podmiotów prowadzących księgi rachunkowe jest sprawozdawczość finansowa. Informacje ujawniane w sprawozdaniach sporządzanych zgodnie z przepisami prawa bilansowego cechuje bowiem wiarygodność. W celu jej zapewnienia oraz z uwagi na potrzebę zachowania porównywalności informacji ujmowanych w sprawozdaniach podobnych podmiotów konieczne jest, aby zostały ustanowione zarówno zakres, jak i jednolite zasady sporządzania sprawozdań finansowych jednostek. Specyfika działalności stowarzyszeń, ich odmienność podmiotowa i finansowa w stosunku do jednostek gospodarczych wywołują potrzebę określenia szczególnego zakresu informacji ujawnianych w ich sprawozdaniu finansowym. Zawarte w artykule rozważania stanowią omówienie kolejnego etapu zapoczątkowanych w 2014 roku zmian rachunkowości, w tym sprawozdawczości stowarzyszeń.(abstrakt oryginalny)
Kapitał własny służy finansowaniu zasobów majątkowych niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz jest źródłem pokrycia ewentualnych strat. Informacjami na temat wielkości, struktury i zmian kapitału własnego są zainteresowani różni interesariusze jednostki gospodarczej. Podstawowym nośnikiem informacji na ten temat jest zestawienie zmian w kapitale własnym, będące rozwinięciem pozycji kapitału własnego wykazywanego w bilansie. W artykule dokonano oceny pojemności informacyjnej tego zestawienia na tle zapotrzebowania na informacje finansowe ze strony interesariuszy jednostki. Główną uwagę zwrócono na decyzyjną przydatność informacji prezentowanych w zestawieniu zmian w kapitale własnym oraz ich wykorzystanie w ocenie działalności jednostki gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Regulacje w zakresie jednostek mikro - wprowadzone do ustawy o rachunkowości w 2014 r. - mogą stosować również spółki akcyjne spełniające kryteria determinujące status jednostki mikro. Przyjęte w rachunkowości rozwiązania dla jednostek mikro sprowadzają się do uproszczenia sprawozdawczości finansowej, w tym zasad wyceny. Sprawozdania finansowe spółek akcyjnych, które przyjęły reżim mikro, podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Badanie powinno uwzględniać specyfikę sprawozdawczości jednostki mikro, a przeprowadzone w jego toku procedury mają zapewnić osiągnięcie celu badania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony informacjom prezentowanym w sprawozdaniach finansowych na temat segmentów działalności jednostki gospodarczej. Problematyka ta została ukazana w świetle regulacji Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 8 "Segmenty operacyjne" oraz potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem. Autor omówił sprawozdawcze i zarządcze podejście do wyodrębniania segmentów operacyjnych, co jest istotne dla integracji sprawozdawczości finansowej zewnętrznej i wewnętrznej. Segmentacja ta jest oparta na określonych kryteriach ilościowych i jakościowych, różnicujących domeny działalności przedsiębiorstwa. Sprawozdawczość według segmentów operacyjnych została zaprezentowana w przystosowaniu do struktury ośrodków odpowiedzialności wyodrębnionych w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdawczość finansowa jest podsystemem rachunkowości i jedną z podstawowych form komunikacji jednostek gospodarczych z otoczeniem. Jej podstawowym celem jest dostarczanie użytecznych informacji finansowych wspomagających podejmowanie decyzji gospodarczych. Informacje te skierowane są przede wszystkim do odbiorców, którzy zazwyczaj mają ograniczone możliwości pozyskania informacji, a sprawozdania finansowe są dla nich istotnym źródłem informacji o jednostce gospodarczej. Użyteczne informacje finansowe mogą być w szczególności podstawą do przewidywania, porównywania i oceny: potencjalnych przepływów pieniężnych, możliwości wypracowywania zysków, rozliczania zarządu z efektywnego wykorzystania powierzonych zasobów. Można wskazać dwa aspekty sprawozdawczości finansowej. Po pierwsze, sprawozdawczość finansowa jest zorientowana na potrzeby odbiorców, którzy stanowią grupę o zróżnicowanych potrzebach informacyjnych, a te mają charakter zmienny. Po drugie, zakres i struktura sprawozdań finansowych nie są w praktyce takie same dla wszystkich jednostek gospodarczych. MSSF Celem opracowania jest próba określenia kierunków zmian sprawozdawczości finansowej polskich jednostek gospodarczych z uwagi na zakres i rozmiar prowadzonej przez nich działalności. Autorka stawia tezę, że zakres i obowiązek ujawniania informacji finansowych w sprawozdaniach finansowych przez polskie jednostki gospodarcze powinien być dostosowany do rodzaju i rozmiarów prowadzonej działalności. Osiągnięcie celu opracowania wymagało zastosowania metody analizy i metody dyrektywy celowościowej. (fragment tekstu)
Wzrost i rozwój przedsiębiorstwa nie mogą być konsekwencją nieprzemyślanych działań, lecz rezultatem starannie przygotowanych strategii, zawierających plany długoterminowych zamierzeń przekładanych następnie na działania taktyczne i operacyjne. Strategia zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstwa opiera się na przenikaniu się oraz wzajemnej zależności i spójności między tempem wzrostu a możliwościami operacyjnymi jednostki. Proces formułowania i realizacji strategii wspiera rachunkowość, którą można wykorzystać w obszarze planowania, kontroli i analizy zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstwa. W artykule zostały przedstawione podstawowe zmiany w ustawie o rachunkowości dotyczące sprawozdań finansowych jednostek. Dokonane nowelizacje zostały ujęte w następujące grupy zagadnieniowe: a) zmiany w zakresie sporządzania i zatwierdzania sprawozdania finansowego, b) nowa interpretacja błędu lat poprzednich, c) sprawozdanie finansowe oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, d) wpływ zmian na niektóre elementy sprawozdania finansowego, e) rozszerzenie zakresu sprawozdania z działalności. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdania finansowe spółek giełdowych służą wielu użytkownikom przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Sprawozdanie finansowe prezentowane jest w formie sprawozdania rocznego lub śródrocznego. Celem głównym śródrocznego sprawozdania finansowego jest zaktualizowanie ostatniego pełnego rocznego sprawozdania finansowego. Powinno ono koncentrować się na nowych działaniach, zdarzeniach i okolicznościach. Obecnie obszar sprawozdawczości finansowej normują zarówno IFRS, jak i regulacje krajowe. W opracowaniu omówiono wybrane zagadnienia w zakresie śródrocznej sprawozdawczości finansowej spółek giełdowych na tle obecnie obowiązujących polskich regulacji oraz wytycznych zawartych w IFRS. Wskazano elementy śródrocznych sprawozdań finansowych w świetle polskich regulacji oraz IAS 1 i IAS 34. Omówiono terminy i zasady sporządzania śródrocznych sprawozdań finansowych oraz wybrane problemy wyceny składników wykazywanych w sprawozdaniach, podkreślając podstawowe różnice w regulacjach krajowych i IFRS ustanowionych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Zestawienie zmian w skonsolidowanym kapitale własnym sporządzane jest przez grupy kapitałowe na podstawie obowiązujących regulacji prawnych. Pomimo dynamiki zmian na rynku światowym, polskie przepisy nie wprowadziły zmian w treści i w sposobie informowania inwestorów o zmianach w kapitałach własnych. Prezentacja zestawienia odzwierciedla tytuły i kierunki zmian, prezentując je w ujednoliconej formie jako odrębny element sprawozdania, którego wzór znajduje się w ustawie. (abstrakt oryginalny)
13
80%
Jak dotychczas nie powstała jednoznaczna ostateczna definicja pojęcia prawdy, pomimo dokonywania wielu prób jej stworzenia w przeszłości. Z konsekwencjami braku powszechnie uznanej definicji prawdy zmaga się rzesza zarówno naukowców, jak i praktyków, związanych z rachunkowością, a szczególnie ze sprawozdawczością finansową. Trudno bowiem dostarczyć sprawozdania finansowe ukazujące prawdziwą sytuację ekonomiczno- -finansową oraz wynik finansowy, skoro ciągle brakuje zgody, w jaki sposób określić ową prawdziwą kondycję przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest próba ukazania sprawozdawczości finansowej we współczesnej gospodarce w świetle koncepcji prawdy znajdujących zastosowanie w innych niż ekonomia naukach społecznych. Tekst ten stanowić ma również próbę skłonienia do refleksji, w jakim kierunku powinny zmierzać prace nad rozwojem sprawozdawczości finansowej, aby nie zatrzymały się one, mając na horyzoncie utopijną, nieosiągalną wizję Shangri-La, lecz faktycznie pozwoliły osiągnąć stan bliski ideałowi. Zdaniem autorów stanem idealnym jest sprawozdawczość finansowa odzwierciedlająca prawdziwą kondycję podmiotu, będącą narracją historycznej rzeczywistości gospodarczej czyli jedynie "pamięcią" danego podmiotu zapewniającą, że określone zdarzenia w istocie wystąpiły(abstrakt oryginalny)
Rachunkowość jest dyscypliną, która dostarcza informacje o stanie zasobów majątkowych jednostek gospodarczych, o źródłach ich pochodzenia oraz skutkach finansowych decyzji podejmowanych w przedsiębiorstwie. Rachunkowość dostarcza również informacje o przebiegu procesów gospodarczych i ich wynikach, które po odpowiednim przekształceniu i interpretacji pomagają w ocenie sytuacji finansowej jednostki gospodarczej. W tym celu jest sporządzane zestawienie i pomiar zasobów, wycena, dokumentacja i ujęcie w księgach rachunkowych wszystkich dokonanych operacji gospodarczych. Księgi rachunkowe są podstawą opracowania sprawozdania finansowego, które jest zbiorem informacji o zasobach majątkowych jednostki i źródłach ich finansowania, o efektywności ich zaangażowania w działalność gospodarczą. Sprawozdanie finansowe jest też elementem niezbędnym do przeprowadzenia analizy finansowej na potrzeby podejmowania decyzji. Celem opracowania jest przedstawienie wybranych zagadnień z zakresu sprawozdawczości finansowej w Danii oraz porównanie podstawowych elementów (bilansu, rachunku zysków i strat) sprawozdania finansowego z obowiązującymi elementami sprawozdania finansowego w Polsce.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono niektóre zagadnienia dotyczące rachunkowości we Włoszech. Wskazano włoskie regulacje prawne rachunkowości, z których wiodącą rolę pełni Kodeks cywilny. Ukazano konstrukcję planu kont, która podporządkowana jest sprawozdawczości finansowej. Zaprezentowano podstawowe elementy rocznego sprawozdania finansowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy ogólnych oraz szczególnych obowiązków informacyjnych Jednoosobowych Spółek Skarbu Państwa oraz podmiotów o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w których prawa z udziałów wykonuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Opisano również szczególne obowiązki sprawozdawcze ANR wobec Ministerstwa Skarbu Państwa. (abstrakt oryginalny)
Ustawodawstwa państw członkowskich Unii Europejskiej określają, które jednostki są obowiązane prowadzić rachunkowość. Aby zapewnić sporządzenie użytecznych sprawozdań fi nansowych, opracowano liczne międzynarodowe standardy rachunkowości i sprawozdawczości fi nansowej, wydano dyrektywy unijne oraz uchwalono ustawy krajowe stanowiące podstawę wydania rozporządzeń, zarządzeń i innych szczegółowych przepisów prawa. Pomijając grupy kapitałowe, sporządzające skonsolidowane sprawozdania finansowe i jednostki, których papiery wartościowe są przedmiotem obrotu giełdowego, wszystkie inne jednostki można podzielić według różnych kryteriów. Na potrzeby niniejszego artykułu wyróżnia się jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania (i ogłaszania) oraz jednostki zwolnione z tego obowiązku.(fragment tekstu)
18
80%
Roczne sprawozdania finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w których liczba mieszkańców przekracza 150 tys. na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok, za który sporządzono sprawozdanie, zostały objęte obligatoryjnym badaniem przez biegłego rewidenta, poczynając od sprawozdania za 2010 rok. Celem artykułu jest przedstawienie problemów, które powstały podczas pierwszego obligatoryjnego badania tych sprawozdań oraz wskazanie koniecznych zmian, przede wszystkim legislacyjnych, w tym zakresie.(fragment tekstu)
Wiele podmiotów zaliczanych do małych i średnich nie podejmuje próby sporządzania sprawozdania finansowego, co spowodowane jest brakiem wiary w sukces, jak również brakiem literatury na ten temat. Na skutek tak skonstruowanych zasad dotyczących aplikacji dla funduszy unijnych wiele podmiotów nie ubiega się o dofinansowanie. Należy jednak pamiętać, iż problem sprawozdawczości to tylko jeden z elementów wymagających przez małe podmioty większych nakładów pracy związanych z ewidencją.(fragment tekstu)
20
Content available remote Zafałszowania w sprawozdaniach finansowych i sposoby ich ograniczania
80%
W publikacji zaprezentowano wiele metod zaciemniania, fałszowania i fryzowania bilansu oraz rachunku zysków i strat w firmach. Przedstawiono również sposoby wykrywania, ograniczania i zapobiegania fałszerstwom w sprawozdaniach finansowych. W wykrywaniu oszustw księgowych może być pomocne badanie sprawozdań przez biegłych rewidentów, ale jedynie w dużych firmach. W procesie powstawania, ograniczania i zapobiegania fałszerstwom księgowym może być wykorzystany program monitorowania i wykrywania nadużyć, określany jako "czerwone flagi", który może zniechęcić zarówno pracowników, jak i zarząd firmy do oszustw. Skutecznym sposobem zapobiegania nadużyciom może być też audyt wewnętrzny(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.